Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Editare nunta: metode eficiente de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Fiindca mi-am gasit ceva timp liber de Craciun cu care ocazie aduc si ceva urari daca nu e prea tarziu, si fiindca indata trecem in nou an probabil cu pretentii si cerinte mai mari, m-am gandit sa deschid un topic nou pe tema din titlu, poate este de ajutor unor colegi forumisti la inceput de drum in acest job si nu numai Posted Image)


Deci sa incepem - Iau in considerare un material brut de 7-10 ore, provenind de la doua camere si un video final de 5-6 ore.

Cum sta la mine treaba, unele chestii le pot face, altele nu in functie de hardware, cunostinte/experienta.

Inca ma stresez cu cateva variabile: hardware, software, factor uman, ca sa imi dau seama exact de cerinte, apoi sa vad ce scartaie si sa corelez cu ce ofera piata.

Timpul consumat la o postproductie de eveniment nunta ca sa zic asa l-as imparti in 3 etape:

1. Timp consumat cu transfer-captura, montaj si clip, introduceri si sfarsituri disc, mixaje muzica scris, colaje pt coperti etc. cca o saptamana, dar incerc sa-mi pun la punct doua calculatoare: unu editare video, iar altul de randare si grafica poate mai scutesc ceva timp.

2. Inca mai sunt in teste la encodari. De ce ? fiindca caut tot o alta metoda mai rapida.
  Folosesc 4 feluri de encodari, iar timpii consumati pt aprox 5-6 ore material final sunt.
- encodare proiect (salvare dupa montaj) - uneori peste 30 ore daca folosesc corectii pe material.
- downconvert hdv > sd si authoring - cca 11-15 ore
- encodare hdv in h264 pt hd pe dvd - dupa lungi teste am ajuns la 16,5 ore
- encodare si authoring pt bluray - cca 4 - 6 ore poate mai mult putin.

3. scriere discuri si printare coperti discuri: maxim o zi in functie de numarul de exemplare.

Am deschis acest topic pt. ca noi editorii mici si mijlocii sa ne perfectionam metodele de lucru.
Ceilalti consacrati deja consider ca au metode infailibile si nu au a gasi ceva nou aici, insa daca vor sa dea o mana de ajutor e bine primita.

Daca ar mai fi ceva omisiuni rog a primi completari. Voi reveni pe parcurs in limita timpului disponibil.

Edited by c_anicai, 26 December 2013 - 21:24.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
pe calculatorul pe care faci productia media este indicat sa ai procesoare cat mai rapide si multicore, preferabil pe 64 bit sa fie sistemul de operare iar softul de procesare sa fie profesional sa poata lucra cu mai multe procesoare.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
...si inainte de toate, o placa video cat mai puternica cu mult RAM si...in fine, cat mai puternica. La 5.6 ore, daca nu ai o placa video buna, poti astepta la formarea unui film HD, ore in sir.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pe sistem PC cu Intel i7 Extreme, 48GB RAM, Nvidia GTX 590 cu suita Adobe CS6 cu update-urile la zi reusesc sa scot timpi medii de 1:1 pentru materialele video randate in Premiere Pro, iar in After Effects, depinde mult de proiect, unul simplu se face cam ca un montaj clasic video, dar la unul complex va "rontai" ceva la el.

Pe aceleasi sistem am pus o placa 650Ti si rezultatele au fost mai slabe decat cu cea de pe el si am renuntat.
Pe sistemul de acasa cu doua placi Quadro 1800, am cam aceeasi timpi de randare la video, la AE este o idee mai lent.

Sfatul meu este sa te inarmezi cu rabdare, randarea de calitate dureaza.

Eu randez asa:
1080p, 25p, 100% quality, 20 Mbps cu sunet pe 48KHz, container MOV si materialele se vad ok si nu consuma mult spatiu.

Pentru SD trebuie sa alegi unul din profilele predefinite, mai ales daca ai de gand sa le pui pe DVD, vezi ca in suita Adobe ai posibilitatea sa masterizezi DVD-uri video standard.

Edited by connectorxp, 26 December 2013 - 21:50.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Your_god, ai tu asa ceva? vreo placa video? ai obtinut vreun test concludend? adica cat timp a luat randarea cu placa video si cat timp a luat pe baza procesorului?

Edited by xkos, 26 December 2013 - 21:53.


#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
La mine mai modest pe partea hardware, adica folosesc un quad mai slabut phenom la editare dar cu placa video ceva mai ok(am sa o pun pe viitor) incat sa pot vedea in prew materiale mai complexe.

Materialele le impart in cate doua ore ca sa scriu 2 ore pe dvd dl in formatul sd care il fac cbr la 8mb/sec pt viteza, tot doua ore pe bluray hdv mpeg atins sau nu de corectii aici o sa ma cam sape la randare, si inca un format hd mai slabut la cbr 8mb/sec 1440x1080 h264 in interlaced encodat cu mediacoder sau cu sony vegas.

Pentru randare proiectele le pasez pe alt calculator cu q6600 tot vechi care are timp sa rontaie in timp ce eu fac editare in continuare pe celalalt pc.

Cam asta e la mine, insa pe viitor am in plan ceva schimbari daca ma simt afectat.

Edited by c_anicai, 26 December 2013 - 22:13.


#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pentru vizualizare corecta in prerandare, poti folosi in cazul placilor Nvidia cu arhitectura CUDA si minim 1GB RAM motorul grafic "Mercury Engine" in mod GPU, pentru placile AMD nu stiu, ca nu am cautat, dar si ele suporta CUDA, tehnic exista o posibilitate.

Daca el nu este disponibil, trebuie adaugata manual placa video in lista de placi compatibile, procedura e simpla si se gaseste pe net.

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Deja transferul nu mai consumă mult timp dacă ai carduri şi USB 3.0, la 1 card de 64 GB nu trece de 30 min copierea pe hard.
Exportul depinde de formatul folosit, de configuraţia pc şi de soft. Softuri ca Adobe sunt proiectate să folosească toate resursele de sistem deci sunt mai eficiente. Timpi de 1-2x realtime în avchd pot fi obţinuţi pe un sistem corect construit şi cu softul corespunzător. De ex 1 oră de avchd poate fi randat în 30 min prin quicksync.
Eu am i7 3770k, 16 GB ram, ssd 120 GB + hdd 1TB, GTX 650ti 2GB şi Win 7 64bit.

Edited by vgabi, 27 December 2013 - 13:21.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Vgabi, bine ca ai raspuns. Te ajuta GTX 650Ti? In Ae sau randari in alte programe? Care randare pare mai buna? Cea software, cea prin cuda de la GTI 650 sau cea prin quick Sync? In ce ordine ne poti spune care e mai calitativa si un timp de randare ptr fiecare in parte ptrr1 o ora de material Avchd. Multumim.

L.E. Te intreb astea ptr ca am vazut ca gti 650 Ti are aproape 1500 Cuda. Eu am avut un gt640 cu 384 nuclee cuda si sincer nu era scula pe bascula, mai repede mergea randarea pe procesor. Dau un exemplu scurt.
Cu Procesorul randam 1 ora avchd in 2 ore.
Prin Quick Sync =cam 60-80 min
Prin Cuda =6-7 ore.

Edited by xkos, 27 December 2013 - 19:21.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Placa mea are 768 nuclee cuda și e asta http://www.pcgarage....ddr5-192-bit-1/
Ca viteză pe locul 1-quicksync, 2-procesor, 3-cuda. Dar depinde de softul folosit, la fel și calitatea.
O să mai fac și eu teste pt că nu de mult am terminat de construit sistemul.

Edited by vgabi, 28 December 2013 - 15:43.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Ok, ms de raspuns. Am gresit, gti660ti are 1344 cuda. Gti 650ti are 768, adica a ta.

#12
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Cum, cu procesorul vă merge randarea h264 mai repede decât cu CUDA? în ce soft?

#13
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
La mine viteza e 1. quicksync 2. Cuda 3. procesorul singur.
La meniuri voi ce folositi ? tot vad la toti cu meniuri de la precomoposed, de la coperta pana la dvd personalizate cu template-ul, arata frumos dar cand toata lumea foloseste aceleasi template-uri, am ramas in pana de idei.

#14
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Din ce am văzut eu treaba stă aşa: dacă ai un procesor multicore puternic combinat cu o placă video slabă cu puţine nuclee compresia prin Cuda nu e mai rapidă decît procesorul şi invers dacă ai o placă video performantă (de ex GTX Titan) şi un procesor slab atunci va fi mai rapidă compresia prin Cuda decît cea făcută de procesor. Pe chipsetul Intel Z77 ai video inclus şi pe procesor şi există 3 posibilităţi de compresie- prin procesor, prin Cuda sau quicksync.

Edited by vgabi, 29 December 2013 - 18:19.


#15
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Nu stiu despre ce soft folosit este vorba si ce render anume , setari,sursa etc , dar conteaza ambele, MPE in premiere accelereaza prin CUDA numai anumite chestii restul le face tot procesorul, daca ceva este slab in sistem apare asa zis`ul bottleneck, cand placa video asteapta procesorul sa termine sau invers.

Edited by Ohim, 30 December 2013 - 15:32.


#16
Sarkelaru

Sarkelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.07.2007
In primul rand "La multi ani" si referitor la subiect, la mine timpul de randare pe un material 1920x1080 50i este de 1:1.5 sau max 1:2 si asta cu corectii de culoare.
Sistemul meu: i5, 8GB ram 2xHDD, unul de 320GB si unul de 250GB. Exportul il fac de pe un HDD pe celalalt si lucrez 90% in Vegas Video.
Nu am placa video dedicata, folosesc video integrata pe procesor, randez pe unul dintre profilele Sony AVC/MVC pentru bluray (17Mb - 21Mb) si Mainconcept MPEG-2 penru DVD.
La "Encode mod" folosesc "Render using GPU", pe "Quick Sync" randarea dureaza cu cca 10% mai mult.
1h mterial HD convertit in SD randarea dureaza cca. 40min.
Folosesc filtrele din vegas care au accelerare GPU, pentru filtre ce nu au accelerare se schimba radical situatia.

#17
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Unele softuri pot fi păcălite să folosească accelerarea hardware-cuda sau quicksync dacă de ex puneți 1% contrast sau altceva care nu deteriorează imaginea. Astfel softul este ”forțat” să folosescă și placa video nu doar procesorul.

Edited by vgabi, 05 January 2014 - 18:27.


#18
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
un caz particular randare 1,5 ore hdv cu vegas12, in avc 1440x1080 50i 11,5mbs.

la o unitate cu amd phenom 9150e dureaza 9 - 10 ore, procu incarcat cca 30%
la un dell 745 cu q6600, 3 ore si 10 min, procul incarcat cca 73%
ambele unitati cu 4 gb ram ddr2 800mhz si video integrat hd3200 respectiv intel 3000

pe amd phenom, vegas 10 in xp incarca cca 100% in randare avc pe cand 12 in win7 doar cca 30%
pe q6600, vegas 10 incarca cca 100% in randare avc pe cand vegas 12 doar cca 73%, cu toate astea scot timpi mai buni in al doilea caz.

referitor la calitate encodare avc intre vegas 10 si 12 inca nu ma pot pronunta.

testare orientativa pentru cei care inca mai folosesc unitati slabe.

Edited by c_anicai, 10 January 2014 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate