Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Date tehnice tractor u640

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre tractoarele universal 640 ? Daca se gasesc piese de schimb..

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Antice,vechi si dedemult, fiabilitate scazuta, sculele cele mai folosite in reparatie fiind ciocanul de peste 5 kg si aparatul de sudura.

#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
tractoare bune, cu piesele de schimb.. cum ti-e norocul. Mai adaptezi :)

#4
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 MembruAnonim, on 15 decembrie 2013 - 21:02, said:

Antice,vechi si dedemult, fiabilitate scazuta, sculele cele mai folosite in reparatie fiind ciocanul de peste 5 kg si aparatul de sudura.

 rand, on 15 decembrie 2013 - 23:20, said:

tractoare bune, cu piesele de schimb.. cum ti-e norocul. Mai adaptezi Posted Image

Sa tot ceri sfaturi pe forum !

#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu am avut unu'  luat nou in 1991(de parinti mei, aveam 14 ani pe atunci...) si vandut in 2011 ( vandut de mine, ca imi trebuiau banii pentru MF :D). O reparatie capitala la motor in 2007 sau 2008, nu mai tin minte. Schimbat benzile de franare si simeringurile, sa nu intre ulei la frane. Reconditionat un ax de la mecanismul de echilibrare din baia de ulei. Cam atat cu "internele".
Cu ocazia reparatiei la motor, nu am gasit pistoane de 102, toti vanzatorii ma sfatuiau sa bag de 95mm :). Pana la urma am gasit intr-un magazine un set de 1010DT si mi-a dat omul de la magazin 4 pistoane de 102mm.
Tragea bine ( era DTC), consuma putin.
I-am adaptat electromotor de U650, cu o flansa adaptoare, cel de 445 era subdimensionat pentru 4 cilindri. Pana la adaptare, aveam unul pe tractor si unul la reparat, si la 5-6 luni trebuiau schimbate :D. Cu ala de 650 a mers pana l-am vandut.
Capetele de bara, in ultimii ani erau sub toata critica. Dupa o campanie de discuit, deja aveau joc. I-am gasit echivalent de la ceva buldoexcavator si am rezolvat si asta.
La vremea aia, si la cele 10 ha pe care le lucram ( arabil, fanete, livada) nu era o alta alegere mai buna intre tractoarele romanesti.

#6
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 SergiuBossRo, on 15 decembrie 2013 - 20:49, said:

Va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre tractoarele universal 640 ? Daca se gasesc piese de schimb..

La ce vrei sa-l folosesti?Ce suprafata vrei sa lucrezi cu un u640? Vrei sa fie cu dubla tractiune?

 MembruAnonim, on 15 decembrie 2013 - 21:02, said:

Antice,vechi si dedemult, fiabilitate scazuta, sculele cele mai folosite in reparatie fiind ciocanul de peste 5 kg si aparatul de sudura.

Ce repari tu cu ciocanul si cu aparatul de sudura?Sudezi motorul de cutie?Cum ai ai ajuns tu la concluzia ca are fiabilitate scazuta?La ce lucrari l-ai folosit daca l-ai folosit si cu ce utilaje si cel mai important,in ce stare era tractorul?

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010

 savantu, on 16 decembrie 2013 - 12:46, said:


Sa tot ceri sfaturi pe forum !

Apoi te mai uiţi şi cine dă sfaturile!

Grig

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Luat toamna in stare jalnica si facuta reparatie capitala pana in primavara. Motorul a rezistat pana in vara la transportul graului si a trebuit refacut pentru araturile de toamna. Intr-un an s-au indoit ambele laterale ale tirantilor si au trebuir intarite cu ceva adaus si sudura. De fapt, putine elemente de caroserie nu aveau nici un punct de sudura si nici nu stiu sa fi vazut vreunul care sa nu fi facut cunostinta cu ”socurile electrice”.

#9
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
La ce lucrari a fost folosit pana la transportul graului?Iar legat d etiranti ce utilaje ai folosit pt el?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O zi de discuit si restul primaverii la semanat. Lateralele s-au indoit cand se deplasa cu semanatoarea de la o parcela la alta si a trecut printr-un loc noroios.

#11
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Poate cel care mergea cu tractorul il tinea in a 4-a la 1500 rot/min, fie sosea fie drum de camp. Normal ca nu te tine in modul asta de exploatare nici un fel de tractor... Dupa aceea ii bagi de vina ca e slab imbinat colo, ca e subtire blotul de la piesa X si tot asa.

Edited by SaS_100, 16 December 2013 - 18:06.


#12
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Nu am,nu am avut si nici nu voi avea 640 dar am vazut multe astfel de tractoare si am vazut si cu probleme la motor de cateva ori intr-un an dar din cauza celul de la volan,in concluzie cum il exploatezi asa il ai si asta e valabil la toate  tractoarele,utilajele si masinile.

Edited by zscf, 16 December 2013 - 18:33.


#13
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 MembruAnonim, on 16 decembrie 2013 - 17:18, said:

Luat toamna in stare jalnica si facuta reparatie capitala pana in primavara. Motorul a rezistat pana in vara la transportul graului si a trebuit refacut pentru araturile de toamna.
I-ai schimbat pompa de ulei la rep. capitala?

#14
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

 zscf, on 16 decembrie 2013 - 16:35, said:

La ce vrei sa-l folosesti?Ce suprafata vrei sa lucrezi cu un u640? Vrei sa fie cu dubla tractiune?



Vreau sa lucrez o suprafata de 12 ha teren arabil. Mentionez ca la suprafata aceasta am un tractor U445 , dar mi-e teama ca aceasta suprafata este prea mare pentru capacitatea lui si de aceea m-am gandit sa imi achizitionez un U650 , sau mai bine ..un Universal 640 simplu sau DT. Acesta din urma fiind cu mult mai scump. Ma gandesc pana in primavara sa il vand pe cel de 45 CP , si sa imi iau unul de 64 Romanesc. Ma mai gandesc.

Edited by SergiuBossRo, 16 December 2013 - 20:31.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rand, on 16 decembrie 2013 - 18:44, said:

I-ai schimbat pompa de ulei la rep. capitala?
In afara de blocul motor, carcasa diferentialului, trompe, punte fata si caroserie, totul a fost nou cu mentiunea ca instalatia electrica a fost homemade.

#16
elnueste

elnueste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.06.2011

 MembruAnonim, on 16 decembrie 2013 - 21:08, said:

In afara de blocul motor, carcasa diferentialului, trompe, punte fata si caroserie, totul a fost nou cu mentiunea ca instalatia electrica a fost homemade.

foarte bun pt mine http://www.youtube.c...elnueste/videos

#17
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 MembruAnonim, on 16 decembrie 2013 - 21:08, said:

In afara de blocul motor, carcasa diferentialului, trompe, punte fata si caroserie, totul a fost nou cu mentiunea ca instalatia electrica a fost homemade.
inseamna ca reparatia a costat peste 5000 EUR... Numai cutia de viteze , priza de putere complecta si instalatia hidraulica trec de 3500 de EUR.

De unde ai gasit cutie de viteze noua?  Pistoane ai pus de 102 mm? Mecanismul de echilibrare l-ai gasit nou?

Urata tzeapa ai luat...



#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu detalii despre piesele montate pentru ca reparatia s-a realizat in mare parte intr-un atelier al unui fost SMA, pana la stadiul de adus acasa prin forte proprii si continuata echiparea cu accesorii de catre tractoristul angajat pe el. Teapa nu a fost pentru ca in primul an a scos bani pentru o casa in satul nostru. In anul urmator s-au schimbat conditiile pietei, nu am mai avut de lucru cu el si l-am vandut cu ceva castig fata de pretul lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate