Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#37
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Si de unde stiu aia de la distrigaz, sau gdf suez (sau cum dracu le mai zice la toate 3456456 de companii) ca eu nu am verificarea la centrala?

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ca mi-au cerut sa le duc verificarea de la instalatie si verificarea de la centrala. Daca nu le au la fiecare 2 ani, imi inchid robinetul. Si dupa ce fac verificarea, mai platesc 300 lei sa il deschida.

#39
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai verificarea la instalatie si centrala o transmit firmele specializate, distrigazului... ele iti fac verificarea si tot ele transmit. Intelet ca tu (sau vecinii) n-ati facut nici macar verificarea instalatiei, din moment ce vi le-a cerut distrigazu'!

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Nop: fiecare isi face verificarea cu ce firma vrea si duce actele la firma distribuitoare.

#41
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Ce acte frate? Eu fac cu firma X, aia imi verifica, eu platesc, si eu nu mai fac nimic de acolo! Firma transmite datele in sistemul distrigazului..ar fi culmea sa faca clientu toata treaba asta. Am inteles ca distrigazu accepta si documentele alea fara nimi completat in campul ala care zice cand s-a facut ultima verificare a centralei.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Cate bordeie, atatea obicee.
De unde sa stie cel ce verifica care e distribuitorul meu de gaz? Toate tevile sunt galbene. Nu e doar distrigaz. Mai e si eon, gdr, etc...
Eu sunt la GDR si eu trebuie sa le duc la 2 ani verificarea de la retea si centrala. Daca nu o duc, ei inchid robinetul. Si trebuie sa le dau 300 lei sa il deschida. Asa ca......

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am primit si eu pe la inceputul anului o hartie de la gdf suez cu "specificatii" sa fac reviziile la gaz ca altfe vor inchide robinetul
si am facut un abonament la ei pentru aceste revizii, au mai multe pachete de revizii gaze si cred ca e simtitor mai ieftin decat facute separat la diverse firme
am scapat si de ogrija in plus, vin singuri atunci cand trebuie

Edited by aeon, 11 December 2013 - 09:38.


#44
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007
Salutare,

Vreau si eu sa mut o centrala pe gaz cu tiraj fortat din bucatarie intr-un balcon pe care tocmai l-am inchis. Practic va fi pe acelasi perete, numai ca in exteriorul bucatariei.
Intrebare: lucrarea poate fi facuta de orice firma/mester autorizat in centrale, sau trebuie facuta de firme care modifica instalatiile de distributie?

Cu un pic de efort nici nu ar trebui modificat traseul de tevi, centrala fiind mutat ape acelasi perete, in exterior, racordul flexibil de inox ar putea ajunge in noua pozitie.
Buba e ca nu stiu daca racordul are voie sa treaca printr-o gaura din perete.

Alternativ, ar trebui sa prelungesc teava de gaze cu 30cm ca sa treaca prin perete si sa iasa pe partea celalalta, dar presupun ca in cazul acesta trebuie: firma autorizata + acord acces retea de la gdf suez + proiect + o galagie de bani pentru o chestie ridicol de mica.

Mersi,

#45
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 geoal, on 11 decembrie 2013 - 14:09, said:

... Practic va fi pe acelasi perete, numai ca in exteriorul bucatariei.....
Pare acelasi perete, dar este alta incapere :D. Tu vorbesti pina la urma de mutarea centralei dintr-o incapere in alta si atunci peretele nu mai are relevanta ca este acelasi

Usa de la balcon ramine ? Sau va fi desfintata si bucataria se mareste cu suprafata balconului ? (daca se desfinteaza atunci putem spune ca avem aceasi incapere si acelasi perete)

#46
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 florin71_skoda, on 11 decembrie 2013 - 14:28, said:

Pare acelasi perete, dar este alta incapere Posted Image. Tu vorbesti pina la urma de mutarea centralei dintr-o incapere in alta si atunci peretele nu mai are relevanta ca este acelasi

Usa de la balcon ramine ? Sau va fi desfintata si bucataria se mareste cu suprafata balconului ? (daca se desfinteaza atunci putem spune ca avem aceasi incapere si acelasi perete)

Usa ramane. Daca o privesti asa, atunci intradevar va fi in alta camera. La distanta de 30cm cat are peretele grosimea :(

#47
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006

 geoal, on 11 decembrie 2013 - 14:09, said:

Salutare,

Vreau si eu sa mut o centrala pe gaz cu tiraj fortat din bucatarie intr-un balcon pe care tocmai l-am inchis. Practic va fi pe acelasi perete, numai ca in exteriorul bucatariei.
Intrebare: lucrarea poate fi facuta de orice firma/mester autorizat in centrale, sau trebuie facuta de firme care modifica instalatiile de distributie?

Cu un pic de efort nici nu ar trebui modificat traseul de tevi, centrala fiind mutat ape acelasi perete, in exterior, racordul flexibil de inox ar putea ajunge in noua pozitie.
Buba e ca nu stiu daca racordul are voie sa treaca printr-o gaura din perete.

Alternativ, ar trebui sa prelungesc teava de gaze cu 30cm ca sa treaca prin perete si sa iasa pe partea celalalta, dar presupun ca in cazul acesta trebuie: firma autorizata + acord acces retea de la gdf suez + proiect + o galagie de bani pentru o chestie ridicol de mica.

Mersi,

Nu poti muta centrala fara proiect. Va trebui sa urmezi iar aceiasi pasi de la inceput: obtinere acord de la distribuitor pentru modificarea instalatiei de gaze, apoi cautatul unei firme autorizate de proiectare si executie inst. gaze si o persoana autorizata ISCIR pentru punere in functiune centrala termica.

P.S. : Daca o vei face neautorizat cu orice Nea, o faci pe barba ta si iti asumi un risc inutil. Iti recomand sa te adresezi unor firme specializate. In plus daca te prind distribuitorii cu modificari neautorizate ale instalatiei...risti un mic dosar penal si sa ramai fara gaze.

Edited by alphexx, 11 December 2013 - 17:02.


#48
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 alphexx, on 11 decembrie 2013 - 17:02, said:

Nu poti muta centrala fara proiect. Va trebui sa urmezi iar aceiasi pasi de la inceput: obtinere acord de la distribuitor pentru modificarea instalatiei de gaze, apoi cautatul unei firme autorizate de proiectare si executie inst. gaze si o persoana autorizata ISCIR pentru punere in functiune centrala termica.

P.S. : Daca o vei face neautorizat cu orice Nea, o faci pe barba ta si iti asumi un risc inutil. Iti recomand sa te adresezi unor firme specializate. In plus daca te prind distribuitorii cu modificari neautorizate ale instalatiei...risti un mic dosar penal si sa ramai fara gaze.

Mersi de raspuns. Exagerezi un pic pentru efect artistic, modificarile neautorizate nu intra in sfera penalului ci sunt contraventii. H.G. 1043/ 2004 spune la Art.20 ca: "Constituie contraventii urmatoarele fapte:
f) proiectarea si/sau executia de lucrari pentru înfiintarea/modificarea unor instalatii de racordare fara existenta acordului de acces si/sau încheierea contractului de racordare;"
Daca nu modific cu nimic instalatia si trec racordul flexibil prin perete, crezi ca e o problema?

#49
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu te prosti si nu trece racordul flexibil prin perete ca nu este bine. Trebuie sa refaci putin instalatia de gaz de sub centrala, sa dai o gaura in perete, unde se nimereste ca sa fie mai putin de modificat, mai pui o mufa sau un cot sau ce o fi si o bucata doua de teava si muti totul pe balcon. Adica si robinetul si regulatorul.

Oficial ai nevoi de modificare de proiect care teoretic costa ~300 ron cu toate taxele si tot ce trebuie. Suma nu ar fi mare ca sa faci totul legal. Partea proasta, financiar vorbind, ca altfel este un lucru bun, vei fi obligat sa-ti cumperi si 2 detectoare de gaz plus o electrovana.

Neoficial vorbind, poti sa-ti muti linistit centrala pe balcon daca ai un instalator bun ca nu-ti va zice nimeni nimic. Dar, pentru ca intodeauna exista un dar, in fiecare toamna vor veni in control cei de la gaz si nu se stie niciodata cind te vei trezi cu gazul sigilat pentru ca nu-ti bate proiectul cu realitatea. Atunci o sa fi obligat sa-ti faci proiectul conform legilor de atunci (sigur mai drastice, ca nu degeaba ti sa sigilat gazul Posted Image), platesti si modificarea de proiect cu tot ce trebuie, plus sigilare/desigilare. O sa cheltui mai multi bani cind esti fortat ca vine frigul si nu ai gaz.
De regula cind se schimba legile apar si controlele ca-i rost de facut bani.
Asa ca eu zic sa te apuci si de facut modificarea de proiect ca-i mult mai bine.

#50
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Vreau sa inchid acest colt complet cu rigips.O fi legal sau nu?



#51
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu-i prea legal. Ai 2 coturi si 1 niplu ce-ti vor ramine "ingropate" si odata la 10 ani trebuie inspectate sa nu existe scapari.

Cred ca-ti trebuie 2 grile mai mici, eventual dreptunghiulare, cu inaltime de ~5cm. Una sa o pui in coltul stinga jos si alta sus in drept cu teava. Asta ca sa se formeze circulatie de aer intre cele 2 grile.
Plus ca la o adica dai jos grila de sus si ai acces la "teava" fara sa-ti strici tot peretele.

#52
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Se pot inspecta prin grila mare, plus ca acel ansamblu vine acoperit doar pe jumatate pentru ca asa pica rigipsul. O sa mai fac masuratori si vad ce grila pot sa cumpar,acel colt nu prea pot sa-l las descoperit. :(

#53
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006
Salut.

Daca acoperi acel cot, vei avea probleme cand vei face verificarea tehnica periodica a instalatiei de gaze (la 2 ani si revizia la 10 ani). Daca nu ti se acorda VTP-ul, vei ramane fara gaze, ca acel proces verbal ajunge la distribuitorul de gaze.

VTP-ul tocmai in asta consta: se verifica cu spuma de sapun fiecare cot sau imbinare si daca il astupi nu se mai poate face asta.

P.S.: Trebuie sa iei in considerare un lucru foarte important:  DOMENIUL GAZELOR NATURALE ESTE SINGURUL DOMENIU IN CARE ESTETICA NU CONTEAZA!!!!

#54
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua, am o intrebare legata de contorul de gaz: Acesta masoara volumetric o cantitate de gaz care trece prin el. Etalonarea se face pentru o presiune nominala ( cred 20 mbarr). Daca presiunea de intrare este mai mica ( am masurat 14 mbarr )  indicarea  cantitatii de gaz consumate este corecta? Practic in acelasi volum al camerei(lor) contorulul va intra si iesi  o cantitate mai mica de gaz. Sistemul de inregistrare afiseaza consumul raportat la numarul de miscari ( umpleri-goliri ) ale camerelor contorului. Daca este sa calculam masa gazului care intra intr-o camera de masura , aceasta este diferita in functie de presiune. Eu trag concluzia ca indicatia contorului este eronata daca presiunea este mai mica sau mai mare decat cea nominala. Gresec ? Va rog opinii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate