Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Incepator in strainatate!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Mai exact in Italia. Mi-am luat permisu' in RO, prin august, si acum sunt in Italia. Am voie sa conduc aici? De pe online am inteles ca nu, dar am un prieten care a condus Italia - Romania si invers, de mai multe ori, fara probleme, chiar daca era incepator ( dar s-a intamplat acum cativa ani). Vreau un raspuns sigur.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
N-ai voie, trebuie sa mergi inainte un an.

#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
incepatorii nu au voie sa conduca in afara granitelor tarii. daca insa ti-ai echivalat permisul ( ai dat examenul in Italia0, da, poti conduce.

#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Faza cu un an a ramas un mit romanesc ( a existat o astfel de reglementare acum foarte multi ani). Din tara poti iesi si cu permis de cateva ore.

Ai permis valabil poti circula oriunde in UE (insa unele tari pot avea reguli suplimentare).

Pentru Italia exista o singura atentionare:

Permisul de conducere
Permisul de conducere românesc este valabil în Italia. Sistemul permiselor de conducere auto în Italia este pe bază de puncte. Fiecărui permis de conducere îi sunt alocate iniţial 20 de puncte, care se diminuează în cazul încălcării regulilor de circulaţie. Încălcarea regulilor de trafic atrage suspendarea permisului.
Atenţie! În primii doi ani de la obţinerea permisului, penalizarea este dublă.


Pentru conditii de calatorie poti accesa site-ul mae : http://www.mae.ro/travel-conditions

P.S.Drum bun si cand esti obosit trage in parcare !

Edited by polizei, 18 December 2013 - 13:51.


#5
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
atentie, daca noul cod rutier pe 2013 nu a schimbat nimic, legea e valabila in continuare. trebuie citit codul rutier 2002 republicat. soferii incepatori sunt obligati sa circule si cu viteza mai mica si nu cred ca a disparut legea cu 1 an. cautam

in cel din 2013 spune ca li se aplica reguli speciale, deci back to 2002 si cautam acolo. Tot ce nu e abrogat, e inca valabil.

Edited by xtremdriving, 18 December 2013 - 14:08.


#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 27.09.2006
Art. 50
(1) Vitezele maxime admise in afara localitatilor pentru categoriile si subcategoriile de autovehicule prevazute la art.15 alin.(2) sunt:
...
(4) Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.

Aceasta este singura restrictie pe care o au incepatorii ... plus obligatia de a avea lamaia in geam.

#7
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
scrie undeva abrogat la legea care interzice ( pe buna dreptate si cred ca e logic pt oricine) sa circule in strainatate?

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Nu suntm in comunitatea europeana,adica fara granite????Eu stiu ca regula aia cu anul se aplica inainte de intrarea romaniei in (m)UE.
"pai ori suntem golani ori nu mai suntem?" ca sa citam un "clasic"....

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 27.09.2006
Legea veche:
Decretul nr. 328/1966 privind circulatia pe drumurile publice
(Republicarea în temeiul art. III din Decretul nr. 214 din iunie 1984, dându-se articolelor o nouã numerotare.
Decretul nr. 328/1966 a fost publicat în Buletinul Oficial, Partea I nr. 46-47 din 15 mai 1970.)
CAPITOLUL II Reguli de circulatie
Art. 18. Pentru conducãtorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practicã de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
Conducãtorilor prevãzuti la alineatul precedent, cetãteni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strãinãtate, conducând un autovehicul.
Autovehiculele, cu exceptia tramvaielor si troleibuzelor conduse de persoane care au mai putin de 1 an practicã de conducere, vor purta un semn distinctiv.

Daca intri pe site-ul camerei deputatilor, o sa vezi asa:
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr.195 din 12 decembrie 2002
privind circulaţia pe drumurile publice
Functie activa:
Abrogă:  D. nr.328/1966  privind circulaţia pe drumurile publice

Daca e voie (si nevoie), pun link aici.

Pentru initiator: circula linistit ca nu e nici o problema, atat timp cat respecti regulile de circulatie.

Edited by LuvRaluK, 18 December 2013 - 14:41.


#10
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 george_eu25, on 18 decembrie 2013 - 14:39, said:

Nu suntm in comunitatea europeana,adica fara granite????Eu stiu ca regula aia cu anul se aplica inainte de intrarea romaniei in (m)UE.
"pai ori suntem golani ori nu mai suntem?" ca sa citam un "clasic"....

ai vazut tu undeva sa nu existe granite?

ok, daca o abroga, o abroga. Posted Image
dar nu am timp sa caut acum. daca e ceva prin 96-2000 cand au mai fost republicari, degeaba abroga legea din 66.

un sofer incepator nu a facut scoala pe autostrada ( nici multi avansati nu stiu sa circule pe o autostrada adevarata), nu cunosc traseul, e un pericol iminent.
avand in vedere ca se afla pe teritorii straine trebuie vazut daca au voie sa circule pe autostrada. daca le este impusa ca la noi o viteza cu 20 km/h mai mica.

Edited by xtremdriving, 18 December 2013 - 14:46.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 CValentin2, on 18 decembrie 2013 - 13:24, said:

Mai exact in Italia. Mi-am luat permisu' in RO, prin august, si acum sunt in Italia. Am voie sa conduc aici?..............

in Italia se aplica legile din Italia. cauta regulamentul lor de circulatie si vezi ce scrie in el, eventual intreaba un italian daca exista vreo restrictie privitoare la cei cu permis dintr-un alt stat.

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Haida de ... daca ai fi mers pe centura Romei sa vezi la ce mod idiot se conduce te-ai cruci. Te trezesti ca schimba 2-3 benzi fara semnalizare cate-un idiot. Cand e accident pe acolo se blocheaza tot traficul, asa de urat iese. Sau mosi/babe care tin coloana de 50 de masini in spate ca ei nu stiu sa mearga cu mai mult de 20km/h ... Sau nebuni (morti) cu scutere pe orice vreme, soare, ploaie, zapada ... Parcari pline de nu poti sa arunci un ac ... E un pic cam de cosmar sa conduci prin orasele mari din Italia.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
". Sau mosi/babe care tin coloana de 50 de masini in spate"
Pentru astia, acolo s-au construit mai multe benzi de circulatie, nu te pune nimeni sa stai in curu´  lor, sa le mirosi basinile!

#14
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Nu poti conduce in Italia autovehicule mai puternice de 90 cp sau 70 kw daca esti incepator.

#15
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 CorneliuRos, on 18 decembrie 2013 - 19:52, said:

Nu poti conduce in Italia autovehicule mai puternice de 90 cp sau 70 kw daca esti incepator.

Nu poti conduce in Italia autovehicule mai puternice de 90 cp sau 70 kw/tona daca esti incepator; pe langa asta mai e si limita de viteza de 100 km/h pe autostrazi si 90 km/h pe strazile extraurbane principale.

DAAAAAARRRRR, legea se refera in mod clar la permisele de conducere italiene (patente italiana), deci pentru cei cu permise straine se pare ca nu se aplica aceleasi reguli.Posted Image

Autoveicoli: con la patente italiana di categoria B:  tra le principali novita' della LEGGE 29.7.2010 N. 120  c'è  il limite di potenza per i neopatentati (patente Posted Image nel primo anno di abilitazione dal conseguimento, con un massimo di 55 kW/t (rapporto tra potenza e la tara), mentre un ulteriore paletto per veicoli M1 (autovetture) è previsto il limite di potenza massima di 70 kW (estesa ai primi 3 ANNI per le persone destinatarie del divieto di cui all’art.75, comma 1, del DPR n.309 del 09/10/1990 che, avendo fatto uso o commercio di stupefacenti si sono visti revocare la patente). Questo per tutti i neopatentati B, che conseguiranno il documento di guida dal 9 febbraio 2011 (180 gg. dall’entrata in vigore della Legge). L'Art.117 del Codice prevede che per i primi 3 ANNI dal conseguimento della patente B non e' consentito guidare oltre i 100 Km/h sulle autostrade e oltre i 90 Km/h sulle extraurbane principali.

http://www.automobil...o-non-ci-piace/

Edited by florinppv, 18 December 2013 - 22:15.


#16
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Cu noul permis care are stelutele uniunii europene pe el , totul e posibil.

#17
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 CorneliuRos, on 18 decembrie 2013 - 19:52, said:

Nu poti conduce in Italia autovehicule mai puternice de 90 cp sau 70 kw daca esti incepator.
Nu e adevarat, am vazut vehicule 4x4, BMW, d-astea cu P (mamaliga pentru necunoscatori) in geam si mai mult ca sigur aveau peste 90 cp!

#18
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

Quote

Pentru astia, acolo s-au construit mai multe benzi de circulatie, nu te pune nimeni sa stai in curu´  lor, sa le mirosi basinile!
Vorbesti prostii ... pe aia nu o sa ii vezi niciodata pe autostrada, Vorbeam de oras ... de cartiere. Cand tu vrei sa ajungi la munca si ei pleaca la cumparaturi la prima ora dupa cai verzi pe pereti. Daca n-ai fost acolo macar ai bunul simt si nu-ti da cu parerea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate