Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Interstellar (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#109
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nici eu n-am simti cum s-au scurs cele 3 ore. Tin minte ca era lumina cand am intrat si intuneric cand am iesit.

#110
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pentru mine a fost un plictis imens. Tot asteptam sa inceapa actiunea... In loc sa faca film de 3 ore, mai bine il facea de 80 de minute si poate iesea mai bun. E cam cu juma de punct peste Gravity.
Nu m-as mai uita vreodata.

#111
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Actiune ? Te asteptai la Terminator in spatiu ?

#112
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mersul cu tractorul prin papusoi nu e SF Posted Image .

#113
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDany noob, on 19 decembrie 2014 - 10:42, said:

Actiune ? Te asteptai la Terminator in spatiu ?
Nu neaparat, macar niste cocarlaci, niste sughituri, ceva acolo... nici sa stau sa ma foiesc des ca amortesc...                          (tare m-am mirat ca n-am adormit!)

#114
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Poate te-ai uitat la prea multe filme cu Van Damme in tinerete.Sau poate ai avut asteptari eronate de la acest film.Ai vazut prin trailere ceva care sa sugereze ca va fi un fel de Star Wars ?

Pentru mine nu a fost deloc plictisitor, ba chiar as fi vrut ca unele scene sa fie mai lungi (spre ex. mai multe scene cu plantele vizitate,etc).Sper la un extended edition pe viitor.

Gusturile oricum nu se discuta , dar doar pentru ca tu te astepti la actiune si nu o primesti nu iti da dreptul sa critici filmul.Trebuie sa apreciezi valoarea unui lucru chiar daca nu e neaparat pe gustul tau.Si eu o fac in cazul altor genuri de filme.

Edited by Dany noob, 19 December 2014 - 11:30.


#115
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce sa ma uit pe trailere inainte?! Nu era suficienta reclama + regizorul/producatorul? (uite ca nu era...) Star Wars e la ani lumina inaintea lui, desi e facut de mult timp.
Tu il consideri film bun ( eu nu).... dar a fost nominalizat la premii doar la muzica Posted Image)))))))))))  (Globuri de aur)
(nu ma leg de gustul tau, ci de calitatea filmului astuia de 3 ore, mai bine ma duceam intr-o galerie de arta sa vad niste tablouri...)

Edited by Quantum, 19 December 2014 - 12:07.


#116
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Dany noob, doar asa de dragul comparatie, care film este mai bun dintre Odiseea Spațială 2001 (1968) si Interstellar (2014) ?

#117
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

De ce sa ma uit pe trailere inainte?! Nu era suficienta reclama + regizorul/producatorul? (uite ca nu era...) Star Wars e la ani lumina inaintea lui, desi e facut de mult timp.
Cum adica reclama + regizor/producator ? Daca filmul asta te-a plictisit , atunci nu vad cum ai putea aprecia alte filme ale lui Nolan precum The Prestige sau Memento.Asa ca nu iti vad argumentul ca ai vazut numele regizorului si ai stiut la ce sa te astepti de la film.

Tie iti recomand Michael Bay.

Quote

@Dany noob, doar asa de dragul comparatie, care film este mai bun dintre Odiseea Spaţială 2001 (1968) si Interstellar (2014) ?

2001 - 10/10
Interstellar - 9/10

Notele date de mine pe imdb.Deduci ce vrei.

Edited by Dany noob, 19 December 2014 - 13:30.


#118
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mi-ai raspuns mie, sau celui de mai sus Posted Image ?

L.E..:
pai, nu pot sa deduc mai nimic, ci doar sa inteleg ca tu si majoritatea aveti opinii diferite  Posted Image

Edited by tom_1133, 19 December 2014 - 13:33.


#119
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Pai evident ca avem opinii diferite , doar fiecare avem gusturi diferite.Totul e subiectiv pe lumea asta.Unii suntem cinefili inraiti , altii privitori de ocazie , unii suntem fani SF, altii sunt innebuniti dupa filme horror pline cu femei semi dezbracate.

Eu doar atat am vrut sa spun , nu sunt fanboy Nolan.Da, sigur, il apreciez, sunt de parere ca inca nu a facut un film prost, dar daca il apreciez nu inseamna ca sunt fanboy.Spre exemplu in opinia mea Inception e overrated.Eu i-am dat o nota intre 7,5-8 daca tin eu bine minte.Film bun dar pentru mine departe de a fi o capodopera.E , opinia mea este diferita de cea a majoritatii din moment ce Inception are 8.8 pe imdb si e #13 all time.De ce iau in cont nota imdb ? Pentru ca e cel mai bun etalon pe care il am la dispozitie , filmul respectiv fiind votat de 1.1 milioane oameni.

Astea fiind spuse, eu am avut ocazia abia saptamana asta sa il vad , la mult timp dupa lansare.Desi am initiat acest topic nici nu l-am citit pana nu am vazut filmul pentru a evita orice fel de spoiler.Vazusem doar teaser trailer inainte sa intru in sala de cinema.E si uite asa nu m-am asteptat la nici o explozie , nici un tzac-pac , de fapt nu m-am asteptat la nimic pentru ca nu stiam la ce sa ma astept.Oricum nu vad "action" nici unde in descrierea filmului.

N-am fost plictisit absolut deloc , iar filmul nu mi s-a parut lung , ba chiar as fi vrut sa fie si mai lung.Probabil putea linistit sa il imparta in 2-3 filme (precum Peter Jackson  Posted Image ) dar vad ca Nolan nu isi compromite viziunea pentru bani , iar pentru asta are inca o bulina rosie (sau alba , cum era? N-am facut gradinita) in carnetelul meu.

#120
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Da, adevarul e ca pe una din planetele alea 3, ca sa arate ca nu e propice dezvoltarii unei colonii umane, putea baga niste "cocarlaci" si "sughituri".  La fel cum in "Love story" gagica mergea mai bine sa fie rapitande extraterestri decat sa crape de boala.
Unii ar trebui sa aiba interdictie in cinematografe.

#121
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Asa e! In felul asta nu orice afon si-ar mai da cu parerea si la fotbal si la agricultura.
Dar pana la urma, orice produs, oricat de ciudat ar fi, isi gaseste clientul (ca tusea cu junghiu).

#122
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Nu prea sunt eu un mare cinefil si in principiu de obicei nu intru in polemici atunci cand e vorba de a categorisi ca bun sua rau un film dar cand vine vorba de Interstellar, vazand cota pe care o are pe IMDB si comentariile elogioase la adresa lui, chiar am fost curios si am avut oaresice asteptari. Ei bine... Prost film! Prost rau si supraapreciat pana peste poate. O lalaiala care nu are nici cel mai mic parfum de credibilitate, caruia ii lipseste total partea de S din SF, astfel ajungand sa fie doar un fel Harry Potter sau un fel de The Hobbit cu mofturi. Un episod din Wonders of the Universe prezentat de prof. Brian Cox bate de departe la fund rasuflatul asta de film!
Nu mi-as fi dat cu parerea dar vazand ca sunt categorisiti ca prosti cei carora nu le-a placut filmul, asta deja a schimbat parerea mea din indiferenta in dezaprobare.
Deci clar NU!

#123
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Citeaza-mi si mie unde ai vazut sa fi fost facuti prosti cei care au spus ca nu le-a placut filmul. Ironiile au cost la adresa celor care sent asteptau sa vada corcolaci print film. Adica aia se plangeau de partea de F, tu vad ca te plangi de partea cu S. Da' poate ne spui si cata legatura ai tu cu acel S. Evident ca te vei plange ca te-am facut prost, lucru pe care doar tu vad ca il intelegi asa. Nici nevasta-mea nu are in comun cu S mai mult decat un liceu de mate-fizica facut acum aproape 15 ani. Asta nu inseamna ca e o proasta ci chiar e un bun manager. Insa filmul e categorisit si la drama nu doar la sf ori ea l-a sorbit fara sa clipeasca pt dramatism. Ba chiar filmul pot sa spun ca e 80% drama si doar 20% sf. La fel cum si Gravity tot o drama a fost in proportie de 80%. Ca sa fie lucrurile clare, cei carora nu le plac dramele  si nu au habar absolut nimic din ceea ce priveste teoria  relativitatii, notiunea extinsa de spatiu-timp, gaurile negre, gaurile de vierme, gravitatie etc. nu au ce cauta la film. Asta nu-i face prosti si nimeni nu-i va critica ca nu le-a placut filmul. Cand vin insa cu minuni ca filmul trebuia sa aiba carcolaci...deja e alta poveste. Si tot n-au cost facuti prosti cei doar au fost ironizati. :)

Edited by The_Cult, 03 February 2015 - 18:41.


#124
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
"Am citit toate comentariile si am tras o concluzie, este foarte usor sa remarci utilizatorii cu un IQ format dintr-o singura cifra sau poate chiar negativ ))  Revenind la INTERSTELLAR - Acest film este clar petru cei care "gandeste" si au macar o cunostinta minima despre ceea ce se afla si se intampla muuuuult mai departe de Bamboo, Eforie, "Aifon 4-5-6"  daca "itzelegetzi" ce vreau sa "zik" ...  Un film care trebuie pastrat la colectie in format Blu-Ray si vizionat/re-vizionat pe un ecran cat mai mare (pentru cei care au posibilitatea). Ma bucur ca am avut ocazia sa il vad la cinema Ultra AVX  si cu siguranta il voi adauga la colectie ... Un film GENIAL insa NU PENTRU TOTI !  IMPORTANT !!!  Daca pe fundalul telefonului ai poza cu Bianca Dragusanu, vreun ragaitor de manele  sau un selfie in baie, NU descarca acest film, nu este pentru tine !!!" - adevarat, nu e de pe aici comentariul asta.
Filmul pur si simplu are multe bube inclusiv in constructia intrigii. Au reusit altii sa le exprime mult mai bine decat as fi facut-o eu. http://www.quora.com...erstellar-movie

#125
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Lasa ma ca bube am gasit si eu la prima vizionare la care eram darmat de oboseala. Daca-l mai vad o data sigur mai gasesc si altele. Dar avand o mare legatura cu acel S am stiut sa le repar in mintea mea imediat si am trecut peste ele. Si Inception a avut bube peste care s-a putut trece. Tocmai pt ca mai toate filmele lui Nolan sunt mult mai axate pe dramatismul povestii decat pe detaliile tehnice. Asta inclusiv si seria The dark knight. Dar nici eu nu-mi mai doresc sa-l vad din nou. Daca pt tine ala pe care l-ai citat e un etalon...
Da' tot n-am vazut legatura nici cu potter nici cu hobilul?! Poate reusesc altii sa ne-o arate.

Edited by The_Cult, 03 February 2015 - 18:55.


#126
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostThe_Cult, on 03 februarie 2015 - 18:30, said:

Ca sa fie lucrurile clare, cei carora nu le plac dramele  si nu au habar absolut nimic din ceea ce priveste teoria  relativitatii, notiunea extinsa de spatiu-timp, gaurile negre, gaurile de vierme, gravitatie etc. nu au ce cauta la film.
Dar de fapt e cam invers :). Cei care adora dramele siropoase gen telenovela, fara pic de logica, si habar nu au de stiinta, adora acest film. Chestia e ca nu are nici o legatura cu realitatea. O misiune umana e mult prea dificila si periculoasa. Era mult mai eficient sa foloseasca roboti pe planete, sateliti pe orbite pe post de relele de comunicatii, etc. Cat de inconstient poti fi incat sa cobori pe o planeta fara sa vezi de pe orbita valurile imense? De ce sa cobori pe alta planeta, cand si de pe orbita poti afla ca nu are oxigen? Problemele astea m-au frapat de la inceput.
Dar filmul urmeaza aceeasi linie aberanta ca in StarTreck-uri, cand toti ciumpalacii se teleportau pe diverse planete fara costume de protectie, pentru ca apoi sa intre in tot felul de belele, usor de evitat cu putina logica.
Mda, multa drama dar zero S. Logica, la fel, lipsa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate