Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conștiența artificială

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Circulă zvonuri că într-o zi Matrix-ul ar putea deveni realitate. Pentru cine înţelege cum funcţionează un soft, e clar că programele de calculator nu vor putea să egaleze NICIODATĂ mintea omului.
Problema mea este că mintea omului e 100% materie şi  această materie respectă legile naturale (legile fizicii, ale chimiei şi ale logicii).
Dacă nu este posibil să faci un soft care să fie conştient (care să treacă dincolo de simpla interpretare a unui obiect văzut pe cameră, a unui sunet auzit la microfon, a unui semnal electric venit de la un senzor)...un soft care să fie conştient că el există...atunci ce face mintea noastră conştientă ? Dacă mintea noastră este 100% materie, ce  face ca această materie să fie conştientă ?
Şi un soft respectă legile logicii şi este 100% materie. De ce dacă legăm toate caculatoarele din lume, nu putem face un soft conştient ? La urma urmei, sunt aceleaşi materii prime (atomi) şi aceleaşi legi (fizica, chimia). Nu e nimic supranatural în mintea noastră, cum nu e nimic supranatural într-un chip.  De ce mintea e conştientă că există, şi chip-ul nu ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
E clar ca faci un ghiveci, ceva presupuneri, ipoteze si toate la un loc fac un ghiveci. Deci incet... despre ce vorbesti ? "Constienta" aia inseamna stare de luciditate conform dex... ai vrut sa spui de fapt constiinta ?

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Circulă zvonuri că într-o zi Matrix-ul ar putea deveni realitate. Pe unde circula aceste zvonuri?
Pentru cine înţelege cum funcţionează un soft, e clar că programele de calculator nu vor putea să egaleze NICIODATĂ mintea omului. Pe ce este bazata aceasta afirmatie?
Problema mea este că mintea omului e 100% materie şi  această materie respectă legile naturale (legile fizicii, ale chimiei şi ale logicii). Mintea nu este materie. Daca vorbeai despre creierul uman, are mult mai mult decat materie.
Dacă nu este posibil să faci un soft care să fie conştient (care să treacă dincolo de simpla interpretare a unui obiect văzut pe cameră, a unui sunet auzit la microfon, a unui semnal electric venit de la un senzor)...un soft care să fie conştient că el există...atunci ce face mintea noastră conştientă ? Dacă mintea noastră este 100% materie, ce  face ca această materie să fie conştientă ? Amesteci merele cu perele incercand sa afli raspunsuri despre produse lactate. "Daca nu este posibil sa .." de unde stii ca nu este posibil? Mintea, precum am spus si mai sus, nu este materie.
De ce mintea e conştientă că există, şi chip-ul nu ? Poate ca nu suntem noi capabili sa gandim suficient de mult pentru a face acel cip constient de situatia lui. Sau poate ne plac sclavii si nu vrem sa acordam drepturi PC-urilor.

Mai citeste:

Quantum computer
QUANTUM ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Artificial neural network

samd.

#4
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Calculatorul e foarte dobitoc si prost. El face ca o oaie ce-i spui tu. Nu are constiinta.

#5
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 PlatonX, on 25 decembrie 2013 - 01:28, said:

Şi un soft respectă legile logicii şi este 100% materie. De ce dacă legăm toate caculatoarele din lume, nu putem face un soft conştient ?

pentru ca pt asta sunt necesare resurse ce depasesc capacitatile noastre tehnologice actuale ........  si probabil ca si pe cele din viitor

Edited by wide, 25 December 2013 - 02:17.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Resursele nu ar fi problema in timp ca tot cresc ci intelegerea... noi deocamdata nu stim toate dedesupturile manifestarii constiintei in creier, ca atare cum sa replici ceva ce nu stii exact cum functioneaza...

#7
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010

 PlatonX, on 25 decembrie 2013 - 01:28, said:

Nu e nimic supranatural în mintea noastră, cum nu e nimic supranatural într-un chip.  De ce mintea e conştientă că există, şi chip-ul nu ?

Cine pleaca de la premise gresite genereaza concluzii false.

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu mă refer la conştiinţă (ce e bine şi ce e rău). Mă refer la faptul că un program de calculator, oricât ar fi de complex, nu poate fi conştient că există. Nu poate trece dincolo de el - sunt eu, exist! Nu. Softul macină biţi.
Mintea e materie - nu e spirit, fenomene paranormale. E o formă de organizare a materiei. Şi chip-ul e o altă formă de organizare a materiei, nu e numic supranatural. Şi totuşi, mintea trece dincolo de ea, chip-ul, nu.
Oricât ar creşte resursele, nu se poate crea un soft care să fie conştient că există. Spun asta pentru că înţeleg cum funcţionează un program de calculator: macină biţi. Îi dai o bază de date uriaşă, îi pui nişte condiţii şi e "inteligent".
Eu vroiam să întreb ce face mintea mea să înţeleagă că există diferit de lumea asta: să pună o barieră între ea şi restul universului - sunt eu! NICIODATĂ un soft nu poate trece dincolo de el: sunt eu, softul X, exist. Anyway...cred că am fost mai clar acuma.

 andreic, on 25 decembrie 2013 - 02:23, said:

... noi deocamdata nu stim toate dedesupturile manifestarii constiintei in creier, ca atare cum sa replici ceva ce nu stii exact cum functioneaza...
Cred că aici ar fi răspunsul. Nu cunoaştem suficient de mult creierul. Este un sistem prea complex. Trebuie să mă mai documentez despre cum funcţionează creierul:

http://ro.wikipedia....i/Conștiență.
Funcţionează total diferit de un cip.

Edited by PlatonX, 25 December 2013 - 03:16.


#9
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Matrix inside me !! Ale draqu lampi , ce-mi fileaza !!

Am evoluat , sunt LED !

#10
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Crezi ca un calculator care vede un soarece plimbindu-se prin camera va tipa vreodata si se va sui pe masa disperat de frica "monstrului" ???Cind se va intimpla acest lucru vei avea dreptate.Posted Image

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 PlatonX, on 25 decembrie 2013 - 03:08, said:

Mă refer la faptul că un program de calculator, oricât ar fi de complex, nu poate fi conștient că există.

Eu zic mai intii sa inveti cum postezi pe un forum si dupa aia sa iti dai cu parerea despre ce poate sau nu sa faca un program de calculator.

Daca vrei ceva de popularizare intii citeste (si ma refer la carte in sinte nu la pagina wikipedia...): http://en.wikipedia....l,_Escher,_Bach

#12
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
O sa fie ceva tip holografic, adica o sa-ti poti decora locuinta cu obiecte care nu exista in forma solida. Tot asa, poti simula diverse medii naturale, ca de exemplu jungla, munte, etc. in diverse spatii publice sau private. Se pot creea in viitor  astfel de medii holografice si in scop educativ in muzee, scoli, universitati,etc. Mai mult, e doar SF.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Si la ce ajută treaba asta dacă vom reuşi să creem o entitate cu conştiinţă ? Să vadă că omul e dobitoc şi să  conspire la exterminarea umanităţii ?
Eu cred că ăia de se dau inteligenţi de fapt s-au prostit de tot , în loc să lucreze la instaurarea unei societăţi mai morale , caută să-şi implinească tot felul de dorinţe imbecile ce nu au nici legătură cu progresul necesar pentru om .

#14
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Din punct de vedere materialist, psihicul uman nu este decat un soft, unul complicat pe care nu-l intelegem inca.
Din punct de vedere religios, psihicul (sufletul) este o entitate metafizica, non-materiala.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu nu mă refer la inteligenţă sau moralitate. Cum a ajuns o formă de existenţă a materiei (creierul) să fie conştientă de existenţa ei ? Să pună o barieră între sine şi restul lumii.

#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Pai, este o forma de inteligenta. Psihicul percepe ce se intampla in exterior. Insa percepe si propriile procese, constata ca exista, le simte. Adica tu iti analizezi memoria, gandirea, imaginatia, etc., le percepi, si toate astea le consideri ca fiind sufletul tau, mai exact ca fiind tu insu-ti.
Si calculatorul cand va reusi sa-si analizeze propria compilatie, chiar in timpul compilarii, va fi constient.

Edited by XORIAN_L, 25 December 2013 - 12:52.


#17
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010

 PlatonX, on 25 decembrie 2013 - 01:28, said:

De ce mintea e conştientă că există, şi chip-ul nu ?

Trebuie sa intelegi ce inseamna mintea constienta.
Un chip nu poate genera niciodata constiinta (nu va putea stii ca exista) pentru ca nu va fi decat un set de reguli si definitii.
De ce? pentru ca mintea umana e mult mai mult decat se crede. Ochelarii de cal ai sistemului materialist nu vor putea vedea niciodata dincolo atat timp
cat nu va accepta existenta a ceva ce nu exista in lumea materialista.

Intr-o lume in doua dimensiuni nimeni nu poate vedea a treia dimensiune.

#18
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 myke58, on 25 decembrie 2013 - 08:41, said:

Crezi ca un calculator care vede un soarece plimbindu-se prin camera va tipa vreodata si se va sui pe masa disperat de frica "monstrului" ???Cind se va intimpla acest lucru vei avea dreptate.Posted Image

daca calculatorul respectiv va avea capacitatea de a invata singur si de a intui diverse situatii (si de a executa milioane de operatii pe secunda poate chiar miliarde) precum cea descrisa de tine probabil ca va realiza situatia in care se afla si dobandi si aceste calitati precum "frica de monstrii"

deocamdata calculatoarele actuale nu pot executa aceste operatii. ele se rezuma strict la operatiunile programate sa le execute

Edited by wide, 25 December 2013 - 13:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate