Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Serviio DLNA server pe Synology

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Serviio este un server DLNA scris in java, de aceea, primul pas este sa instalati Java pe masina voastra.

Depinde de TV-ul vostru daca merg subtitrarile...
De fapt despre subtitrari si Transcoding merita Serviio, altfel programul Synology Media Player este destul.

Exista profile pentru cele mai cunoscute marci de TV. De ex Samsung si Panasonic Vierra stiu ca merg subtitrarile fara transcoding, restul... discutabil.
DACA TV-ul NU suporta subtitrari, atunci exista posibiltiatea de "transcoding", adica converteste real-time filmul in format mpeg2 si "arde" optional pe el subtitrarea.

Acest transcoding necesita putere mare de calcul, de aceea produsele Synology cu procesoare ARM nu pot face acest lucru, dar un sistem XPEnology cu procesor x86 ar trebui sa mearga fara mari probleme. Al meu merge Posted Image

Aceasta versiune de Serviio are inclus un FFMpeg modificat, astfel incat suporta transcoding si incearca sa optimizeze resursele.

1. Adaugati in repository:

http://packages.pcloadletter.co.uk/


2. Activati Web Station

Control Panel - Web Services - Enable Web station

Attached File  1.jpg   62.71K   57 downloads

3. Instalati Serviio si Servio Console

Attached File  2.jpg   53.17K   51 downloads

4. Accesati Serviio Console fie din appletul nou aparut, fie

http://<nas ip>/serviioweb/

Daca merge, atunci trebuie sa intrati in File Station, directorul web/serviioweb/view si descarcati library.php

5. Editati library.php cu Notapad sau alt text editor si inlocuiti

<!--
			 <button type="button" id="addPath" name="addPath" class="ui-button ui-widget ui-state-default ui-corner-all btn-small">
				 <?php echo tr('tab_folders_button_add_remote','Add path...')?>
			 </button>&nbsp;&nbsp;	 onclick="addLibRow('libraryTableFolders',null)">-->

cu

<button type="button" id="addPath" name="addPath" class="ui-button ui-widget ui-state-default ui-corner-all btn-small" onclick="addLibRow('libraryTableFolders',null)">
				 <?php echo tr('tab_folders_button_add_remote','Add path...')?>
			 </button>&nbsp;&nbsp;


Puneti la loc fisierul library.php editat folosind File Station - Upload.

6. Configurati Serviio

In Status puteti vedea ce device-uri cer DLNA si le puteti selecta profilul ce se potriveste TV-ului vostru.

Attached File  3.jpg   156.82K   45 downloads

In Library, folositi Add Path si scrieti calea directoarele ce le doriti indexate.
Attached File  Screen Shot 2013-12-13 at 3.01.47 PM.jpg   211.33K   51 downloads

In cazul meu ar fi:

/volume1/Video/
/volume1/Music/
/volume1/Photo/


* directoarele sunt case sensitive!

Dupa ce adaugati un path, bifati ce tip este (imagini, video, audio) si daca doriti sa gaseasca pe net informatii despre fisiere (metadata).

Dati Save!

In Delivery sunt setarile optionale de Transcoding si Subtitrari.

Cum ziceam, depinde de procesorul vostru daca e posibila aceasta actiune.
Attached File  4.jpg   184.2K   39 downloads Attached File  5.jpg   97.64K   49 downloads

Edited by Adm, 13 December 2013 - 15:14.
mutat info din post 2


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
subtitrari .srt transmite pe dlna?
din cat am probat, varianta pe windows nu face asta

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mutat in primul post  by admin

Spoiler

Edited by Adm, 13 December 2013 - 15:16.
mutat


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Din cate stiu eu, DLNA nu contine subtitrari in standard (oficial), iar fiecare producator a implementat suprotul cum l-a taiat capul.

Solutia "universala" ramane transcoding-ul, dar necesita resurse...

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Fata de aplicatia Media Server de la Syno, Serviio ofera o clasificare mult mai buna a fisierelor apreciez mai ales Last Added si Last View dar si restul sunt interesante. Deasemnea este util ca tine mine unde a ramas accesat un fisier video si isi indexeaza automat listele ceea ce Media Serverul Synology nu o face.
Problema la Serviio este ca odata instalat nu imi mai intra in stand-by NAS-ul.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
multumesc, dintr-o multime de softuri testate pe synology serviio este primul care trimite si subtitrarile .srt.

in alta ordine de idei - imi explica cineva va rog ce inseamna transcodarea asta? problema mea este ca televizorul stie de mkv, insa la fisiere de peste 20 de giga incepe sa se poticneasca. pot sa profit cumva de transcodare pe h/w-ul nas-ului, avand in vedere ca nas-ul duce fara probleme orice mkv? nu inteleg daca din profilul televizorului el stie ca televizorul poate decoda mkv si nu mai face transcodare.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Subtitrarile sunt o zona gri, nu exista standard oficial + nu exista suport oficial DLNA, ci implementari ale producatorilor.

Unele TV-uri suporta mkv pe USB, dar nu pe DLNA => serverul DLNA trebuie sa faca transcoding intr-un format suportat de TV.

Transcoding = convertire in timp real intr-un alt format video. Acest proces consuma multe resurse (procesor) si e cu atat mai stresant, cuc at filmul e mai compresat si are o rezolutie mai mare.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
ok, asta am inteles - dar cum fortez nas-ul sa faca transcodare, chiar daca televizorul stie formatul respectiv (inclusiv pe dlna)? n-am probleme cu resursele, am xpenology pe un amd dual core cu 4 giga de ram. problema este procesorul din televizor, ala nu prea poate sa faca decodarea, chiar daca el teoretic stie mkv.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In Delivery - Subtitles - activezi Always!
Asa ar trebui sa mearga...

Daca nu merge, din Status alegi Generic pentru TV-ul tau.
iti dai seama daca face transcoding uitandu-te la cat de ocupat e procesorul NAS-ului cand urmaresti un film pe DLNA.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
tot nu m-am exprimat corect. ce vreau eu sa stiu este daca pot forta nas-ul (si in speta serviio-ul) sa faca transcodare la absolut toate filmele. am citit tot pe aici ca nu face transcoding pt profilul generic, ci doar pt profiluri stabilite.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In Delivery - Subtitles - activezi Always!
Asta implica transcoding!

Poti crea un profil al tau

http://serviio.org/i...w=article&id=24

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
e, vezi acum ca explici ca la prosti, si cu link-uri, inteleg si prostii. in speta, eu   :)
apreciez rabdarea, mai studiez si site-ul serviio, dar in mare cred ca am inteles cum stau lucrurile.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca tv-ul are suport pt. Plex poti incerca sa instalezi Plex pe Syno, vizual arata mult mai frumos interfata fata dar din pacate Plex nu recunoaste unele diacritice. Avantajul la Plex ar fi si aplicatiile pt. Android, iOS ( si Windows).

Edited by MD, 17 December 2013 - 09:52.


#14
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Salut, am instalat (manual) Serviio 1.4.2 pe Nas ce are versiunea DSM 5.2 si problema mea acum e ca nu stiu cum sa accesez Serviio Console, desi cred ca nu m-am prins cum sa instalez Console si e foarte posibil sa nu o am instalata.
Posted Image

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Console este alt pachet, separat.

Iti recomand Plex.

Attached Files



#16
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Da, merci, l-am instalat deja, dar am un Samsung din cele 3 TV din casa care e din seria D si nu imi vede subtitrarile incorporate in mkv.
Practic, Serviio l-as folosi  doar pe el (in camera copiilor).

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am o problema...
Am trecut de la Samsung la LG iar acum vad ca lucrurile se schinmba in ceea ce priveste reteaua mea. Televizorul vede NAS-ul Synology, insa nu reusesc sa intru pe el...
Pe Samsung functioneaza corect, pe LG... nu!

Trebuie schimbat ceva din NAS sau care-i faza, unde gresesc? Trebuie sa intru pe undeva si sa introduc user si parola, caci nu am vazut unde as putea face asta.

#18
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Depinde cum vede lg-ul nas-ul; daca-l vede ca dlna nu cred ca tre sa bagi user/pass, depinde cum ai configurat. Daca il vede folosind samba atunci trebuie user si parola bagate pe tv; daca tv-ul stie nfs share si ai asta enabled pe nas, nu ai nevoie de parola.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate