Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Din: Urban / Street

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@ovicupi - la faza cu poza aia cu copii cu ochii belmeșiți - mai mulți au raportat halouri, pixelare și senzația de poză făcută cu telefonul. Poate că aceste observații au picat într-un moment nepotrivit sau într-un context nefericit dar chiar așa se vede și pe monitorul meu. Poate că ai uploadat o variantă aiurea, un thumbnail ceva, sau ai greșit ceva la modificarea dimensiunii ... ;)

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postovicupi, on 17 decembrie 2013 - 14:20, said:

Ce e banal..
Banal banal dar macar sa fie bine tehnic, adica daca talent nu e macar ceva munca, asta se poate invata (ma refer in general). Asta ca tot nu ne-ai lamurit cum ai reusit sa o prelucrezi sa arate tip telefon captura din film VGA.
Nu sunt multi cei care pot sa vada subiectul din prima si sa scoata un cadru bun, eu de exemplu pozez multe cadre si aleg unul, macar din nimereala poate iesi ceva, foarte rar sunt pe faza, se aprinde beculetul si reusesc o poza corect expusa si nemiscata.

Edited by crokodilu, 17 December 2013 - 15:09.


#21
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcrokodilu, on 17 decembrie 2013 - 15:02, said:

Banal banal dar macar sa fie bine tehnic,

Serios?.. Si cum iti explici ca persoane respectabile si cu vechime in campul muncii, ca domnul Udrea, au tupeul sa vina pe topicul asta cu niste poze mult mai slabe tehnic??..

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poate alea nu sunt banale. La ce te referi?

#23
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
de ce n-ar fi banale?... fiindca le-a facut domnul Dan?... :) http://forum.softped...6#entry14246942

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkaruna, on 17 decembrie 2013 - 15:22, said:

Serios?.. Si cum iti explici ca persoane respectabile si cu vechime in campul muncii, ca domnul Udrea, au tupeul sa vina pe topicul asta cu niste poze mult mai slabe tehnic??..
Cred ca vorbim de poze total diferite, compari asta cu asta? Tehnic vorbind.

Edited by crokodilu, 17 December 2013 - 15:44.


#25
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Da, te-ai prins...

Recunosti deci ca pozele lui nenea Dan sunt mai slabe calitativ...

#26
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postkaruna, on 17 decembrie 2013 - 15:41, said:

de ce n-ar fi banale?... fiindca le-a facut domnul Dan?... http://forum.softped...6#entry14246942
Ai dreptate Karu, chiar că nu se deosebesc prin nimic acele imagini, dar fiind vorba de domnul Dan, user cu vechime, primeşte Like-uri. :)

#27
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postudreadan, on 09 decembrie 2013 - 18:40, said:

Street indreapta atentia spre conditia umana si incearca sa surprinda sentimente, emotii, trairi, momente ce nu mai pot fi vazute decat in fractiunea de secunda respectiva.
Adica street anuleaza regulile de incadrare si nici focusul nu mai este necesar ? Asta s-ar intelege privind fotografiile dumneavoastra. :)
Am stat si am cugetat si din pacate nici una din pozele dumneavoastra nu au reusit sa-mi trezeasca sentimentele nobile mai sus amintite. Dupa parerea mea, ati surprins momente relativ triviale din viata cotidiana.
Mai incercati.

#28
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Când un orb îl îndrumă pe un alt orb, cad ambii în groapă.
Principiu enunțat acum 2000 de ani, rămas încă valabil. Se aplică în toate domeniile, inclusiv în fotografie.
În schimb, când doi orbi îl îndrumă pe un alt orb, rezultatul nu se schimbă cu nimic.

#29
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Varianta copilareasca de a comenta: iei like-uri ca te "stie lumea"

View PostTinkerbelle, on 17 decembrie 2013 - 15:56, said:

Ai dreptate Karu, chiar că nu se deosebesc prin nimic acele imagini, dar fiind vorba de domnul Dan, user cu vechime, primeşte Like-uri. Posted Image

Varianta corecta: am studiat dar nu ma ating cadrele dvs

View PostCaptcha, on 17 decembrie 2013 - 16:22, said:

Am stat si am cugetat si din pacate nici una din pozele dumneavoastra nu au reusit sa-mi trezeasca sentimentele nobile mai sus amintite. Dupa parerea mea, ati surprins momente relativ triviale din viata cotidiana.
Mai incercati.

Iar varianta mea: daca voi nu ati vazut nimic acolo, nu inseamna ca cei care au dat like-urile au facut-o degeaba. Poate pe ei i-a atins cu ceva una din imaginile lui Dan. Mie mi-au placut doua. Daca e curios cineva care doua, am postat acolo.

#30
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 16:54, said:

Varianta corecta: am studiat dar nu ma ating cadrele dvs

E valabil si pentru cei mai noi si mai putin priceputi? :)

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View Postkaruna, on 17 decembrie 2013 - 15:41, said:

de ce n-ar fi banale?... fiindca le-a facut domnul Dan?... Posted Image http://forum.softped...6#entry14246942

Rar am vazut o fotografie de genul asta in care aproape toate personajele sunt implicate in "naratiunea" respectivei poze (nr. 5). Daca eram in locul lui udreadan o scoteam de acolo pe doamna care vorbeste la telefon (photoshop). In rest este de agatat pe perete.

Pe ultimele pagini numai "opere" slabute(cu o mica exceptie, a lui Tonix) fara nici o urma de pregatire a pozei, fara tehnica, fara poveste...apoi urmate de scuzele de rigoare.

PS. Mi se pare de cacao sa stergeti unele comentarii si sa le lasati pe altele. Ovicupi pare ca vorbeste singur...
PS. Daca voi credeti ca Domnul Dan primeste like'uri pe vechime mai cercetati pe aici. Primeste pentru ca in seria aia sunt unele bune de tot.

#32
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postudreadan, on 17 decembrie 2013 - 16:51, said:

Când un orb îl îndrumă pe un alt orb, cad ambii în groapă.
Principiu enunțat acum 2000 de ani, rămas încă valabil. Se aplică în toate domeniile, inclusiv în fotografie.
În schimb, când doi orbi îl îndrumă pe un alt orb, rezultatul nu se schimbă cu nimic.

Condu-i dar matale  ca vad ca ai ochelari. Dar poate raspunzi si la intrebarea de ce ai postat poze de o calitate atat de slaba... Nu ma refer la compozitiile din ele care se vede clar ca au fost cat se poate de bine gandite.. ca sa nu exagerez totusi spunand ca sunt geniale si sa crezi cumva ca te iau la misto...

Edited by karuna, 17 December 2013 - 18:28.


#33
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postkaruna, on 17 decembrie 2013 - 18:24, said:

Dar poate raspunzi si la intrebarea de ce ai postat poze de o calitate atat de slaba...
Păi nu poate răspunde căci el a atins punctul culminant şi scoate numai cadre mirobolante. Este deasupra criticii. :lol:

#34
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 16:54, said:

Varianta copilareasca de a comenta: iei like-uri ca te "stie lumea"
Varianta corecta: am studiat dar nu ma ating cadrele dvs
Nu vi se pare mai copilaresc sa fie desemnati ca ,,orbi,, cei care nu apreciaza fotografiile cuiva ?
Nu exista varianta corecta, ca doar nu suntem la tribunal, fiecare se exprima potrivit temperamentului sau.  

View Postmiromulus, on 17 decembrie 2013 - 16:54, said:

Iar varianta mea: daca voi nu ati vazut nimic acolo, nu inseamna ca cei care au dat like-urile au facut-o degeaba. Poate pe ei i-a atins cu ceva una din imaginile lui Dan. Mie mi-au placut doua. Daca e curios cineva care doua, am postat acolo.
Am vazut multe zone arse, umbre fara detalii, subiecte out of focus, incadrari care mi-au facut sa-mi sucesc gatul si asa mai departe.

View Postudreadan, on 17 decembrie 2013 - 16:51, said:

Când un orb îl îndrumă pe un alt orb, cad ambii în groapă.
Principiu enunțat acum 2000 de ani, rămas încă valabil. Se aplică în toate domeniile, inclusiv în fotografie.
În schimb, când doi orbi îl îndrumă pe un alt orb, rezultatul nu se schimbă cu nimic.
Acum inteleg de ce aceasta arie este frecventata numai de cativa membrii ,,selecti,, fiindca incepatorii sunt dezgustati de cei care manifesta o atitudine de infatuare si condescendenta.
Sunteti chiar atat de convins de faptul ca altii sunt orbi, si nu dumneavoastra ?

Edited by Captcha, 17 December 2013 - 19:08.


#35
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
@udreadan

Aia care ar trebui sa citeasca, o sa se multumeasca doar sa te linguseasca mai departe pe matale, fara sa stie si de ce... nu ca n-ai merita sa fii  laudat..  Eu ma mir doar ca iti place sa ramai un neinteles pentru aceia, chiar daca te pupa in fund...

#36
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostCaptcha, on 17 decembrie 2013 - 19:02, said:

Nu vi se pare mai copilaresc sa fie desemnati ca ,,orbi,, cei care nu apreciaza fotografiile cuiva ?
Nu exista varianta corecta, ca doar nu suntem la tribunal, fiecare se exprima potrivit temperamentului sau.  

Am zis eu ca varianta cu orbii e buna? Iar da, exista o varianta corecta. Aia in care te uiti la poza si-ti dai cu parerea despre ea. Nu despre om.

View PostCaptcha, on 17 decembrie 2013 - 19:02, said:

Am vazut multe zone arse, umbre fara detalii, subiecte out of focus, incadrari care mi-au facut sa-mi sucesc gatul si asa mai departe.

Tu ai vazut asta. Eu am vazut doua imagini care mi-au placut, in care elementele se legau si ma durea in bascheti de greseli de focus sau arsuri la ele. Am voie?

Edited by miromulus, 17 December 2013 - 19:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate