Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Din: Urban / Street

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostCaptcha, on 17 decembrie 2013 - 19:07, said:

Acum inteleg de ce aceasta arie este frecventata numai de cativa membrii ,,selecti,, fiindca incepatorii sunt dezgustati de cei care manifesta o atitudine de infatuare si condescendenta.
Sunteti chiar atat de convins de faptul ca altii sunt orbi, si nu dumneavoastra ?

Mai degraba acum am inteles de ce tot pleaca fotografii buni de pe forum. Sau de ce posteaza putini din cei ce au ceva de aratat.

Edited by miromulus, 17 December 2013 - 19:13.


#38
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 19:12, said:

Mai degraba acum am inteles de ce tot pleaca fotografii buni de pe forum. Sau de ce posteaza putini din cei ce au ceva de aratat.
Iti spun eu de ce pleaca: pentru ca aici e cenzura si discrimnare.

odinro, placa asta e veche si uzata. Probabil ca nici tu nu intelegi ce spui.

Edited by sys, 17 December 2013 - 19:22.


#39
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
de aia e bun feisbucu' pt unii; acolo nu se cere nimic decat sa postezi...comentarii

#40
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
dar 500px ce are?...

@sys, asa-i, si chiar nu inteleg cum mai exista unii care nu pot sa vada asta...

#41
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Din pacate in cele de mai sus se vede o prapastie de cultura vizuala intre unii colegi si altii. Stiu ca cei vizati se vor supara pe ceea ce spun. Si tot din pacate tocmai cei care, in opinia mea, stau mai prost la acest capitol, tocmai aceia sunt mai vehementi, mai tafnosi, mai plini de ei, ba chiar triviali in expresie. Trivialitate bruta, fara rost.

udreadan a urcat o serie de poze, a primit cateva aprecieri de la cei carora le-a placut ce a postat si s-a mers mai departe. Si chiar sunt cateva FOTOGRAFII in acea serie - pentru cine stie sa vada si pentru cei care au o oarecare tangenta cu acel gen de fotografie. Acuma - ce oti fi avut cu pozele lui de ati sarit cu totii pe el - nu stiu. Colegi care nu inteleg acele poze ar putea sa-l intrebe civilizat pe autor de ce si cum; prefera insa sa-si manifeste o ironie superioara si plina de ifose. Bazat pe ce? Repet, bazat pe ce?

In grupul celalt de colegi se discuta o poza ratata din start la toate capitolele. Despre care chiar autorul, ovicupi, ne spune cu nonsalanta: "Eu as spune ca nu e gindita deloc. Nu sunt fotograf, nu am reflexe de fotograf sa gindesc o compozitie intr-o fractiune de secunda cit dureaza sa surprind ceva pe strada.". Asta da sinceritate! Pai, maestre, daca matale n-ai facut acest minim efort, de a gandi si de a lucra o poza, imi permit sa te intreb care e motivul pentru care arati poza la altii? Ce, colegii de forum sunt luati de tampiti sa-ti comenteze admirativ productia pe care tu insuti nu dai 2 bani? E ca si cum te-ai duce la o intalnire cu prietenii imbracat numai in izmene sau cu panatlonii rupti in cur. Si inca ceva: atunci cand esti pus in situatia sa explici o poza, de ce cum, ca nu s-a putut altfel - trebuie deja sa constientizezi ca este vorba de un rateu. O poza face cat 1000 de cuvinte. Dar cand ai nevoie de mai mult de 3-4 cuvinte (astea fiind de exemplu titlul pozei) ca sa explici ceea ce ai dorit - aia deja nu mai este poza.

Si ajungem inevitabil la discutia despre "artisti / profesionisti", etc.. Nu-i asa, karuna? Despre cine ar avea sau nu dreptul sa posteze. Pai oricine are dreptul sa posteze ce doreste si totodata oricine are dreptul sa-si spuna parerea. Dar pentru productii de incepatori precum si pentru cei care nu suporta o pareri acide exista o arie dedicata unde critica este mai blanda. Acolo scapati de nenis Posted Image. Iar pentru galerii foto exista Facebook si altele asemenea. Unde nu injura nimeni. Intrucat intuiesc reactiile - as mai sublinia numai ca mai nici unu de pe aici, ma refer la cei care contribuie realmente cu ceva la forum, nu sunt sau nu se prezinta ca "artisti / profesionisti". Asta este ceea ce arunca in fata colegii care nu suporta critica si care nu pot intelege ca un forum specializat pe fotografie nu este o galerie personala unde arunci poze, asa ca  poate ti-o aprecia cineva poza, ca doar lu' mama i-a placut. Dupa principiul "arunc 1000 poze pana cand cedeaza ei nervos" (citez din memorie, ovicupi, corecteaza tu principiul ca tu l-ai enuntat).

Edited by calexe, 17 December 2013 - 19:37.


#42
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Mi se pare aiurea că a fost ştearsă imaginea lui Ovicup şi comentariile aferente acesteia (puteau fi mutate pe topicul de începători)...înţeleg ştergerea atacurilor la persoană, dar felul cum procedează Dani se numeşte cenzură. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 17 December 2013 - 19:39.


#43
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcalexe, on 17 decembrie 2013 - 19:33, said:

Colegi care nu inteleg acele poze ar putea sa-l intrebe civilizat pe autor de ce si cum; prefera insa sa-si manifeste o ironie superioara si plina de ifose. Bazat pe ce? Repet, bazat pe ce?



O sa fii suprins dar autorul chiar a fost intrebat civilizat de ce si cum, insa nu a vrut sa isi lamureasca sustinatorii, care se vedea clar ca nu intelesesera nimic, de ce a postat niste poze atat de slabe sub aspectul calitatii imaginii...
Te duci frumos la Recycle bin si te lamuresti, daca nu ma crezi pe cuvant ca e asa cum iti spun.

#44
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Intrebarea a fost ironica, nu din dorinta de a invata. Asta unu la mana.
In al doilea rand, se prea poate ca unele postari sa nu le vad.
Din greseala am vazut-o si pe asta, dar promit sa nu se mai intample. Scuze.

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTinkerbelle, on 17 decembrie 2013 - 19:38, said:

Mi se pare aiurea că a fost ştearsă imaginea lui Ovicup ..
Nimic nu se sterge, totul se transforma. E la recicle bin.

#46
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postudreadan, on 17 decembrie 2013 - 19:43, said:

Intrebarea a fost ironica, nu din dorinta de a invata. Asta unu la mana.
In al doilea rand, se prea poate ca unele postari sa nu le vad.
Din greseala am vazut-o si pe asta, dar promit sa nu se mai intample. Scuze.

Gresesti. Nu era ironica, cel putin nu la adresa ta.

View Postcrokodilu, on 17 decembrie 2013 - 19:45, said:

Nimic nu se sterge, totul se transforma. E la recicle bin.

Tot asa cum proceda si Ceausescu...

Edited by karuna, 17 December 2013 - 19:49.


#47
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
De la coleg la maestru. Si mai bine. Avansez de la o ora la alta. Pai hai sa-ti explic maestre pentru ca iti place sa te urci pe scena sa te auzi vorbind, dar esti deja atit de incoerent ca nu mai stii ce spui si la doua fraze distanta de contrazici singur.

View Postcalexe, on 17 decembrie 2013 - 19:33, said:

... care e motivul pentru care arati poza la altii?

Pai raspunde-ti singur, maica

View Postcalexe, on 17 decembrie 2013 - 19:33, said:

Pai oricine are dreptul sa posteze ce doreste si totodata oricine are dreptul sa-si spuna parerea.

Esti un pic mai destupat? Adica sa-ti traduc: asta e un forum public NU tarlaua matale si nici a altora (evident nici a mea). Ti-am mai spus sa nu mai faci programe altora , sa nu mai tii discursuri care nu intereseaza pe nimeni si sa nu mai judeci oamenii ca nu ai nici un drept. O sa cred ca nu stii citi pina la urma.

Multi picteaza, dar nu toti suntem Picasso. Tu probabil ca esti. Lasa-ne si pe noi astia mai amariti sa traim si noi cum putem nu ne mai tine teoria chibritului ca nu a inceput lumea cu tine. N-am sesizat sa fii vreun fotograf profesionist din doua motive: daca ai fi atunci te-ai purta si ai vorbi ca un profesionist iar al doilea probabil ca nu erai aici sa ne arati cit esti tu de inteligent si cum cunosti tu oamenii dintr-o singura privire. In concluzie mai lasa-ne.

View Postcalexe, on 17 decembrie 2013 - 19:33, said:

Dar pentru productii de incepatori precum si pentru cei care nu suporta o pareri acide exista o arie dedicata

Din nou n-ai inteles nimic nene. Parerile acide sunt una, Mitocania, lipsa de bun simt, vulgaritatea si agresivitatea in comportament si in limbaj sunt cu totul altceva. Nu folosi cuvinte pe care nu le stapinesti. Nu in ultimul rind ipocrizia tembela care face ca unul care are 2000 de postari sa fie tratat normal iar unul cu 20 sa fie tratat ca un infractor. Mai taie din discurs si fa diferenta.

Daca iti place sa crezi ca esti drept, stai drept si judeca drept. Din punctul de vedere al tuturor. Nu te urca pe cal ca n-ai de ce.

#48
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@karuna:
Daca unul vine la tine si te intreaba, civilizat: "neica, de ce esti prost?" - tu cum ii raspunzi? Sau ii raspunzi?
Nu are sens sa explic eu pozele lui. Dar daca repeti intrebarea si o pui asa, ca fiind adresata unui un coleg de forum si cu interes pentru fotografie atunci sunt sigur ca-ti va raspunde.

LE: vad ca a explicat  deja udreadan.

Edited by calexe, 17 December 2013 - 19:56.


#49
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
@calexe, nenea udrea trebuia sa va lamureasca pe voi astia care nu ati inteles nimic pana acum, ca macar in anumite circumstante calitatea pozei sta pe locul doi(deci nu l-a facut nimeni prost asa cum insinuezi tu)... si ramane pe primul loc ideea din poza, despre care a si vorbit chiar in postul ala plin de poze sub orice critica din punct de vedere calitativ, si deci condamnabile din punctul vostru de vedere, respectiv al preacinstitei cenzuri care a trimis la recycle bin poze cel putin la fel de bune ca ale lui dl Dan.

Si fii serios, dl udrea doar s-a prefacut ca raspunde... Are motive se vede doar de el stiute sa nu fie onest.

Edited by karuna, 17 December 2013 - 20:20.


#50
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Sunt cativa care traiesc cu senzatia ca pe aici se face misto de placere. Nu prea pricep ca ei fac misto de noi toti cand pun tot felul de dracovenii de imagini care arata ca nu au citit nici macar doua boabe despre domeniul asta. Si apoi tot lor le sare mustarul cand le spui ca mai au de invatat. Sa fie mai bine sa nu le comentezi nimic si sa-i lasi sa creada ca-s niste valori?

#51
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 20:04, said:

Sa fie mai bine sa nu le comentezi nimic si sa-i lasi sa creada ca-s niste valori?
In mod sigur,nu! ;)

#52
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 20:04, said:

Sunt cativa care traiesc cu senzatia ca pe aici se face misto de placere. Nu prea pricep ca ei fac misto de noi toti cand pun tot felul de dracovenii de imagini care arata ca nu au citit nici macar doua boabe despre domeniul asta. Si apoi tot lor le sare mustarul cand le spui ca mai au de invatat. Sa fie mai bine sa nu le comentezi nimic si sa-i lasi sa creada ca-s niste valori?

View PostDannyMC, on 17 decembrie 2013 - 20:08, said:

In mod sigur,nu! Posted Image

Niciodata nu a fost vorba sa nu critici sau sa nu comentezi.  Nimeni nu s-a plins ca e "critica prea acida" decit in fanteziile din discursurile lui calexe. Am repetat pina m-a durut gura dar sau sunteti surzi sau va faceti ca nu intelegeti:

- critica dura, acida, tepoasa sau cum vrei s-o iei, nu e tot una cu agresivitate, mitocanie, aroganta si cretinism
- poti sa critici pozele mele pina faci spume la gura. Am sa iau ce-i bun din ce spui si am sa-ti multumesc. (Daca-s baiat destept. Daca-s un manelist imputit, am sa te injur de mama).  Dar nu te lega de mine, nu ma cataloga, nu ma judeca , pentru ca NU ai nici un drept in sensul asta indiferent cit de mare fotograf sau orator esti, indiferent cite zeci de mii de postari ai samd. Nu e tarlaua ta, nu e forum de somitati in ale fotografiei, deci lasa-ma nene sa traiesc si sa ma bucur de hobby-ul asta cum vreau si cum pot.

Suficient de limpede ca sa nu mai aberam pe motivul ca "nu-i place critica" ?

Edited by ovicupi, 17 December 2013 - 20:22.


#53
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Ai vazut SYS de ce ziceam ca e bun feisbucu'? fiecare se bucura de hobby-ul lui.

#54
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Dar linkurile mele spre Rikki Kasso ce aveau? Erau incinse? Are si din alea dar nu vreau sa vada Karuna ca se inroseste topicul.
Pacat...linkurile spre poze o lamureau ce inseamna cadru banal si fotografie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate