Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pirateria pe internet

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salut...am vazut mai multe subiecte despre pirateria de pe internet dar nu am fost lamurit din subiectele care le-am gasit, plus ca sunt din 2011-2012..asa ca intrebarea mea este:

Este ilegal sa descarci de pe torrente ? Probabil 3 sferturi din cei care descarca de pe net descarca gratis si nu cumpara ! si deci ar fi o aiureala sa-i pedepseasca pe toti, de ce nu inchid site-urile de torrente si de share ? cum au inchis megaupload decat sa tot vad la stiri ca 100 de romani sunt cercetati ca au descarcat ilegal etc etc...100 din cati ? Mi se pare chiar aiurea. Deci o lamurire si pentru mine ?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Doar pt. ca unii pirateaza chestii nu iti da tie dreptul sa te bucuri de ele ca si cum le-ai fi cumparat .

#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu e ilegal sa descarci, e ilegal sa folosesti .

Edited by campary, 26 December 2013 - 13:10.


#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalex244, on 26 decembrie 2013 - 13:04, said:

Salut...am vazut mai multe subiecte despre pirateria de pe internet dar nu am fost lamurit din subiectele care le-am gasit, plus ca sunt din 2011-2012..asa ca intrebarea mea este:

Este ilegal sa descarci de pe torrente ? Probabil 3 sferturi din cei care descarca de pe net descarca gratis si nu cumpara ! si deci ar fi o aiureala sa-i pedepseasca pe toti, de ce nu inchid site-urile de torrente si de share ? cum au inchis megaupload decat sa tot vad la stiri ca 100 de romani sunt cercetati ca au descarcat ilegal etc etc...100 din cati ? Mi se pare chiar aiurea. Deci o lamurire si pentru mine ?

Nu este ilegal deloc, tocmai de asta ne da rds gigibitu, sa le luam repede, ca sa nu deranjam pe altii.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pirateria e pe mari si oceane.

Pe net e eventual incalcarea drepturilor de autor.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostSeb, on 26 decembrie 2013 - 13:13, said:

Pirateria e pe mari si oceane.

Pe net e eventual incalcarea drepturilor de autor.

Dar cand se spune ca navighezi pe Internet, internetul e vreo mare? sau un ocean?

#7
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostSeb, on 26 decembrie 2013 - 13:13, said:

Pirateria e pe mari si oceane.

Pe net e eventual incalcarea drepturilor de autor.

Si in aer, daca nu ma insel ...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalex244, on 26 decembrie 2013 - 13:04, said:

Este ilegal sa descarci de pe torrente ?
Da. In timp ce descarci pui si la dispozitie altora iar acest ultim aspect se pedepseste.

Edited by neagu_laurentiu, 26 December 2013 - 13:16.


#9
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Postneagu_laurentiu, on 26 decembrie 2013 - 13:16, said:

Da. In timp ce descarci pui si la dispozitie altora iar acest ultim aspect se pedepseste.
Cu ce se pedepseste?Probabil cu amenda.

#10
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

View Postalex244, on 26 decembrie 2013 - 13:04, said:

Salut...am vazut mai multe subiecte despre pirateria de pe internet dar nu am fost lamurit din subiectele care le-am gasit, plus ca sunt din 2011-2012..asa ca intrebarea mea este:

Este ilegal sa descarci de pe torrente ? Probabil 3 sferturi din cei care descarca de pe net descarca gratis si nu cumpara ! si deci ar fi o aiureala sa-i pedepseasca pe toti, de ce nu inchid site-urile de torrente si de share ? cum au inchis megaupload decat sa tot vad la stiri ca 100 de romani sunt cercetati ca au descarcat ilegal etc etc...100 din cati ? Mi se pare chiar aiurea. Deci o lamurire si pentru mine ?
1.Cam este ilegal.
2. Megaupload merge bine in continuare, sub alt nume, cauta pe net.
3. Cei care se ocupa cu site-urile de torrent si sharing sunt baieti destepti si uite asa scapa.
4. S-a discutat de 1000 de ori aceasta problema, raspunsurile sunt aceleasi, chiar daca sunt subiecte din 2011-2012...

Edited by Shock-G, 26 December 2013 - 13:27.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vizioneaza TPB-AFK. E si pe youtube. E un documentar interesant.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 26 decembrie 2013 - 13:16, said:

Da. In timp ce descarci pui si la dispozitie altora iar acest ultim aspect se pedepseste.
depinde ce descarci.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostInsidiouss, on 26 decembrie 2013 - 13:23, said:

Cu ce se pedepseste?Probabil cu amenda.
Se poate si inchisoare. Vezi in lege: http://www.legi-inte...i-de-autor.html

View Post_Smiley_, on 26 decembrie 2013 - 13:33, said:

depinde ce descarci.
Da.

#14
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Dar cum se pedepseste ? Ca marea majoritatea fac asta...nu ar trebuii pedepsiti 3 sferturi din cei care detin Pc-uri de pe tot globul ?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
e un compromis intre dorinta pagubitului de a-si recupera paguba, valoarea pagubei si dificultatea recuperarii ei.
din cauza asta sunt vizati in special cei ce share-uiesc volume mari de date. daca downloadezi si tu din cand in cand cate ceva sansele sa te caute politia sunt practic nule.

Edited by _Smiley_, 26 December 2013 - 13:40.


#16
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

View PostSeb, on 26 decembrie 2013 - 13:13, said:

Pirateria e pe mari si oceane.

Pe net e eventual incalcarea drepturilor de autor.

De fapt..cuvantul "piraterie" are mai multe sensuri...cea de pe mare,cea din aer si:

piraterie, piraterii s. f. (pub.) reproducere și comercializare ilegală (a cărților, casetelor video și audio, a programelor de calculator etc.).
Sursa: Argou (2007) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalex244, on 26 decembrie 2013 - 13:37, said:

Dar cum se pedepseste ? Ca marea majoritatea fac asta...nu ar trebuii pedepsiti 3 sferturi din cei care detin Pc-uri de pe tot globul ?
Nu a spus nimeni ca a starpit pirateria. Si nici ca atunci cand descarci tu un film sau un programel vin mascatii in secunda doi la usa ta dar la volum mare se sesizeaza cineva, au mai fost si presa la noi prezentate cazuri.

#18
Daria_alex

Daria_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.12.2013
Daca facea marea majoritate asta nu inseamna ca este legal.
In plus, in multe tari din occident nu poti face treaba asta decat cu destule batai de cap (ex. Germania - unde poti risca de exemplu in aeroport sa ai parte de un random check prin care sa iti caute in laptop si sa vada dc ai produse ilegale pe el ;) programe fara licenta etc).


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate