Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#955
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 oMariusRO, on 15 mai 2017 - 11:56, said:

Dacă nu zici marca, zi măcar prețul, ca să facem o comparatie cu instalarea/extinderea de gaze.


pai cat e tariful pentru racordarea unei locuinte care se afla la cel putin 1500m de teava principala de gaze ? iar drumul de acces se face prin cota parte, adica toti trebuie sa semneze pentru sapaturi, si din toti proprietarii 2-3 nici nu sunt in tara, si nici nu ai cum sa le iei semnatura

colegul meu a dat 7500 euro cu tot cu montaj, asta inseamna pompa de caldura + modulul interior ce contine si boilerul + automatizare + restul componentelor

eu personal as merge pe una cu serpentina in pamant, ca e usor de facut niste santuri si de pus niste teava la 2m adancime, acolo am o oferta cu 9000 euro, solutie la cheie cu tot cu montajul a 400-450 metri liniari de serpentina in pamant

Edited by alios24, 15 May 2017 - 15:25.


#956
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu sunt la 60 m de teava iar GazSud estimeaza neoficial extindere+racordare la  25. 000 RON.  Inca astept raspunsul oficial...

#957
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Last update

Na exemplu, sa radem, sa plangem, voi decideti...

Attached Files



#958
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Mirel_85, on 15 mai 2017 - 17:28, said:

Eu sunt la 60 m de teava iar GazSud estimeaza neoficial extindere+racordare la  25. 000 RON.  Inca astept raspunsul oficial...

Stai pe capul lor, ca e mult. La noi a fost neoficial 10.000 de euro prima oara, 8000 a doua oara, 5000 a treia oara iar oficial a fost 17.000 de lei (sub 4000 de euro) la o extindere de 85-90 ml. In final am fost cam 4 case, dar asta nu a contat decat pentru noi, ca atunci cand am cerut oferta le-am spus ca nu suntem decat 2 case care vrem sigur.

 alios24, on 15 mai 2017 - 15:24, said:

pai cat e tariful pentru racordarea unei locuinte care se afla la cel putin 1500m de teava principala de gaze ? iar drumul de acces se face prin cota parte, adica toti trebuie sa semneze pentru sapaturi, si din toti proprietarii 2-3 nici nu sunt in tara, si nici nu ai cum sa le iei semnatura

In functie de zona, merge si fara smenaturi, semnwaza Ion si zice ca era Gigel din Spania, nu vine ala sa il dea in judecata ca i-a tras gaze pe strada. Dar la distanta aia, probabil si costul e pe masura. Pe mine m-a costat 1500 de euro extinderea (ar fi trebuit sa fie 750 dar am dat si pentru unu care au zis da si dup'aia s-au sucit, urmand sa ii recuperez mai tarziu). De la 1500 la 9000 e ceva diferenta, indiferent cat s-ar scumpi gazele si ce COP are pompa aia (ca nici curentul nu o sa stea pe loc.)

Edited by oMariusRO, 15 May 2017 - 18:54.


#959
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

In functie de zona, merge si fara smenaturi, semnwaza Ion si zice ca era Gigel din Spania, nu vine ala sa il dea in judecata ca i-a tras gaze pe strada. Dar la distanta aia, probabil si costul e pe masura. Pe mine m-a costat 1500 de euro extinderea (ar fi trebuit sa fie 750 dar am dat si pentru unu care au zis da si dup'aia s-au sucit, urmand sa ii recuperez mai tarziu). De la 1500 la 9000 e ceva diferenta, indiferent cat s-ar scumpi gazele si ce COP are pompa aia (ca nici curentul nu o sa stea pe loc.)

1500 euro pentru ce distanta ? ca daca iti trece pe la poarta teava de gaz, cred si eu ca a costat atat Posted Image
concluzia e destul de simpla, iti trece teava de gaz pe la poarta ? pui gaz.. costa 2000-2500 euro cu tot cu centrala pe gaz

nu trece ? te costa de la minim 5000-6000 euro, tragi teava, si apoi o cedezi gratis distribuitorului ca ulterior sa-i taxeze pe altii cand se muta langa tine Posted Image))
la banii astia pui pompa de caldura, faci efortul pana la 10.000 de euro sa zicem, dar macar ai confort si nu te doare capul (decat cand pica curentul Posted Image )

si partea mai funny este ca daca ulterior vecinii tai trag teava, te bransezi si tu la un cost minim, si pui o murala pe post de backup sau cu sistem smartenergy...

unde introduci cat costa kw sau metru cub de gaze, si pompa de caldura stabileste ce sa consume, gaze sau curent ? in functie de cat de frig e afara, si cat costa fiecare, astfel platesti cel mai bun pret posibil pentru incalzire.

din ce am inteles eu de la furnizorul asta de pompe de caldura (nu dau nume) toti banii sta in automatizarea pe care o are, care poate controla orice sistem impreuna cu pompa de caldura, cazane pe backup de gaze, peleti, lemn, sisteme solare, sisteme fotovoltaice, sisteme pentru piscina, automatizare pt pardoseala, pentru recircularea apei calde menajere (ca sa nu vina apa rece cand dai drumu dimineata la robinet).. si tot asa mai departe


 Mirel_85, on 15 mai 2017 - 18:19, said:

Last update

Na exemplu, sa radem, sa plangem, voi decideti...

pentru ce suprafata ? 16kW de la 200mp in sus

uite ce oferta am eu si pentru aer-apa si pentru sol-apa, suprafata casei 160mp, plus incalzirea prin pardoseala, si astia se lauda ca la pardoseala nu trebuie sa cumperi automatizari, pompe de recirculare in fiecare cutie... etc... automatizarea pompei de caldura controleaza complet si pardoseala si face tot.. mai putin cafeaua dimineata Posted Image

si pompa nu e chinezeasca precum zubadan, sau alt turcism


Edited by alios24, 16 May 2017 - 08:55.


#960
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 15 mai 2017 - 18:19, said:

Na exemplu, sa radem, sa plangem, voi decideti...
Pompa de circulatie 1000 EUR? Posted Image

#961
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
o fi din aia industriala care face presiunea pentru tot cartierul la agentul termic :)

sau poate e o greseala de tipar, eu zic ca este acest model https://www.melindai...undfos_11510146

la care au mai adaugat din "greseala" o cifra

#962
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 alios24, on 16 mai 2017 - 08:45, said:

1500 euro pentru ce distanta ? ca daca iti trece pe la poarta teava de gaz, cred si eu ca a costat atat Posted Image
concluzia e destul de simpla, iti trece teava de gaz pe la poarta ? pui gaz.. costa 2000-2500 euro cu tot cu centrala pe gaz

Am spus, extindere de 85-90ml, cost total 17000 lei, impartit la 6 familii venea cam 3000 lei de fiecare dar eu si inca cineva am platit dublu , ca 2 familii s-au razgandit (momentan zic ei), ca sa nu mai recalculam cotele si sa se mai retraga si altii... Extinderea e pe drum privat, eu si inca 2-3 nu suntem de acord cu cedarea drumului la primarie ca oricum a nu ne ajuta cu nimic (cand vin ei pe acolo sa asfalteze peste 10 ani mai vorbim) asa ca teava nu va fi cedata prea curand companiei de gaze.

#963
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Teava va fi a distrigazului prin contractul pe care il semnezi cu ei. Asta e politica lor si e discutabil daca e buna sau rea. Eu personal nu as vrea sa fie a mea ca daca apare vreo problema... Daca nu era sa fie teava lor faceau bransament in strada mare si contor la strada, nu pe drumul de servitute.

#964
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 oMariusRO, on 16 mai 2017 - 13:11, said:

Am spus, extindere de 85-90ml, cost total 17000 lei, impartit la 6 familii venea cam 3000 lei de fiecare dar eu si inca cineva am platit dublu , ca 2 familii s-au razgandit (momentan zic ei), ca sa nu mai recalculam cotele si sa se mai retraga si altii... Extinderea e pe drum privat, eu si inca 2-3 nu suntem de acord cu cedarea drumului la primarie ca oricum a nu ne ajuta cu nimic (cand vin ei pe acolo sa asfalteze peste 10 ani mai vorbim) asa ca teava nu va fi cedata prea curand companiei de gaze.


deci pe scurt ai fost un caz fericit ca ai avut 90ml impartit la 4 familii :)

si sa revenim, eu am 1000ml pana la gaz, sa dau 10.000 euro pe teava de gaz, sau sa-mi pun pompa de caldura ?

#965
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 M_ierdnA, on 16 mai 2017 - 14:01, said:

Teava va fi a distrigazului prin contractul pe care il semnezi cu ei. Asta e politica lor si e discutabil daca e buna sau rea. Eu personal nu as vrea sa fie a mea ca daca apare vreo problema... Daca nu era sa fie teava lor faceau bransament in strada mare si contor la strada, nu pe drumul de servitute.
Se numește cofinanțare iar țeavă practic este în coproprietatea lor și a vecinului care a făcut demersul. Asta nu înseamnă că el răspunde pentru avarii, ca doar nu face el lucrarea...

Ceilalți care au plătit au fost adăugați pe un act adițional unde scrie ca au voie sa se branșeze. Oricine altcineva are nevoie de acord notarial al vecinului respectiv.

Eu am fost mai demult sa cer informații despre branșament pentru un alt teren și mi-au spus ca nu pot decât dacă vin cu o hârtie de la o anume persoana care era coproprietar.

Dacă era sa meargă cu branșament din strada îl făceam direct, fără sa se facă extindere, care pe ei nu ii ajuta la nimic în viitor, pentru ca strada se infunda, mai departe de la noi nu are unde merge.

#966
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu asa stiu ca scria in contractul meu ca teava va fi a lor dupa ce se termina lucrarile. Pana la urma eu cred ca e un zig-zag pintre legi, regulamente si normative ca sa iasa ei bine. E ilogic sa ceri acordul "coproprietarilor" unui tronson de teava pentru bransament si sa nu il ceri pentru extindere de conducta.

#967
gaby_re

gaby_re

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2017
Salut,

De curand am chemat un instalator autorizat sa imi monteze o plita pe gaz. Dupa vreo 2 zile mi-am dat seama ca nu mi-au dat nici un document in care sa scrie ca ei au facut lucrarea.
Ar trebui sa sun la firma sa cer un proces verbal ceva? Am auzit ca la revizia de 2 ani mi se vor cere aceste documente

#968
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Da, categoric!

#969
gaby_re

gaby_re

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2017
Am facut rost de procesul verbal unde scrie ca s-a verificat instalatia cu detector de gaze, nu s-au constatat pierderi etc.
Altceva mai trebuie?

#970
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gaby_re, on 26 mai 2017 - 10:28, said:

...
De curand am chemat un instalator autorizat sa imi monteze o plita pe gaz..........
Ar trebui sa sun la firma sa cer un proces verbal ceva? Am auzit ca la revizia de 2 ani mi se vor cere aceste documente
La 2 ani verificare , la 10 ani revizie .
Nu-ti cere nimeni PV de montaj pt plita . Sint convins ca te-ai cramponat aiurea pt un PV dar conditiile de functionare  le indeplinesti ? Ma refer sa ai electrovalva cu senzor , grila de aerisire , si priza de aer . Ai asa ceva , ca de astea de " cauta " ....!?

#971
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Salut,

Urmeaza sa ma mut in casa noua (sau ma rog, aproape noua) si as vrea pe viitor sa imi montez si centrala. Daca tot renovez m-am gandit sa trag deja tevile pentru a face tranzitia mult mai usor. Dilema mea este ca nu stiu daca este permisa trecerea tevii de gaze asa cum as vrea eu, pentru a monta centrala pe balcon si a salva spatiu din bucatarie.

Traseul cu albastru din imagine este cel preferat de mine, dar nu stiu daca am voie sa trec teava prin dormitorul ala, si apoi sa  scot pe afara si inapoi in balcon. Daca va ajuta cu ceva, camera aia va deveni cel mai probabil birou, nu va dormi nimeni 99% din timp. Traseul rosu nu imi place dar este cel mai putin complicat din punct de vedere legal.

Ar mai fi si varianta verde, dar iar, trece prin ghena.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Releveu:
https://ibb.co/gBdW2v

Edited by Zarax, 05 July 2017 - 13:15.


#972
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai voie sa tragi tu teava pe unde vrei. Cf proiectului ce trebuie facut de o firma specializata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate