Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum reclam un site care face SPAM prin email ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Salut forumisti ... Nu stiu daca am postat unde trebuie, insa n-am gasit o sectiune unde incadrez acest subiect, drept urmare rog un moderator sa mute threadul acolo unde considera de cuviinta, daca nu este ok aici ...

Problema mea este urmataorea: M-AM SATURAT DE SPAM !!! Primesc efectiv tone de mailuri pe zi si m-am saturat ... Am sa va dau ca exemplu, unul dintre cazuri ...

Primesc multe mailuri din partea MailDirect.ro ... In partea de jos a fiecarui mail, este un link de dezabonare, care spune asa:

Quote

Daca nu doriti sa primiti ofertele noastre, un singur click este de ajuns. Click aici pentru dezabonare.

Am dat click pe acel link si de fiecare data mi-a afisat un mesaj de genul: "Adresa de email *****@yahoo.com, a fost dezabonata cu succes."
Degeaba, primesc in continuare mail de la ei, desi m-am dezabonat de nu stiu cate ori ...
In final, i-am sunat si m-am si certat cu ei. Ei spun ca, bazele de date cu emailuri nu sunt ale lor  - Si-atunci la dezabonare, de ce ma redirecteaza catre un subdomeniu maildirect.ro ??? Adica, dezabonarea se face pe maildirect.ro, nu pe alte siteuri.

Pe urma, mailurile sunt trimise de pe maildirect.ro ... Le-am spus ca, nu ma intereseaza pe mine de bazele lor de date, eu nu mai vreau sa primesc mail de la ei, odata ce, mailurile sunt trimise de serverele de mail a celor de la maildirect.ro

Vreau sa fac urmatoarele lucruri:
- 1.) - Pe "parte tehnica", vreau sa stiu unde pot "reclama" siteul ca spammer ? Exista posibilitatea sa reclam siteul pe Spamhaus sau ceva de genul ?
- 2.) - Pe parte "legala", vreau sa stiu care este procedura pentru a face o plangere catre organele abilitate (unde fac plangere, la ce institutie ?), daca exista sanse ca pe latura legala sa se intample ceva ? Din cate stiu eu, SPAM-ul este reglementat si de legile romanesti ... ?

Astept sfaturile voastre,

Multumesc.

Edited by dan74mm, 16 December 2013 - 13:02.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Man, ai scapat ieri pe internet?
Mai era unul care se lupta cu morile de vant, ala parca tot mai avea sanse...

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Nu, sunt de ani buni de zile pe internet, dar azi mi-am iesit efectiv din pepeni din cauza spamerilor - mai precis din cauza spamurilor facute de catre cei de la maildirect.ro

Edited by dan74mm, 16 December 2013 - 13:29.


#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Sa il reclami unde? La politie? Ia du-te la sectie si zi ca primesti spam si vrei sa faci plangere, sa ne zici si noua ce fatza face organu' Posted Image

Sunt sigur ca ai cont pe mizeria aia de yahoo. Treci pe gmail si ai scapat de probleme...

Edited by oauzor, 16 December 2013 - 13:14.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca tu iti iesi din minti de la un amarat de spam, ce faci cand vine viata si iti da 3 sute de mii de suturi in cur ?
Stai cil, ia cu apa ca trece.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdan74mm, on 16 decembrie 2013 - 13:11, said:

Nu, sunt de ani buni de zile pe internet, dar azi mi-am iesit efectiv din pepeni din cauza spamerilor.

ia distonocalm sau fa sex si mergi mai departe.
yahoo filtreaza chiar o.k. spamul, tu ce/cum/unde folosesti mailul?

#7
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Nu sunt avocat, insa chestii din astea am citit pe tot internetul: http://www.legi-inte...rudentiale.html
Ce mama drecu', legile in Romania sunt facute pentru a nu fi respectate ?

LE: E mailul meu personal, dar pe el primesc si chestiunile ce tin de job ... si m-am saturat sa tot marchez SPAM-uri degeaba. Cred ca "trebuie mers mai departe" cu lupta impotriva SPAM-ului, odata ce, eu nu mi-am dat acordul sa primesc mail de la ei, nu m-am abonat la ei sa primesc newsletere (si nici la aia care-mi trimit mailuri spam).

Edited by dan74mm, 16 December 2013 - 13:18.


#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postdan74mm, on 16 decembrie 2013 - 13:15, said:

Ce mama drecu', legile in Romania sunt facute pentru a nu fi respectate ?

Bingo!

#9
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
da, intradevar si pe mine ma enerveaza unele spamuri care nu merg eradicate. O solutie e sa mai schimbi din cand in cand adresa de email, doar ca daca esti avocat sau ai firma si esti cunosct asta nu e chiar bine.

Eu primesc spam la greu pe gmail de la un site de stiri, cate 4-10 emailuri zilnic si nu pot sa elimin. Cel mult am putut sa-l mut in spam ca-mi umplea imboxul

#10
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postslai, on 16 decembrie 2013 - 13:15, said:

ia distonocalm sau fa sex si mergi mai departe.
yahoo filtreaza chiar o.k. spamul, tu ce/cum/unde folosesti mailul?

made me smile ! ...probabil o sa ia distonocalm

SPAM is everywhere , de ce nu blochezi domeniul ala si nu mai primesti

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Pai Yahoo iti permite sa stergi automat anumite mailuri, pe baza criterilor care le setezi.
Seteaza ca tot ce vine de la acesti spameri sa fie sters.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Asta patesc si eu, dau dezabonare, apar altele.

Chiar am dorit sa deschid un subiect cu titlul ,,Spamul autorizat '', dar acum daca ai deschis subiect tu, postez aici Posted Image

Mail Direct au descoperit cum se poate face spam ,,oficial '' ! Posted Image
Atunci am schimbat si eu tactica, am mutat toate mail-urile vechi pe care doresc sa le pastrez, intr-un folder separat, acum dau delete in bloc fara sa mai deschid bazaconiile lor cu: ciorapi dama, marirea pibulei, excursii in care iti iei teapa, electronice de pe vapor, etc. Posted Image

Am rezolvat Posted Image

#13
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
E de ajuns sa te inscrii pe un site ce vinde adresele de email mai departe si te-ai scos. Tu cand dai dezabonare, le confirmi ca esti utilizator activ, folosesti emailul respectiv si ei de adauga intr-o baza de date alaturi de alte persoane care au dat unsubscribe ... si uite asa iti trimit emailuri pana te plictisesti.

#14
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
sunt multe plangeri insa nu se pot rezolva.... trebuie sa dovedesti ca intradevar nu te-ai abonat la ei pe site si multe alte dovezi, avocati etc.

Edited by otisweb, 16 December 2013 - 13:22.


#15
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Iar domeniul de pe care trimite va fi mereu altul :)

#16
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Stiu ca, un domeniu marcat ca "spam" pe http://spamhaus.org/, isi cam ia "la revedere" de la trimis mailuri, toate mailurile pe care incearca sa le trimita acel server/domeniu, vor fi blocate inainte de "a parasi" serverul care incearca sa le trimita. Nu am gasit insa, cum pot sa dau "report" unui domeniu web, pe spamhaus.org ? Stie cineva ?

Edited by dan74mm, 16 December 2013 - 13:28.


#17
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Deci cu mail direct nu pot rezolva, nu m-am inscris la ei niciodata.

Abia acum am intrat pe site la ei si vad ca spun ca se pot si castiga bani cu ei. O fi adevarat asa ceva? te uiti la reclame si iei bani. Cum naiba? daca cineva stie ca se poate castiga bania sfel contactati-ma pe PM.

Bun ar fi sa poti da un repart in asa fel sa-i blochezi complet

Edited by motanu_mic, 16 December 2013 - 13:30.


#18
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Eu stiam ca pe spamhaus se marcheaza clasele de ip-uri ce fac spam ...

Au si domeniu, greseala mea. Totusi, nu toate serviciile de mail folosesc spamhaus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate