Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Oferta RCS&RDS pe telefonie mobila in 2014, abonamente noi, iPhone 5s, Galaxy S4, Galaxy Note 3 la preturi exceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
1571 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 carmenclara1, on 28 decembrie 2013 - 22:33, said:

pai in oras si pe drumurile nationale poti. ca nu merge si pe coclauri tine de fizica si bani. pe viitor precum am zis se inbunatateste situatia.

AM vazut personal pe unde poti folosi Digi si sunt destule orase si drumuri nationale fara acoperire. E stupid sa cumperi un produs de genul asta si sa astepti nu stiu cat timp sa-l folosesti la parametrii optimi, sau doar cu speranta ca pe viitor va fi mai bine. Nu mai suntem in comunism sa iti cumperi aspirator si masina de spalat in speranta ca satul tau va fi odata electrificat si atunci nu o sa gasesti produsele respective. La 2,48 si faptul ca l-am folosit preponderent in Constanta accept limitarile, sa plec la munte si sa nu pot folosi un abonament de 12E devine frustrant.

#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
si eu vorbesc din propria experienta avand digi de ani buni. conteaza si ce terminal folosesti!

degeaba vii cu povestea cu istoria si comunismul cand organul de stat tine blocata frecventa inutil (multe interese si guri de astupat).
totul se rezuma la bani mai ales ca vb de o societate privata nu o companie de stat care isi permite sa arunce cu bani in stanga si dreapta.

ca sa obtina acoperirea pe care o are concurenta doar cu siteuri in 2100Mhz ar trebui sa tripleze numarul fata de cate are concurenta. aia ar insemna peste 1miliard de euro pe putin bani care eu prefer sa ii investeasca in extinderea retelei de internet fix, suplimentarea echipamentelor etc...

Edited by carmenclara1, 29 December 2013 - 10:43.


#39
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ma faci sa rad cu explicatii de genul: conteaza ce model de terminal folosesti. Adevarul e ca la acoperirea pe care o au si care o sa fie si atunci cand or lansa abonamentele astea noi nu merita sa dai 12E. Nu cand esti nevoit sa iti mai iei o cartela de la concurenta. Si la fel daca ma raportez la ce le dau celor de la RDS pe abonamentul care il am in apartamentul parintilor. Adica le dau acolo 60 de Lei pe trei servicii, toate trei exploatate destul de mult iar pentru un abonament de mobil digi sa dau 12E si sa mai fiu nevoit sa dau bani si la concurenta. In plus vii cu propunerea unui dual sim. Eu folosesc asa ceva pentru ca sunt mai mult plecat, dar sotia mea sa treaca de la HTC one la acelasi mobil dual sim ne-ar costa cat nu as scoate de pe urma convorbirilor  cu un astfel de abonament! Hai sa zic ca venea RDS cu ceva echipamente bune la pret, dar nici acolo nu exceleaza, practic iti faci credit la banca si dai banii cat ar costa un echipament la liber.

In exemplul despre comunism am exemplificat altceva decat ai inteles tu!

Concluzia mea e ca abonamentele mari care se vor concurenta la alternativa celorlalti de pe piata momentan nu se merita! Mai trebuie sa isi dezvolte reteaua, nu vad de ce cineva ar cumpara asa ceva pe baza unor promisiuni care zic doar ca pe viitor va fi mai bine!

#40
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 carmenclara1, on 28 decembrie 2013 - 22:33, said:

pai in oras si pe drumurile nationale poti. ca nu merge si pe coclauri tine de fizica si bani. pe viitor precum am zis se inbunatateste situatia.

Nu trebuie sa fii pe coclauri ca sa nu ai semnal. In Iasi e suficient sa mergi la Mall si gata cu telefonia mobila pe digi.

 carmenclara1, on 28 decembrie 2013 - 20:24, said:

important e incet ca sigur se inbunatateste situatia. nu ca la altii.....

Incet? Posted Image Ia incearca sa mergi intr-un centru rds sa ceri un nano / micro sim sa vezi cat dureaza sa-l primesti. Sau pur si simplu sa ceri inlocuirea unuia normal. Sau sa ceri un terminal din alea care fac parte din oferta nationala. Incet e un cuvant prea bland pt cum se misca lucrurile in realitate la rds, pe partea de echipamente in general si pe partea de telefonie mobila in particular.

Edited by prisonbreak, 29 December 2013 - 11:34.


#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@Materium nu e vorba de promisiuni e vorba de fizica elementara ( aviz propagarea undelor la diverse frecvente).

un terminal decent din oferta la un pret corect ar fi Huawei G700 de exemplu.

legat de terminale  chiar conteaza ce device folosesti (chiar daca nu vrei sa accepti).
e ca si la wireless de altfel. nu toate routerele si adaptoarele wireless au aceas parametrii de emisie/receptie, sensibilitate a antenei etc (poate asa intelegi)

Edited by carmenclara1, 29 December 2013 - 11:44.


#42
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu stiu de unde ai impresia ca pana acum mi-au curs mucii si doar de o scurta perioada de timp am in mana un telefon! Prin natura meseriei am testat diferite terminale in conditii in care unii nu or sa se afle niciodata! E nevoie ca tu sa intelegi ca semnalul Digi este decent in zonele urbane importante si cam atat, nu te poti baza pe un astfel de serviciu pe o iesire la munte spre exemplu. La naiba in mol nici macar pe transmisia de date nu te poti baza datorita aglomeratiei, dar cum asta nu e asa de importanta merge si asa. Cand imi ofera ce imi ofera la 2,48 jos palaria, uit de acoperire si inghit in sec cand le dau bani si rosilor. La sume mai mari cresc si exigentile si asteptarile!

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 prisonbreak, on 29 decembrie 2013 - 11:33, said:

Nu trebuie sa fii pe coclauri ca sa nu ai semnal. In Iasi e suficient sa mergi la Mall si gata cu telefonia mobila pe digi.
pai si te mira daca Iulian Dascalu nu le-a permis sa instaleze microcelule in incinta mall -ului? a avut concurenta grija de asta.

 prisonbreak, on 29 decembrie 2013 - 11:33, said:

Incet? Posted Image Ia incearca sa mergi intr-un centru rds sa ceri un nano / micro sim sa vezi cat dureaza sa-l primesti. Sau pur si simplu sa ceri inlocuirea unuia normal. Sau sa ceri un terminal din alea care fac parte din oferta nationala. Incet e un cuvant prea bland pt cum se misca lucrurile in realitate la rds, pe partea de echipamente in general si pe partea de telefonie mobila in particular.

recunosc ca situatia nu e roz in tara cum bine ai punctat, dar exista si exceptii -> acum cam 1 luna am fost in pop la mine in cartier si am inlocuit 4 simuri normale cu 4 micro simuri si am schimbat si doua modemuri de generatie mai veche  cu doua zte mf-667.
am si un S2 de la ei de ceva timp care la fel l-am primit pe loc atunci cand m-am hotarat sa semnez cu ei.

#44
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 carmenclara1, on 29 decembrie 2013 - 11:57, said:


pai si te mira daca Iulian Dascalu nu le-a permis sa instaleze microcelule in incinta mall -ului? a avut concurenta grija de asta.



recunosc ca situatia nu e roz in tara cum bine ai punctat, dar exista si exceptii -> acum cam 1 luna am fost in pop la mine in cartier si am inlocuit 4 simuri normale cu 4 micro simuri si am schimbat si doua modemuri de generatie mai veche  cu doua zte mf-667.
am si un S2 de la ei de ceva timp care la fel l-am primit pe loc atunci cand m-am hotarat sa semnez cu ei.
Cum ai inlocuit STICKURILE?

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 Materium, on 29 decembrie 2013 - 11:52, said:

Nu stiu de unde ai impresia ca pana acum mi-au curs mucii si doar de o scurta perioada de timp am in mana un telefon! Prin natura meseriei am testat diferite terminale in conditii in care unii nu or sa se afle niciodata! E nevoie ca tu sa intelegi ca semnalul Digi este decent in zonele urbane importante si cam atat, nu te poti baza pe un astfel de serviciu pe o iesire la munte spre exemplu. La naiba in mol nici macar pe transmisia de date nu te poti baza datorita aglomeratiei, dar cum asta nu e asa de importanta merge si asa. Cand imi ofera ce imi ofera la 2,48 jos palaria, uit de acoperire si inghit in sec cand le dau bani si rosilor. La sume mai mari cresc si exigentile si asteptarile!

eu am zis acoperire ok in zone urbane si drumuri nationale. voi veniti cu iesiri la munte...

legat de conectiunea de date in mall ai dreptate, dar aceasta afirmatie e perfect valabila si pentru concurenta.

eu propun sa oprim discutia aici si sa o continuam dupa 1 aprilie 2014 ca altfel vad ca nu ajungem nici unde.

P.S. daca era dracul asa de negru precum il pictati voi aici nu aveam 3 abonamente la ei de care ma si folosesc luna de luna.
P.S2  sunt la fel de exigenta si am cam aceleas asteptari ca si voi, in general de la toti operatorii dar sunt si realista in ce priveste limitarile impuse de tehnologiile folosite.

 ZIGZAG20, on 29 decembrie 2013 - 11:58, said:

Cum ai inlocuit STICKURILE?

am renuntat la cele vechi si apoi am semnat act aditional nou cu prelungire a abonamentului pe 16luni pentru cele noi.

Edited by carmenclara1, 29 December 2013 - 12:13.


#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 carmenclara1, on 29 decembrie 2013 - 11:42, said:

@Materium  legat de terminale  chiar conteaza ce device folosesti (chiar daca nu vrei sa accepti).
e ca si la wireless de altfel. nu toate routerele si adaptoarele wireless au aceas parametrii de emisie/receptie, sensibilitate a antenei etc (poate asa intelegi)
un mic test efectuat acuma  in aceas locatie/pozitie cu 3 simuri digi  ->  S4 mini -99dBm 7asu  HTC One X -93dBm 10asu  Note 8  -89dBm 12asu.

#47
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ca sa ajungi la munte treci prin aglomerari urbane folosind drumuri nationale.

Referitor la echipamente, am asteptat mai bine de o luna schimbarea unui decodor Sd cu unul HD, asta in conditiile in care ei livreaza acum Camuri, sa schimb stickul e deja fantezie, iar cand am dorit un sim pentru tableta nu aveau micro sim si nici nu stiau cand aduc, asta la punctul central

#48
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Se poate si mai rau. Am 1 an si vreo 4 luni de cand am dat comanda de stick si nu l-am primit nici pana astazi, desi ar trebui sa-l am gratuit la abonamentul meu. Am cerut inlocuirea unui sim si am asteptat vreo 2 luni jumate. Am cerut un receiver HD si a durat 1 an (!) ca sa-l primesc. Sa mai spun ca promoveaza smartphone-uri pe care nu le au?

 carmenclara1, on 29 decembrie 2013 - 11:57, said:

recunosc ca situatia nu e roz in tara cum bine ai punctat, dar exista si exceptii

Un operator isi construieste imaginea prin ceea ce ofera ( servicii, echipamente si suport ) in mod sustinut, constant, tuturor clientilor. Si sa-ti ofere acele servicii - pe care se lauda ca le pot oferi - pe loc, sau intr-un termen rezonabil. Ce ar trebui sa fie o stare de fapt, pt rds reprezinta o exceptie. Indiferent ca vorbim de telefonie sau tv. Si or mai fi si alte exceptii, dar e departe de normalitate.  Inteleg ca le acorzi circumstante atenuante, eu nu pot sa le acord. Folosesc serviciile lor de foarte multi ani, dar mi se pare bataie de joc ceea ce fac in ultimul timp.

Edited by prisonbreak, 29 December 2013 - 18:42.


#49
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu sunt interesat de raspunsul celorlalti operatori. Cand ai o Pantera 31 (Orange) batuta de un Optim 7, trebuie sa faci ceva daca vrei sa nu-ti fuga clientii. Iar la adus clienti prin orice mijloace, RCS-RDS are experienta bogata. Daca esti pustan cu un S2 second hand, Optim de la Digi sunt senzationale ca oferta. Ai net si minute garla in orice retea la un pret la care nu iti iei nici un amarat de Fluture (sau cum naiba se numeste cel mai mic abonament) in Orange

Pe partea de oferta la telefoane, aruncati un ochi sa vedeti ce discount-uri ofera la prelungire pe 2 ani Orange, la abonamente de 10-12 euro (la ceilalti nu stiu). Penibile. Nu pricep cine prefera sa prelungeasca inca doi ani pentru 30-40 de euro subventie.

Edit: ca sa nu zic ca nu trebuie nicio subventie la Digi. Din diferenta de pret, iti acoperi in 2 ani mai mult decat subventia Orange. Probabil te duci la valoarea a vreo 2 telefoane subventionate si nici nu ramai agatat cu un abonament inutil de mare cand nu mai vrei sa iei telefon. Ca sa dau un exemplu. La Orange, un Galaxy S4 are un pic mai mult de 200 de euro subventie la Pantera 31, abonament pe 2 ani. Abonamentul similar de la Digi e 7 euro, deci cu 24 de euro mai putin pe luna. In 2 ani se strang 600 de euro diferenta, 3 telefoane subventionate practic. Si nici nu ramai la final cu un abonament de 31 de euro.

Edited by miromulus, 29 December 2013 - 20:24.


#50
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Nu cred ca orange ar fi un exemplu de urmat. Tocmai aia e, ca un nou venit pe o piata ( poate ) saturata trebuie sa ofere altceva. Pe oferta veche, un S2 costa 500 lei pret final, pe cand la liber pretul era cel putin dublu. Sau iphone 5 la 1000 lei, desi aici era o oferta limitata la cateva orase. Si puteai plati in rate direct pe factura, fara banca, 50 lei/luna ( in cazul lui S2 ) pe o perioada de 12 luni. Sper ca mi-am adus aminte bine.
Acum ar trebui sa mergi la banca, astepti sa ti se aprobe creditul, apoi mergi la rds sa faci abonamentul. Sunt curios daca vor avea si aparatele pe stoc sau te trimit la vreun magazin sa ridici terminalul. Putin cam complicat si de durata. Si ramane in discutie problema acoperirii. Si, desigur, daca va fi o "ofensiva" la nivel national, sau rds va actiona, din nou, discretionar.

Cat despre un calcul comparativ, a facut un coleg pe prima pagina asa ceva:

 opop, on 27 decembrie 2013 - 13:53, said:

Samsung GALAXY S4 – 600 lei + rata de 60 lei / 24 luni + abonament Digi Mobil Complet 12 / 12 euro pe luna
adica 2040 lei + 244 euro = 3138

orange: S4 - telefonul 120 euro + pantera 23/ 23euro pe luna
adica 540 lei + 552 euro = 3024 lei

calculat la 4.5 lei/euro

parca rds erau "new in bussiness" care isi cautau un loc Posted Image

Edited by prisonbreak, 29 December 2013 - 21:35.


#51
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Comparatia intre abonamente nu e din pacate corecta, iar pretul rezultat e pe cale de consecinta gresit. Cele mai apropiate sunt Optim 7 si Pantera 31. Pantera 23 sta foarte prost la minute nationale fata de cele de la digi (doar 200 fata de 1200 la Complet 12 si 1GB de net fata de 5). E prin zona Optim 2 (200 de minute nationale ambele si 1 GB fata de 0.5 net). Iar Galaxy S4 costa 315 euro la Orange cu Pantera 23 (23*24+315 = 3814 lei in total) si 275 cu Pantera 31 (31x24+275 = 4483 de lei in total de plata)

*am calculat euro 4.4

Edited by miromulus, 29 December 2013 - 22:48.


#52
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011
Nu m-am uitat la S4, dar am vrut sa compar un 5S. Asa ca o sa va prezint exact ofertele celor de la Orange, Vodafone, Cosmote si RDS pentru acest Smartphone.
Orange 300 de euro telefonul + abonamentul pantera 55 pe 24 de luni = 300 euro + 55 x 24 = 1620 euro
Vodafone : 269 euro telefonul + abonamentul red 59 pe 24 de luni = 269 euro + 59 x 24 = 1685 euro
Cosmote: 1999 ron telefonul + abonamentul Free L  pe 24 de luni= 444 euro + 24 x 31 = 1188
RDS : 700 lei telefonul + 120 lei x 24 luni = 3580 lei + 12 euro abonamentul x 24 luni = 1083 euro ( calculat la un curs de 4.5 lei euro)

#53
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Si nu uitati "mica" diferenta ca la final, dupa achitarea telefonului, ramai cu un abonament de 12 euro, nu de 55 sau 59, pe care nu-l poti modifica decat in sus.

Edited by miromulus, 29 December 2013 - 22:55.


#54
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 khristy36, on 28 decembrie 2013 - 06:53, said:

Poate cosmote sa replice ,ceilanti se trezesc mai tarziu
e un rahat de oferta . cosmote-ul si nu numai arunca cu oferte&acoperire NATIONALA pe bune + stoc de telefoane.la acest capitol rds e o gluma nereusita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate