Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Routere Wireless AC

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postv_condratovici, on 14 ianuarie 2014 - 11:04, said:

Nu ştiu cum e la astea noi dar mie un Linksys îmi tot "scăpa" conexiunea de wifi când intram pe el. Telefonul nu trecea direct pe el, se deconecta şi se conecta abia în 10 secunde.
am patit-o si eu mai demult cu un Linksys wrt 120N dar nu era de la router ci de la...fluctuatiile de tensiune, pus un stabilizator si s-a rezolvat treaba cu deconectarile

#20
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Asus RT-AC68U

Conexiune RDS Pppoe 500 Mbps - merge blana.
Inca nu l-am testat pe AC insa revin dupa ce imi soseste placa wireless AC.
Conexiunea Wired este cea mai buna pe care am intalnit-o pana acum, peste orice router testat, avand o viteza destul de constanta intre 100 MB/s si 108 MB/s.

Attached Files



#21
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cine si ce a mai/sa mai testat pe noile FL3/4 , ma refer la acest gen de routere AC

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
doar tplink, edimax si cele doua asus. in rest cam pauza...

#23
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Dlink 868L mai este; cu un fw beta duce 900+ mbps wired; nu stiu cum se misca cu AC, nu m-a interesat. Oricum mai au mult de lucru la firmware si se misca foarte greu.

#24
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
De pasti vreau sa imi schimb/cumpar un router AC , asa ca va rog frumos pe cei care aveti astfel de modele de routere si abomanet de 1Gbps de la rcs , recomadati-mi un router fara ''pierderi'' pe cablu
Ar fii indicat sa imi scrieti si ce ''scoruri'' ati obtinut prin wireless 2.4/5Ghz , daca aveti cu ce testa
Multumesc anticipat de raspunsuri/indrumari

#25
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
http://www.nwradu.ro...link-1000-mbps/
Sunt testate câteva modele cu AC. Personal nu am decât dir 868L de care am vorbit mai sus, nu recomand nimănui, fw de kko, păcat de hardware-ul folosit.

#26
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , interesant blogul/articolul , insa sunt totusi si unele irealitati :
- Modelul tau de exemplu e dat ca fiind cel mai bun pe cablu , insa tu dupa practica avuta cu el sustii altceva
- 3600-le in testele lui la dw a obtinut un 738Mbps , fiind clasat ultimul cu viteze peste 5/600Mbps si eu am viteza maxima prin cablu de 942Mbps
Mai studiem in continuare si cautam si astfel de articole/bloguri in care sunt testate astfel de routere AC

#27
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Dir 868l merge 925 - 930 mbps la mine, la fel și asus n65u. Probabil încă se lucra la rețea în zona lui când a făcut testele.
Față de asus, dlink are ceva probleme cu ipv6 așa că nu prea mai folosesc borcanul.

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Nu ca m-ar interesa subiectul,dar ma bag si eu in seama in urma citirii respectivului blog. Una din greselile majore care le face individul ar fi ca el nu testeaza acolo doar un anumit router,ci si partea de network a isp-ului. E clar ca habar nu are cum se testeaza un router. Eu unu nu prea as baga in seama ce scrie el pe acolo.
Acum.....fiecare cum ii place !

Edited by ndor, 24 March 2014 - 17:10.


#29
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nici nu cred că a avut intenția de a face ceva profesional... pur și simplu a testat mai multe routere pe o conexiune pppoe rds. Pe smallnetbuilder nu găsești nici un test pppoe din păcate.

#30
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai asta e si ideea - Care ar fii cel mai bun router AC in reteaua rcs ?
Ma refer atat pe cablu clasic/utp , cat si pe partea de wifi , insa pe wifi e adevarat ca trebuie sa ai si device-uri compatibile cu AC , ca sa poti testa
Pana acum am dedus ca ASUS RT-AC68U ar fii in ''fruntea'' listei routerelor AC si testat in reteaua rcs

#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ramane in ''top'' Asus-ul RT-AC68U pt. reteaua rcs-ului sau/si a mai aparut si vreun alt model/firma/concurenta la fel de bun ca Asus-ul acesta

#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
momentan e inca in top.

#33
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Avand in vedere ca raportul pret/performanta este prea mare in favoarea pretului , adica sub 800 lei pretul la Asus RT-AC68U vad ca nu a scazut , chiar pt. a fii folosit normal/zilnic fara cine stie ce mari ''eforturi'' din partea lui
As fii interesat pt. un router AC1200 care sa functioneze OK in reteaua rcs-ului la un abonament FL4/1Gbps si impreuna cu 7260AC - HMWWB , care o voi instala pe laptopul personal
Asta fiindca tot vad ca singurul modul WiFi AC pt. laptopuri ( intel 7260 ac ) si se comercializeaza in RO , nu depaseste 1200Mhz
Din cate am inteles , indicat ar fii ca procesorul sa aibă inclus si switch-ul si nu separat , fiindca altfel ma ''multumesc'' si cu ''hulitul'' 3600 de la rcs
Cine a avut ocazia/este posesorul unui Edimax BR-6478AC , vreau sa stiu cum se comporta/ce viteze a atins :
- Impreuna cu intel 7260ac hmwwb
- In reteaua rcs la abonament de 1Gbps
Detine careva TP-LInk ARCHER C7 si/sau Asus RT-AC56U , fiind interesat tot asa de cum se comporta :
- Impreuna cu intel 7260ac hmwwb
- In reteaua rcs la abonament de 1Gbps

Edited by lupull, 08 April 2014 - 16:07.


#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pot sa-ti raspund doar partial la intrebare deoarece lipseste momentan adaptorul intel si acel model de asus.

archer e un router ok doar ca are aspectele criticate pe acest forum,  adica hwnat in switch chip,  semnal wirless in banda de 2.4ghz mai slab decat concurenta directa.

edimax eu l-am luat ca kit impreuna cu adaptorul wireless ac pe usb.  este dpmdv solutia best buy la momentul actual.  super multumita.






#35
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cine detine Asus RT-AC56U + 7260 AC HMWWB ?
Ceva ''experiente/teste/rezultate/pareri'' in reteaua rcs-ului la ab. FL4/1Gbps
Ma mir cum nu exista inca pe acest forum , thread dedicat acestui model - Asus RT-AC56U

#36
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
raspunsul este nobody.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate