Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil?!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009
Va expun problema mai pe larg:

De la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu de prenatal/postanatal( o sa nasc undeva dupa 20 iulie 2014 ) -  acest concediu se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare brute pe ultimele 6 luni din care se retine CAS. Bun, asta am inteles. se calculeaza din media veniturilor pe lunile dec 2013 - mai 2014

La terminarea acestul concediu(126 zile calendaristice) , voi intra in concediu de crestere copil pentru 1 an de zile, adica aproximativ din luna octombrie 2014 . Acum vine intrebarea mea : indemnizatia de crestere copil este :
1. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni lucrate efectiv ( adica  iunie 2013 -  mai 2014 , pentru ca de la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu prenatal) ?
2. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului( aug 2013- iulie 2014, pentru ca o sa nasc dupa 20 iulie, deci se ia in considerare si iulie)  ?
3. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni dinainte sa inceapa concediului de crestere copil,pe care s-a realizat venit, asta presupunand ca se iau in calcul lunile de prenatal/postnatal ( adica  oct 2013 - sept 2014, presupunand ca de la 1 oct 2014 o sa inceapa concediul de crestere copil) ?

Daca stie cineva care dintre cele 3 variante este cea norocoasa, astept cu mare drag sa aflu:)
Mersi

Edited by crisstinnaE, 17 December 2013 - 16:47.


#2
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se ia venitul mediu pe ultimele 12 luni calendaristice pe care s-au realizat venituri impozabile, datele fiind obtinute de la ANAF.

Deci nu se ia in considerare somajul, medicalul, concediul pre-post natal, ca nu plateste nimeni impozit pt el. Daca esti salariat, ultimele 12 salarii evident... Eu stiu mai bine pt posesorii de drepturi de autor

Edited by Josef_Mengele, 17 December 2013 - 16:54.


#3
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View PostJosef_Mengele, on 17 decembrie 2013 - 16:53, said:

Se ia venitul mediu pe ultimele 12 luni calendaristice pe care s-au realizat venituri impozabile, datele fiind obtinute de la ANAF.

Deci nu se ia in considerare somajul, medicalul, concediul pre-post natal, ca nu plateste nimeni impozit pt el. Daca esti salariat, ultimele 12 salarii evident... Eu stiu mai bine pt posesorii de drepturi de autor

deci varianta 1.
Multumesc de raspuns!

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Din cate stiu, e vorba de 12 luni anterioare nasterii copilului. Adica varianta 2. Chiar daca mai stai in postnatal, indemnizatia se acorda incepand cu luna in care s-a nascut copilul.

Si se ia in calcul si somajul, daca in cele 12 luni anterioare a existat asa ceva.

#5
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006

View PostcrisstinnaE, on 17 decembrie 2013 - 16:43, said:

Va expun problema mai pe larg:

De la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu de prenatal/postanatal( o sa nasc undeva dupa 20 iulie 2014 ) ... La terminarea acestul concediu(126 zile calendaristice) , voi intra in concediu de crestere copil pentru 1 an de zile, adica aproximativ din luna octombrie 2014

Aici s-a strecurat o mica inadvertenta ... concediul pentru crestere copil nu e un an de cand ai iesit din postnatal, ci pana cand copilul implineste un an (respectiv daca optezi pentru varianta de 2 ani concediu crestere copil, e pana implineste copilul 2 ani). Dupa calculele tale, daca nasti in 20 iulie 2014 o sa ai concediu crestere copil pana in iulie 2015.

View Postprisonbreak, on 17 decembrie 2013 - 18:46, said:

... Chiar daca mai stai in postnatal, indemnizatia se acorda incepand cu luna in care s-a nascut copilul.
Indemnizatia se acorda din ziua urmatoare incetarii concediului postnatal (cel putin asa a fost la sotia mea).

Atentie: sa fii pregatita sufleteste sa dureze 2-3 luni (din momentul in care iti inceteaza postnatalul) pana vezi primii bani.

Edited by LuvRaluK, 17 December 2013 - 22:54.


#6
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Totul este raportat la nasterea copilului. Nu conteaza cat e postnatalul, sau daca e. Unele mame stau in postnatal 1 luna, altele 2 saptamani. Data nasterii este insa acel fapt concret de care sunt corelate toate celelalte variabile. Ai un anumit termen pt depunerea dosarului, dar indemnizatia se calculeaza de la data nasterii si, chiar daca dureaza 2-3 luni pana se face prima plata, banii se acorda retroactiv indiferent de durata postnatalului. Din acest motiv, banii nu mai vin la implinirea varstei de 1 an, respectiv 2 ani. Ai vazut cazuri in care indemnizatia sa fie primita si la 2 ani si 3 luni, de exemplu?

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006

View Postprisonbreak, on 17 decembrie 2013 - 23:59, said:

Data nasterii este insa acel fapt concret de care sunt corelate toate celelalte variabile. ... chiar daca dureaza 2-3 luni pana se face prima plata, banii se acorda retroactiv indiferent de durata postnatalului.
HUH?
In situaţia în care unul dintre părinţi se află în concediul de maternitate prevăzut de O.U.G nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări  prin Legea nr.399/2006, concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară, se pot acorda doar după terminarea concediului de maternitate şi nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului.
Nu se acorda bani ca si concediu ingrijirea copilului intre data nasterii copilului si data incheierii concediului postnatal. Concediul pentru ingrijirea copilului vine DUPA postnatal (sau maternitate, zi-i cum vrei). Si din momentul in care ti s-a incheiat postnatalul, mai dureaza 2-3 luni pana iti vin banii (de ex daca postnatalul l-ai terminat in 31 martie, se poate ca primii bani sa iti vina in 18 iulie si sa iti vina pe aprilie+mai+iunie). Eu asta am afirmat, nu altceva.

Edited by LuvRaluK, 18 December 2013 - 08:43.


#8
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009
:) nu m-ati lamurit deloc. eu voiam doar sa stiu care luni se vor lua in considereare la calculul concediului de crestere copil, pentru ca nu gasesc niciunde ceva clar. in monitorul oficial apare asa:
"(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR."
Bun, dar care 12 luni? ultimele 12 luni in care efectiv am fost la serviciu, ultimele 12 luni inainte sa se nasca copilul, sau ultimele 12 luni dinaintea lunii in care incepe acest concediu de crestere copil?
Parerile sunt impartite, dar o sa aflu la momentul respectiv, si o sa va spun si voua;)

View PostLuvRaluK, on 17 decembrie 2013 - 22:52, said:

Aici s-a strecurat o mica inadvertenta ... concediul pentru crestere copil nu e un an de cand ai iesit din postnatal, ci pana cand copilul implineste un an (respectiv daca optezi pentru varianta de 2 ani concediu crestere copil, e pana implineste copilul 2 ani). Dupa calculele tale, daca nasti in 20 iulie 2014 o sa ai concediu crestere copil pana in iulie 2015.


Indemnizatia se acorda din ziua urmatoare incetarii concediului postnatal (cel putin asa a fost la sotia mea).

Atentie: sa fii pregatita sufleteste sa dureze 2-3 luni (din momentul in care iti inceteaza postnatalul) pana vezi primii bani.

Da am gresit putin in exprimare, ma refeream la faptul ca eu o sa optez pentru concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, si nu varianta cu 2 ani

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Stie cineva daca s-a aprobat asta sau a devenit o alta vrajeala marca Ponta ?

http://www.evz.ro/de...lt-1058802.html

#10
monimonis

monimonis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2014

View Postkos_funny, on 03 ianuarie 2014 - 13:33, said:

Stie cineva daca s-a aprobat asta sau a devenit o alta vrajeala marca Ponta ?

http://www.evz.ro/de...lt-1058802.html
se pare ca a fost doar o amagire. din cate stiu nu s-a aprobat si nici nu cred ca se va mai aproba :( . am urmarit si eu informatia asta, dar se pare ca nu avem noroc...

#11
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Sotia o sa nasca in luna iunie anul asta si are de gand sa stea acasa 2 ani. Cum se calculeaza indemnizatia? Pe primul an 85% din salar si pe al 2-lea an maxim 1200 lei? Am inteles bine? Poate ma lamureste cineva, nu am gasit o explicatie. Multumesc.

Edited by rovi, 31 January 2014 - 17:54.


#12
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View Postrovi, on 31 ianuarie 2014 - 17:52, said:

Sotia o sa nasca in luna iunie anul asta si are de gand sa stea acasa 2 ani. Cum se calculeaza indemnizatia? Pe primul an 85% din salar si pe al 2-lea an maxim 1200 lei? Am inteles bine? Poate ma lamureste cineva, nu am gasit o explicatie. Multumesc.
Daca opteaza pentru concediu de crestere copil pana ce acesta implineste 2 ani, va primi 85% din salariu in limita a 1200 lei, si in primul si in cel de-al doilea an.

#13
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Ok. Mulțumesc

#14
krysa2879

krysa2879

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2014
Am si eu o intrebare...Ma poate ajuta cineva?
Am fost plecata din tara 8 ani in Grecia si am revenit in Romania unde m-am angajat anul trecut la o firma pe data de 28 iunie, intre timp am ramas graviduta si data probabila a nasterii bebelului este 25 iunie...Sa inteleg ca nu se poate face nimic sa ma incadrez si eu la indemnizatia de crestere a copilului? Si daca se poate, ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg sa ma interesez...Multumesc mult si sper sa ma puteti ajuta !!!

Edited by krysa2879, 10 June 2014 - 18:50.


#15
atti1981

atti1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2015
Tatal beneficiaza de indemnizatie pt. cresterea copilului daca realizeaza venituri din agricultura? mai exact are un pfa si pe baza declaratiei 221 "Declaratie privind veniturile din activitati agricole impuse pe norme de venit" se poate?
Va multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate