Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#37
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTiby_med, on 14 decembrie 2013 - 15:25, said:

In concluzie, cum sa imi ajut ardeii ?

Era mai intelept sa pastrezi semintele pana la primavara!
Ai folosit un substrat prost (nu te lua dupa ce zic comerciantii), turba termina repede "benzina",
trebuie "ajutata" cu ingrasaminte!
Foloseste Cropmax (pune 3 ml/litru de apa): stropeste pe frunze si uda si turba. Sa nu te sperie
concentratia recomandata de mine, nu va pati nimic rau ardeiul tau!
Bafta!

#38
viorel_bce

viorel_bce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.11.2013
Multumesc,am sa incerc sa vad ce efect au.

#39
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Si revin ca sa contrazic pe unii care ziceau ca nu o sa faca fruct ardeiul meu.

Doar ca inca au probleme frunzele din partea de jos, se rasucesc si se indoaie in jos, pana incep sa se ingalbeneasca si cad. Mai cad si florile uneori.
Si am observat si 2-3 musculite minuscule verzi pe acolo.

Attached Files



#40
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTiby_med, on 13 ianuarie 2014 - 22:41, said:

Si revin ca sa contrazic pe unii care ziceau ca nu o sa faca fruct ardeiul meu.

Imi plac oamenii "bataiosi"! Posted Image

View PostTiby_med, on 13 ianuarie 2014 - 22:41, said:

Doar ca inca au probleme frunzele din partea de jos, se rasucesc si se indoaie in jos

De ce nu le rupi?

View PostTiby_med, on 13 ianuarie 2014 - 22:41, said:

pana incep sa se ingalbeneasca si cad. Mai cad si florile uneori.

Ai folosit Cropmax/Atonik/Bionat?

View PostTiby_med, on 13 ianuarie 2014 - 22:41, said:

Si am observat si 2-3 musculite minuscule verzi pe acolo.

De ce nu stropesti cu un insecticid mai "moale"?
Tutunul din 2-3 tigarete ieftine pus intr-un litru de apa face minuni!

Nu te lasa! Da-i bataie!
Daca ratezi, iti trimit eu la primavara cateva rasaduri "iuti"!
Bafta!

#41
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdanutz_2009, on 13 ianuarie 2014 - 23:55, said:

Imi plac oamenii "bataiosi"! Posted Image



De ce nu le rupi?



Ai folosit Cropmax/Atonik/Bionat?



De ce nu stropesti cu un insecticid mai "moale"?
Tutunul din 2-3 tigarete ieftine pus intr-un litru de apa face minuni!

Nu te lasa! Da-i bataie!
Daca ratezi, iti trimit eu la primavara cateva rasaduri "iuti"!
Bafta!

Eh, nu-s io "bataus", dar prea ma descurajau unii ca n-o sa faca fruct, ca-s tratati anti-inmultire, etc...
Nu am rupt frunzele si nu i-am tratat cu nimic ca nu ma pricep, asa ca i-am lasat in voia sortii.
Am mai plantat si rosii chery, si alte balarii in trecut, care la fel, au fructificat, fara sa le fac nimic.

La primavara, capsuni de ghiveci multi-fructificare mi-ar place sa plantez. Daca stie cineva pe unde as putea gasi...

View Postdanutz_2009, on 13 ianuarie 2014 - 23:55, said:

Tutunul din 2-3 tigarete ieftine pus intr-un litru de apa face minuni!
Apropo de tutun, si maceratul de urzici e foarte bun.

#42
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Lectura.
http://www.sumi-agro...php?pg=12&id=21

#43
Johnny2006

Johnny2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.05.2006
salutare,

pe mine m-a "lovit" pasiunea de a cultiva ardei iuti acum vreo cativa ani si de-atunci sunt la datorie in fiecare an . Anul trecut am avut plantate 20 ( douazeci ) de soiuri diferite, de la unii mai putin pretentiosi ( Alba, Ring of Fire, Demon Red ) pana la unii considerati a fi mai greu de cultivat gen Bhut Jolokia. Asadar cum fac/ce am observat eu:
- plantarea o fac in februarie - martie. Perioada de plantare recomandata este intre lunile ianuarie-aprilie. Depinde acum de zona in care locuiesti si deci de cat de multa caldura beneficiezi de-a lungul anului. Ideea este ca in momentul in care planta infloreste sa fi venit deja vara. Pentru germinare folosesc pastile de turba ( jiffy ). Cand planta are in jur de 10 cm o trec in ghiveci. Citeam undeva ca nu este recomandat pamantul de flori pentru ca este mai gras si tine mai multa umezeala ceea ce ar conduce la aparitia ciupercilor/mucegaiurilor ce apoi ataca planta. Daca este asa sau nu, nu stiu. In primii ani foloseam pamant pentru flori insa apoi am schimbat, folosind din cel pentru legume. Nu am avut probleme cu niciunul dintre ele pe timpul verii. O singura data am vrut sa duc o planta peste iarna insa mucegaiul/ciuperca de care-ti spuneam mi-a omorat-o. Probabil ca am udat-o prea des si asta a condus la aparitia lighioanei Posted Image
- florile au cazut cand am avut temperaturi scazute. de exemplu anul trecut a venit un val de frig prin mai-iunie exact cand destul de multe plante erau inflorite. in cele doua - trei saptamani cat a durat frigul ( adica undeva in 10 si 15 grade ) mi-au cazut o gramada de flori iar plantele au stagnat. Mai mult, am observat ca florile ramase nu au avut polen deci nu au rodit.
- asa cum s-a spus si mai sus, ingalbenirea frunzelor este asociata cu lipsa anumitor substante necesare plantei. eu folosesc ca ingrasamant "Chilli Focus" si n-am avut probleme niciodata.
- afide am avut o singura data la o planta si am dat cu Mospilan. Ideea este ca dupa ce dai, vreo 4-5 zile nu te atingi de fructe ( in cazul in care ai deja )
- teoria spune ca pamantul ar trebui sa aiba un ph intre 6 si 7 insa cu asta chiar nu mi-am batut capul.

Poate astea te ajuta:

http://www.betterpet...-gardens/337-2/
http://www.thechileman.org/

Toate cele bune.

Edited by Johnny2006, 01 February 2014 - 20:35.


#44
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ardeii mei au înflorit din nou !
Poate am mai multă baftă de data asta.

" Doar ca inca au probleme frunzele din partea de jos, se rasucesc si se indoaie in jos, pana incep sa se ingalbeneasca si cad. Mai cad si florile uneori. "
Cam aşa au păţit şi ardeii mei. Cineva scria că trebuie folosit un îngrăşământ, dar am fost neglijent...

Dacă nici acum nu leagă, caut îngrăşământ.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 03 February 2014 - 13:45.


#45
Johnny2006

Johnny2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.05.2006
eu as spune ca sunt sanse bunicele sa nu lege deoarece nu are cine sa polenizeze florile alea. pune degetul pe stamine si vezi daca au polen. in felul asta faci si polenizare.
dpmdv plantele arata frumos tinand cont ca suntem in mijlocul iernii iar lumina naturala au deocamdata destul de putin.

Edited by Johnny2006, 03 February 2014 - 14:59.


#46
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostJohnny2006, on 03 februarie 2014 - 14:59, said:

eu as spune ca sunt sanse bunicele sa nu lege deoarece nu are cine sa polenizeze florile alea. pune degetul pe stamine si vezi daca au polen. in felul asta faci si polenizare.
dpmdv plantele arata frumos tinand cont ca suntem in mijlocul iernii iar lumina naturala au deocamdata destul de putin.

La asta ma gandeam si eu. La biologie in scoala ne-a invatat ca putem poleniza artificial prin unirea si frecarea cu blandete a doua flori.

#47
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostJohnny2006, on 01 februarie 2014 - 20:13, said:

salutare,

pe mine m-a "lovit" pasiunea de a cultiva ardei iuti acum vreo cativa ani si de-atunci sunt la datorie in fiecare an . Anul trecut am avut plantate 20 ( douazeci ) de soiuri diferite, de la unii mai putin pretentiosi ( Alba, Ring of Fire, Demon Red ) pana la unii considerati a fi mai greu de cultivat gen Bhut Jolokia. Asadar cum fac/ce am observat eu:
- plantarea o fac in februarie - martie. Perioada de plantare recomandata este intre lunile ianuarie-aprilie. Depinde acum de zona in care locuiesti si deci de cat de multa caldura beneficiezi de-a lungul anului. Ideea este ca in momentul in care planta infloreste sa fi venit deja vara. Pentru germinare folosesc pastile de turba ( jiffy ). Cand planta are in jur de 10 cm o trec in ghiveci. Citeam undeva ca nu este recomandat pamantul de flori pentru ca este mai gras si tine mai multa umezeala ceea ce ar conduce la aparitia ciupercilor/mucegaiurilor ce apoi ataca planta. Daca este asa sau nu, nu stiu. In primii ani foloseam pamant pentru flori insa apoi am schimbat, folosind din cel pentru legume. Nu am avut probleme cu niciunul dintre ele pe timpul verii. O singura data am vrut sa duc o planta peste iarna insa mucegaiul/ciuperca de care-ti spuneam mi-a omorat-o. Probabil ca am udat-o prea des si asta a condus la aparitia lighioanei Posted Image
- florile au cazut cand am avut temperaturi scazute. de exemplu anul trecut a venit un val de frig prin mai-iunie exact cand destul de multe plante erau inflorite. in cele doua - trei saptamani cat a durat frigul ( adica undeva in 10 si 15 grade ) mi-au cazut o gramada de flori iar plantele au stagnat. Mai mult, am observat ca florile ramase nu au avut polen deci nu au rodit.
- asa cum s-a spus si mai sus, ingalbenirea frunzelor este asociata cu lipsa anumitor substante necesare plantei. eu folosesc ca ingrasamant "Chilli Focus" si n-am avut probleme niciodata.
- afide am avut o singura data la o planta si am dat cu Mospilan. Ideea este ca dupa ce dai, vreo 4-5 zile nu te atingi de fructe ( in cazul in care ai deja )
- teoria spune ca pamantul ar trebui sa aiba un ph intre 6 si 7 insa cu asta chiar nu mi-am batut capul.

Poate astea te ajuta:

http://www.betterpet...-gardens/337-2/
http://www.thechileman.org/

Toate cele bune.

Salut , unde cultivi in ghivece sau afara? Am si eu o gramada de soiuri ii tin in ghivece pe balcon , rezista si peste iarna .Acum am rasaduri de o luna pentru anul asta.

#48
Johnny2006

Johnny2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcat1, on 03 februarie 2014 - 17:01, said:

Salut , unde cultivi in ghivece sau afara? Am si eu o gramada de soiuri ii tin in ghivece pe balcon , rezista si peste iarna .Acum am rasaduri de o luna pentru anul asta.

pe balcon ii cresc si eu altfel nu as avea nicio sansa. pentru anul asta inca nu am pus nicio samanta in pamant. probabil pe la sfarsitul lunii voi intra in campania agricola de primavara :D
peste iarna nu am prea incercat sa-i trec. in primul rand din lipsa de spatiu. am incercat o data cu un soi pitic ( Alba ), insa mi-a murit. iarna asta am incercat din nou cu acelasi soi si pana acum totul este bine, insa ... mai este mult pana departe Posted Image

ce soiuri cultivi si mai ales cum ii conservi peste iarna ?

Edited by Johnny2006, 03 February 2014 - 18:52.


#49
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" ...pune degetul pe stamine si vezi daca au polen. in felul asta faci si polenizare. "
Mulţumesc de idee, dar am procedat aşa cu ei imediat ce apăreau flori noi.

În noiembrie-decembrie anul trecut am luat polen de la unul din ei şi am atins florile celuilalt.
Mai am habar şi eu despre polenizarea încrucişată şi alte trucuri ce ţin de botanică.

Am folosit şi beţişoare cu vată la capăt, în speranţa că polenul aderă mai bine la vată.

#50
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostMos_Ilie, on 03 februarie 2014 - 19:25, said:

" ...pune degetul pe stamine si vezi daca au polen. in felul asta faci si polenizare. "
Mulţumesc de idee, dar am procedat aşa cu ei imediat ce apăreau flori noi.

În noiembrie-decembrie anul trecut am luat polen de la unul din ei şi am atins florile celuilalt.
Mai am habar şi eu despre polenizarea încrucişată şi alte trucuri ce ţin de botanică.

Am folosit şi beţişoare cu vată la capăt, în speranţa că polenul aderă mai bine la vată.

Nu tine plantele langa calorifer, sunt variatii prea mari de temperatura. Eu aveam geamul indreptat spre sud.

#51
Johnny2006

Johnny2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.05.2006
Mos_ilie, am recitit articolul indicat de medelin992. Dpmdv acolo gasesti o mare parte din raspuns. Apoi cautand pe net am gasit asta. Vezi punctul 5. Desi tu nu te confrunti cu caderea florilor, totusi variatiile de temperatura s-ar putea sa fie cauza. Oricum, majoritatea covarsitoare articolelor referitoare la ardeii iuti in perioada de iarna se refera la cum sa-i faci sa supravietuiasca. Eu zic ca daca mai ai rabdare vreo 3 luni de zile problema ta s-ar putea sa se rezolve de la sine.

#52
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...variatiile de temperatura s-ar putea sa fie cauza. "
Am citit despre posibilele cauze pe link.
Nu cred că temperatura ar fi cauza, dar poate mă înşel.
Temperatura nu se modifică mai mult de 5 - 7 grade şi este lentă.

Din link am mai aflat că e bine ca polenizarea să se repete.

" Eu zic ca daca mai ai rabdare vreo 3 luni de zile problema ta s-ar putea sa se rezolve de la sine. "
E foarte posibil. Eu sper ca prin luna Mai să strâng prima "recoltă" pe 2014.

Edited by Mos_Ilie, 04 February 2014 - 09:35.


#53
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostJohnny2006, on 03 februarie 2014 - 18:52, said:

pe balcon ii cresc si eu altfel nu as avea nicio sansa. pentru anul asta inca nu am pus nicio samanta in pamant. probabil pe la sfarsitul lunii voi intra in campania agricola de primavara Posted Image
peste iarna nu am prea incercat sa-i trec. in primul rand din lipsa de spatiu. am incercat o data cu un soi pitic ( Alba ), insa mi-a murit. iarna asta am incercat din nou cu acelasi soi si pana acum totul este bine, insa ... mai este mult pana departe Posted Image

ce soiuri cultivi si mai ales cum ii conservi peste iarna ?

Soiuri am foarte multe  cred ca vreo 80 ,am toate speciile dar  o parte le cultiv prima data anul asta. Peste iarna nu rezista toate soiurile la fel,cel mai bine rezista C frutescens , C bacatum  ,C chinense iar din  C anuum rezista cel mai bine soiurile cu fructe mici( mai salbatice) .Anul asta am pentru prima data C pubescens care e cel mai rezistent la frig . Ca ingrijire iarna ii tin pe balcon unde temperatura nu scade sub 5C si ii ud rar . Cel mai mult mi-a trait un ardei 4 ani.

Edited by cat1, 04 February 2014 - 17:20.


#54
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu am avut niste ardei in ghiveci si pana nu i-am scos afara pe balcon prin aprilie, nu a legat nici o floare :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate