Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Toshiba Encore WT8-A-102

- - - - -
  • Please log in to reply
801 replies to this topic

#73
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asigura-te in primul rand ca nu ai blocat screen orientation (sa nu apara cu lacatel) si ca 'Simple Device Orientation Sensor' este functional! Eventual, daca tot nu functioneaza, atunci incearca si un update de driver, Disable si Enable, Uninstall, Restart la tableta si Reinstall...

La mine functioneaza corect, inclusiv in Skype.

Attached Files

  • Attached File  so1.png   420.48K   46 downloads
  • Attached File  so2.png   435.18K   42 downloads
  • Attached File  so3.png   437.13K   41 downloads
  • Attached File  so4.png   159.82K   41 downloads


#74
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Post_-_, on 10 martie 2014 - 07:32, said:

Mi se pare ciudat ce spui. Noi ceilalti avem aceeasi configuratie si nu ne confruntam cu astfel de probleme. Poate ca ai instalat tu o aplicatie care iti consuma multe resurse. Sau, cine stie?, poate ca tocmai isi instala OS-ul niste update-uri... Totusi in afara de usor lag, foarte rar, cand am mai mult aplicatii deschise sau prea multe tab-uri in browser, nu am avut alte probleme.

Spui cã la tine back în IE nu afișeazã mai întâi un screenshot al site-ului vizitat anterior și abia apoi reîncarcã efectiv pagina? Am cãutat o setare în legãturã cu treaba asta dar nu am gãsit nimic. Nu am instalat multe aplicații și se comportã la fel chiar dacã mai e deschis doar Mail. N-am nici antivirus.



#75
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu utilizez intotdeauna long tap pe link si functia 'Open in new Tab', asa ca practic, nu utilizez niciodata functia 'back'. Versiunea Metro a browserul IE are atat avantaje cat si limitari - cam la fel ca si browserele pentru alte OS-uri de pe platforme mobile. (De exemplu, fenomenul descris de tine se manifesta si in browserul stock de pe Android.) Din cate am inteles, Microsoft urmeaza sa perfectioneze versiunea Metro a lui Internet Explorer, insa probabil ca va mai dura pana atunci. De aceea, deseori, prefer sa utilizez Mozilla Firefox, Maxthon browser sau Google Chrome in versiune desktop.
Pe de alta parte, deja Mozilla lucreaza la browserul Firefox Aurora pentru interfata Metro, iar Maxthon deja raspunde ceva mai bine la comenzi touch.

Edited by _-_, 11 March 2014 - 08:24.


#76
mugu

mugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.04.2005
Buna dimineata,colegu"liniute"(nu stiu cum altfel sa te apelez).Multumesc de sfaturi,am gasit buba neorientarii ecranului in debifarea optiunii de autorotate.Am sa mai parcurg topicurile tale referitoare la Win 8 pe tablete pentru sfaturi pentru optimizare.Dar zi-mi acum ce ma sfatuiesti sa fac sa mai eliberez din spatiul de stocare instalat si cum.Multumesc.

#77
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am imaginat eu ca asta ar fi putut fi problema. De aceea am atasat imagini. Ma bucur ca ai rezolvat :)

Poti elibera spatiu dezinstaland bloatware-ul. Depinde ce bloatware este instalat la tine.
In rest, fa periodic 'curatenie': deschide file managerul (This PC, click dreapta pe numele disk-ului > Properties > [acceseaza tab-ul 'General'] > click pe butonul 'Disk Cleanup', apoi selecteaza ceea ce consideri de cuviinta si apasa butonul 'Clean up system files'.
(Tot pe tab-ul 'General' poti bifa la nevoie si optiunea 'Compress this drive to save disk space'. Insa compresia are si unele mici neajunsuri. Eu nu o folosesc.)

Daca ai un card de memorie instalat, atunci acceseaza proprietatile folderelor Documents, Music, Pictures etc. (pentru fiecare in parte) si din tab-ul 'Location' selecteaza cardul de memorie...

#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostVladutz, on 03 martie 2014 - 13:19, said:

Am optat pana la urma pt Asus Vivotab.
Motivul principal a fost spatiul intern 64GB si bine am facut intrucat dupa ce am instalat tot ce aveam nevoie si am sincronozat skydrive-ul, am mai ramas cu 25GB liberi.

Am renuntat la HDMI in speranta ca ma voi descurca cu Miracast sau cu placa video pe USB.

Pen-ul a fost o surpriza deosebit de placuta, ma inteleg cu el foarte bine. E ca si cum ai avea mouse la purtator. Calitatea constructiei e asemantoare Encore-ului.

Merci tuturor de sfaturi.

Pen-ul chiar este "o surpriza desosebit de placuta"?
Ce parere ai despre fenomenul descris aici?

@all
Cui doreste o tableta de calitate si ieftina ii recomand tableta din titlul acestui topic. Stati departe de acel Asus care a mai fost utilizat ca termen de comparatie pentru tableta care face obiectul acestui topic! Este doar o pocnitoare taiwaneza. Si nu este vorba doar de stylus. Cine este, totusi, interesat de modelul de Asus VivoTab Note 8 poate urmari topicul: http://forum.softped.../#entry14811110

#79
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,004
  • Înscris: 15.04.2011
Cred ca si Lenovo Miix 2 8 e o varianta buna.

#80
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Posibil. Cu toate acestea eu mi-am cam pierdut increderea si in Lenovo in primul rand din cauza ecranelor. Multe display-uri puse pe dispozitivele lor denatureaza in mod exagerat culorile.

#81
Grigt

Grigt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2008
sal,ce zice-ti despre Dell Venue Pro 8?

#82
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Modelul de la Toshiba are in plus fata de modelul de la Dell port microHDMI, microfon dual, difuzoare mai puternice, camere mai performante, butonul Windows plasat in pozitie normala.
Dezavantaj: modelul existent pe piata noastra are SSD de numai 32GB.
Modelul de la Dell este mai simplist, mai usor, mai subtire, mai scump. Nu l-am vazut inca in ofertele de la noi.

#83
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Aceste tablete ieftine nu au SSD ci eMMC (memory card).

#84
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Esti convins ca eMMC este un memory card?
Daca eMMC este un memory card, atunci un SSD ce este? Posted Image

A mai fost o discutie de genul acesta pe aici: http://forum.softped...5#entry14240306

[ http://media.bestofmicro.com/emmc-nand-flash,W-F-316095-13.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce vezi in fotografia atasata la dreapta este un SSD bazat pe eMMC.

Exista mai multe tipuri de SSD.

Iata cateva alte exemple enumerate in urmatorul citat:
As of 2010, most SSDs use NAND-based flash memory, which retains data without power. For applications requiring fast access, but not necessarily data persistence after power loss, SSDs may be constructed from random-access memory (RAM). Such devices may employ separate power sources, such as batteries, to maintain data after power loss.
Hybrid drives or solid state hybrid drives (SSHD) combine the features of SSDs and HDDs in the same unit, containing a large hard disk drive and an SSD cache to improve performance of frequently accessed data.

Pe tablete nu se pun SSD-uri SATA. Iar SSD-uri de tip eMMC au inceput sa fie puse si pe Ultrabook-uri scumpe, deci nu se gasesc doar pe "tablete ieftine".

#85
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se pare ca Toshiba s-a decis pana la urma sa lucreze la un update de driver pentru a functiona proiectia pe un display secundar si prin duplicarea imaginii de pe tableta: http://www.head4spac...-mirror-screen/

Raspunsul lor:
Thank you for your recent enquiry. We are sorry that you are still having issues with duplicating the display on this tablet.
    We have been made aware of an ongoing issue with the WT8 tablet and external displays that means that is does not support the full range of operations that are provided by Windows 8. There will be an update rolled out for the WT8 tablet to resolve this issue but we do not currently have and ETA on this. We would advise that you check the software updates regularly on the tablet.

(Nu pot preciza inca un timp estimativ pana cand va fi updatat acest driver...)

#86
mugu

mugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.04.2005
Salut.Revin pe acest forum fiind posesor al acestei tablete.Si pentru ca am primit informatii super ok despre unele probleme.Dar sa revin la oile "mele".Deunazi am vrut sa vad niste fotografii din tableta pe desktop dar am avut surpriza sa vad ca n-au nici un gand de interconectare.Problema specifica sau setare aiurea?Multumesc anticipat.Cu stima.

#87
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmugu, on 15 martie 2014 - 18:42, said:

Deunazi am vrut sa vad niste fotografii din tableta pe desktop dar am avut surpriza sa vad ca n-au nici un gand de interconectare.Problema specifica sau setare aiurea?Multumesc anticipat.Cu stima.

Cum ai incercat sa le vezi de pe tableta pe desktop (presupun ca te referi la Desktop-PC)?
Prin retea? Ce sistem de operare ai pe PC? Ai configurat un homegroup? Ai verificat HomeGroup Settings?
In ce folder ai fotografiile? Ai dat sharing la folder?
Este necesar sa oferi cat mai multe detalii ca sa te putem ajuta...

Dar nu ar fi mai simplu sa atasezi un mouse la tableta si sa conectezi tableta direct la TV sau monitor prin cablu HDMI?

#88
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Post_-_, on 15 martie 2014 - 14:25, said:

Esti convins ca eMMC este un memory card?
Daca eMMC este un memory card, atunci un SSD ce este? Posted Image
...
O discutie tehnica depsre eMMC si SSD nu este ce speram sa obtin.
Ce ar trebui sa stie toata lumea este ca in aceste tablete ieftine mediul de stocare intern este unul lent: ~88 MB/s read si ~48 MB/s write. Acest mediu de stocare este numit de producator eMMC in specificatiile produsului.
In tabletele mai scumpe, de exemplu in Microsoft Surface Pro 2 mediul de stocare intern este unul rapid: ~497 MB/s read si ~309 MB/s write. Acesta este un mediu de stocare mSATA SSD.

Tabletele ca Toshiba Encore merita pretul dar am impresia ca incerci sa le prezinti ca fiind mai performante decat sunt in realitate.

#89
mugu

mugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.04.2005
Colegu',am incercat sa o conectez prin usb,iar os e win7.Dar nu se conecteaza,nu se recunosc,fiind amandoua win e alta procedura?!Scuze ca sunt cam agramat in problema asta.

#90
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu se conecteaza prin USB. :) Trebuie sa fie ambele aparate in aceeasi retea si sa partajezi directorul cu fotografii (cauta pe Internet "share folder on the network"). Mai merge si prin OneDrive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate