Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

2015 - Anul Shmitei

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Anul 2015, când urmează să intre în vigoare directiva europeană des¬pre așa-zisul "bail-in", printr-o coincidență, este An Sabatic la iudei.
Anul Sabatic are un ciclu de șapte ani (ultimul a fost în 2008, când, printr-o altă coincidență, s-a declanșat criza) și este caracterizat de Legea iertării datoriilor (Shmita), prezentă, ca Poruncă, în Tora, Vechiul Testament; iertarea este obligatorie, prin urmare, și pentru creștini.
Desigur, Biblia nu a înțeles că iertarea datoriilor ar consta din furtul banilor cetățenilor de către bănci, sub coerciția statului.
De aici, ne putem încumeta să prevedem ce se va întâmpla anul viitor.
Totul depinde de cât de repede se va dezmetici lumea.
Probabil că specialiștii în piețe financiare și bancare vor fi priceput, deja, despre ce este vorba, încă din luna martie a acestui an și vor fi procedat la vânzări discrete ale acțiunilor băncilor și ale tuturor valorilor mobiliare legate de acestea.
Discret, ca să nu se prindă prostimea și să le strice prețul, în vârtejul panicii.
Dar, acum ideea este explicită, astfel că, începând de săptămâna trecută, când a fost făcut anunțul UE, titlurile bancare și valorile aflate în haloul lor ar fi logic să se înscrie pe o tendință descendentă, generală.
Depunătorii ceva mai informați vor începe, probabil, prin martie 2014, să-și retragă banii din bănci (faptul că depunerea de 100 de mii de euro este garantată în UE, nu garantează că nu va scădea la 50 de mii, sau la 10 mii, după nevoi).
Bineînțeles că vor avea probleme să găsească ce să facă cu banii retrași, dar orice este mai bine decât să-i lași în mâna hoților - mai bine faci avioane și bărcuțe din bancnote de câte 1000 de euro.
În vară, Europa va începe să se golească: afaceriștii își vor muta conturile în Singapore (nu în SUA, pentru că, de fapt, americanii au inventat bail-in-ul).
Spre toamnă va fi panică.
Proteste, greve, xenofobie, poate și ceva războaie.
În anul următor, cel al Shmitei, ne vom obișnui cu tulburările și spaima și vom spune "Orice este mai bine decât un nou Război Mondial!", ceea ce nu înseamnă de loc că va fi evitat (politicienii vor trebui să ne abată atenția de la faptul că mafioții s-au unit să fure popoarele Europei și vor începe să vehiculeze ideea că războiul stimulează economia, cum deja a făcut-o Laureatul Premiului Nobel Paul Robin Krugman).
Unii cred că asta înseamnă Apocalipsul.
Este un scenariu.

sursa

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Finalul e mult mai aproape decat crezi 'mneata 'Xenon2006' Posted Image , economia mondiala este deja intr-o spirala descendenta de mai mult de 5 ani Posted Image  !

The End is so very nigh, the rest is just wish-wash ! :gunsmilie:

#3
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Am vazut, am citit, am aprobat.
Bine ar fi sa cititi toti. Si sa pricepeti.

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
hai ma...chiar asa? nu pot sa cred...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate