Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#4897
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
Sa incep cu inceputul.in 2011 mi sa montat centrala,o centrala atmos de 25kw cu gazeificare.in primul an randamentul nu mi sa parut ok tinand cont de faptul ca pentru a avea o temperatura in locuinta trebuia sa ridic temperatura cazanului la 90 grade iar caloriferele nu se incalzea in totalitate.ceva nu erea in regula pentru ca centrala nu era subdimensionata,tinand cont ca am o suprafata de 100 mp.
In urmatorul an am chemat 3 instalatori sa imi rezolve problema,insa nimic concret:unu ca mai trebuie o pompa intre tur retur,altu ca el nu ar fi facut instalatia asa,nici unu cu o idee care sa imi rezolv problema.Eu sunt de profesie sudor(de aceea am si zis ca prea multe nu stiu).Intr-o zi,asta in 2010(pana atunci m-am chinuit asa si am ars si multe lemne)m-am uitat putin la instalatie si am inceput sa tai din ea,ce mi se parea mie ca ar fi in plus si mi-ar crea aceasta problema dar rezultatul era acelasi.La urma urmei intr-o noapte,am descoperit cauza,tot de unu singut,robinetul de pe turul caloriferelor.meseriasul imi pusese din acelea pe reglaj(pe trepte 1,2,3,4,5).am desfacut capul robinetului si de atunci centrala sta pe 70 grade si in casa ajunge pana la 28 grade.De aici si problema cu automatizarea pentru ca de la atata caldura cred ca a aparut si condensul in casa.
DE AICI NEINCREDEREA IN ASA ZISI MESERIASI CARE MERG MAI MULT LA GHICI.
Acum pentru iarna viitoare vreau sa pun un puffer si sa pot sa ii fac o automatizare cu un termostat de ambient.Pe instalatia asta nu am nici un senzor pe nici o pompa cea ce mi sa parut ciudat.
De aceea incerc sa adun mai multe sfaturi ca cine stie ce petarde mai gasesc sa mi le instaleze.

#4898
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
MESERIASUL a lucrat ok....cel care nu a inteles sistemul , ai fost tu...pune capul termostatizabil la locul lui si regleaza ventilatorul la 70(sau la cat vrei tu sa mergi cu cazanul)....nu uita cand ajungi la temperatura maksima (nu.mi mere tasta "ics") setata sa reglezi si usita aia cu lant din spatele cazanului...

...daca vrei si puffer , acel controler MTS 11z este eact ce iti trebuie...

#4899
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kikicris_87, on 26 mai 2017 - 22:42, said:

Sa incep cu inceputul.in 2011 mi sa montat centrala,o centrala atmos de 25kw cu gazeificare.in primul an randamentul nu mi sa parut ok tinand cont de faptul ca pentru a avea o temperatura in locuinta trebuia sa ridic temperatura cazanului la 90 grade iar caloriferele nu se incalzea in totalitate.ceva nu erea in regula pentru ca centrala nu era subdimensionata,tinand cont ca am o suprafata de 100 mp.
...Intr-o zi,asta in 2010(pana atunci m-am chinuit asa si am ars si multe lemne) m-am uitat putin la instalatie si am inceput sa tai din ea,ce mi se parea mie ca ar fi in plus si mi-ar crea aceasta problema dar rezultatul era acelasi.La urma urmei intr-o noapte,am descoperit cauza,tot de unu singut,robinetul de pe turul caloriferelor.meseriasul imi pusese din acelea pe reglaj(pe trepte 1,2,3,4,5).am desfacut capul robinetului si de atunci centrala sta pe 70 grade si in casa ajunge pana la 28 grade.De aici si problema cu automatizarea pentru ca de la atata caldura cred ca a aparut si condensul in casa.
DE AICI NEINCREDEREA IN ASA ZISI MESERIASI CARE MERG MAI MULT LA GHICI.
Sa nu te impinga pacatul sa scoti robinetii termostatabili, vei face o mare prostie ! Ma refer in contextul aparitiei stocatorului in schema.

 kikicris_87, on 26 mai 2017 - 22:42, said:

Acum pentru iarna viitoare vreau sa pun un puffer si sa pot sa ii fac o automatizare cu un termostat de ambient.Pe instalatia asta nu am nici un senzor pe nici o pompa cea ce mi sa parut ciudat.
De aceea incerc sa adun mai multe sfaturi ca cine stie ce petarde mai gasesc sa mi le instaleze.
Foarte corecta idee este cea boldata! Bravo.

Cazanul va introduce toata energia termica in stocator, iar din stocator prin intermediul unei pompe cu turatii variabile (care nu se teme daca s-au inchis tot robinetii termostatabili) agentul termic va fi livrat spre calorifere.
Posted Image

#4900
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011

 maryo_instal, on 27 mai 2017 - 02:02, said:

MESERIASUL a lucrat ok....cel care nu a inteles sistemul , ai fost tu...pune capul termostatizabil la locul lui si regleaza ventilatorul la 70(sau la cat vrei tu sa mergi cu cazanul)....nu uita cand ajungi la temperatura maksima (nu.mi mere tasta "ics") setata sa reglezi si usita aia cu lant din spatele cazanului...

...daca vrei si puffer , acel controler MTS 11z este eact ce iti trebuie...
daca nu am inteles,eu atunci de ce mi se racea caloriferur chiar daca era la maxim reglat din capul robinerului si acum cu el scos frige in continu?

Edited by kikicris_87, 27 May 2017 - 09:44.


#4901
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poate ca nu era montat corect.
Sau poate ca nu au fost imperecheate corect, adica ai un cap termostatic care nu se potriveste cu robinetul. (robinetul are cuiul mai lung decit trebuie sa fie, ca sa se potriveasca cu respectivul cap termostatic)

#4902
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
Am tot cautat pe internet o schema care sa ma ajute la imbunatatirea pe care vreau sa o fac si am gasit ceva,acum sa-mi spuneti daca sunt bune.prima ar fi ma costisitoare ca bani.si in cele din urma am inteles de pe you tube ca se pote pune senzor pe pompa  dintre cazan si puffer si intre puffer si calorifere pot pune un controler cu termostat de ambient atasat.este adevarat?

Attached Files


Edited by kikicris_87, 28 May 2017 - 21:28.


#4903
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Schema a doua am aplicat-o eu in principiu presurizata. Am in plus o vana de amestec termostatata pe circuitul radiatoarelor.

Dupa parerea mea Pb si Pva trebui puse pe retur nu pe tur.

Configuratia asta merge fara controler, doar cu  5 termostate de contact/imersie, unul de cos si termostatul de ambianta.
Apar probleme doar cand puferul e plin si pe retur vine agent fierbinte.
Eu am rezolvat cu un controler facut cu Arduino dar termostatele sunt de backup.

Vanele cu 3 cai motorizate sunt destul de scumpe si mai trebuie si un controler.

Poate te ajuta schema mea cu ceva.
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170528/4faa4d56d21020163382e1246537f111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radurus, 28 May 2017 - 23:28.


#4904
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@kikicris:  vad ca esti aproape de mine: fa-ti 2 ore timp si vino sa vezi si instalatia mea!

#4905
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

 kikicris_87, on 28 mai 2017 - 21:23, said:

Am tot cautat pe internet o schema care sa ma ajute la imbunatatirea pe care vreau sa o fac si am gasit ceva,acum sa-mi spuneti daca sunt bune.prima ar fi ma costisitoare ca bani.si in cele din urma am inteles de pe you tube ca se pote pune senzor pe pompa  dintre cazan si puffer si intre puffer si calorifere pot pune un controler cu termostat de ambient atasat.este adevarat?
Eu de exemplu iti recomand acesta schita care poate fi universal valabila la orice cazan pe combustibil solid, pompa dintre cazan si puffer va fi comandata de un controler pentru puffer , iar pompa si servomotorul de dupa puffer le comanzi cu un alt controler pentru vane de amestec cu servo cu sonda externa de temperatura si posibilitatea conectarii oricarui termostat de ambient.Poti lua in calcul si sfaturile, parerile @richi_e care din cate stiu e destul de vechi pe aici.

Attached Files


Edited by CAZANE, 29 May 2017 - 08:29.


#4906
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
@CAZANE
Exista si o specificatie a numerelor din schita ?

multumesc

#4907
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Pentru cei interesati, am centralizat (acum 3 ani) schemele de conectare de la Atmos intr-un document.
http://cloud.tapatal...e conectare.doc

Edited by radurus, 29 May 2017 - 10:17.


#4908
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

 vergil_br, on 29 mai 2017 - 09:35, said:

@CAZANE
Exista si o specificatie a numerelor din schita ?

multumesc
Exista aceasta specificatie a numerelor,este chiar de la ei de pe site, scuze ...de fapt trebuia sa pun din prima schema de montaj cu explicatiile necesare ca nu toata lumea stie aceste semnificatii.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   245.27K   86 downloads


#4909
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010

 kikicris_87, on 27 mai 2017 - 09:35, said:

daca nu am inteles,eu atunci de ce mi se racea caloriferur chiar daca era la maxim reglat din capul robinerului si acum cu el scos frige in continu?
...era normal sa se raceasca ...tie iti ajungea temperatura ambientala la valoarea setatat de tine la capetele termostatizate  si acestea actionau robiletul in sensul ca opreau accesul agentului in radiator ...radiatoarele cedau caldura in camera printr.un schimb de temperaturi( convectie) si astfel ele ajungeau sa aiaba aceeasi temperatura cu restul obiectelor din camera  ...nu se receau mai jos decat temperatura ambientala...cand temperatura din camera cobora sub pragul reglat la capetele termstatzate , acestea deschideau robinetul de tur si se relua procesul de incalzire ....si tot asa la fiecare radiator...la un momentdat se inchideau majoritatea radiatoarelor si nemaicirculand agentul perin radiatoare , se incalzea foarte tare cazanul..(de acolo acele 90 de grade....cazanul NU AVEA DESCARCARE...de aceea ti sa recomandat un pufer...sa stocheze acest surpplus de caldura si de al furniza mai tarziu cand nu vei mai avea combustibil in cazzan)...sper sa intelegi ce iti eplic...
..revin ...pune capetele la locul lor ...ele nu au nici o probleme ..tu ai inteles gresit sistemul (stai linistit ...90 la suta inteleg sistemul pe dos si acuza ca nu sant bune capetele , sau nu au fost puse corect  sau nu trebuiau puse delo).....

#4910
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011

 richi_e, on 29 mai 2017 - 07:14, said:

@kikicris:  vad ca esti aproape de mine: fa-ti 2 ore timp si vino sa vezi si instalatia mea!
ok saptamana viitoare am concediu si asi putea.de unde sunte-ti?un msj cu nr de telefon macar sa luam legatura.

 maryo_instal, on 29 mai 2017 - 15:58, said:

...era normal sa se raceasca ...tie iti ajungea temperatura ambientala la valoarea setatat de tine la capetele termostatizate  si acestea actionau robiletul in sensul ca opreau accesul agentului in radiator ...radiatoarele cedau caldura in camera printr.un schimb de temperaturi( convectie) si astfel ele ajungeau sa aiaba aceeasi temperatura cu restul obiectelor din camera  ...nu se receau mai jos decat temperatura ambientala...cand temperatura din camera cobora sub pragul reglat la capetele termstatzate , acestea deschideau robinetul de tur si se relua procesul de incalzire ....si tot asa la fiecare radiator...la un momentdat se inchideau majoritatea radiatoarelor si nemaicirculand agentul perin radiatoare , se incalzea foarte tare cazanul..(de acolo acele 90 de grade....cazanul NU AVEA DESCARCARE...de aceea ti sa recomandat un pufer...sa stocheze acest surpplus de caldura si de al furniza mai tarziu cand nu vei mai avea combustibil in cazzan)...sper sa intelegi ce iti eplic...
..revin ...pune capetele la locul lor ...ele nu au nici o probleme ..tu ai inteles gresit sistemul (stai linistit ...90 la suta inteleg sistemul pe dos si acuza ca nu sant bune capetele , sau nu au fost puse corect  sau nu trebuiau puse delo).....
Este adevarat ca poate am inteles gresit.si totusi erau date la maxim iar temperatura era setata de mine la 90 nu se ridica ea singura.iar caloriferul sus frigea si jos rece.

#4911
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
nu inteleg de ce, dar nu pot sa folosesc mesageria privata!.. asa ca, ai adresa mea de email, trimite un mesaj si te sun eu mine. [email protected]

#4912
Marinica77

Marinica77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2017
Salutare,

Sunt nou in domeniul centralelor cu gazeificare, asa ca va rog fiti putin rabdatori cu intrebarea mea :

Trebuie sa cumpar lemne (nu neaparat pt iarna urmatoare, deci nu trebuie sa fie neaparat uscate deja, pot sa le tin 1-2 ani la uscat) si am doua optiuni (in judetul Brasov):

- ''blana'' de fag , ca aici: https://goo.gl/18N3sc sau aici https://goo.gl/Sb4pdg , e in jur de 170 lei metru ster
- sau lemn de fag ca aici https://goo.gl/ycmJVs si aici https://goo.gl/GTKncE , in jur de 230 lei metru ster

Centrala este asta: https://goo.gl/5b2DKP , Dakon KP Pyro, insa in instructiunile ei nu prea se face referire la forma lemnului care trebuie folosit - ''combustibilul indicat este din bucati sau butuci de lemn cu diametrul de pana la 100mm si umiditate maxima 20%. Lungimea butucilor si bucatilor poate sa fie de la 430mm pana la 580mm''

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Din cate stiu, cu cat este mai groasa bucata de lemn folosita, cu atat are o ardere mai de durata, insa cat este de important si de relevant pana la urma? Poate functiona centrala la fel de bine si cu bucati mai mici (blana de fag)? Probabil va trebui alimentata mai des, nu?

Daca aveti si ceva sugestii legate de achizitia de lemn, va rog sa imi trimiteti un mesaj privat!

Multumesc!

#4913
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Daca lemnele sunt prea groase, nu ard bine, o sa fumege mult si o sa ai depuneri de gudron. Daca lemnele sunt mult prea subtiri s-ar putea sa gazeifice prea puternic si sa ai parte de 'explozii'(centrala e gandita sa reziste la ele) sau ardere interna.
Diametrul minim mai e dat in general de duza de ardere de jos.
De ori unde iei din cele doua tipuri, oricum o sa trebuiasca sa le mai spargi in bucati mai mici. Diametrul de 10 cm e aproximativ cat cercul pe care il faci daca iti folosesti aratatorul si decetul mare de la ambele maine(ca si cand ai prinde cu ele un lemn rotund).
Atentie ca sunt multi tepari la lemne pe olx. La blana o sa fie mai greu de masurat cati metri steri sunt pentru ca daca le aranjezi bine o sa iasa metri cubi. In plus ei o sa zica ca le-au luat la tona si o sa tranforme ei tona in ms, de iesi la pret cam tot pe la 230 lei/ms.

#4914
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
Salut. Vreau și eu o părere despre o centrala defro kdr3 plus. Într-o săptămână as vrea sa o și cumpăr. O sa fie pachetu complet. Puffer, pompe, robineți termostatici etc. Mai are cineva centrala din aceea? Aștept un răspuns concret :-). Mulțumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate