Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nasterea si viata Mantuitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Oare de ce s-a nascut Iisus ? De ce Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant si l-a facut muritor ? Fiul lui Dumnezeu exista deja inainte ca acesta sa primeasca trup de la Maria ? Oare Iisus si-a pus intrebari existentiale ? De ce s-a nascut El? Cu ce scop ?

#2
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Crede si nu cerceta. Posted Image

#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai Georgica nu ar fi mai bine sa intrebi un duhovnic?
Pe aici parerile sint asa de impartite ca nimeni nu mai intelege nimic.

#4
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostGeorge02, on 17 decembrie 2013 - 15:28, said:

Oare de ce s-a nascut Iisus ? De ce Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant si l-a facut muritor ? Fiul lui Dumnezeu exista deja inainte ca acesta sa primeasca trup de la Maria ? Oare Iisus si-a pus intrebari existentiale ? De ce s-a nascut El? Cu ce scop ?

Daca vrei sa afli aceste lucruri, citeste Biblia.

#5
szabi7

szabi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.06.2007
Biblia spune ca prin El, adica prin Iisus, a fost creat pamantul... deci exista deja inainte sa primeasca trup omenesc.
Daca si-a pus intrebari existentiale nu stiu... dar la 12 ani stia deja ca este Fiul lui Dumnezeu.
A platit pedeapsa pacatului adica moartea neavand nici un pacat pentru ca astfel sa poata ierta pacatele tuturor celor care cred in El.
Scopul a fost ca noi toti in loc ramanem vesnic morti vom fi inviati si cei care L-au acceptat vor avea viata vesnica.

#6
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postovidiu_ms, on 17 decembrie 2013 - 15:41, said:

Crede si nu cerceta. Posted Image
Asta este o vorba populara, Isus nu a invatat asa, dimpotriva:

Continuaţi să cereţi şi vi se va da, continuaţi să căutaţi şi veţi găsi, continuaţi să bateţi şi vi se va deschide.
Căci oricine cere primeşte, oricine caută găseşte şi oricui bate i se va deschide.

Matei 7:7, 8

#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostGeorge02, on 17 decembrie 2013 - 15:28, said:

Oare de ce s-a nascut Iisus ? De ce Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant si l-a facut muritor ? Fiul lui Dumnezeu exista deja inainte ca acesta sa primeasca trup de la Maria ? Oare Iisus si-a pus intrebari existentiale ? De ce s-a nascut El? Cu ce scop ?
s-a nascut sa moara.
dumnezeu l-a trimis pe pamant ca sa putem noi vedea raiul.

View PostHAL9000, on 17 decembrie 2013 - 16:46, said:

Asta este o vorba populara, Isus nu a invatat asa, dimpotriva:

Continuaţi să cereţi şi vi se va da, continuaţi să căutaţi şi veţi găsi, continuaţi să bateţi şi vi se va deschide.
Căci oricine cere primeşte, oricine caută găseşte şi oricui bate i se va deschide.

Matei 7:7, 8
asa e .
ovidiu, tu crede si nu cerceta. io prefer sa studiez sa vad daca nu ma minte ninja, cam au obiceiul asta.

Edited by D3an, 17 December 2013 - 17:53.


#8
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostGeorge02, on 17 decembrie 2013 - 15:28, said:

Oare de ce s-a nascut Iisus ? De ce Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant si l-a facut muritor ? Fiul lui Dumnezeu exista deja inainte ca acesta sa primeasca trup de la Maria ? Oare Iisus si-a pus intrebari existentiale ? De ce s-a nascut El? Cu ce scop ?
De ce nu-l intrebi chiar pe El? Crezi ca-i prea departe de tine? Sau nu-i cunosti glasul?

Edited by Elihu_66, 18 December 2013 - 01:05.


#9
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostGeorge02, on 17 decembrie 2013 - 15:28, said:

Oare Iisus si-a pus intrebari existentiale ?

Nu respectabile

El zice: "Tu n-ai voit nici jertfa, nici prinos; ci Mi-ai pregatit un trup;

Atunci am zis: "Iata-Ma (in sulul cartii este scris despre Mine), vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!" (Evr.10:7)

A fi din Dumnezeu inseamna a cunoaste Cuvantul Sau.

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 18 decembrie 2013 - 09:34, said:

Nu respectabile

El zice: "Tu n-ai voit nici jertfa, nici prinos; ci Mi-ai pregatit un trup;

Atunci am zis: "Iata-Ma (in sulul cartii este scris despre Mine), vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!" (Evr.10:7)

A fi din Dumnezeu inseamna a cunoaste Cuvantul Sau.
Vezi că o carte nu e totuna cu un sul. Sunt diferite. Ca atare sulul cărții este un nonsens. Cine a tradus, recte Cornilescu, nu știa nici măcar acest lucru. Posted Image

Edited by mario_bril, 18 December 2013 - 11:55.


#11
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

[Cornilescu, nu știa nici măcar..

Ca orice calugar care invata.


Ezechiel 3
1. El mi-a zis: "Fiul omului, mananca ce vei gasi inaintea ta, mananca sulul acesta si du-te de vorbeste casei lui Israel!"
2. Am deschis gura, si mi-a dat sa mananc sulul acesta.


Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine - (Ps.40:7)

בִּמְגִלַּת־  In the scroll
סֵ֝֗פֶר   of the book

Edited by husand, 18 December 2013 - 14:18.


#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 18 decembrie 2013 - 14:04, said:

Ca orice calugar care invata.


Ezechiel 3
1. El mi-a zis: "Fiul omului, mananca ce vei gasi inaintea ta, mananca sulul acesta si du-te de vorbeste casei lui Israel!"
2. Am deschis gura, si mi-a dat sa mananc sulul acesta.


Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine - (Ps.40:7)

בִּמְגִלַּת־  In the scroll
סֵ֝֗פֶר   of the book
Tu pricepi sau nu, că o carte conține file, pe când sulurile, nu? Așa că scrierile pot fi ori cărți, ori suluri. Nu poate fi sulul cărții sau cartea sulurilor. Ce o fi așa de greu, chiar nu înțeleg. Mă speriați de câtă obtuzitate dați dovadă, datorită gândirii voastre deziderative. Adică mai bine rostești inepții, căutând să îl aperi pe individul ăla, decât să vezi că pur și simplu a greșit? Posted Image

Edited by mario_bril, 18 December 2013 - 14:53.


#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGeorge02, on 17 decembrie 2013 - 15:28, said:

Oare de ce s-a nascut Iisus ?
Pt ca legea condamna OMUL. Cel care plateste trebuie sa fie om cu trupul si chiar Dumnezeu cu sufletul.

Quote

Fiul lui Dumnezeu exista deja inainte ca acesta sa primeasca trup de la Maria ?
Hristos ets char Dumnezeu, Fiu fiind un atribut care inseamna "Dumnezeu care a platit pacatele", nasterea avand treaba cu nasterea DIN MORTI=plata pacatelor si nu cu creatia, Pavel si Petru au fost nascuti din morti si nu au primit vreun trup.

#14
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 14:53, said:

Tu pricepi sau nu, că o carte conține file, pe când sulurile, nu? Așa că scrierile pot fi ori cărți, ori suluri. Nu poate fi sulul cărții sau cartea sulurilor. Ce o fi așa de greu, chiar nu înțeleg. Mă speriați de câtă obtuzitate dați dovadă, datorită gândirii voastre deziderative. Adică mai bine rostești inepții, căutând să îl aperi pe individul ăla, decât să vezi că pur și simplu a greșit? Posted Image

Scuze, dar tu sti ce este Biblia? asa scrie in Ea, pur si simplu:

http://bibleapps.com...psalms/40-7.htm

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostHAL9000, on 19 decembrie 2013 - 01:15, said:

Scuze, dar tu sti ce este Biblia? asa scrie in Ea, pur si simplu:

http://bibleapps.com...psalms/40-7.htm
Scuze, chiar știu.

O carte este o colecție de hârtii, pergamente sau alte astfel de materiale, în formă de coli sau foi de cele mai multe ori egale între ele și legate sau broșate într-un volum. Cărțile sunt de obicei tipărite (rareori scrise și de mână) și conțin diverse lucrări scrise, pe cea mai mare diversitate de teme. O carte este de asemenea o operă literară sau științifică, sau o parte semnificativă dintr-o astfel de operă. http://ro.wikipedia.org/wiki/Carte

Acolo cred că e vorba de scrieri, întrucât evreii nu au cărți, ci suluri. Dacă nu te superi, îmi poți spune ce manuscris este folosit acolo, în linkul oferit? Septuaginta, cumva?

Edited by mario_bril, 19 December 2013 - 12:06.


#16
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Nu înțeleg acuma spre finalul vremurilor, cum vine aia să te tot gândești cum a venit Isus ca o oaie acum 2 mii de ani când El va veni la sfârșit ca un buldozerist care-i va călca în teasc pe farisei. Cinstit e să te înrebi, sunt sau nu un fariseu, sunt sau nu portavocea popo-narilor de la muntele Athos?

[ http://hooniverse.com/wp-content/uploads/2012/06/D1OR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by the_engineer, 20 December 2013 - 18:03.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 18 decembrie 2013 - 14:53, said:

Tu pricepi sau nu, că o carte conține file, pe când sulurile, nu?Posted Image
da cartea in format electronic, desteptule?
orice carte, poate fi scrisa in orice format vrea autorul.
fie file, fie suluri, fie pe pereti. :bigwhitegrin:

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 23 decembrie 2013 - 17:18, said:

da cartea in format electronic, desteptule?
orice carte, poate fi scrisa in orice format vrea autorul.
fie file, fie suluri, fie pe pereti. Posted Image
La noi, in epoca moderna, a capatat si alte conotatii. La origine insa, o carte continea file. Pe vremea iudeilor, asa era. Ei nu numeau sulurile, carte si nici cartile, suluri. Numai un ignar face acest lucru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate