Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teapa ionut plotuna aka thegameionut1 pe okazii

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pe okazii sunt doar câteva zeci (cred). Dau calificative negative explicite acolo de fiecare dată, dar multe din ele s-au și șters în timp (datorită problemelor din sistemul lor).
Soluția, ca și în alte domenii: clienții corecți plătesc și pagubele de la cei incorecți.

#20
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postretele, on 20 decembrie 2013 - 17:20, said:

Eu am o listă de peste 500 de astfel de "țepe", strânse de-a lungul anilor (colete neridicate).
Însumate, pierderile probabil bat spre vreo 9.000 de lei...
normal ca daca tot vinzi routere vechi , cabluri, telefoane si alte bazdacuri d-astea.

#21
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postmezzadri, on 13 decembrie 2013 - 22:27, said:

Salut.

Aveti grija la userul thegameionut1 de pe okazii.ro , cu adresa de email [email protected] si numele real de Ionut Plotuna, cu numerele de telefon 0748381857 / 0746462262 , din HUEDIN , judetul CLUJ. Incheie licitatii si apoi nu ridica coletul de la posta.
Iată cum poți ajunge la rezultatul ăsta în 3 pași:
Pasul 1:
Scanezi chitanța tur
Pasul 2:
Scanezi chitanța retur
Pasul 3:
Trimiți cele două scanări la [email protected]

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postadelina16, on 21 decembrie 2013 - 16:17, said:

normal ca daca tot vinzi routere vechi , cabluri, telefoane si alte bazdacuri d-astea.
Nu e normal deloc, indiferent ce-ai vinde. În lumea civilizată trebuie să plătești înainte ca să primești ceva.
În cazul meu, nu erau produse de IT, problemele se datorau clientelei de tip adelina16, adică fete, fragede la vârstă și la minte...

#23
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
aa, iarasi normal, deci alea liciteaza asa aiurea, dupaia vad ca nu au bani sau a gasit mai ieftin in alta parte sau nu mai ridica sa nu vada parintii ce scumpete a vrut sa-si ia. Daca esti reprez avon sau orifl sau vinzi haine si bjuterii poate fi chiar teapa de la concurentii tai. Liciteaza , dau adresa altuia / alteia care evident ca nu ridica si asta e. Sa te descurajeze si sa renunti ca sa aibe ei piatza

Vezi ce stiu? am presupus doar si e si adevarat. Zi ca nu-s desteapta.

Edited by adelina16, 26 December 2013 - 16:36.


#24
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postretele, on 20 decembrie 2013 - 17:20, said:

Eu am o listă de peste 500 de astfel de "țepe", strânse de-a lungul anilor (colete neridicate).
Însumate, pierderile probabil bat spre vreo 9.000 de lei...
Baga la nimereala cateva exemple? Vreau sa invat din experienta ta - nu ma intereseaza ce cont ai pe vreo pagina - doar exemple la nimereala cu ce scuze au INVOCAT cand nu au ridicat ceva.

Eu vand/cumpar - pana acuma am dat doar de un tip care nu a vrut sa mai vanda ceva - Din cine stie ce motiv nu a vrut sa mai vanda lucrul ala - Mi-a parut o faza amuzanta si cam atata - Din fericire eram in oras si nu am consumat vreun ban cu drumul.
Din cauza ca eram interesat sa ramana id-ul cu o imaginea faina - sa nu am parte de promo negativ/scandal: Am ramas in relatie buna si i-am acceptat scuzele.

Ps: Ca si in situatia asta: Nu este nevoie de mare lucru ca un nene sa iti strice toata vanzarea.

View Postretele, on 26 decembrie 2013 - 13:09, said:

Nu e normal deloc, indiferent ce-ai vinde. În lumea civilizată trebuie să plătești înainte ca să primești ceva.
În cazul meu, nu erau produse de IT, problemele se datorau clientelei de tip adelina16, adică fete, fragede la vârstă și la minte...
Ai incercat sa vinzi doar local? cu ridicare personala?

View Postadelina16, on 26 decembrie 2013 - 16:37, said:

aa, iarasi normal, deci alea liciteaza asa aiurea, dupaia vad ca nu au bani sau a gasit mai ieftin in alta parte sau nu mai ridica sa nu vada parintii ce scumpete a vrut sa-si ia. Daca esti reprez avon sau orifl sau vinzi haine si bjuterii poate fi chiar teapa de la concurentii tai. Liciteaza , dau adresa altuia / alteia care evident ca nu ridica si asta e. Sa te descurajeze si sa renunti ca sa aibe ei piatza

Vezi ce stiu? am presupus doar si e si adevarat. Zi ca nu-s desteapta.
Din cauza asta nici nu am incredere in trmis prin posta - Eu chiar daca discut cu diferite persoane si fac vreo oferta pe ce ma intereseaza - Precizez ca oferta este valabila 12-24 de ore - Sa nu ma caute ala dupa cateva zile dupa ce vede ca nu are vreo oferta - sa ma tina ocupat.
Mai incolo imi pare S.F. sa cumperi ceva fara proba.

#25
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostMos-Nicolae, on 27 decembrie 2013 - 19:11, said:

Baga la nimereala cateva exemple? Vreau sa invat din experienta ta - nu ma intereseaza ce cont ai pe vreo pagina - doar exemple la nimereala cu ce scuze au INVOCAT cand nu au ridicat ceva.
N-a venit avizul de la poștă, au plecat din țară, nu mai au bani, s-au răzgândit, etc.
După o vreme nu m-au mai interesat motivele, nici nu mai contau, dar prefer să am o listă neagră, de care țin cont cu sfințenie. Rata de neridicare în cazul meu e undeva pe la 7%.

#26
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postretele, on 28 decembrie 2013 - 17:47, said:

N-a venit avizul de la poștă, au plecat din țară, nu mai au bani, s-au răzgândit, etc.
După o vreme nu m-au mai interesat motivele, nici nu mai contau, dar prefer să am o listă neagră, de care țin cont cu sfințenie. Rata de neridicare în cazul meu e undeva pe la 7%.
"nu am bani" - Am patit si eu cativa de genul asta sa ma faca sa promit ca pastrez ceva - si cand vine data aia sa aud ca nu mai are bani.
Pe mine ma oftica ca nu anunta: Te lasa 1-2-3 zile si cand vine ziua aia de facut treaba - cand iti pregatesti ziua aia sa fie mai libera - isi aduce aminte si prostul sa spuna ca nu mai are bani.
In rest o sa razi dar am patit si eu faza cu posta romana care mi-a trimis hartia aia maronie la alta adresa - doar ca eu ma duc la posta si intreb daca a venit ceva - Dau buletinul si se rezolva.

#27
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postretele, on 28 decembrie 2013 - 17:47, said:

Rata de neridicare în cazul meu e undeva pe la 7%.
Dacă cei 7% fac referire la ceea ce ai scris anterior:

"Eu am o listă de peste 500 de astfel de "țepe", strânse de-a lungul anilor (colete neridicate).
Însumate, pierderile probabil bat spre vreo 9.000 de lei...

Acest lucru înseamnă că ai avut un minimum de 7142 articole vândute(din care n-au fost ridicate peste 500)...
Nu există absolut niciun dubiu că fabulezi, fie din cauza vârstei, fie din cauza etnobotanicelor!

View Postretele, on 26 decembrie 2013 - 13:09, said:

În lumea civilizată trebuie să plătești înainte ca să primești ceva.
Uite aici lume civilizată...

#28
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Depinde si cu ce se ocupa si daca face si lucruri la nivel de gainarie: Daca ma apuc acuma sa desfac un laptop rezulta foarte multe piese - unele dintre ele care sigur nu prea o sa se vanda vreodata.
Daca vinde ceva cu comanda minima intr-o anumita suma - Baiat priceput.

Eu unul nu suport nu suport sa vand lucruri sub 100 de ron - si nu suport sa negociez pe teren: Toata negocierea pe yahoo - vizita pe teren - confirma produsul si gata - Fara durere de cap si alte astea.
Am luat si eu o suma de tepe SH - Daca ma apuc acuma sa spun cate probe trebuie facute unui laptop - si cat dureaza: Cred ca m-ai injura in gand daca ai da de mine pe post de client.

Edited by Mos-Nicolae, 01 January 2014 - 18:10.


#29
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMos-Nicolae, on 01 ianuarie 2014 - 18:10, said:

Eu unul nu suport nu suport sa vand lucruri sub 100 de ron
Tu chiar ești un fermecat!...

#30
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Post123321, on 02 ianuarie 2014 - 11:59, said:

Tu chiar ești un fermecat!...
Daca discutam 30 de minute iti garantez ca o sa iti schimbi modul de a face lucruri.
Mai bine putine produse si intr-o anumita suma - Calitate/firma Vs. multe de firme slabe si care se vand cu taraita.
Acuma nici nu stiu ce vindeti voi - Eu mai ma ocup cu produse I.T.: Tot ce tine de desktop - laptop si de ce nu periferice.
Produse sub 100 de ron - Fac o lista cu toate alea si gasesc un amic care se ocupa cu vanzarea lor in targ - dau tot ce nu pot vinde dintr-un laptop: Carcasa - tastatura - boxe - microfon - camera - placa de retea - diverse.
Rami - hard - monitor - dvd-rw - placa de baza - procesor - Astea se vand repede - Cele de mai sus tin de sansa si cat de raspandit este laptopul ala. - Ala si fiind motivul pentru care iau laptopuri care au prins la public: Un Dell D620/D630 se vinde incredibil de repede la bucata - Sunt foarte multe modele pe piata si tot timpul trebuie piese - la un asemenea Dell gasesti cere si pentru carcasa si tastatura. - Altele invatate pe parcurs.

Edited by Mos-Nicolae, 02 January 2014 - 12:18.


#31
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMos-Nicolae, on 02 ianuarie 2014 - 12:07, said:

Daca discutam 30 de minute iti garantez ca o sa iti schimbi modul de a face lucruri
Scrie aici pe ce anume vrei ca să facem pariu?

#32
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Post123321, on 02 ianuarie 2014 - 12:11, said:

Scrie aici pe ce anume vrei ca să facem pariu?
Te felicit ca ai rabdare - dar dupa cum se vede tu chiar ai magazin de asa ceva.
Eu fac asta ca un fel sursa de venit pe langa - Nu ma deranjeaza cu nimica daca o luna nu vand nimic.
Urmaresc okazii/mercador/tocmai/c.g./adresele locale si daca vad ceva la pret bun - Iau lucrul ala si in functie daca este ceva ce se poate repara cu minim de interventie - Se repara, caz contrar vand pe bucata: Dar totul in minim 100 de ron - Nu ma apuc sa vand 1Gb de ram si sa fac vreun drum pentru 40-50 de ron, sau alte piese ieftine.

Mie imi pare mai usor sistemul gandit de mine: Nu stau sa ma duc uneva sa instalez vreun modul 3G pe laptop - sa faca probe... pentru 30 de lei? Nu.. Mc... mai bine prefer o suma minima sa imi merite deranjul.

Edited by Mos-Nicolae, 02 January 2014 - 12:28.


#33
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
E OK totuși că s-a lămurit esențialul în privința ta:

View PostMos-Nicolae, on 02 ianuarie 2014 - 12:28, said:

Nu ma deranjeaza cu nimica daca o luna nu vand nimic.


#34
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Nu traiesc din asta si nu o fac la nivel de gainarie - Cateva sute de ron Vs. 10 drumuri la posta sa faci 100 de ron.
Asta este gandirea...

Daca prind 3 laptopuri de serie buna - Petrec cateva ore sa desfac totul ok - Testez componentele - fac repede un pachet cu toate astea si 3 ecrane led a 250 de ron bucata Plus rami/hard/procesor.... o sa pricepi care este diferenta intre noi.
In loc sa vand lunar de 50 de lei... prefer sa vand mai rar si mai bine - Cu minim de deranj.

#35
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMos-Nicolae, on 02 ianuarie 2014 - 12:40, said:

In loc sa vand lunar de 50 de lei... prefer sa vand mai rar si mai bine - Cu minim de deranj.
Ia verifică acum dacă există măcar o singură zi sub 1000lei!...

#36
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Ok - Ma bucur pentru tine ca iti merge afacerea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate