Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitie laptop Asus vs Acer

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 alin62, on 15 decembrie 2013 - 20:18, said:

Degeaba se discuta de firme, laptopurile difera de la model la model. Si nici la acelasi model nu poti sa fi sigur, unu poate a avut ghinion sa se strice de 5 ori intr un an iar pe altu sa l fi tinut 5 ani fara nici o problema.
Si eu am un acer extensa de 5 6 ani care functioneaza f bine, tastele functioneaza aproape ca noi, ecranul fara nici un pixel ars, doar o balama de la ecran am schimbat. Insa am simtit nevoia de viteza, de asta am luat altu.
Corect: Dar o sa si sufere la pret o asemenea achizitie!
Eu am acerul la vanzare de foarte mult timp - nimica: Nici macar oferte nesimtite - Concluzia: Nu o sa imi scot nici 50% din cat am dat pe el.

Depinde de model si de utilizator: Majoritatea nu sunt facute pentru Gaming: Poti sa cumperi cel mai tare sistem: Daca vrei sa joci ceva pe el* am invatat lectia ca nu conteaza ca are el placa video separata... laptopurile astea pana un anumit prag nu sunt gandite pentru Gaming: De la atata caldura se strica ceva la ele.
Acuma caut ceva SH si evit pe cele care au placa dedicata: Mie nu imi trebuie cu asa ceva si ma referesc fix pentru cazul vreunui viteaz care i-a dat forja.

Edited by Mos-Nicolae, 15 December 2013 - 20:24.


#20
taifasul

taifasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.12.2013
Ok, merci mult ... am sa ma duc sa le vad si in magazin inainte de a-mi comanda.

#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Pai orice laptop isi pierde mult din valoare la sh, eu unu nu cumpar un laptop cu ideea de a l vinde mai tarziu. Eu acel acer nu l mai dau chiar daca sta degeaba, a tinut 5 6 ani fara sa vada un service, il tin acolo ca de foame nu cere iar banii pe care ii iau pe el nu o sa ma ajute cu mult. Iar acel acer nu l am tinut numai la filme si net, la vremea lui avea placa video dedicata bunicica, jucam crysis 2 pe el.
Deci eu nu cred ca un laptop se strica daca il "forjezi" mai ales ca acer ul ala se incingea de parca lua foc, astea mai noi au un sistem de racire mult mai bun.

 taifasul, on 15 decembrie 2013 - 20:26, said:

Ok, merci mult ... am sa ma duc sa le vad si in magazin inainte de a-mi comanda.
Sa cauti acelasi model de carcasa nu conteaza daca nu gasesti exact cu aceleasi specificatii, e greu sa gasesti expuse cu aceleasi specs. La carcasa sigur o sa ti placa acel ultrabook lenovo.

Edited by alin62, 15 December 2013 - 20:29.


#22
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 alin62, on 15 decembrie 2013 - 20:32, said:

Pai orice laptop isi pierde mult din valoare la sh, eu unu nu cumpar un laptop cu ideea de a l vinde mai tarziu. Eu acel acer nu l mai dau chiar daca sta degeaba, a tinut 5 6 ani fara sa vada un service, il tin acolo ca de foame nu cere iar banii pe care ii iau pe el nu o sa ma ajute cu mult. Iar acel acer nu l am tinut numai la filme si net, la vremea lui avea placa video dedicata bunicica, jucam crysis 2 pe el.
Deci eu nu cred ca un laptop se strica daca il "forjezi" mai ales ca acer ul ala se incingea de parca lua foc, astea mai noi au un sistem de racire mult mai bun.


Sa cauti acelasi model de carcasa nu conteaza daca nu gasesti exact cu aceleasi specificatii, e greu sa gasesti expuse cu aceleasi specs. La carcasa sigur o sa ti placa acel ultrabook lenovo.
Am deja si desktop si alt laptop in plan: Ar insemna sa nu profit macar de cateva sute de ron primite inapoi.
Am incercat si partea cu dat cadou: Am dat o tableta cadou si m-am pomenit ca fiind legat sa dau si suport tehnic: Pe sistemul: Fuck... daca refuz acuma fac o treaba pe jumatate - ca tableta tot a fost primita cadou - Recunostinta nu o sa vezi in lumea asta si un proverb zicea sa Nici nu astepti!

Eu la S.H. zic multumesc ca am aflat zilele trecute de reflow: Sunt o suma care cumpara laptopuri de defecte: Baga un reflaw si pac profit: Lucrul tine la proba si ciao!
http://www.tomshardw...w-laptop-repair
Din ce se vede si pe subiectul de pe tomshardware - reflow nu rezista si de la caldura revine la vechea problema + reflow asta mai strica si alte lucruri de pe placa de baza.

Bravo ca duce Crysis 2 - Fara sa vrei m-ai nimerit pe jocul potrivit: Cand a aparut Crysis mi-am facut un sistem Gaming fix pentru el: Aveam Monitor HD si jucam cu alea la maxim in joc: O grafica incredibila: Am sarit de la CS(ce jucam pe laptop) la Crysis: Am dus jocul la capat in cateva zile: O grafica bestiala! M-ar bucura daca vreo placa integrata l-ar duce.

Si acuma am ceva regrete ca am trecut pe Laptop(cu toate ca am schimbat o suma de laptopuri): Pe Desktop aveam monitor mare HD: Jocurile erau K.O. - Filmele ca la cinema.

#23
taifasul

taifasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.12.2013
Ce ziceti de varianta asta?
Le bate pe toate celelalte? :)

http://www.altex.ro/...0m-2gb-free-dos

Si cand spun asta ma refer ca are cam aceeasi performanta ca :
http://www.pcgarage....nt-reader-grey/

+ Pro:
Capacitate de stocare dubla 1TB vs 500 GB si este cu mult mai subtire 2.5 vs 3.4, calitate materiale net superioara, iar diferenta de pret este de 400 Ron
Merita?

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Care crezi tu ca e mai mare problema pt mobilitatea unui laptop ?
Greutatea sau grosimea ?

Eu zic greutatea, diferenta de inaltime de 3-5-10mm in plus sau minus nu conteaza

Ia vezi tu cat cantareste ultimul...

#25
taifasul

taifasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.12.2013
Mda ... ai dreptate :)))

#26
romania12

romania12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.03.2008
Salut. As dori si eu o parere deoarece nu prea ma pricep asa bine la laptop-uri asa ca ....:) as dori sa cumpar un laptop avand urmatoarele caracteristici (daca exista) sau macar apropiate de acestea:
1) Ecran mat ( consider ca este bun deoarece nu luceste in lumina exterioara si va fi folosit 90% din timp afara)
2)Carcasa metalica la exterior pentru a evita spargerea carcasei sau fisurarea acesteia in caz de loviruri (cazaturi)
3)Placa video dedicata de 128 Biti ( ca impatimit al jocului WOT vreau sa ma joc la grafica high de preferat)
4)RAM cam 8 GB de 1600Mhz (poate sa fie si de 4 ca o sa pot sa ii fac un upgrade in viitor)
5) Procesor I5 sau I7 de 2500Mhz sau mai mare
6)Tastatura iluminata (optional)
7)HDD de 1TB sau SSD de 512GB
8)Pret 3500 > 3000


Gasisem asa ceva:
1)Laptop Lenovo 15.6'' Y50-70, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-4710HQ 2.5GHz Haswell, 8GB, 256GB SSD, GeForce GTX 860M 4GB, Black dar in urma review-urilor citite pe internet am realizat ca nu merita banii (4300RON)  dar cu reducerea de 1000Ron de la Altex ma cam bate gandul la el.
2)Laptop Asus R510JK-XX062D i5-4200H 500GB-7200rpm 4GB GTX850M 2GB dar ceea ce nu ma incanta este HDD-ul de doar 512, ecranul care este glossy, si cei 4gb de ram dar sunt incantat de pret:  2250Ron pret redus sau fara reducere 2600Ron

Acum vin cu 2 intrebari pentru dumneavoastra :) :
1)Ce altceva imi recomandati??
2)Se pot schimba componentele (upgrade) dintr-un laptop aflat in perioada de garantie fara a o pierde?

Va multumesc.Posted Image

#27
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Vezi si HP Probook.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate