Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
E foarte bun pt ca e inteligent, fara replici tampite, fara sf-uri la care te pufneste rasu. Totul pare foarte real, si nu e deloc previzibil, te tine 3 ore lipit de ecran.

#20
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
@Blue_Ivy: Contine calatorie inapoi in timp?

#21
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013

View PostGenjurooo, on 09 noiembrie 2014 - 11:52, said:

@Blue_Ivy: Contine calatorie inapoi in timp?
Nu e o calatorie inapoi in timp. E o calatorie printr-o gaura neagra iar aici au loc tot felul de distortiuni ale timpului gen: o ora pe planeta X = 20 de ani pe planeta noastra!
Tine foarte mult si de teoria relativitatii!

Edited by Chihaia28, 09 November 2014 - 11:57.


#22
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Aha, mersi.

#23
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
L-am vazut de ziua mea. Un cadou frumos din partea lui Nolan. Replicile foarte bune si cu cap, fara efecte CGI exagerate, Nolan de regula foloseste efecte reale pe cat posibil. Actorii au jucat ireprosabil. Michael Caine are o alura de bunic care mereu iti ofera sfaturi.
Dupa film simteam nevoia de o cafea ca sa-mi revin, pentru ca m-a ametit de cap. In sensul bun.

N-am inteles eu
Spoiler

De la mine are un 9,5

#24
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Rasa umana din viitor i-a oferit lui Cooper posibilitatea asta, de a comunica cu fiica lui prin intermediul spatiului 3D ce comunica prin timp si spatiu, cu ajutorul gravitatiei, pentru ca stiau ca o sa fie capabil de asta...l-au ales pe el din toti ceilalti si s-au bazat pe faptul ca o sa comunice cu fiica lui o data ce trece prin gaura neagra...e complicat si alambicat dar sa zicem ca merge.
Problema e ca era sa faca un paradox prin acel "Stay" dar fiintele din viitor stiau ca e incapatanat si deloc superstitios asa ca nu avea cum sa asculte de ce spun niste fantome...
Problema planetei nu a fost rezolvata, oamenii la final se aflau pe statia spatiala Cooper. Planeta a fost distrusa, asa cum se asteptau si au parasit-o. Ce a trimis el mai departe catre fiica lui a fost stiinta din spatele gaurii negre, nu salvarea planetei.
Filmul e o combiantie perfecta dintre stiinta si dragoste, sentimentul uman ce nu poate fi explicat.
E un film foarte bun, specific Nolan, dar care are minusuri la imagine (lipsa lui Pfister se vede) si la muzica...Zimmer nu a mai scos ceva foarte memorabil dar e ceva care acompaniaza bine povestea excelenta.

#25
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Domnu, domnu, ..... spoiler ceva?

#26
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Spoiler


#27
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu, am mai vorbit despre asta in trecut...
Nu exista spoilere cand filmul este in cinema...toata lumea poate sa-l vada si aici se vorbeste despre film, nu despre cum o sa fie.
A mai fost chestia asta in si la alte filme si nu am zis nimic cand era vorba de spoilere si eu nu am vazut filmul...
Nu pot sa vorbesc despre filmul asta fara sa zic ceva legat de spoilere

Da, robotii au fost foarte misto, la cat de roboti au fost le-am simtit umanitatea instalata in ei. Au fost cei mai amuzanti din intreg filmul.

Edited by M0n0, 09 November 2014 - 23:18.


#28
debit_critic

debit_critic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.11.2014
Spoiler

Filmul asta e un amalgam de teorii care sunt la fel de plauzibile ca existenta unei broaste roz gigantice intr-un wormhole din ala. Si pe langa ca teoriile prezentate is la fel credibile ca a mea cu broasca, ei o invelesc intr-un ton serios si pretentious. Si ar fi totul ok, adica, ma uit la Lord of the Rings, si accept magie, orci si undeads. Accept logica din lumea respetiva. Problema la Interstellar e ca violeaza orice urma de logica si o inveleste cu melodrama ca mai ca nu te indoiesti de gandul tau ca ceea ce vezi e un cacat.

Filmul e filmat brici cu efecte brici cu tot ce trebuie dar constructia povestii cu familie, cu aia mica, cu baiatul caruia ii placea agricultura bla bla, m-a plictisit complet. Singura partea buna a scenariului a fost cea copiata de la 2001: O odisee spatiala.

Edited by debit_critic, 10 November 2014 - 00:50.


#29
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
ia uitati cum a fost facut filmul. Nolan foloseste numai efecte reale, e stilul lui
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Ezewuv0xv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdebit_critic, on 10 noiembrie 2014 - 00:49, said:

Spoiler

Filmul asta e un amalgam de teorii care sunt la fel de plauzibile ca existenta unei broaste roz gigantice intr-un wormhole din ala. Si pe langa ca teoriile prezentate is la fel credibile ca a mea cu broasca, ei o invelesc intr-un ton serios si pretentious. Si ar fi totul ok, adica, ma uit la Lord of the Rings, si accept magie, orci si undeads. Accept logica din lumea respetiva. Problema la Interstellar e ca violeaza orice urma de logica si o inveleste cu melodrama ca mai ca nu te indoiesti de gandul tau ca ceea ce vezi e un cacat.

Filmul e filmat brici cu efecte brici cu tot ce trebuie dar constructia povestii cu familie, cu aia mica, cu baiatul caruia ii placea agricultura bla bla, m-a plictisit complet. Singura partea buna a scenariului a fost cea copiata de la 2001: O odisee spatiala.
Da, dar problema ca teoria despre ce stim despre o gaura de vierme sau o gaura neagra e exact aia care a fost prezentata in film
Filmul a fost inspirat din scrierile lui Kip Thorne, un fizician teoretician...deci ce gargara imi spui tu mie despre logica nu imi spune decat ca nu ai inteles nimic din film.
Adevarul e ca nu stie nici un om de stiinta ce e o gaura neagra sau ce e un worm-hole si cum se manisfesta acesta decat prin teorie...nu s-a trimis nicio sonda prin asa ceva si ce gaura neagra s-a gasit e mult prea departe sa ajunga in cursul acestei vieti sau a urmatoarei.
Deci chiar as dori sa aud ce logica te deranjeaza sau ce logica nu exista si unde in filmul asta...as aprecia o discutie pe baza asta.

Oricum, multi spun ca Nolan e tipul care face oameni prosti sa se simta destepti...asa ca nu se stie.

#31
debit_critic

debit_critic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.11.2014
Ce ar fi sa incepi tu sa-mi explici cum dupa ce intri intr-un wormhole din ala, ajungi in a nspimea dimensiune, unde comunici cu trecutul, viitorul si prezentul, brosti roz daca vrei iar asta aflandu-te in costumul tau cu steagul americii desenat pe bratul drept.

#32
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Ok, ala nu e un worm-hole, aia e o gaura neagra si din ce s-a explicat in film, acea gaura neagra e de fapt facuta de fiinte din a cincea dimensiune si asta, gaura neagra, pentru acele creaturi e o joaca de copii, e un experiment usor pentru ca pentru ei timpul si spatiul nu e o problema ci doar ceva ce exista in mod accesibil, la indemana.
Si ce am vazut noi e o viziune 3D asupra a ce vad fiintele din a cincea dimensiune...o viziune 3D care ii este accesibila lui Cooper si ajunge sa o inteleaga rapid. Trebuie sa te gandesti ca fiintele au stiut de acest impas din istoria omenirii (pentru ca s-a spus ca fiintele astea sunt de fapt oameni din viitor, oameni care au evoluat in fiintele din a cincea dimensiune) si au ales o persoana (fiica lui Cooper, Murphy si implicit pe Cooper) pentru a salva umanitatea si astfel si pe ei, fiintele cincidimensionale. Si da, aparent gravitatia e lucrul care trece de timp si spatiu si Cooper si-a dat seama cum se comunica cu asta, pentru ca a mai facut-o odata, intelegi, nu?
Te rog scuteste-ma cu americanismele pentru ca fix Nolan, un britanic, ar face asa ceva...da. Sa fim seriosi, nu poti sa negi implicarea americii in cursa spatiala si nu avea de gand nimeni sa puna povestea asta undeva prin Rusia.

#33
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Discutiile de pe acest topic ce scop au? Sã citim filmul povestit de altii si sã nu mai fie nici-un farmec sã-l mai vizionezi?

Edited by Lolopoco, 10 November 2014 - 01:43.


#34
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu am vazut filmul si astfel il discut, asta e scopul acestui topic. Aici si la orice alt film de pe aceasta arie se vorbeste despre filmele pe care cineva le-a vazut.
Nu inteleg, ce fel de discutii ai vrea sa fie cand vorbim despre un film? Cate minute are, ce actori joaca si atat? Exista Imdb pentru asta, aici se vorbeste despre film, poveste si ce impact are acesta asupra spectatorului, fiecare din noi care, din nou, a vazut filmul. Si eu chiar va implor sa mergeti sa-l vedeti, nu e in porcaria aia de 3D asa ca toata lumea poata sa-l vada fara sa zica ca ii dor ochii...

#35
debit_critic

debit_critic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.11.2014
Citeste ce am scris in spoiler. Si inca un sfat, daca vrei sa ma insulti, fa-o direct. Da? Fara ocolisuri, promit ca nu te parasc.

Bun, acuma revenind la gogoasa de film. Aia care au facut cacatul ala de a 5-a dimensiune sunt tot oameni plecati demult de pe planeta. Poate chiar McConaughey, poti sa ma corectezi aici.

Ceea ce nu face sens ii care era rolul sa-l salveze pe McConaughey? Si implicit pe fiisa, si implicit planeta? Pentru ca ei oamenii care au ajuns la nivelul asta de super smecherie cincidimensionala au ajuns acolo fara sa fie ajutati, pentru ca deh ei nu existau atunci in Viitor sa se ajute pe ei din Trecut.

Iarasi scena din biblioteca e deranjanta si din faptul ca McConaughey tot incearca sa comunice cu fiisa ca "Make him stay!" Si apoi culmea ii da coordonatele bazei NASA. Pai bah, daca nu voiai ca TU din TRECUT sa nu pleci, nu mai dadeai nicio coordonata, si TU din TRECUT puteai sa stai sa dai cu pesticid la porumb si gata.

Precum in Inception, Nolan arunca cu atatea inconstante logice de pur si simplu te ametesc si uiti de cat de aberant sunte. E ca si cand il auzi pe Vadim, prima oara parca ai vrea sa-l contrazici, a doua oara putin catre deloc. Apoi dupa 10 minute doar stai si zambesti la orice aberatie ca stii ca e prea pierdut omul.

#36
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu, sunt viitoare generatii ale noastre...nu McConaughey or some shit. Da, se formeaza un paradox aici. Noi in viitor stim de ce patim noi ca specie si stim, pentru ca scrie in analele istoriei, ca am fost ajutati de cineva, nu se stie cine...tot ce presupunem e ca suntem noi in viitor. Ei, si acesti "noi" din viitor pana nu ajuns sa stapaneasca timpul si spatiul nu ii ajuta pe cei de acum, pe cale de disparitie...cam asa-i.

McConaughey a fost ales din toti pentru abilitatile lui si oamenii din viitor stiau de capabilitatile lui pentru ca a facut-o deja, daca asta are sens, cand vine vorba de prezent, trecut si viitor toata treaba e teoretica, la fel ca toata stiinta avansata din film.

Da, momentul din camera lui fiica cu Stay a fost o chestie de impuls dar Cooper stia deja ca nu o sa functioneze pentru ca stia ca pleaca din camera daca o fantoma ii spune "Stay", nu? A fost o chesti de impuls din partea lui dar daca reusea sa se convinga sa ramana nu invata nimic despre gaura neagra si planeta capabil de a sustine viata (pentru ca pana la urma cu asta s-a ales) care o sa fie si viitoarea casa pentru oameni. Nu e primul film in care viitorul afecteaza trecutul dar odata ce se intampla asta se produce o bucla de neclintit in timp si spatiu. Da, cei din viitor ii ajuta pe cei din trecut si astfel exista ambii in acelasi timp.

Pentru mine a avut sens tot filmul si desi nu l-am inteles in totalitate discutiile astea nu fac decat sa-mi deschida ochii din ce in ce mai mult.

Da, Inception a fost foarte dificil ca film...sarcasm la 80%.

Edited by M0n0, 10 November 2014 - 02:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate