Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conștiența artificială

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Este adevărat că nu am citit cartea până la sfârşit, m-am oprit la experimentul Camera chinezească. Credeam că după capitolul cu Chinesse room autorul ne oferă un model matematic, dar de fapt sunt păreri personale. Argumentul lui John Searle este ceea ce mi-a atras atenţia.

#38
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008
Tot ce se intampla in univers, deci si in mintea noastra sant procese naturale.Tot ce scapa intelegerii omului are caracter supranatural desi de fapt nu este.Mintea nu o poate depasi pe ea insasi, chiar si constiinta este un fenomen mintal.Inca de multe ori invers, mintea poate fi in multe situatii propria cusca sau capcana, pentru ca are mecanisme naturale de ascundere.

Edited by eugenrau, 24 May 2019 - 21:14.


#39
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Postlupini, on 26 decembrie 2013 - 00:55, said:

Nici mintea n-a fost dintotdeauna conştientă de sine, ce "doar" de vreo....24 000 de ani, de când au apărut primele picturi rupestre, care arătau că oamenii sunt conştienţi de ei.

La fel cum viaţa biologică e supusă evoluţiei, tot aşa, şi "viaţa artificială" e supusă şi ea aceleaşi evoluţii. Totul a început de la combinaţii chimice, formându-se celulele, care apoi, s-au adunat formând ţesuturile biologice, apoi organele, apoi sistemul nervos central, apoi gândirea. A avut loc o evoluţie.

Tot o evoluţie, dar într-un ritm mult mult mai rapid, are loc şi în domeniul "vieţii" artificiale. Prima dată a fost abacul. Apoi, au urmat calculatoarele mecanice, cum e Pascalinul inventat de...Pascal. Apoi, aritmometrul lui Colmar, din 1820, pe urmă comptometrul lui Felt din 1886. A urmat calculatorul The Millionaire, din 1893.
Evoluţia a continuat, apărând calculatoarele electrice, cu lămpi. Apoi, lămpile au evoluat şi ele, micşorându-se şi transformându-se în lâmpi şi mai mici, adică în tranzistori. Tranzistorii s-au adunat împreună, formând circuitele integrate. Acestea s-au micşorat tot mai mult, ajungând cipuri, adică memorii, pe care le găsim tot mai mult în: maşini de spălat, maşini de gătit, televizoare, radio, telefoane, automobile, frigidere...şi multe şi mărunte. Puţine aparate electronice se mai fabrică în prezent, care să nu aibă memorie de silicon. Asta arată că "viaţa artificială", evoluează şi se răspândeşte tot mai mult, la fel cum în trecut, viaţa biologică a făcut şi ea la fel: a evoluat şi s-a răspândit.


Prin urmare, dacă "creierul biologic" a avut nevoie de sute de mii sau milioane de ani pentru a evolua, astfel încât să fie conştient de el, "creierul artificial" a avut nevoie de doar câteva sute, sau doar zeci de ani, pentru a face calcule pe care creierul uman le-a făcut după o evoluţie de sute de mii de ani. Şi conform legii lui Moore, care spune că puterea de calcul a....maşinilor de calcul, se dublează cam odată la doi ani, nu e greu de prognozat cam când se va ajunge ca un creier biologic, să fie ajuns, şi întrecut de un creier artificial. Însă am o rezervă de ordin filosofic, că un creier artificial va avea ...spiritualitate. Pentru aşa ceva, e nevoie de ceva în plus: de accesul la Lumea ideilor a lui Platon.
Eventual mai devreme de 50.000 de ani (aceia cu picturile)
Din https://www.humancon...Chimpanzees are in mental infancy and demonstrate rudimentary consciousness, making sufficient sense of experience to recognise that they are at the centre of the changing array of events they experience. They are beginning to relate information or reason effectively. Experiments have shown they have an awareness of the concept of ‘I’ or self.
https://www.theatlan...evolved/485558/
Language is perhaps the most recent big leap in the evolution of consciousness. Nobody knows when human language first evolved. Certainly we had it by 70 thousand years ago when people began to disperse around the world, since all dispersed groups have a sophisticated language. The relationship between language and consciousness is often debated, but we can be sure of at least this much: once we developed language, we could talk about consciousness and compare notes. We could say out loud, “I’m conscious of things. So is she. So is he. So is that damn river that just tried to wipe out my village.”

View PostPlatonX, on 25 decembrie 2013 - 15:04, said:

Înţeleg că există două explicaţii: naturalul şi supranaturalul.
Pentru materialişti, mintea se reduce la procese naturale şi probabil vor înţelege într-o zi, cum a trecut mintea de ea însăşi (cum a ajuns să fie conştientă de existenţa ei).
Pentru cei care acceptă supranaturalul, probabil trăim într-un Matrix, nu ştim ce este real şi ce este o iluzie, orice nu putem explica este divin: nu avem nici o metodă să verificăm procesele din mintea noastră, pentru că minea e mai mult decât o colecţie de atomi - e metafizică. Şi cine ştie, poate într-o zi vom ieşi din acest Matrix, acest SUPRANATURAL care e mintea noastră.
Sa speram ca cel care a deschis topicul nu confunda constienta cu constiinta !

View Postlupini, on 26 decembrie 2013 - 00:55, said:

Nici mintea n-a fost dintotdeauna conştientă de sine, ce "doar" de vreo....24 000 de ani, de când au apărut primele picturi rupestre, care arătau că oamenii sunt conştienţi de ei.

La fel cum viaţa biologică e supusă evoluţiei, tot aşa, şi "viaţa artificială" e supusă şi ea aceleaşi evoluţii. Totul a început de la combinaţii chimice, formându-se celulele, care apoi, s-au adunat formând ţesuturile biologice, apoi organele, apoi sistemul nervos central, apoi gândirea. A avut loc o evoluţie.

Tot o evoluţie, dar într-un ritm mult mult mai rapid, are loc şi în domeniul "vieţii" artificiale. Prima dată a fost abacul. Apoi, au urmat calculatoarele mecanice, cum e Pascalinul inventat de...Pascal. Apoi, aritmometrul lui Colmar, din 1820, pe urmă comptometrul lui Felt din 1886. A urmat calculatorul The Millionaire, din 1893.
Evoluţia a continuat, apărând calculatoarele electrice, cu lămpi. Apoi, lămpile au evoluat şi ele, micşorându-se şi transformându-se în lâmpi şi mai mici, adică în tranzistori. Tranzistorii s-au adunat împreună, formând circuitele integrate. Acestea s-au micşorat tot mai mult, ajungând cipuri, adică memorii, pe care le găsim tot mai mult în: maşini de spălat, maşini de gătit, televizoare, radio, telefoane, automobile, frigidere...şi multe şi mărunte. Puţine aparate electronice se mai fabrică în prezent, care să nu aibă memorie de silicon. Asta arată că "viaţa artificială", evoluează şi se răspândeşte tot mai mult, la fel cum în trecut, viaţa biologică a făcut şi ea la fel: a evoluat şi s-a răspândit.


Prin urmare, dacă "creierul biologic" a avut nevoie de sute de mii sau milioane de ani pentru a evolua, astfel încât să fie conştient de el, "creierul artificial" a avut nevoie de doar câteva sute, sau doar zeci de ani, pentru a face calcule pe care creierul uman le-a făcut după o evoluţie de sute de mii de ani. Şi conform legii lui Moore, care spune că puterea de calcul a....maşinilor de calcul, se dublează cam odată la doi ani, nu e greu de prognozat cam când se va ajunge ca un creier biologic, să fie ajuns, şi întrecut de un creier artificial. Însă am o rezervă de ordin filosofic, că un creier artificial va avea ...spiritualitate. Pentru aşa ceva, e nevoie de ceva în plus: de accesul la Lumea ideilor a lui Platon.
"nu e greu de prognozat cam când se va ajunge ca un creier biologic, să fie ajuns, şi întrecut de un creier artificial."...........probabil nu stii ca deja acum cativa ani momentul a fost atins, cand dintr-un numar de partide de sah cateva le-a castigat calculatorul si cateva omul.Daca-i vorba de depasire inteleg ca te gandesti la un concurs privind capacitatea de analiza si calcul, excluzant aspectul constiinta.Daca in schimb luam creierul cu tot cu constiinta se pare ca dezvoltarea strict a capacitatii de calcul nu este suficienta.Oricum, in aceasta situatie mai complexa se pare ca multe generatii vor mai studia si astepta, am auzit o discutie la Tv cica punctul final ar fi cand calculatorul o sa aiba ceea ce ravneste cel mai mult sa aiba, nu are si are omul, sufletul !

#40
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View PostPlatonX, on 08 martie 2014 - 23:28, said:

Poate că am greşit când am făcut afirmaţii categorice, dar m-am bazat pe o deducţie logică: atunci când creezi un soft, tu ca programator poţi anticipa toate răspunsurile acelui soft. Cu alte cuvinte, când un robot primeşte la intrare nişte biţi (o imagine de la cameră, un sunet de la microfon), eu ştiu exact reacţia robotului înainte ca aceasta să apară. Pot calcula toate combinaţiile posibile care sunt foarte multe dar sunt finite. Asta nu înseamnă că robotul este conştient. Dacă mâine Google face un soft prin care combină toate cuvintele din dicţionar în fraze care fac sens şi pentru orice întrebare pusă  la Google aş primi un răspuns asta nu înseamnă că pune o barieră între el şi lumea din exterior. Pur şi simplu macină biţi.
Vai, vai, ce departe santeti de problema.Este scuzabil daca santeti elev in cl. IX la un liceu de informatica.Am sperat ca se discuta despre subiect 4 trepte peste acest nivel.Scuze.

View PostPlatonX, on 09 martie 2014 - 09:58, said:

Foarte interesantă cartea. Răspunde exact la subiect.
Aş ma pune o întrebare: atunci când visăm, suntem conştienţi de noi înşine ? Pot spune în vis: Sunt eu, hai să vorbesc cu mine: cum am ajuns aici ? Ce este cu individul acesta aici ? Se pare că în vis ne putem uita în oglindă şi să ştergem pata de pe obraz, uitându-ne în oglindă, şi totuşi să nu fim conştienţi de noi înşine. Conştienţa de sine implică mai mult decât faptul că ceea ce vedem ni se pare real (în  vis totul pare real).
Excludem din discuţie visele lucide.
Aş ma pune o întrebare: atunci când visăm, suntem conştienţi de noi înşine ?
Inca odata vai si iar vai, Romanie! Nu santeti constient de Dv. insiva nici macar in acea faza in care santem cateodata denumita semi-trezire, cand santem jumatate adormiti si jumatate in trezie.Incep sa se deruleze ganduri partial logice si coerente dar jumatatea adormita nu ne permite sa constientizam propria persoana. Ma mut pe vre-un forum strain daca tot stiu engleza ca si romana, poate acolo dau de niscai cercetatori si fiti siguri am ce sa-i intreb si ce sa le spun. I-mi pare rau, sant bine intentionat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate