Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

amenda de circulatie neplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
lvnatic

lvnatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.05.2010
Am inteles ca se discuta o noua lege (sau a intrat deja in vigoare?) de a se sanctiona soferii cu amenzi neplatite prin suspendarea permisului de conducere. Am primit o amenda in martie anul acesta si nu am reusit sa o platesc in termen de 48h, dupa care s-a dublat suma, ajungand in jur de 420 ron. De atunci am tot lasat-o, am zis ca o voi plati eu candva. Pot fi afectat in vreun fel? Nu am propietati pe numele meu decat masina respectiva. Suma se poate mari in timp, mi se poate retine permisul etc?

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu s-a dublat, o platesti de intreg.
in 48 h plateai jumate.

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca nu ai putut sa o platesti jumate , o platesti intreaga , nu dubla . Ce conceptii mai au si romanii astai . Auzi la el . Dubla ... :lol: .

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
de marit sigur se va mari.
apoi se va adauga la impozit unde ai facut buletinul. adica pe casa lui mama si a lui tata. la anu cand va merge sa plateasca impozitul ii va zice si de ea.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,717
  • Înscris: 26.02.2010
Conform noului proiect de cod rutier, amenda neplatita in termen de 30 zile, va conduce automat la suspendarea permisului. Astfel la primul control al politistilor, permisul ii va fi ridicat.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cand o sa te duci sa iti platesti impozitul pe masina, ce crezi ca o sa iti zica cei de la fisc?Surprize, surprize..
Dupa nunta am mai stat cativa ani in casa mamei, impreuna cu sotia mea, care are prenumele evident diferite de al mamei mele
La un moment dat sotia mea mea a avut ghinion si a luat un radar, (pt doar13 km in plus, dar in localitate, uff) In nici 2 ore am platit amenda, am depus originalul, dupa ce ii facusem un xerox, la circa financiara, si am zis ca e OK.
Anul urmator mamei nu vroiau sa ii primesca banii de impozit ca asa scrie la regulamentul lor intern. Noroc ca nu aruncasem xeroxul..
Functionarelor le-a explicat ca pe mama mea o chema Lenuta si pe sotie Georgeta, - ma og, altfel, dar oricum extrem de diferit-, ca ce are cu prefectura, degeba.
Abia dupa ce au vazut PV-ul mi-au luat banii si pt mama..
Acum 2 ani am incasat si eu una, pt lipsa centura...Si la fisc, aceiasi buba..Noroc ca ma dusesem pregatit, gandindu-ma ca se va repeta povestea..Si s-a repetat,
Stiti ca aveti, ..Cand le-am arata xeroxul, da, acum e ok, stiti, eu sunt o biata angajta, daca nu fac cum imi zice seful ma zboara...
Acuma tipa nu avea nicio vina ca ordinele de sus sunt idioate...
morala
Si dta o sa platesti toata suma, nu doar jumate..Iar chestia cu suspendarea carnetului se va aplica pt ca Fiscul are miliarde de amenzi neplatite..

Edited by Prien, 26 December 2013 - 23:33.


#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postaris86, on 26 decembrie 2013 - 23:20, said:

Conform noului proiect de cod rutier, amenda neplatita in termen de 30 zile, va conduce automat la suspendarea permisului. Astfel la primul control al politistilor, permisul ii va fi ridicat.

Doamne ajuta ! macar atat.
Partea proasta e ca militianu va verifica daca e platita amenda din parti, sa nu-mi spuneti de sistemul informatic ca ma $#@$ pe mine de ras

Nici nu aveti idee cati soferi nu-si platesc NICIODATA amenda pentru ca nu au nimic pe numele lor.

Edited by opop, 26 December 2013 - 23:36.


#8
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009
Am avut si eu una in ianuarie, pentru centura, am platit-o in 20 de minute cu cardul, imediat cum am ajuns acasa. 70 de lei in primele 48 de ore. Eu zic ca a fost buna ideea asta cu Ghiseul virtual, ca daca ai un card o platesti imediat. In martie cand am platit impozitul nu a fost nicio problema. Sunt din Severin, probabil pe aici sunt actualizate periodic treburile legate de amenzi si impozite.

Sarbatori fericite in continuare si fara evenimente ! Posted Image

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu sunt actualizate deloc.

Regula este simpla: daca iei amemda in judetul de resesdinta si o platesti, totul este ok. Daca amenda este luata in alt judet, trebuie sa pastrezi dovada ca ai platit amenda. Trimiteti degeaba dovada la politie ca nu intereseaza pe nimeni.
Daca amenda este din alt judet, platesti amenda la acelasi ghiseu de la finante (din orasul tau), la aceasi functionara, si cind vine impozitul zice ca nu ai platit si trebuie sa-i dovedesti ca de fapt tot ia a luat bani de amenda dar au sistemul imformatic prost si nu mai stie ce a facut cu citeva zile in urma.

#10
lvnatic

lvnatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.05.2010
Aveti idee termenul la care se mai adauga sanctiuni? De exemplu din martie pana in prezent ar fi aproximativ 9 luni, amenda se mareste la 3, 6, 12 luni?

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postlvnatic, on 27 decembrie 2013 - 00:27, said:

Aveti idee termenul la care se mai adauga sanctiuni? De exemplu din martie pana in prezent ar fi aproximativ 9 luni, amenda se mareste la 3, 6, 12 luni?

Tu cum ai luat sala ? la pitesti, a ?

Edited by opop, 27 December 2013 - 01:15.


#12
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

View Postflorin71_skoda, on 27 decembrie 2013 - 00:25, said:

Nu sunt actualizate deloc.

Regula este simpla: daca iei amemda in judetul de resesdinta si o platesti, totul este ok. Daca amenda este luata in alt judet, trebuie sa pastrezi dovada ca ai platit amenda. Trimiteti degeaba dovada la politie ca nu intereseaza pe nimeni.
Daca amenda este din alt judet, platesti amenda la acelasi ghiseu de la finante (din orasul tau), la aceasi functionara, si cind vine impozitul zice ca nu ai platit si trebuie sa-i dovedesti ca de fapt tot ia a luat bani de amenda dar au sistemul imformatic prost si nu mai stie ce a facut cu citeva zile in urma.
Tatal meu a luat o amenda pentru radar anul trecut si nu era in alt judet. A platit-o in 48 de h, iar la impozit figura ca si neplatita. Noroc cu dovada.
Nu stiu cat de mult se aplica ceea ce ai zis tu.

@lvnatic, amenda nu se mareste, nu se dubleaza :D Daca o platesti in 48 de ore este jumate, iar daca o platesti dupa 48 de ore, o platesti pe toata.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPrien, on 26 decembrie 2013 - 23:30, said:

Anul urmator mamei nu vroiau sa ii primesca banii de impozit ca asa scrie la regulamentul lor intern. Noroc ca nu aruncasem xeroxul..

Asta e un abuz de care s-a mai discutat pe forum. E o timpenie de-ti pica mintea, demna de peripetiile soldatului Svejk, adica nu iti PRIMESC impozitul pentru ca ALTCINEVA are ceva DATORII.
Din pacate nu iti dau in scris ca nu-ti platesc, e o chestie pe blat, dar cred ca cineva cu mai destul timp liber se poate duce acolo cu 1-2 martori care se fac ca stau la coada sa le-o traga dupa aia pentru abuz in serviciu si eventual pentru vreo chestie cu datele personale.

Pe de alta parte bine ca se poate plati prin banca, dupa cum am spus-o mereu eliminarea interactiunii directe cu functionarii elimina cozile, frictiunile, spagile "normale", 99% din abuzuri, etc.

#14
Maidanezz

Maidanezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 31.01.2013

View Postlvnatic, on 26 decembrie 2013 - 23:13, said:

Am inteles ca se discuta o noua lege (sau a intrat deja in vigoare?) de a se sanctiona soferii cu amenzi neplatite prin suspendarea permisului de conducere.

"Astfel, s-a eliminat prevederea potrivit careia permisul auto va fi suspendat pentru soferii care nu isi achita amenda de circulatie. Prima varianta a proiectului de OUG, supusa dezbaterii publice acum 10 zile, stabilea ca, daca nu se face dovada achitarii amenzii in termen de 30 de zile, dreptul de a conduce autovehicule va fi suspendat de drept."

sursa: http://www.romaniatv...eri_112482.html

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"daca nu se face dovada" - astia nu termina cu cacanariile in stil romanesc? Nu sint in stare sa tina evidenta la ce bani le intra? Fiecare situatie de-asta in care nu s-au prins ca ti-ai platit datoria si trebuie sa te duci tu din nou cu copia n-ar trebui sa fie paguba ta, ar trebui automat sa declanseze o investigatie interna ca sa se vada unde n-a mers sistemul. Asa daca ei pierd ceva si pagubitul e altcineva care e pus pe drumuri (si eventual plateste si de doua ori daca n-are copia) bineinteles ca nu au nici un interes sa mearga sistemul.

Vreau si eu sa lucrez undeva unde sa plimb trei hirtii si daca pierd din ele sau incurc ceva sa plateasca altii.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
sistemul ala a fost facut pe bani multi, bani care au mai intrat si prin alte conturi, si nimeni nu are interes sa investigheze de ce sistemul e prost, nu de alta, dar ies la iveala si conturile alea.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostD3an, on 26 decembrie 2013 - 23:18, said:

apoi se va adauga la impozit unde ai facut buletinul. adica pe casa lui mama si a lui tata.
Nu raspunde tac-tu (proprietarul imobilului) de amenzile tale, e un principiu de drept. Si acum iti vine la primarie, dar iti vine tie, nu lui tac-tu.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
In general primariile incearca sa iti bage pe gat un rol comun al familiei de la o adresa, in ideea ca daca nu plateste unul plateste altul din familie cand are nevoie de ceva.
Daca faci scandal se rezolva, ca asa e la romani, normalitatea se impune cu metode mai anormale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate