Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comutatoare cap scara

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
salut.

am urmatoarea problema: un comutator cap scara jos si unul sus ce comanda lumina de pe casa scarii ( 3 aplice). in fiecare intra 3 fire: 2 rosii + 1 negru. am legat firele rosii pe partea unde am doua intrari si cel negru in partea opusa a comutatorului, unde are o intrare.
acum lumina se poate aprinde doar de unde a fost stinsa ! spre ex. o aprind de jos, am urcat si-am stins-o de sus, daca mai vrea cineva de jos sa o aprinda nu merge, trebuie aprinsa tot de sus. apoi merge stinsa de jos si aprinsa tot de jos.

unde este greseala ?

multumesc,

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 superior, on 31 decembrie 2013 - 14:13, said:

unde este greseala ?
Aceasta este schema:
Sau citește aici: http://www.niqro.3x.ro/cs/cs.htm

Attached Files


Edited by Mircel, 31 December 2013 - 15:00.


#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
O instalatie cu aprindere/stingere din doua locuri se poate face fie cu comanda pe un releu fie cu doua intrerupatoare speciale numite ,,intrerupatoare alternative.''sau ,,cap de scara'' care spre deosebire de celelalte au cate doua contacte care se inchid/deschid alternativ.trimitand spre lampa in mod alternativ cand faza cand nulul...Atentie la aceasta instalatie spre lampa nu se pleaca dela intrerupator decat cu un singur fir care este legat direct,la fel si de la celalalt intrerupator vine doar un singur fir acestea vor contine alternativ fie faza fie null.Doar In cazul in care unul trimite faza iar celalalt null lampa va arde.
http://www.virtualel...links/cruce.php

#4
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
@Arayan vrei sa spui ca in intrerupatoare este cand faza cand nulul ? Am impresia ca te inseli, iar daca te uitai mai sus vedeai despre ce e vorba (in schita postata de Mircel)
@superior vezi ca amandoua sa fie intrerupatoare cap-scara (nu sa fie vreunul cu 2 clapite). Firul rosu il legi pe intrerupator pe borna L sau cum e ea notata, iar cele negre pe 1 respectiv 2. Asa si in celalalt intrerupator si e imposibil sa nu mearga

#5
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 Arayan, on 31 decembrie 2013 - 14:36, said:

O instalatie cu aprindere/stingere din doua locuri se poate face fie cu comanda pe un releu fie cu doua intrerupatoare speciale numite ,,intrerupatoare alternative.''sau ,,cap de scara'' care spre deosebire de celelalte au cate doua contacte care se inchid/deschid alternativ.trimitand spre lampa in mod alternativ cand faza cand nulul...Atentie la aceasta instalatie spre lampa nu se pleaca dela intrerupator decat cu un singur fir care este legat direct,la fel si de la celalalt intrerupator vine doar un singur fir acestea vor contine alternativ fie faza fie null.Doar In cazul in care unul trimite faza iar celalalt null lampa va arde.
http://www.virtualel...links/cruce.php


multumesc mult pentru promtitudine.
asa am si eu legaturile: http://www.virtualel...s/capscara2.php
in loc de albastru am rosu si in loc de maro am negru. doar ca reactioneaza cum am descris initial.
cred ca ar trebui sa verific daca firele vin la intrerupatoare de unde trebuie.

 Mircel, on 31 decembrie 2013 - 14:33, said:

Aceasta este schema:


multumesc

 cutremurul, on 31 decembrie 2013 - 14:44, said:

@Arayan vrei sa spui ca in intrerupatoare este cand faza cand nulul ? Am impresia ca te inseli, iar daca te uitai mai sus vedeai despre ce e vorba (in schita postata de Mircel)
@superior vezi ca amandoua sa fie intrerupatoare cap-scara (nu sa fie vreunul cu 2 clapite). Firul rosu il legi pe intrerupator pe borna L sau cum e ea notata, iar cele negre pe 1 respectiv 2. Asa si in celalalt intrerupator si e imposibil sa nu mearga


aha buna informatia. sunt amandoua cap scara. dar am doua rosii si unul negru.

pe partea unde am doua intrari la una am o sageata de iesire; la cealalta o sageata de intrare
pe partea unde am doar o intrare am o sageata de iesire.

intrerupatoarele sunt de la elbi acest model https://www.google.r...43fa498;512;491

in pozitia asta am la 6 o intrare ce arata o sageata de iesire, la 2 si 3 n-am nimic
la 4 am o intrare cu sageata de intrare, la 5 o intrare fara semn, iar la 1 n-am nimic;

sa incerc sa pun firul negru la 5 ?

Edited by superior, 31 December 2013 - 15:04.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 superior, on 31 decembrie 2013 - 14:48, said:

pe partea unde am doua intrari la una am o sageata de iesire; la cealalta o sageata de intrare
pe partea unde am doar o intrare am o sageata de iesire.
Vreau poze! Mi-ar fi mai ușor să văd greșeala.

Vezi și aici: http://www.niqro.3x.ro/cs/cs.htm

Edited by Mircel, 31 December 2013 - 15:10.


#7
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 Mircel, on 31 decembrie 2013 - 15:06, said:

Vreau poze! Mi-ar fi mai ușor să văd greșeala.

Vezi și aici: http://www.niqro.3x.ro/cs/cs.htm


pe mine ma intereseaza cum se leaga in intrerupator. am plecat de la premisa ca firele vin in ele asa cum trebuie, dar nu le-am legat eu bine.

daca nu este asa trebuie sa verific pana la tablou dar mai intai voiam sa stiu sigur chestia cu intrerupatoarele.

multumesc pentru scheme !

Attached Files



#8
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Nu am avut pana acum acel intrerupator in mana deci nu sunt sigur ce si cum face dar daca ai schimbat doar unul din ele ori il legi cum era initial cel de jos ori schimbi firele rosii intre ele desi nu cred ca ar avea vreo logica. In legatura cu 2 rosii+1 negru a fost greseala mea scuze. Cred ca rezolvarea la problema ta ar fi sa te uiti la intrerupatorul care merge si sa-l lasi asa, iar celalalt sa inversezi negrul cu unul din rosii PE RAND ca s-ar putea sa rezolvi rapid problema
Ne anunti ce ai facut !

Baga in amanadoua intrerupatoarele firul negru la 2 iar cele rosii la 1 si 4 si spune daca merge

#9
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 cutremurul, on 31 decembrie 2013 - 15:27, said:

Nu am avut pana acum acel intrerupator in mana deci nu sunt sigur ce si cum face dar daca ai schimbat doar unul din ele ori il legi cum era initial cel de jos ori schimbi firele rosii intre ele desi nu cred ca ar avea vreo logica. In legatura cu 2 rosii+1 negru a fost greseala mea scuze. Cred ca rezolvarea la problema ta ar fi sa te uiti la intrerupatorul care merge si sa-l lasi asa, iar celalalt sa inversezi negrul cu unul din rosii PE RAND ca s-ar putea sa rezolvi rapid problema
Ne anunti ce ai facut !


le-am montat de noi pe amandoua. ma duc sa schimb firele de la unul din ele.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ai un ohm(/multi)metru?

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Uite cum se leagă întrerupătorul 500-010200-210: (cf. http://www.youngdsel...talog_final.pdf    pag. 50)

Attached Files


Edited by Mircel, 31 December 2013 - 15:44.


#12
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-@ Superior LA FIECARE INTRERUPATOR TREBUIE SA AI 3 FIRE :1-FAZA,2-NULL,3-PLECARE SPRE LAMPA,si la celalalt intrerupator legi exact la fel si trebuie sa-ti mearga .ATENTIE LAMPA O LEGI CU CATE UN FIR ADUS DELA FIECARE INTRERUPATOR.Crede-ma am lucrat nenumarate astfel de instalatii.

Edited by Arayan, 31 December 2013 - 15:49.


#13
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Arayan unde ai vazut tu in intrerupator cap-scara si faza si nul ? Nu mai da idei tampite si te rog sa te abtii daca nu esti in tema

#14
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 superior, on 31 decembrie 2013 - 14:48, said:

multumesc mult pentru promtitudine.
asa am si eu legaturile: http://www.virtualel...s/capscara2.php
in loc de albastru am rosu si in loc de maro am negru. doar ca reactioneaza cum am descris initial.
cred ca ar trebui sa verific daca firele vin la intrerupatoare de unde trebuie.




multumesc




aha buna informatia. sunt amandoua cap scara. dar am doua rosii si unul negru.

pe partea unde am doua intrari la una am o sageata de iesire; la cealalta o sageata de intrare
pe partea unde am doar o intrare am o sageata de iesire.

intrerupatoarele sunt de la elbi acest model https://www.google.r...43fa498;512;491

in pozitia asta am la 6 o intrare ce arata o sageata de iesire, la 2 si 3 n-am nimic
la 4 am o intrare cu sageata de intrare, la 5 o intrare fara semn, iar la 1 n-am nimic;

sa incerc sa pun firul negru la 5 ?


asa am facut:  am pus firul negru la 5 iar cele rosii la  6  respectiv 4.

functioneaza corespunzator acum.

multumesc tuturor pentru ajutor.

va doresc un an nou mai bun, sa fiti sanatosi si fericiti ! La Multi Ani !

 Mircel, on 31 decembrie 2013 - 15:42, said:

Uite cum se leagă întrerupătorul 500-010200-210: (cf. http://www.youngdsel...talog_final.pdf pag. 50)


aici este corect. in schema asta eu aveam 4 in locul lui 5 si invers. le-am inversat in AMBELE intrerupatoare si acum este ok. multumesc mult.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@cutremurul
Ai putea sa-ti controlezi putin vocabularul, mai ales ca esti putin pe langa subiect. Arayan are dreptate,uita-te putin pe acest desen:Nu e foarte clar, dar sper sa-l intelegi.

Attached Files


Edited by myshyk, 31 December 2013 - 16:06.


#16
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013
Nulul nu are ce cauta in nici un interuptor,asta daca acel interuptor e bipolar.Posted Image

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu vorbea nimeni de "intreruptor", se vorbea de "comutator cap scara". Cauta in dictionare diferenta intre "intreruptor"(!) si "comutator.

#18
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 cutremurul, on 31 decembrie 2013 - 15:51, said:

Arayan unde ai vazut tu in intrerupator cap-scara si faza si nul ? Nu mai da idei tampite si te rog sa te abtii daca nu esti in tema

-Mai cutremure dupa ce esti cutremurat mai tii si frana...daca nu ai mai facut asa ceva mai invata si pe urma mai discutam.Da domnule am spus de la inceput ca acest contactor trebuie sa fie neaparat alternativ,adica sa scoata cand nul cand faza fraiere pentru al reprograma pe celalalt .Afla si tu ca la acest tip de instalatie contactorul nu stinge becul prin intreruperea circuitului ci prin schimbarea alternativa de faza cu null,in asa fel incat atunci cand se intalnesc faza cu faza sau nul cu nul nu arde lumina,ci doar cand se intalnesc la lampa faza cu null.Asa ca mai invata meserie si nu intra asa ca musca in curu calului...Toate contactoarele cap scara au legate si faza si nulul si le scoate alternativ fraiere reprogramand-ul astfel pe celalalt contactor pentru urmatoarea aprindere sau stingere..Unde ai vazut tu intrerupator la o instalatie cap scara? .Explicatie mai simpla nu se poate.

Edited by Arayan, 31 December 2013 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate