Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

consolidare casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
-In principiu la 90 de cm adancime nu ar trebui sa ai probleme, Cu toate ca ce am postat eu in caz ca nu ai remarcat nu avea fundatie doar niste picioare late de sprijin, ceea ce teoretic nu ar avea nevoie de autorizatie de constructie, dar iti va trebui autorizatie pentru utilitati (cand faci demolare ti e cere sa scoti bransamentul actural de curent pentru a scoate niste bani in plus enelul si a rebransa noua casa deci atentie la enel)
-Pretul pentru cei aproximativ 60 mp depinde daca il faci tu sau iei o echipa, daca torni fundatia cu cifa sau o faci la fata locului cu piatra, Ca si manopera am vazut undeva de la 30-50 euro pe mp iar materiale fara un plan exact cat e fundatia goluri cam greu
-Mai bine tigla, tabla la ploaie "canta" vei auzi toti stropii de ploaie, ca si idee la tigla cat costa initial cu atata o poti pune in opera, dar la tabla cu toate ca e mult mai ieftina initial accesorile ridica costul si garantia nu se acorda numai daca e montata de firma producatoare(cost suplimentar la montare)

#38
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 lestad_25, on 31 decembrie 2013 - 11:29, said:

Cu toate ca ce am postat eu in caz ca nu ai remarcat nu avea fundatie doar niste picioare late de sprijin, ceea ce teoretic nu ar avea nevoie de autorizatie de constructie, dar iti va trebui autorizatie pentru utilitati (cand faci demolare ti e cere sa scoti bransamentul actural de curent pentru a scoate niste bani in plus enelul si a rebransa noua casa deci atentie la enel)

daca mi-ai explica mai pe intelesul meu (acum aud faza cu picioarele de sprijin) cum sa fac fara autorizatie de constructie..............as fi cel mai fericit

fundatia m-am gandit sa o pun cu cifa deoarece ca sa fac eu materialul imi va lua ceva timp si cred ca pus materialul cu cifa se va lega mult mai bine decat manual(e doar o parere)
casa o coi face cu o cunostinta iar ca ajutori de maistori vom fi eu cu sotia ,si fratii nostri -nu avem nevoie de alte ajutoare

#39
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
un metru cub de beton costa cam 180-200 lei cu tot cu pompa (aia vine la ora ) si e cost suplimetar + tine cont de armaturile din fundatie, la acei 57 mp de casa un minim 25-30 de mc de beton , Doar din calcul un minim de fundatie in pamant 90 cm adancime si 40 latime, elevatia 30* 30 cm, la un metru linear de fundatie ai deja 0.45 mc beton + armatura de fier beton.
-exemplul pe care l-am postat e o casa mobila care are niste picioare late metalice, un exemplu de spatiu minimal 27 mp suficient pentru ce ai zis tu, sa petreci un weekend la tara (un dormitor, un living cu bucatarie si o baie functionala. Dar evident fara o constructie solida aparent nu se poate traii in Romania
Ce incerc eu sa iti spun cu toate ca ai bani putini incerci sa te incapatanezi sa faci o casa, Mai banie mai pui deoparte niste bani si in viitor iti faci un parter mai marisor daca tot vrei sa o extinzi candva si vrei mai multe camere,
Anu asta cu 4000 de euro am fcut partea de fundatie pana la cota 0.00 la o casa de 92 mp si un gard de plasa de sarma perimetral in regie proprie (fara mesteri) dar cunostintele mele in materie de constructii sunt altele

#40
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
am zis ca o sa merg acolo unde voi construi doar in vacante si 2-3 zile pe luna  insa am uitat sa mentionez ca acolo unde construiesc locuieste o persoana. permanent.
casa de e acum ar avea nevoi de ceva reparatii deoarece iarna intra vant prin toate usile si geamurile fiind puse de multi ani , la acoperis sunt cam terminati lantetii si de aceea as vrea ca sa fac o casuta mai mica formata asa cum am zis mai sus din 1 dormitor 1 bucatarie si 1 baie ., la bucatarie o sa ii fac langa ea si acea camara .
bucataria o voi folosi si ca dormitor -pun si un pat in ea pe langa aragaz si ce le necesare in bucatarie decirezulta ca as avea 2 dormitoare in total.

tigla de e acum pe casa o voi curata cu perii de sarma pe cea care inca e buna si o voi folosi in partea din spate iar pe partea din fata o sa folosesc tigla noua.
daca va fi nevoie o sa suplimentez cu ceva suma cu bani din banca -cu atat cat va fi nevoie sa o termin la rosu cu acoperis anul 2014

Edited by m_adi, 31 December 2013 - 13:52.


#41
giuchici11

giuchici11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2009
Buna ziua,
am o casa la tara din chirpici, are fundatie din caramida, cred ca nu are mai mult de 40-50 cm. Cand a plouat mai mult a iesit ca si o transpiratie pe gresia din camara, pe peretele din nord. As dori sa va intreb ce ati recomanda, sant de drenaj in jurul casei ar fi o solutie?
Va multumesc.

Attached Files



#42
claudiu754

claudiu754

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.12.2014
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Vreau sa demolez o bucatarie din chirpici care este separat de casa si apoi vreau sa construiesc alta bucatarie la fel, dar construita din BCA.Intrebarea mea este:Am nevoie de autorizatie de construire sau nu e nevoie?

#43
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Ai nevoie de autorizatie, dar depinde.. daca esti in mediu rural, merge asa.. nu stie nimeni. Mai ales ca o faci exact pe forma celei vechi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate