Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

diy ghivece ieftine

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
deorece nu pot sa fac un sistem de irigatie automata vreau sa inlocuiesc buzunarele textile de la plantatia mea de capsuni cu niste ghivece tip jardiniera.  ar trebui sa fie cam de 20lx20h iar lungimea vreo 35 metri. normal ca vor fi mai multe bucati de lungimi pana in 2 metri. ma gandeam sa le fac din scandura de brad dar momentan nu pot estima costurile. preturile de pe net sunt la alte dimensiuni.

aveti vreo (alta)  idee?

[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/14/4x1j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/23/ctwg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ce te impiedica sa faci un sistem de irigare cu picatura pe sistemul tau actual?

#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
distantele inegale dintre buzunare plus ca sistemul actual nu mi se pare prea aspectuos.

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ma gandeam la sistemul cu 'pixuri' individuale...

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Ar merge asa brici cu pixuri, ca nici nu m-as gandi la altceva.

Mie imi plac si buzunarele alea negre, zici ca sunt țâțele unei văcuțe tip limuzină.

Attached File  Irigare pixuri.jpg   547.18K   115 downloads

Edited by jumborom, 31 December 2013 - 16:25.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Arata bine cu buzunare, plus ca... le ai, nu cheltui alti bani.

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai la irigat cu picatura nu ar merge un futun normal, prins cu niste coliere de plastic pe pozitie, apoi gaurit cu un ac inrosit doar unde trebuie sa picure apa?
Intreb si eu, ca nu-s expert.

LE: cu scandura nu m-as complica, bradul putrezeste destul de repede.

Edited by Lucian_M, 31 December 2013 - 17:26.


#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
interesant sistemul cu pixuri dar vreau sa vad daca apar ceva idei noi. bradul l-as putea captusi pe interior cu folie ca sa nu putrezeasca.

#9
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Pixuri vad si eu ! :) Nu-mi dau seama de ce le vezi tu "inestetice",sunt asa sexi....!
Poate esti tu mai exigent....:) Ti le am admirat de mult ,eram curios cum au trecut peste iarna ! Cu brad le ai mai izola un pic fata de ger ,dar daca ai sarit peste o iarna si au scapat n-as mai ezita !

#10
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Frumoasa plantatie. Nu te mai chinui cu ghivece, nu merita, ia un furtun obisnuit, da-i gauri si ai terminat tot, cu costuri minime. La multe capsuni!.

#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
O scandura de 2.5 X 20 X 400 costa 13 lei / buc. Pentru o jardiniera lunga de 4 m → avem nevoie de 3 astfel de scanduri --> cost jardiniera = 10 lei / ml X 35 = 350 lei.

Scandurile trebuie vopsite regulat. La interior pui si o folie PVC care sa nu permita contactul apei cu scandura.

Ar merge oare cu niste tuburi PVC de canalizare de diametru 20 cm (grosime 5 mm) ?

Un tub costa 168 lei si il tai pe generatoare → 2 semicilindri de 6 m lungime → cost jardiniera = 14 lei / ml X 35 metri = 490 lei.
Nu necesita vopsire si nici hidrolizolare.

Edited by jumborom, 31 December 2013 - 18:34.


#12
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
asa sunt eu mai chitibusar.... ca nemtii. vreau un suport frumos din teava patrata si ghivece mai aratoase. la anul vreau sa extind plantatia. sunt la vreo 130 si vrea sa ajung la vreo 250 de fire.

@ roadmaster: momentan le-am protejat cu o folie.

@jumborom: nu e rea ideea cu tevile dar  nu merg taiate in doua. sunt prea mici si am nevoie de un diametru mai mare ====>>> costuri mari.

[ http://img24.imageshack.us/img24/1831/wxul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Edited by bilti, 31 December 2013 - 18:37.


#13
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Nu mai tineam minte cit de veche e " plantatia "....N-ai prins deci nici un ger mai sanatos! Folia sigur ajuta dar cat...vom afla dupa ce vine iarna adevarata ,daca mai vine ! Si faptul ca esti intr-un cartier mai tine de cald !
Oricum ,imi place la nebunie, si estetic si eficient la spatiu !
Bravo,pentru ambele proiecte(vegetariul) !

#14
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Ete ce jgheaburi se practica in culturile hidroponice suspendate. Imi place culesul, vezi masinutele.

#15
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
faina cultura suspendata dar hidroponia nu e pt mine. prefer plantele crescute cu balega. Posted Image

in timp ce navigam mi-au tras cu ochiul lambriurile. ce parere aveti? au si profile de imbinare si sunt de plastic. rezista 1000 de ani.

http://www.dedeman.r.../lambriuri.html

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ideal ar fi un tub drenaj de diametrul corespunzator...

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
m-am gandit si la tuburile de drenaj dar cred ca trebui un sistem de sustinere mai scump. dupa anul nou merg si cumpar niste lambriuri si fac un prototip.

Edited by bilti, 31 December 2013 - 19:18.


#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am făcut ceva experiențe cu policarbonatul celular de 4 mm,și poți face ce forme vrei de,ghivece cu despărțitoare,poți folosi canalele celulare ale acestui material pentru a circula apa de irigat în mod eficient fără tubulatură suplimentară,secretul constă în faptul că singurul adeziv ieftin și „strong” care poate suda efectiv acest material este „codez” specific pentru lipirea profilelor de PVC care costă doar 5 lei un tub și ajunge să lipești destulă suprafață de policarbonat,pentru că se aplică la lipire o peliculă transparentă foarte subțire,exact ca un film.Există multe plante care le place lumina expusă la rădăcini și din câte am citit cresc mai repede decât alte plante în ghivece opace,de aceea eu aș alege policarbonat celular transparent,dar nu aș opta niciodată pentru scândurile de brad indiferent câtă izolație internă vei face,pentru că acest lemn absoarbe foarte multă umiditate din aer,iar dacă optezi pentru un lemn cu adevărat „nepăsător”în fața umidității,atunci alegi scândura de salcâm dacă o găsești la un preț bun,sau mai la îndemână plăcile de parchet stratificat la care le poți aplica pentru siguranță acel strat protector pe interior.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate