Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#919
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Citesc si eu acum Ordinul ANRE 179 precum si informarea ANRE din 07.06.2016.

Un paragraf interesant este asta:

Quote

În situația în care, în urma verificării sau a reviziei tehnice a instalației de utilizare, operatorul economic autorizat ANRE constată că nu sunt îndeplinite condițiile tehnice de funcționare în siguranță a:
​- instalației de utilizare a gazelor naturale - clientul final are obligația să facă toate demersurile necesare pentru îndeplinirea acestor condiții, inclusiv prin montarea detectoarelor automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puțin 2% metan (CH4) în aer, care acționează asupra robinetului de închidere a conductei de alimentare cu gaze naturale a aparatelor consumatoare de combustibili gazoși

Acum, gandesc si eu logic: daca in intregul apartament nu exista niciun consumator de combustibili gazosi - intrucat in bucatarie totul este electric - si mai mult, T-ul din conducta comuna de gaze a blocului a fost "astupat" cu un dop, atunci nu exista nicio logica si niciun motiv a se instala un detector automat de gaze + electrovalva in apartament.
Corect?
Cum in cazul meu, anuntul mentiona montarea electrovalvei in apartament, am o baza legala sa refuz acest lucru in conditiile in care Doreii vor insista sa fac asta?

Quote

- instalației comune de utilizare - clientul final/clienții finali are/au obligația să facă toate demersurile necesare pentru îndeplinirea acestor condiții, inclusiv prin montarea de detectoare automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puțin 2% metan (CH4) în aer, dotate cu sisteme de semnalizare optică sau alarmare acustică la atingerea concentrațiilor periculoase și cu comanda închiderii automate a alimentării cu gaze naturale

Referitor la acest punct, inteleg ca este vorba de a avea un detector de gaze in fiecare apartament si o electrovalva pe intreaga coloana, inaintea oricarui consumator. Si aici, exista o logica; iar detectorul ma gandesc ca ar trebui montat cat mai aproape de teava comuna ce trece pe verticala, prin apartament.

Edited by Dokken, 18 March 2017 - 20:17.


#920
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Unul din motivele pt care au cerut sa nu se mai monteze in apartamente , a fost ca electrovalva intrerupea gazul " din apartament " dar coloana raminea in gaz ...
Varianta cu electrovalva comuna , inseamna plasarea de senzor de gaz in orice spatiu din cladire pe unde trece sau este un consumator , deci si in apartamentul tau . E logic sa fie asa .
Daca se insista sa monteze electrovalve in apartament , la tine nu au pt ce monta , e lipsit de logica .

#921
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Inlocuiesc o idiotenie cu alta. Ce se intampla cand din 10-15-20 apartamente la unul se strica senzorul acum - se opreste gazul pe intreaga conducta. Cine stie, altii poate faceau mancare in timpul asta, raman fara flacara.. Ai aragaz vechi, revine gazul, se acumuleaza la tine in bucatarie si ori faci buf, ori se stinge iar coloana ca a declansat detectorul de la tine si tot asa.
O sa fie o "placere"...

#922
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Imposibil să se monteze în felul ăsta, părerea mea. Eu pe unde am văzut, în blocurile de apartamente, senzorul de gaz era legat la o electrovalvă situată pe conducta de alimentare a apartamentului respectiv, fiecare apartament cu „instalaţia” lui.

#923
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSwatKat, on 21 martie 2017 - 17:38, said:

Inlocuiesc o idiotenie cu alta. ........

View PostSidorin, on 21 martie 2017 - 18:05, said:

Imposibil să se monteze în felul ăsta, părerea mea........
Reactia dvs ...
Nu se poate , dar asa se va face , asta este indicatia . Asta inseamna instalatie comuna de gaz .
PS . Vedeti ca exista o discutie despre acest sistem , si am pus chiar niste poze .

Edited by 86-APP, 21 March 2017 - 20:33.


#924
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Si credeti ca, lasand la o parte "frenezia"  unor firme de a inventa centrale de alarma gaz, legaturi cu senzori si altele, ESTE FEZABIL? Ce faceti la un bloc cu 10 etaje unde probabil sunt cate 20 apartamente legate la coloana care trece prin bucataria a 10 apartamente?  
Cate accidente au fost de la scapari de gaze din apartamente bransate (deci nu cei ce folosesc butelii) si cate de la probleme la conductele subterane?

#925
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Asta este cerinta ANRE . Aici nu este vorba de frenezie ci de lege .
Se pot face unele segmentari de tronsoane , dar ridica costurile finale.

#926
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
ANRE ar face bine sa-si urmareasca rolul principal, acela de reglementator al pietei. Si totodata sa emita reglementari clare, nu "instructiuni" d-astea scrise, secrete pentru public si care de fapt sunt raspunsuri la petitii. ANRE nu a zis inca nimic in mod clar si oficial. E doar o interpretare e legislatiei in vigoare. Care intr-un eventual proces se poate dovedi eronata sau nu.

#927
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSwatKat, on 22 martie 2017 - 21:34, said:

ANRE ar face bine sa-si urmareasca rolul principal, acela de reglementator al pietei. Si totodata sa emita reglementari clare, nu "instructiuni" d-astea scrise, secrete pentru public si care de fapt sunt raspunsuri la petitii. ANRE nu a zis inca nimic in mod clar si oficial. E doar o interpretare e legislatiei in vigoare. Care intr-un eventual proces se poate dovedi eronata sau nu.
Eu zic sa iesiti in piata , si eventual sa cereti si scoaterea obligatiei sa existe frine la masina .
Discutam de niste sisteme de siguranta , care sint vitale , mai ales in blocuri unde un eventual eveniment produce dezastre .
In final nu trebuie sa acceptati nimic , si nici nu este nevoie de judecata . Puteti renunta la contract , la gaz . In situatia ca locuiti la bloc si aveti gazul la comun ,  fara a avea gaz ,( busonat la cerere ) trebuie sa va supuneti normelor de siguranta sau toata coloana respectiva ramine fara gaz .
Cazuri de genul asta au fost , am avut .

#928
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Nu stiu daca sunteti clona a dlui maximg, insa sunteti la fel de vehement. Eu n-am niciun interes in toata treaba asta, dar m-am saturat de "mesteri" cu veleitati de "ingineri". E singurul domeniu unde cei care activeaza sunt atat de "fermi" din spatele tastaturii de fac de rusine si cel mai versat procuror.
Credeti ca un Regulament ANRE se aplica dupa niste raspunsuri interpretative "secrete" (adica raspunsuri la petitii adresate strict reclamantului)?
Daca ati cauta postarile vechi ale userului mai-sus amintit, veti vedea ca era ferm convins ca (1) fara detectoare individuale nu se accepta nimic - vorbesc de VTP - , chiar daca Regulamentul zice acolo clar ca e nevoie doar "in situatia in care nu sunt indeplinite conditiile tehnice exploatare". (2) acum cea mai buna solutie e cea cu detectoare multiple pe coloana - asta e miezul din dodoasca in materie de protectie.

Pana una alta, cum ziceti si dvs, "trebuie sa ma supun normelor de siguranta" in vigoare, adica PUBLICE, si normele alea inseamna STRICT Regulamentul, nu "instructiuni" secrete si raspunsuri evazive la petitii/reclamatii.
Stiu ca probabil aveti un business de aparat si e bine in Romania sa mimezi competenta pe principiul "mi-a zis mie un prieten" ("prietenul" fiind in cazul asta scrisorile de la anre) si din pacate multi habar n-au sa citeasca o lege si inghit pe nemestecate verzi-uscate, dar am zis sa raspund totusi ca poate mai citesc si altii.
Promit ca e ultimul post, n-am ce castiga/pierde in domeniu.

#929
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSwatKat, on 23 martie 2017 - 20:14, said:

....... Promit ca e ultimul post, n-am ce castiga/pierde in domeniu.
...
Perfect , ca deja ce faceti se numeste  atac la persoana .
*Orice persoana care activeaza in domeniul asta va va da acelasi raspuns .

#930
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Bună ziua, am inlocuit aragazul clasic cu o combinatie de cuptor electric și plita pe gaz.
Intrebarea este care e cea mai sigura variantă de a lega plita la o butelie. As prefera prin racord flexibil însă nu am gasit o variantă directă de a lega racordul la regulatorul buteliei.
Regulatorul are la iesire stut pt furtun. Iar racordul flexibil are mufa de 1/2.
Este ok dacă folosesc adaptorul din poza și pun un furtun mic intre adaptor și regulator?
Exista si regulator cu mufa 1/2?
Sau sa renunț la ideea cu racord flexibil și să folosesc furtun tras de la plita la butelie?
Pt îmbinarea adaptorului voi folosi banda de teflon,  este ok sau pot aparea probleme în timp? Va mulțumesc! Attached File  20170331_113854.jpg   68.75K   13 downloads

#931
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
fara furtun

#932
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Cum fără? Cum pot lega fără furtun racordul flexibil de regulatorul buteliei? Sau te referi sa nu trag furtun direct de la plita?

#933
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Butelia nu ai cum să o conectezi fără racord flexibil, pt. că va fi schimbată permanent. Dacă furtunul este omologat pt. gaz nu e nicio problemă, presiunea de lucru este foarte mică. Importante sunt îmbinările etanşe şi lungimea furtunului cât mai mică.

#934
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Asa arata legatura la butelie cu regulatorul. As fi preferat sa ma leg cu racord flexibil metalic la plita deoarece sub plita va fi cuptorul electric și mi-e teamă să nu se topească furtunul. Attached File  20170331_120024.jpg   59.05K   5 downloads

#935
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cumperi un alt regulator, nu te juca cu carpeli la gaze.
https://www.dedeman....833?q=Regulator gaz 1/2
https://www.dedeman....iltru/p/2015463

Edited by bobocul, 31 March 2017 - 11:07.


#936
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
In plus trebuie schimba si duzele la arzatoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate