Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Astra va prelua AXA. Ce optiuni au clientii AXA?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
florian40

florian40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Salut,
AXA a vandut afacerea de asigurari de viata si sanatate catre Astra cu tot cu portofoliu. N-a fost deloc frumos dar nu stiu daca si cat are rost sa discutam despre asta. Acum, cel mai important lucru este ce optiuni au clientii AXA in continuare. Pai ar fi 3 variante:
- continua cu Astra
- reziliaza si pierd toti banii dati deja (dar stopeaza o eventuala pierdere mai mare)
- cheama AXA in instanta
Din pacate nu prea putem lua in calcul si varianta de a primi banii inapoi. Stiu ca multi spun ca au cumparat renumele si seriozitatea unei companii si este adevarat. Pe de alta parte, daca exista varianta in care AXA sa dea banii inapoi, portofoliul s-ar fi evaporat in 2 zile si Astra nu mai avea ce cumpara. Clientii care cer asta primesc un raspuns oficial sec cu trimitere la conditiile contractuale, raspuns care ignora total faptul ca una din partile contractuale din conditii nu mai exista, adica tocmai compania, asa cum era ea la momentul semnarii.
Voi ce credeti?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cesiunea unui contract nu presupune disparitia unei parti contractante. Clientii AXA pot merge in continuare cu Astra in aceleasi conditii contractuale avute anterior.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,839
  • Înscris: 25.01.2007
Siguuur...
Axa e lider mondial in asigurari de viata, astra e un partz romanesc...
Clientii si-au luat teapa romaneasca, de acu se uita pe la colturi sa nu le cada o caramida in cap, ca asigurarea e aproape nula...

#4
florian40

florian40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Teoretic ai dreptate. Problema este ca in zona asigurarilor de viata, AXA este la un  pol si Astra este la polul opus. Iar cand vine vorba de contributii pe 18 ani la renta copiilor tai sau pe 30 de ani pentru propria pensie nu cred ca poti sa spui "ce mi-e AXA, ce mi-a Astra, sau Carpatica". Hai sa-i lasam pe cei care au inceput un program la AXA sa-si dea cu parerea.

#5
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu as rezilia chiar daca pierd toti banii dati deja, ca nu am incredere in Astra.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
aveti clauza de reziliere in caz de cesiune de contract?

#7
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Ar trebui sa fie data in judecata Axa, pentru schimbarea conditiilor esentiale ale contractului, chiar daca este prevazuta chestiunea asta in contract, este o inselatorie, chiar daca fara intentia initiala.

Portofoliul Axa trebuia preluat de AXa Franta sau Polonia, sau alta tara, precum a procedat Aegon.

#8
parrad0xx

parrad0xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 13.08.2009

 GeorgeM, on 14 ianuarie 2014 - 10:40, said:

Ar trebui sa fie data in judecata Axa, pentru schimbarea conditiilor esentiale ale contractului, chiar daca este prevazuta chestiunea asta in contract, este o inselatorie, chiar daca fara intentia initiala.

Portofoliul Axa trebuia preluat de AXa Franta sau Polonia, sau alta tara, precum a procedat Aegon.

Toate politele de asigurare raman AXA nu li se modifica nici denumirea nici clauzele. Cei care si-au facut asigurarea la Axa nu ar trebui sa-si faca nici o grija in ceea ce priveste fuziunea Axa-Astra. Un exemplu concret: in momentul cand Axa a intrat pe piata asigurarilor din Romania, a achizitionat Omniasig, Unita, iar clientilor preluati li s-au respectat toate clauzele contractuale. Daca au ajuns la maturitate au primit exact ce aveau de primit conf. contractului cu Omniasig sau Unita, daca nu au ajuns la maturitate platesc si sunt despagubiti exact pt ce au semnat. De ex. la Omniasig era o clauza pe care Axa nu o are: in caz ca un client isi luxeaza mana , piciorul etc si si le pune in ghips primeste o suma de bani din partea asiguratorului. Chiar daca Axa nu este de acord cu aceasta clauza sunt nevoiti sa o respecte. Asa ca in conform legii daca: fuzioneaza, vinde, cumpara etc. noua structura rezultata in urma tranzactiei este nevoita sa respecte contractele clientilor.

 buteliearagaz, on 24 decembrie 2013 - 16:00, said:

Eu as rezilia chiar daca pierd toti banii dati deja, ca nu am incredere in Astra.

Parerea mea este ca faci cea mai mare prostie daca ai contract cu axa si vrei sa renunti. Polita ta ramane AXA si nu isi schimba denumirea sau clauzele in urma tranzactiei cu Astra. La maturitatea politiei cand mergi sa iti iei banii nu o sa mergi cu polita Astra ci cu polita AXA si o sa primesti exact ceea ce scrie in polita ta cu AXA.

AXA Life Insurance va furniza, pana in octombrie 2016, servicii de asigurari voluntare de sanatate pentru angajatii Transelectrica. Valoarea contractului ajunge la 6,99 milioane de lei, potrivit datelor www.e-licitatie.ro, informeaza Mediafax.

#9
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Ce surpriza! Nu ar fi fost normal sa fim si noi, clientii, anuntati cand are loc o astfel de schimbare? Nici la schimbarea Omniasig->AXA nu am fost anuntat, dar am trecut cu vederea pentru ca l-am considerat un pas inainte, dar in cazul Astra ma sperie viitorul meu "asigurat"!
As dori sfaturi de la persoanele care cunosc fenomenul, cum sa procedez in continuare? Eu doream sa fac o rascumparare, oare o sa intampin dificultati?

#10
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 valiflo, on 28 ianuarie 2014 - 22:00, said:

Ce surpriza! Nu ar fi fost normal sa fim si noi, clientii, anuntati cand are loc o astfel de schimbare? Nici la schimbarea Omniasig->AXA nu am fost anuntat, dar am trecut cu vederea pentru ca l-am considerat un pas inainte, dar in cazul Astra ma sperie viitorul meu "asigurat"!
As dori sfaturi de la persoanele care cunosc fenomenul, cum sa procedez in continuare? Eu doream sa fac o rascumparare, oare o sa intampin dificultati?

1. Reciteste postul lui Paradox.

2. Anuntul se va face in momentul in care au toate detaliile puse la punct.

3. Daca motivul rascumpararii este bazat pe teama...atunci se comite o mare greseal => duce la pierdere de bani => nemultumire vizavi de Astra => toti asiguratorii sunt apa si pamant => clienti neasigurati desi au mare nevoie.

Edited by alexxxxyy, 29 January 2014 - 00:12.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,839
  • Înscris: 25.01.2007
in general la tipul asta de contracte, la rascumparare cam iei praful de pe toba.
mai steapta cateva luni, un an, pana se limpezesc apele.
e drept ca astra nu e axa, astra nu stii daca-ti plateste un amarat de rca peste o luna, nu o asigurare peste 30 de ani...

#12
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007

 slai, on 29 ianuarie 2014 - 11:46, said:

in general la tipul asta de contracte, la rascumparare cam iei praful de pe toba.
mai steapta cateva luni, un an, pana se limpezesc apele.
e drept ca astra nu e axa, astra nu stii daca-ti plateste un amarat de rca peste o luna, nu o asigurare peste 30 de ani...
Suma incasata la rascumparare ar trebui sa fie de min. 80% din ce s-a cotizat (am platit 7 ani) pana la momentul cererii de reziliere (conform unei oferte AXA din oct-2013). "Praful de pe toba" mi se pare un scenariu spre 0%. De ce crezi asta?
Asteptarea inseamna sa si platesc in continuare, si parca nu mai am incredere. Asadar?

Edited by valiflo, 29 January 2014 - 12:07.


#13
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 valiflo, on 29 ianuarie 2014 - 12:04, said:

Suma incasata la rascumparare ar trebui sa fie de min. 80% din ce s-a cotizat (am platit 7 ani) pana la momentul cererii de reziliere (conform unei oferte AXA din oct-2013). "Praful de pe toba" mi se pare un scenariu spre 0%. De ce crezi asta?
Asteptarea inseamna sa si platesc in continuare, si parca nu mai am incredere. Asadar?

In momentul in care renunti la un contract ( indiferent de natura lui), responsabilitatea si suportarea consecintelor nerespectarii unui contract iti vor revine.

Asa ca ramane sa pui in balanta problemele cu care te confrunti.

Recomandarea mea e sa mai astepti inainte sa iei o decizie asa paguboasa. Atat timp cat poti plati si iti permiti sa platesti, sa o faci.

Vizavi de ceea ce spui tu cu procentele, ceva nu este in regula sau ai omis ceva.

 slai, on 29 ianuarie 2014 - 11:46, said:

in general la tipul asta de contracte, la rascumparare cam iei praful de pe toba.
mai steapta cateva luni, un an, pana se limpezesc apele.
e drept ca astra nu e axa, astra nu stii daca-ti plateste un amarat de rca peste o luna, nu o asigurare peste 30 de ani...

Asa si este normal la tipul asta de contracte avand in vedere si felul in care sunt construite si multitudinea de costuri implicate.

In general, la tipul asta de contracte, putini stiu cum functioneaza un astfel de contract, dar si mai putini agenti stiu cum sa explice un astfel de contract.

Valoarea de rascumparare reprezinta  rezerva matematica a unei polite de asigurare din care se mai scade penalitatea nerespectarii contractului.

Rezerva matematica reprezinta "banii economisiti" sau mai bine spus ceea ce ramane din banii platiti de catre tine din care s-au scazut unitatile initiale, costurile asigurarilor si costurile de administrare).

Cam asta este povestea extrem de scurta. Lucrurile sunt mult mai delicate in aceasta privinta.

Edited by alexxxxyy, 30 January 2014 - 00:00.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,839
  • Înscris: 25.01.2007
Adamescu sustine ca ASF blocheaza preluarea subbsidiarei din Romania a grupului francez AXA, care ar fi rezolvat problemele companiei Astra.

asta a fost amuzant, din banii vostri imi voi repara io masina pe rca...

#15
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 slai, on 23 februarie 2014 - 10:15, said:

Adamescu sustine ca ASF blocheaza preluarea subbsidiarei din Romania a grupului francez AXA, care ar fi rezolvat problemele companiei Astra.
Da și nu (din punctul meu de vedere):
1. Da, ASF blochează preluarea AXA de către Astra și se pare că Adamescu are dreptate când spune că s-a trecut peste o etapă înainte de instituirea administrării speciale.
2. Nu, preluarea AXA de către Astra nu ar fi rezolvat, ci ar fi îngropat și mai rău Astra. De ce? Pentru că Astra ar fi trebuit să dea bani pentru cumpărarea AXA, nu să primească. Ori, în cazul lor, este nevoie de o injecție de capital.
Aceste opinii se bazează pe informațiile de la suprafață. Informațiile de culise ar fi altele și Adamescu se bazează pe ce AR PUTEA SĂ IA dacă ar vinde el AXA mai departe. Pentru că, se pare, el ar fi cumpărat AXA ca s-o revândă chiar înainte de a fi preluată complet de către Astra. A tras sforile ca să-l ia consilier pe Mark Gitenstein în speranța că acesta, având o bună reputație internațională și o bună cunoaștere a realităților românești, va reuși un salt de imagine pentru Astra.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Axxa a preluat inițial altă companie de asigurări. În principiu, atuul asigurărilor tocmai acesta este, faptul că aceste companii se pot vinde la nesfârșit și clienții beneficiază de clauzele existente. Pentru companiile care preiau astfel de companii aflate în dificultate nu este o problemă să sară cu banul, pentru că este mult mai simplu să preiei o companie existentă decât să achiziționezi din nou clienți, lucru care poate costa enorm în sine.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Axxa a rămas în aer și se pare că rambursează banii clienților. Și eu aștept mai mult informatii, ca client la ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate