Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Periferice (tastatura, mouse etc.) pentru tablete

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008
O tastatura care are si touch pad:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6vAwEOIwjgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un review:
http://new.computers...-touch-keyboard

Mai scumpa ca cele de care s-a vorbit dar in compensatia are si touchpad:
http://www.mediagala...e6700-touch-alb
acelasi produs si pret gasim si la Altex.

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asta nu este o tastatura BlueTooth reala (care sa se poata conecta la BlueTooth-ul notebook-ului/ tabletei/ smartphone-ului).
Tastatura foloseste un receiver proprietar care trebuie conectat pe USB. Ar fi trebuit sa fie denumita tastatura fara fir (wireless), nu BlueTooth.
Trebuie sa fii Altex/ Media Galaxy sau chinez ca sa deturnezi semnificatia acestor termeni deja consacrati pana la inversari de sens.
Asa ca... aveti mare atentie! Nu va lasati "orbiti" de confuziile mai mult sau mai putin intentionate facute  de unele magazine!

Pe de alta parte tastaturile Rapoo sunt niste 'pocnitori' produse si fabricate in China de catre Shenzhen Rapoo Technology Co. Ltd. Le cedeaza tastele in timp record si pentru defectiunile mecanice nu se ofera garantie, ci doar pentru partea electronica.

#39
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008
Multumesc pentru atentionare Magister, greseala mea.

#40
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Eu mi-am comandat tastatura de mai jos si sunt incantat de ea. Practic am un mini PC.

Attached Files



#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce producator / model? Cat a costat?

#42
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
20$ de pe ebay, China all the way. Tastatura este pentru Ipad mini dar conform acestui tip (care m-a si convins) este potrivita si pentru Miix 2 8". Acuma nu este perfecta dar nici nu e un ansamblu grotesc.

P.S.: I-am mai facut si eu unele modificari hardware ca sa fie perfecta.

Edited by dsorinn, 23 January 2015 - 11:33.


#43
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 dsorinn, on 23 ianuarie 2015 - 11:31, said:

20$ de pe ebay, China all the way. Tastatura este pentru Ipad mini dar conform acestui tip (care m-a si convins) este potrivita si pentru Miix 2 8". Acuma nu este perfecta dar nici nu e un ansamblu grotesc.

P.S.: I-am mai facut si eu unele modificari hardware ca sa fie perfecta.

Seamana destul de mult cu "celebra" tastatura BT vanduta de Evolio pentru modelele lor din seria X (X8 si X10), doar ca e mult mai ok (vad ca se poate misca tableta in suport) si este si mai ieftina :)...

[ http://www.evolio.ro/uploads/userfiles/i/s/540x360/tastatura-x8-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Seamana dar nu era potrivita pentru Miix-ul meu. In plus, vreau sa o pot folosi in orice pozitie :D

#45
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Este cineva interesat de un Mouse MICROSOFT Sculpt Touch Bluetooth 6PL-00001 ? Produsul este nou (nici macar o ora nu l-am folosit), comandat in urma cu o saptamana iar pretul este de 100 lei + transport. Din pacate nu poate fi returnat pentru ca a fost cumparat pe firma (deh..mi-a fost greu sa schimb datele de facturare :()

#46
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cum funcționeazã mouse pe android? Apare sãgeata???

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Ar trebui sa apara cursor de mouse. Eu am cumparat un dock pentru Galaxy Note 2 si l-am conectat la monitor, tastatura si mouse. O singura data am conectat un mouse, deoarece mi-am dat seama ca este incomod pe Android. Deci aveam cursor, dar este dificil sa operezi cu un mouse pe Android. Nu este conceput pentru mouse. Mai curand ar putea fi utilizat un touchpad sau tastatura cu touchpad.

#48
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Stie cineva unde pot gasi tastaturi mici si albe prin bluetooth care sa nu coste de la 400 lei in sus?

Mi-am cumparat un mouse HP http://www.emag.ro/m...a/pd/D7TKCMBBM/ si as vrea sa-i fac pereche cu o tastatura mica si alba (eventul gri deschis).
Am tot cautat dar n-am gasit nimic.

Edited by MrDerpson, 26 February 2016 - 11:56.


#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am cumparat intre timp tastatura Logitech K480 Multi-Device cu 200 RON de la eMAG (acum s-a mai ieftinit un pic). Este varianta pe alb, deci se vede bine ce scrie pe taste, chiar si in semi-intuneric.
Nu am prea multe de spus despre ea. La tastat se simte calitatea Logitech si nu mi s-a intamplat inca sa piarda legatura cu BlueTooth-ul de la tableta.
In afara de faptul ca este multi-point, cred ca este singura tastatura care iti poate sprijini tableta cum trebuie cand lucrezi in pat, in schimb este cam mare pentru o tableta de 8 inch. Dar cel mai deranjant este faptul ca pentru a avea stabilitate au facut-o destul de grea, deci nu este portabila. Compenseaza prin faptul ca nu se rastoarna nici daca sprijin o tableta de 10 inch orientata in "format portret" si inclin usor ansamblul spre spate.
Daca ar fi avut si un touchpad/ trackpad, trackball, trackpoint etc. nu strica.

Pe Windows 10 care este mai prost optimizat pentru touchscreen decat Windows 8.1 tastatura a devenit o necesitate. Ma saturasem de situatiile in care trebuia sa rotesc tableta ca sa nu tastez orbeste cand casetele de editare sunt ascunse de tastatura virtuala indiferent de pozitia ei pe display. Pe o tableta de 8 inch cu rezolutia mica a display-ului (sau cu rezolutie mare, dar DPI scaling marit - ca doar nu il tii in 100% pe 8 inch) uneori nici rotirea tabletei cu 90 grade nu ajuta. Deci fara tastatura fizica devine un chin sa o utilizezi.

Am mai comandat un trackball Logitech M570 (l-am prins cu 210 RON), dar fiind de tip wireless nu stiu cum voi conecta receiverul USB la tableta in timp ce o incarc (de fapt, nu pentru tableta l-am luat, insa ma gandeam ca ar putea fi util si pentru tableta). Exista niste adaptoare care aparent sunt compatibile cu tableta mea, dar n-am chef sa dau comanda peste granita.

#50
freddye

freddye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2008
Salut prieteni  
Am o tableta Asus zenPad de 8" pe care am transformat-o in "computer "Android  :
Pentru asta  , am recurs la urmatoarea configuratie hardware :
-activarea functiei PLAY TO  pe tableta si transmiterea imaginii pe ecranul unui televizor HITACHI de 32 '' , prin device--ul Smart2View [luat de la Alview] ,asa ca ...uite monitorul PC...
-tastatura wired INTEX
-mouse wired LG
Ambele au fost legate la un hub usb-usb otg {cu patru iesiri ] luat de la Mivarom cu ..10 roni [ l_am vazut si pe  http://www.pcgarage....black/  ]  , legat la un cablu microusb- usb otg female [ptr.conectarea la tableta] iar configuratia a mers excelent ,din prima .. [sunt sigur ca ar fi mers  si ,pe direct cu un hub microusb - patru porturi USB otg ,dar asta am gasit initial ]
Ulterior  ,vazand ca  bateria tabletei se descarca mai repede [normal ,fiindca alimenta si tastatura + mouse] , am inlocuit cablul  microusb-usb otg female ,cu  un  cablu luat de  la Sogest .ro  ,redus  de la 29>>>>>>13 roni http://sogest.ro/cab...=Otg&results=19    care  avea in plus si mufa micro ptr alimentare externa [cablu microusb + usb otg + microusb female  ptr.alimentare]...Surpriza placuta a fost ca ,contrar diverselor teorii pe internet , iconita de incarcare a tabletei imi arata incarcare pe timpul functionarii  in configuratia aratata mai sus  si ,chiar se incarca  bateria  !  Pe viitor ,voi trece la  tastatura bluetooth si mouse bluetooth dar nu sunt sigur daca  tableta poate merege cu doua dispozitive  bluetooth  concomitent ,poate ma lamuriti voi ..Sau poate voi lua o tastatura bluetooth cu touchpad ,orice...numai sa am mufa microusb a tabletetei disponibila ptr incarcare
..Am vrut sa va impartasesc si voua  gaselnita asta !

#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am cautat o tastatura BlueTooth cu trackball, dar nu pare sa existe (inca). Voi v-ati "izbit" de asa ceva?

#52
freddye

freddye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2008
Suma respectelor
Am un Asus Zen Pad  8" 380 kl  si sunt tare  multumit de ea  ..O am de un an de zile  ..Scurte observatii :
-  Am upgradat-o initial cu  un capac cu acumulator de 3,5 amperi/h  incorporat  ( Tip  PowerCase CB-81  90XB030P-BSL060 )  ,practic i-am dublat durata de functionare.. Noul device este "văzut " de tableta, cu iconita respectiva si procentaj separat ..Se poate incarca fie la micousb tableta, fie separat, prin demontare,  cu un dispozitiv magnetic . Acest dispozitv functioneaza in "tampon" cu acumulatorul stock, incărcăndu-l  automat
-  Ieri am achizitionat  o "husa flip" (denumire improprie la comercializare,  care naste confuzii) .tip CA81 90xb030p-bsl0g0 (Cover audio) .Este ,de fapt,  o husa dotata  cu acumulator de 2,3 amperi/h  , amplificator audio si 6 difuzoare in sistem 5+1 ...cred ca scoate 2-3 wati pe canal.. Este controlata de softul tabletei si se aude, după gustul meu ,tare si fain.. Se poste incarca ,ca in cazul precedent, dar nu mai este in tampon cu acumulatorul tabletei, fiecare cu treaba lui.. In plus, o chestie bună ,  la inchiderea husei, se activeaza automat functia Asus Cover, adica se blochează automat ecranul .. Evident, am renuntat la capacul CB1, pe care-l tin, incarcat, pentru vremuri grele  :-)

Iata cum arata

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate