Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Laptop Nou Vs. S.H.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Imi trebuie un laptop pentru utilizarea zilnic: Internet, muzica, filme, streaming online.
Laptopul ala trebuie sa reziste sa fie folosit la modul zilnic.
Cerintele minime sunt:
1 - Ecran minim 15.
2 - Sa mearga office decent pe el - nu ma intereseaza sa alerge cu el.
3 - Sa fie folosit zilnic pentru office/youtube.
Sa mearga sa ma uit pe streaming online(adica meciuri si canale tv online) si sa nu se incalzeasca prea repede.

Acuma nu stiu ce sa fac? sa cumpar vreun laptop de 4-5 Ani vs. sa cumpar primul laptop din oferta(dupa pret).
http://www.emag.ro/l...9/pd/DQTLJBBBM/

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Primul laptop din oferta.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Un thinkpad core2duo, e pe la 500-600 lei, e drept are 14,4 inch.
In schimb ai carcasa magneziu, suprafata cauciucata, accelerometru care opreste hdd la caderi, hdd pus in carcasa antisoc, rezistent la lichide si probabil cea mai buna tastatura existenta pe un laptop.

#4
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
merge f bine si sh pt ceea ce ai nevoie, insa sa nu te astepti sa mai tina bateria la el...

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
de ce? al meu e sh si bateria tine 2 ore la utilizare, 4 in stand by. pe thinkpad nu s-au pus baterii doar sa fie acolo.

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostSfPetru, on 30 decembrie 2013 - 08:43, said:

Primul laptop din oferta.
Mc

View Postslai, on 30 decembrie 2013 - 08:47, said:

Un thinkpad core2duo, e pe la 500-600 lei, e drept are 14,4 inch.
In schimb ai carcasa magneziu, suprafata cauciucata, accelerometru care opreste hdd la caderi, hdd pus in carcasa antisoc, rezistent la lichide si probabil cea mai buna tastatura existenta pe un laptop.
Asa pot cumpara Dell D600 + 620/630 si ce astea au mai scos aia de la Dell.
Doar ca ecranul este sub 15 - Eu oricum trec de la 17 la 15... acuma nu vreau sa ajung la 14.

View Postbaghera2, on 30 decembrie 2013 - 08:47, said:

merge f bine si sh pt ceea ce ai nevoie, insa sa nu te astepti sa mai tina bateria la el...
Daca ar tine 30 de minute m-ar multumi.

View Postslai, on 30 decembrie 2013 - 08:51, said:

de ce? al meu e sh si bateria tine 2 ore la utilizare, 4 in stand by. pe thinkpad nu s-au pus baterii doar sa fie acolo.
Ce model mai exact de thinkpad?

#7
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Parerea mea e ca, la ce vrei tu, merge second hand. Dar...Acum depinde de fiecare utilizator. Un laptop de 4-5 ani..hm...parerea mea e ca nu. Bateria o sa te tina mult mai putin decat cand ai cumpara unul nou. Eu, in locul tau, as alege cel din prima oferta, pentru ca orice produs nou are avantaje fata de unul SH. Plus, ca, daca vrei sa arate aproape impecabil, sa nu prezinte urme de uzura accentuate, sau sa ii lipseasca o tasta, sa nu ii mearga ceva, eu recomand unul nou.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Un laptop de 5 ani are deja urme de uzura, chiar daca pe partea de hardware duce inca ok. Ma refer la ThinkPad, nu la Dell ce vad ca preferi tu intr-un mod foarte eronat :)
Daca ai banii de acel Lenovo, de ce nu l-ai lua sa il poti folosi si peste inca 5-10 ani?

#9
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Daca mergi pe varianta de laptop nou:
http://www.pcgarage....b-linux-silver/

Constructia e foarte OK (metalic in cea mai mare parte), e bine inchegat, tastatura nu flexeaza. Are in plus ecran mat si vine cu geanta inclusa in pachet.
Eventual mai adaugi inca 2(4) GB RAM.

Respecte.

Edited by Habba, 30 December 2013 - 09:14.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTheBigDealerIsHardware, on 30 decembrie 2013 - 09:03, said:

Parerea mea e ca, la ce vrei tu, merge second hand. Dar...Acum depinde de fiecare utilizator. Un laptop de 4-5 ani..hm...parerea mea e ca nu. Bateria o sa te tina mult mai putin decat cand ai cumpara unul nou.
atat ca la un laptop nou, dar low-cost, bateria aia care tine mult, probabil in maxim un an nu va mai tine deloc.

#11
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View PostMos-Nicolae, on 30 decembrie 2013 - 08:29, said:

Acuma nu stiu ce sa fac? sa cumpar vreun laptop de 4-5 Ani vs. sa cumpar primul laptop din oferta(dupa pret).
http://www.emag.ro/l...9/pd/DQTLJBBBM/
4-5 ani sunt prea multi pentru un laptop.
Daca vrei SH, cauta un laptop de maxim un an si jumatate.
Eu iti recomand un laptop nou, cu un procesor bun - nu Celeron. Cauta un core2duo - i3. Poti face rabat la o placa video si sa te multumesti cu o placa Intel on-board.

#12
carth80

carth80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2013
Mergi pe sh si ebay.de.Calitatea e din ce in ce mai slabuta,e mult marketing si dezinformare in recomandarile online.Am avut un Probook cu ecran mat cumparat in 2012 cu >2500ron si am testat si un Probook mai nou 450 G0 al unui prieten (pret achizitionare >2500 ron)Hpurile din seria probook au calitativ cele mai proaste displayuri pe care le-am vazut -comparate cu orice model de laptop din 2010/2011.

Edited by carth80, 30 December 2013 - 09:46.


#13
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostTheBigDealerIsHardware, on 30 decembrie 2013 - 09:03, said:

Parerea mea e ca, la ce vrei tu, merge second hand. Dar...Acum depinde de fiecare utilizator. Un laptop de 4-5 ani..hm...parerea mea e ca nu. Bateria o sa te tina mult mai putin decat cand ai cumpara unul nou. Eu, in locul tau, as alege cel din prima oferta, pentru ca orice produs nou are avantaje fata de unul SH. Plus, ca, daca vrei sa arate aproape impecabil, sa nu prezinte urme de uzura accentuate, sau sa ii lipseasca o tasta, sa nu ii mearga ceva, eu recomand unul nou.
Imi pare o algere grea - Pe de o parte ma gandesc sa dau 600 de ron pe ceva SH - Dar o sa iau ceva de care nu sunt multumit: Urmaresc okazii/mrcador/tocmai/alte forumuri si adrese: Stiu deja ca la 600 de ron sunt laptopuri trecute de 4-5 ani.
Ma gandesc ca Lenovo asta(asta s-a nimerit sa fie primul in lista) sa fie virgin si sa nu mai stau sa testez sa vad daca merg toate astea.

View PostSfPetru, on 30 decembrie 2013 - 09:06, said:

Un laptop de 5 ani are deja urme de uzura, chiar daca pe partea de hardware duce inca ok. Ma refer la ThinkPad, nu la Dell ce vad ca preferi tu intr-un mod foarte eronat Posted Image
Daca ai banii de acel Lenovo, de ce nu l-ai lua sa il poti folosi si peste inca 5-10 ani?
Am inteles bine ce ai zis tu - Am tras o linie spre linia Dell D630 care tot asa are carcasa de magneziu, rezistent la soc etc...
Am avut si eu un asemenea Dell si inca mai pot sa cumpar: Doar ca ecranul ala de 14 era cam inchis -  Sa citez din review si din proprie impresie: Un Ecran LCD asa de vechi si de Mat ca aveai impresia ca este pe duca - fata de astea de acuma.

Asta incerc si eu sa ma hotarasc: Ce sa fac: Sa iau un laptop nou Vs. SH.
Mai intai de toate imi plac cum raspund laptopurile noi Vs. cele de acuma 4-5-6 ani. - Cu toate ca daca pui cap la cap - Laptopurile SH au procesoare mai mari ca frecventa - dar se comporta mai slab pe teren.

View PostHabba, on 30 decembrie 2013 - 09:13, said:

Daca mergi pe varianta de laptop nou:
http://www.pcgarage....b-linux-silver/

Constructia e foarte OK (metalic in cea mai mare parte), e bine inchegat, tastatura nu flexeaza. Are in plus ecran mat si vine cu geanta inclusa in pachet.
Eventual mai adaugi inca 2(4) GB RAM.

Respecte.
Imi place recomandarea pana la culoare - Am avut cateva laptopuri de culoare argintie si nu mai vreau asa ceva: Tot timpul se freaca si se vad urat - zic partea unde stai cu mana pe partea aia argintie.

Chiar si pe carcasa de la Dell de magneziu se vedea urat orice semn.

View Postcarth80, on 30 decembrie 2013 - 09:44, said:

Mergi pe sh si ebay.de.Calitatea e din ce in ce mai slabuta,e mult marketing si dezinformare in recomandarile online.Am avut un Probook de care se recomanda mai sus,cumparat in 2012 cu >2500ron si am testat si un Probook mai nou 450 G0 al unui prieten (pret achizitionare >2500 ron)Hpurile din seria probook au calitativ cele mai proaste displayuri pe care le-am vazut -comparate cu orice model de laptop din 2010/2011.
Sincer? Ca om care am avut laptop Asus din prima linie si Dell tot din prima linie si alte astea - luate din magazin. Cred ca orice producator a avut macar o serie cu care sa o dea in bara urat de tot - Aici trec dupa parerea mea firmele care au cele mai multe modele slabe calitativ - Acer - MSI - Dell - in ultima perioada au reusit sa faca laptopuri destul de bune - dar inainte de astea doar cu 620 SI 630 au zambit pe piata(si nici astea 2 nu sunt chiar asa de perfecte...) - HP cu seria de acuma 2-3 ani etc...
Depinde mult ce pretentie ai de la laptopul ala - Cand am luat Asusul ma asteptam sa zambeasca stelele de pretul ala - asa  fost - Apoi dupa 5 ani si ceva a urmat partea nasoala: M-am desparit de el ca stiam ce scrie in garantie: 24 de luni garantie - 5 ani durata de viata.
Dupa 5 ani is ceva am luat pe el o suma de rahat - Cu toate ca laptopul era impecabil - a stat doar pe birou si nu avea o scama: Folosit cu mouse/tastatura externa si bateria scoasa care tinea o ora si ceva.

Am dat aproape 3000 de ron cand l-am luat.

View PostBlackDay, on 30 decembrie 2013 - 09:43, said:

4-5 ani sunt prea multi pentru un laptop.
Daca vrei SH, cauta un laptop de maxim un an si jumatate.
Eu iti recomand un laptop nou, cu un procesor bun - nu Celeron. Cauta un core2duo - i3. Poti face rabat la o placa video si sa te multumesti cu o placa Intel on-board.
La 1 an jumate pretul nu este destul de scazut - lupti cu mentalitatea de afacerist a romanului care trebuie sa scoata profit si din pietre.
Sincer pentru ce imi trebuie mie nu s-ar merita sa mai bag cateva sute de ron doar pentru I3.

View Postslai, on 30 decembrie 2013 - 09:21, said:

atat ca la un laptop nou, dar low-cost, bateria aia care tine mult, probabil in maxim un an nu va mai tine deloc.
Depinde mult si cat iti bati joc de laptopul ala - Un laptop oprit de 1000 de ori din buton - cu scurt la priza cu fiecare ocazie cand scoti alimentatorul si alte astea - ma gandesc si eu ca scad durata de viata a bateriei si a laptopului.

#14
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View PostMos-Nicolae, on 30 decembrie 2013 - 09:56, said:

Sincer pentru ce imi trebuie mie nu s-ar merita sa mai bag cateva sute de ron doar pentru I3.

Internetul nu mai e de mult o chestie simpla de http. Siteuri ca yahoo, youtobe, etc, consuma din ce in ce mai multe resurse hardware.
La fel si cu Microsoft Office - daca folosesti ultima versiune.

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostBlackDay, on 30 decembrie 2013 - 10:01, said:

Internetul nu mai e de mult o chestie simpla de http. Siteuri ca yahoo, youtobe, etc, consuma din ce in ce mai multe resurse hardware.
La fel si cu Microsoft Office - daca folosesti ultima versiune.
Eu am fost multumit pe un Intel Atom de 1600mhz - 1Gb ram... nu cred ca un Celeron 1800 dual sa fie mai slab ca un intel atom.

Oricum sunt aici si discut cu voi sa ma hotarasc si eu ce fac - Imi pare o decizie cam grea de luat asa.

#16
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View PostMos-Nicolae, on 30 decembrie 2013 - 10:12, said:

Eu am fost multumit pe un Intel Atom de 1600mhz - 1Gb ram... nu cred ca un Celeron 1800 dual sa fie mai slab ca un intel atom.

Oricum sunt aici si discut cu voi sa ma hotarasc si eu ce fac - Imi pare o decizie cam grea de luat asa.
Ok. Bafta la cumparaturi. La SH sa ai grija sa nu fi fost scapat pe jos.

#17
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View PostBlackDay, on 30 decembrie 2013 - 10:16, said:

La SH sa ai grija sa nu fi fost scapat pe jos.
... sau furat Posted Image .

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Thinkpadurile sunt printre cele mai ok laptopuri existente pe piata,simpliste,fara porcarii inutile,rezistente ca un tanc rusesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate