Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boxe logitech z5500 sau z906?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai daca vrei 4 boxe mai iei 2 la fel. Numai sa duca statia impedanta.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu daca mie mi-ati raspuns. 810 lei sint ambele si sa lasam JBL-urile deoparte si sa comparam doar 200-le cu 800-le.

#21
koss_14_88

koss_14_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.11.2015

 GrigoAdrian, on 16 decembrie 2013 - 21:33, said:

Hei salut, vreau sa imi cumpar un sistem audio, home cinema orice chiar si ceva boxe active.. Sunt disponibil sa dau pana pe la 1300-1400 lei... vreau ceva care sa aibe intre 500W RMS si 1000W ceva ce sa depaseasca 400W-500W rms... Sa poata fi folosit cu succes la casa, pt partyuri sau alte chestii..

Pana acum am gasit sistemul Logitech z5500 care are 505W rms si tot de la Logitech z906  500W rms... care este mai bun?

Ceva recomandari de boxe, sisteme... care sa le pot gasi in tara si sa fie ceva firma, mai cunoscuta...

Logitech z906 scoate undeva intre 85-90 W Reali.. Aia 500 W RMS nu stiu cum i-au calculat cei de la logitech, e treaba lor, marketingul lor. Totusi sunetul nu se masoare in W RMS ci in presiune sonora chiar daca si W RMS au importanta lorPosted Image

Edited by koss_14_88, 27 November 2015 - 22:52.


#22
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Poate si-o fi luat boxe din 2013 si pana acum...zic si eu..

Edited by bethlen, 01 December 2015 - 15:37.


#23
koss_14_88

koss_14_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.11.2015
Am scris sa stie lumea ca sistemul nu scoate mai mult de 90w ci nu 500w cum este marketat...

#24
marcelmot

marcelmot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2015
Buna, vad ca topicul e vechi de 2 ani, dar poate ...
Am un sistem Logitech Z906, iar placa de metal din spatele Bass-ului se incalzeste foarte tare. Din ce am citit pe net, nu este un caz singular, insa nu cred ca-i face bine.
Ma gandesc sa decupez o fereastra in cutia bass-ului si sa pun o sita acolo, sa nu cada ceva inauntru, sau chiar sa montez un cooler de calculator, in dreptul acelei ferestre.
Insa, mi-e teama sa nu alterez sunetul bass-ului, cutia vad ca are o constructie speciala, comunicand cu exteriorul printr-un fel de teava curbata (scuze pt termenii de balta, sunt novice in domeniu ... ).
Daca se poate, o parere de la cei care se pricep..

Multumesc

#25
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Solutia cea mai eficienta si neinvaziva este sa montezi un ventilator pe spate... Uita de dat gauri in cutie.

#26
marcelmot

marcelmot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2015

 Th3_uN1Qu3, on 10 octombrie 2017 - 10:44, said:

Solutia cea mai eficienta si neinvaziva este sa montezi un ventilator pe spate... Uita de dat gauri in cutie.

Multumesc pentru raspuns, probabil in iarna aceasta voi monta un ventilator.

As mai avea o intrebare, tot sistemul il am montat afara, pe terasa. Pe perioada iernii ar trebui sa-l demontez si sa-l depozitez inauntru, la caldura ? Il poate afecta frigul ?

#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 marcelmot, on 07 noiembrie 2017 - 18:12, said:


Multumesc pentru raspuns, probabil in iarna aceasta voi monta un ventilator.

As mai avea o intrebare, tot sistemul il am montat afara, pe terasa. Pe perioada iernii ar trebui sa-l demontez si sa-l depozitez inauntru, la caldura ? Il poate afecta frigul ?

Stai bre cuminte  incalzirea este datorata faptului ca dai prea tare muzica si acest model  are  putere mai mare decit  se apreciaza  pe aici.
Orice gaura o dai in sistem iti va strica sunetul iremediabil , solutia e sa lipesti o extensie de radiator pe exterior si pasta termica intre ele.
Pt o utilizare normala caldura se disipa destul de bine , etajele finale sunt in clasa D si sursa in comutatie cu randamente de 90% ( deci emisie mica de caldura)

#28
marcelmot

marcelmot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2015

 ciine, on 07 decembrie 2017 - 19:37, said:

Stai bre cuminte  incalzirea este datorata faptului ca dai prea tare muzica si acest model  are  putere mai mare decit  se apreciaza  pe aici.
Orice gaura o dai in sistem iti va strica sunetul iremediabil , solutia e sa lipesti o extensie de radiator pe exterior si pasta termica intre ele.
Pt o utilizare normala caldura se disipa destul de bine , etajele finale sunt in clasa D si sursa in comutatie cu randamente de 90% ( deci emisie mica de caldura)

Multumesc pt raspuns.
Cateodata se incalzeste ca aproape nu poti sa tii mana pe placa metalica din spate (sigur contribuie si canicula de afara, vara, pt ca tot sistemul e amplasat pe terasa deschisa). Ma ingrijoreaza pt ca nu ascult la maxim, dimpotriva, potentiometrul e la mai putin de 2/3 din vol maxim, rareori mai mult de atat (se incalzeste, insa nu foarte tare, chiar si daca dau vol la zero). Insa, chiar daca as asculta la maxim, nu cred ca e ok sa se incalzeasca atat de tare, ar trebui sa fie proiectat in acest sens. Insa, poate ma insel ...
in fct de spatiul pe care-l am pe placa respectiva va trebui sa vad ce se potriveste mai bine, extensia de radiator sau un ventilator.

Multumesc.

Edited by marcelmot, 08 December 2017 - 10:09.


#29
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Simplul fapt ca poti sa tii mina pe placa aia, iti spune ca nu-i asa de fierbinte. Iar componentele electronice rezista si la temperaturi
mai mari fara probleme.

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 marcelmot, on 08 decembrie 2017 - 10:06, said:

Multumesc pt raspuns.
Cateodata se incalzeste ca aproape nu poti sa tii mana pe placa metalica din spate (sigur contribuie si canicula de afara, vara, pt ca tot sistemul e amplasat pe terasa deschisa). Ma ingrijoreaza pt ca nu ascult la maxim, dimpotriva, potentiometrul e la mai putin de 2/3 din vol maxim, rareori mai mult de atat (se incalzeste, insa nu foarte tare, chiar si daca dau vol la zero). Insa, chiar daca as asculta la maxim, nu cred ca e ok sa se incalzeasca atat de tare, ar trebui sa fie proiectat in acest sens. Insa, poate ma insel ...
in fct de spatiul pe care-l am pe placa respectiva va trebui sa vad ce se potriveste mai bine, extensia de radiator sau un ventilator.

Multumesc.
[ https://www.tehnoelectric.ro/img/cache/products/21dc26b474bcde6d5b61b767d296e933.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Il prinzi  pe partea metalica (poti folosii suruburile de prindere pe cutie, nu dai gauri ,pt ca in spatele tablei e plin de electronica) ,intre suprafetele plate  pui pasta termica (ca la pc) pe suprafata cit mai mare.
Incalzirea e data de cele doua integrate in clasa D si de doua diode de comutatie  + o sursa regulatoare. Toate au legatura cu puterea la care lucreaza sistemul.
Diodele  se pot incalzii si daca condesatorii de filtrare (sau unul din ei) nu mai sunt in parametri corecti si au un esr mare .in acest caz incalzirea se produce  indiferent de puterea consumata
Uita de ventilator  nu e eficient atita timp cit nu ai suprafata  mare de impact .70-80 grade e inca o temperatura onorabila in electronica mai ales daca ai afara 30 grade

Edited by ciine, 08 December 2017 - 10:49.


#31
marcelmot

marcelmot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2015

 ciine, on 08 decembrie 2017 - 10:39, said:

[ https://www.tehnoelectric.ro/img/cache/products/21dc26b474bcde6d5b61b767d296e933.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Il prinzi  pe partea metalica (poti folosii suruburile de prindere pe cutie, nu dai gauri ,pt ca in spatele tablei e plin de electronica) ,intre suprafetele plate  pui pasta termica (ca la pc) pe suprafata cit mai mare.
Incalzirea e data de cele doua integrate in clasa D si de doua diode de comutatie  + o sursa regulatoare. Toate au legatura cu puterea la care lucreaza sistemul.
Diodele  se pot incalzii si daca condesatorii de filtrare nu mai sunt in parametri corecti si au un esr mare .in acest caz incalzirea se produce  indiferent de puterea consumata
Uita de ventilator  nu e eficient atita timp cit nu ai suprafata  mare de impact .70-80 grade e inca o temperatura onorabila in electronica mai ales daca ai afara 30 grade

Am inteles.  (as fi putut paria ca un ventilator e mai efficient .. :))

Multumesc foarte frumos pentru explicatiile clare.

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 marcelmot, on 08 decembrie 2017 - 10:50, said:

Am inteles.  (as fi putut paria ca un ventilator e mai efficient .. Posted Image)

Multumesc foarte frumos pentru explicatiile clare.
Sistemul de racire tine de suprafata radianta, impactul unui ventilator este mare daca suprafata spalata de curentul de aer este mare , daca e mica  ca in cazul de fata , nu e o afacere , Intai mareste suprafata radianta

#33
marcelmot

marcelmot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2015

 ciine, on 08 decembrie 2017 - 10:54, said:

Sistemul de racire tine de suprafata radianta, impactul unui ventilator este mare daca suprafata spalata de curentul de aer este mare , daca e mica  ca in cazul de fata , nu e o afacere , Intai mareste suprafata radianta
Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate