Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#127
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i problema ca n-are nicio legatura cu realitatea. De ce-ar trebui sa aiba ? ca doar e un film ,o fictiune ,mai ales ca asta e si SF. De cand filmele trebuie sa aibe legatura cu realitatea?
Revenind la film ,cum s-a mai spus ,bubele sunt asa de mari incat  asezate pe capul lui ,nu se mai vede capul de ele.
Un film ,rece (de unde dramatism?) ,fara suflet (ca TOATE filmele lui Noloan) , cu gauri mari in plot si in desfasurarea actiunii ,naiv pana la Dumnezeu si mult prea lung ,un film voit a fi foarte pretentios ,dar care sfarseste in a fi doar haotic si inept.  Pacat de actorii minunati din film!
Bineinteles ca fiind un film de Nolan e imediat catalogat ca fiind "adanc" , cu "schepsis" ca , tre' sa-l vezi de doua ori si alte chestii din a sta. Nolan asta e si un mare smecher in a obtina asa-zisul "mister" cu niste tehnici extrem de simple ce fraieresc usor publicul actual( acelasi lucru il face si in Inception) ,daca e nevoie ,revin cu explicatii

#128
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt unii care isi dau cu stangu-n dreptu' spunand ca n-ai ce cauta la acest film daca nu stii despre teoria relativitatii, gauri de vierme etc, dar... cat de bine a fost absorbit si inteles filmul de nevasta a carei maxima stiinta e data de liceu, dar e un excelent manager... Posted Image  iar altcineva spune ca pe Nolan nu l-au interesat banii cand a produs acest film... auzind asta, n-am stiut daca sa-l intreb ce varsta are... sau sa rad cu gura pana la urechi de naivitatea ivita in consumism...

Cinematograful e cea mai ieftina distractie pentru populatie, iar faptul ca il voteaza milioane de persoane, nu inseamna ca e bun, ci ca marketingul e bun.
Acest film este echivalentul unei manele, nici macar ajunsa pe coridoarele premiilor...

#129
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Si sunt altii care trebuie sa se comporte exact ca niste manelisti cocalari jignind pe altii, facand un amalgam din mesajul altuia si neintelegand nimic.
Hai baieti, continuati, aratati cat sunteti de inteligenti. Si ce imi place e ca aia care au apreciat filmul cica i-ar fi facut pe ceilalti prosti cand de fapt vad ca  e taman invers.

#130
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostQuantum, on 04 februarie 2015 - 07:08, said:

Acest film este echivalentul unei manele, nici macar ajunsa pe coridoarele premiilor...
Asta-i o mare exagerare!
E m-am referit la hype-ul si faptul ca multe filme de acest gen sunt oarecum overrated ,mai ales datorita caracterului fals pretentios si misterios. Nolan e un meserias in felul lui ,chiar prin faptul ca pacaleste in acest fel publicul. Seria lui de Batman e foarte OK ,ba chiar The Dark Knight e aproape o capodopera. Inception si filmul de fata fac obiectul criticilor mele.
Manelistice sunt ,de exemplu filmele de actiune de serie B ,comedii voit porcoase ,multe horror-uri ce apar pe banda rulanta ,

#131
WrathOfRa

WrathOfRa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.12.2014
"filmul anului" nu m-a impresionat. 5/10

#132
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Daca avea nota 5 pe imdb ati fi venit sa ziceti ca merita cel putin 8.
Filmul e SF tocmai pentru ca nu trebuie sa fii astrofizician ca sa-l gusti.
Ursula K Le Guin a zis "Almost anything carried to its logical extreme becomes depressing, if not carcinogenic."

#133
WrathOfRa

WrathOfRa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.12.2014
putea sa aiba si un milion nota pe imdb. pur si simplu nu am fost impresionat cum au fost alte persoane.
n-am cautat nicio explicatie logica; l-am vazut pur si simplu pt ca m-a atras trailer-ul si am fost dezamagit.

n-am de gand sa ma cac pe mine si sa inceput cu teorii ca multe alte persoane care s-au rahatit pe ele atunci cand a aparut "Inception" sau "avatar" si au inceput sa despice firul in patru.

#134
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Un film foarte bun. Din cate vad unii inca mai confunda filmele artistice cu filmele documentare!

#135
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Artistic? Posted Image
Orice film trebuie sa aiba o noima. Asta e unul din cele care nu au si trebuia impachetat asa, nu sa lase false impresii.

#136
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
S-a mai spus (da' unii nu vor sa inteleaga faptul) ca regizorul Christopher Nolan a vrut sa faca un film in genul filmului 2001: A Space Odyssey (1968) dar nu a reusit.
Acest film, Interstellar (2014), pare sa nu aibe nimic in comun cu filmul lui Kubrick din '68 din cauza storyline-ului, insa efectiv nu e decat o incercare palida de a fi o copie dupa 2001: A Space Odyssey (1968).

#137
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Daca nu l-am inteles, inseamna ca sunt prost?

Jur, am incercat sa fiu atent la film fiecare minut, si a fost, captivant pana la un anumit moment, cand a inceput sa se piarda prin spatiu, ca dupa mi-a amestecat gandurile.(voia sa salveze planeta, rasa umana, de? ca se ofilea "păpuşoi-ul'?')
Multe echestii ilogice, mi-a placut, dar nu mi-a placut, asa senzatie mi-a lasat filmu.

Edited by Calypsso, 17 March 2015 - 05:40.


#138
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Stii cu adevarat ca ti-a placut si ai vrea sa-l revezi, daca te duci si iti cumperi DVDul original.

#139
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Da, ce Matrix avea chestii logice :lol: si tot v-a placut. Cateodata va asteptati sa descoperiti secretele universului intr-un film artistic. Nu uitati, film artistic!

#140
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
Poate-mi explica si mie cineva finalul.

Cooper afirma la un moment dat ca Tesseractul a fost construit de oamenii din viitor (care au reusit sa desluseasca legile universului, transcendand astfel timpul si spatiul) cu scopul de a salva omenirea. Ce nu-nteleg eu este cum naiba au reusit ei initial sa supravietuiasca pentru a construi Tesseractul. Cine i-a salvat pe ei prima data ?

Edited by n00bzZ, 17 March 2015 - 20:03.


#141
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, filmul speculeaza ca din 7 miliarde de oameni au mai ramas cateva sute de oameni.

Si astia cateva sute de oameni au reusit sa evolueze atat de mult incat au reusit sa iasa in afara timpului, in cea de-a V-a dimensiune, devenind fiinte pentadimensionale.

Si s-au gandit sa construiasca acel Tesseract cu scopul de a salva omenirea Posted Image

#142
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Sau Cooper a murit si restul filmului au fost ultimele secunde de imaginatie in timp ce crapa.
Toata lumea moare.
Sfarsit.

Posted Image

Edited by Gh3r0m, 17 March 2015 - 22:06.


#143
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostGh3r0m, on 17 martie 2015 - 22:03, said:

Sau Cooper a murit si restul filmului au fost ultimele secunde de imaginatie in timp ce crapa.

Mizez pe asta. :)
In fond, dupa ce cu chiu si vai a trecut de orizontul de eveniment cu coaja aia de nava, are o ploaie de pietricele pe cazanul lui si face un lucru foarte destept: se catapulteaza.
...intr-o gaura neagra.... In drum spre Singularitate. Posted Image ( nu stiu de ce a mai tinut costumul pe el...prea pudic probabil)

..........................
Filmul nu este chiar o prostie...in principal datorita faptului ca generatia consumatorilor de zombalai a mirosit un pic de SF in stilul clasic: Cosmos, nave, relativitatea timpului, etc
Apoi are un emotionant relativ placut.

In rest nu darama cu nimic si nici pe nimeni valoros...un film in clasa normal-bunicel care merita o nota de 7 pacificatoare.
Zic eu.

#144
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Sau Cooper a murit si restul filmului au fost ultimele secunde de imaginatie in timp ce crapa.
Acum are sens fraza asta ?

Quote

S-a mai spus ca regizorul Christopher Nolan a vrut sa faca un film in genul filmului 2001: A Space Odyssey (1968) dar nu a reusit.
Acest film, Interstellar (2014), pare sa nu aibe nimic in comun cu filmul lui Kubrick din '68 din cauza storyline-ului, insa efectiv nu e decat o incercare palida de a fi o copie dupa 2001: A Space Odyssey (1968).
Neaparat de adaugat faptul ca Interstellar (2014), la story-line, seamana izbitor cu filmul Millennium (1989) (http://www.cinemagia...lennium-211785/) dar putin presarat cu emotiile/trairile din filmul 2001: A Space Odyssey (1968)  Posted Image


L.E.:

Quote

un film in clasa normal-bunicel care merita o nota de 7 pacificatoare.
Zic eu
poate 6  Posted Image

Edited by tom_1133, 17 March 2015 - 23:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate