Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sorin Hobana

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Ce părere aveți despre Sorin Hobana, cel care comentează săriturile cu schiurile la Eurosport?

Mie mi se pare cam enervant, mai ales atunci când urlă din gură de șarpe.
De asemenea, nu îmi place că reciclează an de an și de la etapă la etapă aceleași formule: "lumea icarilor moderni", "urma de pe zona de elan", "competiția de la cumpăna dintre ani" și multe altele.
Tot insistă cu amănunte neesențiale: într-un sezon repeta în fiecare etapă că Anders Jacobsen a fost instalator. În plus, repetă clasamentul provizoriu din cinci în cinci minute, de parcă nu ar apărea după 10 sărituri.

#2
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
"Sute de românce s-au îndrăgostit de el, nevazandu-l la fata, mai bine .....",

Un om , un fenomen : Hobana

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt de acord cu initiatorul topicului. Hobana are cateva clisee pe care le ruleaza de cand a inceput sa transmita sarituri cu schiurile.

Dar are si cateva puncte bune. In primul rand are o dictie perfecta. Daca il asculti de ex. pe Florin Pelin, care comenteaza cursele de schi alpin, te apuca disperarea (plus ca si el si Poponeci, in loc sa comenteze cursa, ii tot dau cu date statistice despre concurent/a. As vrea sa aud altceva in timpul cursei, nu sa spuna un impiedicat din asta ca schiorul "se descurca de minune" si la intermediar sa aiba 1 secunda intarziere).

Revenind la Hobana. am observat ca se balbaie foarte rar. Chiar si atunci cand apar situatii neprevazute, el isi gaseste cuvintele, ceea ce nu pot face multi comentatori. Poate sunt subiectiv, dar pentru mine vocea lui a devenit sinonima cu sariturile cu schiurile, si o etapa comentata de altcineva nu are acelai farmec.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai avea el asta cu Schmit care era complementar cu Hannawald, bunicutul Harada (sau cavalerul tristei figuri), mustata zburatoare sau finlandezul zburator Ahohen, atentie ! a nu se confunda cu Janne Happonen.

Sau cu japonezul ala care s-a vopsit blond si zicea ca nu e blond, ca e culoarea aurului.

#5
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 adrian93, on 21 decembrie 2013 - 20:13, said:

Mie mi se pare cam enervant, mai ales atunci când urlă ca din gură de şarpe.


#6
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 Ion_de_la_Raion, on 21 decembrie 2013 - 21:17, said:

Mai avea el asta cu Schmit care era complementar cu Hannawald, bunicutul Harada (sau cavalerul tristei figuri), mustata zburatoare sau finlandezul zburator Ahohen, atentie ! a nu se confunda cu Janne Happonen.

Sau cu japonezul ala care s-a vopsit blond si zicea ca nu e blond, ca e culoarea aurului.
Lui Malysz îi mai spunea şi Batman Posted Image.
E interesant faptul că nu are o pronunţie consecventă: Zimon Amman, apoi Simon Amman, Roar Ljoekelsoey, apoi Roar Ljoekelşoi, Bjoern Einar Romoeren cu accent pe "moe", apoi cu accent pe "Ro". Garmisch-Partenkirhăn apoi Garmisch-Partenkirşăn, deşi se laudă că cunoaşte lb. germană.

 ofi_tm, on 21 decembrie 2013 - 22:16, said:

?

Edited by adrian93, 21 December 2013 - 23:20.


#7
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
In acest sezon cred ca Hobana a comentat jumatate din transmisiile de sarituri cu schiurile . Restul au fost comentate de alti doi comentatori care nu prea au ei treaba cu sariturile..nu le au nici cu pronuntia , cam praf din punctul meu de vedere , urmaresc de peste 13 ani acest sport. Asa ca il prefer pe Hobana care are multa experienta .
Un minus pentru Hobana ar fi faptul ca il cam depaseste tehnologia Posted Image nici cum nu se prinde de ea... mereu e surprins atunci cand un saritor ajunge pe primul loc avand o evolutie din punct de vedere al lungimii sariturii mai modesta.

Edited by SelfCare, 21 December 2013 - 23:22.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Enervant e cand spune ca la Schlierenzauer i se spune Sliri, la Ammann - Simi, la Morgenstern - Morgi si asa mai departe. Atunci el e Hobby.

#9
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 adrian93, on 21 decembrie 2013 - 23:14, said:

?
Formularea era eliptica, lipsea "ca". Tipa ca din gura de sarpe.

#10
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
De 20+ de ani Hobana e acelasi... Ne-a sufocat si cu transmisii de fotbal la tvr in anii 90, acum de 13 ani s-a reorientat pe sarituri cu schiurile. Asta e el, a intrat in televiziunea nationala ca fiu al scriitorului Ion Hobana (adica nu neaparat prin vreun concurs care sa-i ateste potentialul jurnalistic), si face mai mereu gafe. Evident ca oricine se uia la mai mult de 3-4 transmisii de sarituri stie ca nu strict lungimea sariturii aduce locul in clasament, dar dl. Sorin ramane mai mereu surprins :)

#11
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 ofi_tm, on 22 decembrie 2013 - 09:23, said:

Formularea era eliptica, lipsea "ca". Tipa ca din gura de sarpe.
Corect, nu ştiu de ce dar aveam impresia că nu l-am omis.

 virgil67, on 22 decembrie 2013 - 10:07, said:

De 20+ de ani Hobana e acelasi... Ne-a sufocat si cu transmisii de fotbal la tvr in anii 90, acum de 13 ani s-a reorientat pe sarituri cu schiurile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCGZKMxd5a0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adrian93, 22 December 2013 - 10:38.


#12
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 adrian93, on 21 decembrie 2013 - 20:13, said:

Ce părere aveţi despre Sorin Hobana, cel care comentează săriturile cu schiurile la Eurosport?

Mie mi se pare cam enervant, mai ales atunci când urlă din gură de şarpe.
De asemenea, nu îmi place că reciclează an de an şi de la etapă la etapă aceleaşi formule: "lumea icarilor moderni", "urma de pe zona de elan", "competiţia de la cumpăna dintre ani" şi multe altele.
Tot insistă cu amănunte neesenţiale: într-un sezon repeta în fiecare etapă că Anders Jacobsen a fost instalator. În plus, repetă clasamentul provizoriu din cinci în cinci minute, de parcă nu ar apărea după 10 sărituri.

Asta-i comentatorul ala sacaietor, care se tot lega de ski jumperul norvegian Bjørn Einar Romøren, in privinta pozitiei pe care o adopta inaintea sariturii de pe trambulina. E obsedat de Adam Malysz, saritorul polonez, iar in privinta austriacului Gregor Schlierenzauer e cam duplicitar. De asemenea avea ce avea cu afisarea curentilor de aer care influentau pe saritorii cu schiurile
Cred ca cel mai potrivit comentator era Radu Naum, poate chiar si Manu Terzian.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau la aterizare cand spunea ca schiorul nu trebuie sa atinga si cu altceva decat schiurile zapada. Sau cand il numea pe Severin Freund "prietenul de la severin". Marius Negrea a comentat super la jocurile olimpice, impreuna cu Hobana. Il numea pe Michael Uhrman, Mihail Ceasornicarul. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 December 2013 - 18:53.


#14
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Să nu uităm de faptul că menționa în fiecare etapă în care sărea Romoeroen că el e deținătorul recordului de 239 m, la Planica. Asta până a sărit Evensen și a doborât recordul.

#15
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 PicoDazore, on 22 decembrie 2013 - 15:43, said:


Asta-i comentatorul ala sacaietor, care se tot lega de ski jumperul norvegian Bjørn Einar Romøren, in privinta pozitiei pe care o adopta inaintea sariturii de pe trambulina. E obsedat de Adam Malysz, saritorul polonez, iar in privinta austriacului Gregor Schlierenzauer e cam duplicitar. De asemenea avea ce avea cu afisarea curentilor de aer care influentau pe saritorii cu schiurile
Cred ca cel mai potrivit comentator era Radu Naum, poate chiar si Manu Terzian.

Mai cunosc unul, care-i place la nebunie sa faca misto de straini: Emil Gradinescu. Nu de putine ori i-a fost cam inchis pliscul, cu precadere, cand din pacate Nationala Romaniei a pierdut la fotbal.

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 PicoDazore, on 22 decembrie 2013 - 20:25, said:



Mai cunosc unul, care-i place la nebunie sa faca misto de straini: Emil Gradinescu. Nu de putine ori i-a fost cam inchis pliscul, cu precadere, cand din pacate Nationala Romaniei a pierdut la fotbal.
Gradinescu e f bun, nu bun. Spre deosebire de tine, il cunosc si personal. La fel, majoritatea celor de la Eurosport, vorbesc de comentatorii "profesioniști", dintre foștii sportivi invitați sa comenteze excelent se descurca Carmen bunaciu la înot, cei de la patinaj...
In alta ordine de idei, încercați, daca aveti ocazia, sa comentati măcar un minut, o transmisie sportiva... Eu am avut ocazia si, credeți-ma, nu e deloc ușor.

On-topic. Cum zicea un coleg pe aici, luați-l pe Hobana de la sărituri si o sa va fie dor de stilul sau inconfundabil (cu multe vrute si nevrute).
La mulți ani!

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La patinaj la eurosport e Ghita, e varza. Negrea si Alexoi sint buni la tvr.

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Ion_de_la_Raion, on 28 decembrie 2013 - 12:20, said:

La patinaj la eurosport e Ghita, e varza. Negrea si Alexoi sint buni la tvr.

Alexoi e buna rău, ea e aia cu celebra sintagma "am urmărit mai degrabă Vagaboanda si domnul", dupa ce patinatoarea  căzuse de mai multe ori in timpul programului cu tema din "doamna si vagabondul". Umor de basculanta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate