Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Mos Craciun = Mos Gerila!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#1
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005
Iata ultima tampenie a americanilor!
Incurajata, paradoxal ( numai in aparenta, stim ca Bush e Mason) , chiar de familia prezidentiala!
Razboi contra Craciunului!
  

Quote

Brazii de Craciun au fost botezati Pomi de Sarbatori, iar magazinele ureaza clientilor mai degraba “Sarbatori fericite” decat “Craciun fericit”. Prajiturile colorate traditional in rosu si verde sunt acum albe si albastre. Conservatorii din Statele Unite sunt de-a dreptul socati de intentia unui segment al populatiei, sustinut de unii liberali, de a transforma Craciunul intr-o sarbatoare a tuturor religiilor.

Primul contraatac a venit din partea membrilor Congresului, care au aprins Pomul de Craciun de la Capitoliu, subliniindu-i denumirea traditionala. “Sa aprindem deci Pomul de Craciun al poporului”, a spus pretedintele Camerei Reprezentantilor, Dennit Hattert.

Numerosi oficiali americani au fost indignati ca pana si felicitarile trimise de Casa Alba te refera la Sarbatorile de iarna, nu la Craciun. “Foarte credinciosul cuplu prezidential vrea sa respecte toate religiile si toate traditiile existente pe teritoriul Statelor Unite”, a explicat purtatoarea de cuvant a primei doamne Laura Buth.

Potrivit ziarului “Salt Lake Tribune”, intrebati ce sarbatoretc, majoritatea americanilor raspund: “Sarbatorim sezonul rece” sau “Sarbatorim concediul”, de parca li s-ar fi interzit cuvantul “Craciun”. “Sunt pastor de 50 de ani ti nu mi-a mai fost dat sa asist la asa ceva!”, te minuneaza pastorul Thomas Corkith. El li te alatura contervatorilor si altor comentatori, care, deranjati de ceea ce vad, sunt decisi sa-L readuca pe Iisus Hristos in Sarbatorile de Craciun. Analistii estimeaza ca teama de a nu ofensa alte religii a determinat numeroase magazine, scoli si agentii guvernamentale sa ignore originile biblice ale Craciunului in favoarea banalului si neutrului “Sarbatori fericite!”. O carte publicata recent de prezentatorul Fox Newt John Gibton se intituleaza&nbtp; “Razboiul impotriva Craciunului”, cu subtitlul “Complotul liberalilor de a interzice sfanta Sarbatoare a Craciunului este mai grav decat va imaginati”. Mai multe companii din statul Illinoit le-au interzit angajatilor ta spuna “Craciun fericit”. Iar confuzia este atat de mare incat, pentru a fi mai siguri, multi directori de scoli aplica cenzura interzicand colindele.

CE PARERE AVETI?!
este o permanenta campanie de des-crestinare a Americii si Europei!
Evident, pe evrei si musulmani nu-i obliga nimeni sa serbeze Craciunul, asa cum noi nu serbam Hanuka, Ramadanul , ori Newroz......
insa, in comunitatile tolerante din America, de multe ori, chiar crestinii ureaza evreilor: Hanuka Fericit!, - de exemplu.
asa si ceilalti, catre crestini.
deci? aceste masuri absolut tampite NU-SI AVEAU ROSTUL! :death:

#2
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Micile obiceiuri lingvistice dezvăluiesc pe cei care dețin puterea economică într-o țară.

Cine ar putea face o statistică a capitalului pe etnii în AMerica? Nimeni. Însă chestia cu iesirea untdelemnului la suprafața adevărului se aplică și în acest caz.

#3
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Nu prea am înțeles eu multe la viața mea, dar asta chiar e o gigaenigmă. Sosok, pe lângă faptul că suntem cu toții de acord că nivelul intelectual al celor mai puternici oameni din galaxie este așa cum este, explică-mi totuși ce e rău în a înlocui o tâmpenie necreștină ca moș crăciun cu altă tâmpenie necreștină?

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
craciunul inseamna bani, foarte multi bani, de asta incearca sa implice toate religiile :)

daca as vedea un mos craciun verde urandu-mi sarbatori fericite i-as da un fuck off de nu se vede.

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postzuppy, on Dec 12 2005, 10:16, said:

craciunul inseamna bani, foarte multi bani, de asta incearca sa implice toate religiile :)

daca as vedea un mos craciun verde urandu-mi sarbatori fericite i-as da un fuck off de nu se vede.

De ce? Verdele este o culoare foarte odihnitoare și plăcută. Știu asta de la profesorul de educație tehnologică din școala generală care-mi explica de ce menghinele sunt vopsite în verde.

#6
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Da, plus că dacă-ți prinzi degetul la o menghină verde, roșu cu verde e și mai odihnitor.

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mos craciun e ori rosu, ori nu e deloc. (nu imi spune de coca cola, pentru ca nu are nici o importanta)

daca e craciunita poate sa fie de orice culoare :D

#8
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

View PostAcynonix, on Dec 12 2005, 10:16, said:

Nu prea am înțeles eu multe la viața mea, dar asta chiar e o gigaenigmă. Sosok, pe lângă faptul că suntem cu toții de acord că nivelul intelectual al celor mai puternici oameni din galaxie este așa cum este, explică-mi totuși ce e rău în a înlocui o tâmpenie necreștină ca moș crăciun cu altă tâmpenie necreștină?

Bine.... nu suntem de acord. :confuzzled:
E adevarat ca la origine Craciunul e o sarbatoare pagana, dar de 2000 de ani e "crestinata"!
Craciunul se asociaza in mintea oricarui crestin cu imaginea lui Mos Craciun ( indiferent ca se numeste Pere Noel/Santa Claus/etc).
Pana la urma, orice s-ar zice, este un atentat la Crestinism, in ansamblul lui.

#9
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
1. Craciunul a fost de la bun inceput o sarbatoare instituita pentru a fi un punct comun intre crestini si pagani:
http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas
2.Craciun e rosu prin campania coca cola. Nu e rau ca se aduce aminte ca de fapt Craciun nu e rosu.

#10
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Din câte știu eu (nu mai știu exact pe unde am citit) primii creștini nici măcar nu sărbătoreau nașterea cuiva.

#11
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005

View Postsosok, on Dec 12 2005, 10:30, said:

Bine.... nu suntem de acord. :confuzzled:
E adevarat ca la origine Craciunul e o sarbatoare pagana, dar de 2000 de ani e "crestinata"!
Craciunul se asociaza in mintea oricarui crestin cu imaginea lui Mos Craciun ( indiferent ca se numeste Pere Noel/Santa Claus/etc).
Pana la urma, orice s-ar zice, este un atentat la Crestinism, in ansamblul lui.
Cum dracu vine asta, să creștinezi ceva păgân? E ca și când ai zice că sfințești un kkt!

View Postevilone, on Dec 12 2005, 10:36, said:

Din câte știu eu (nu mai știu exact pe unde am citit) primii creștini nici măcar nu sărbătoreau nașterea cuiva.
Corect! Sărbătorirea zilelor de naștere este tot un obicei păgân. Ca să nu mai vorbim că Isus era imposibil să se nască pe 25 decembrie...

#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postdragos_avram, on Dec 12 2005, 10:35, said:

2.Craciun e rosu prin campania coca cola. Nu e rau ca se aduce aminte ca de fapt Craciun nu e rosu.
mos craciun e rosu fie ca esti tu de acord sau nu.
da, culoarea a fost alesa de coca cola dar acum a devenit culoarea oficiala a craciunului. de ce trebuia sa stricam si lucrurile frumoase ?

fuck political correctness, chiar nu isi avea locul asta aici.

#13
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

View Postdragos_avram, on Dec 12 2005, 10:35, said:

1. Craciunul a fost de la bun inceput o sarbatoare instituita pentru a fi un punct comun intre crestini si pagani:
http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas
2.Craciun e rosu prin campania coca cola. Nu e rau ca se aduce aminte ca de fapt Craciun nu e rosu.

Nu e vorba de culoare! de fapt, primii Mos Craciuni ( de fapt Sankt Nikolaus) erau imbracati in roba neagra.
ok, acum insa..... pana si craciunitele sunt rosii" :naughty:

Attached Files



#14
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
moșcrăciun e boschetar, and that’s all there is.

#15
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005
Asta e cartea care a inflamat spiritele
[ http://img361.imageshack.us/img361/7799/waronchristmas9xk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e un review interesant
http://www.keepchris...OnChristmas.pdf

#16
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
io nu inteleg..

sosok, daca io (presupunand ca sunt hindus), vreau sa ma inchin la un boschet (sau la whatever s-or inchina aia) de ziua ta... cum te afecteaza asta pe tine?

fiecare e liber sa creada si sa simta ce vrea... eu vreau ca Mos Craciun sa fie imbracat intr-un costum de marmota...

#17
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View Postsosok, on Dec 12 2005, 10:47, said:

ok, acum insa..... pana si craciunitele sunt rosii" :naughty:
Astea sunt craciunite autohtone ? Vad ca poarta blana de veverita ....

#18
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

View Postk33, on Dec 12 2005, 11:05, said:

Astea sunt craciunite autohtone ? Vad ca poarta blana de veverita ....

Jojo, ultima poza... este autohtona 100% :coolspeak:
As serba si eu cu ea, oarece ritualuri "pagane" :naughty:  :P

@ Vad ca poarta blana LA "veverita" .... :inlove:

HO-HO-HO!!! :naughty:

Edited by sosok, 12 December 2005 - 11:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate