Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde se schimba dolarii vechi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 f300, on 13 decembrie 2013 - 10:56, said:

Era vorba de (te citez) "un magazin in SUA". Roman sau aroman te descurci destul de greu in US fara sa ai "banca ta".

Era turist in SUA.

Un rezident probabil ca se descurca altfel.

Credeam ca se intelege ca nu e rezident.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint multe magazine suspicioase daca le dai 100$ sau care nu accepta oricum deloc dar daca nu reusesti sa cheltuiesti 100$ in US (indiferent ca esti turist sau martian) probabil ca esti la categoria "couldn't get laid in a womens prison with a handfull of pardons".

#21
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 f300, on 13 decembrie 2013 - 09:28, said:

Nu vor face nimic special, US nu sint ca noi ca se face o hirtie si dupa citiva ani e scoasa din circulatie si nu mai are nici o valoare (asta daca nu a fost mincata valoarea deja pina la nimic de inflatie).


"this note is legal tender for all debts, public and private" nu are termen de expirare si lumea inca mai primeste rest hirtii din anii 80' din cind in cind. Penny de la sfirsitul anilor 40 la fel sint destul de prezenti, astfel incit nici macar nu au o valoare fantastica.

Da, e adevarat ce spui, insa du-te la o casa de schimb valutar si incearca sa le dai o bancnota din astea vechi ! o sa te refuze.Ce scrie e garantat [doar] in USA.

 alexx1402, on 13 decembrie 2013 - 10:54, said:

Eu am schimbat acum cativa ani o bancnota de 20 de dolari din 1990 la un automat BCR, asta dupa ce la ghiseu nu i-a acceptat.

Da, insa daca vor seta bancomatele sa nu mai accepte?

 Seb, on 13 decembrie 2013 - 10:22, said:

@f300
Care banca din Romania accepta dolari vechi? Pe probate, nu presupuneri.

Asta e intrebarea.Deci, ce vor face cei care prefera sa economiseasca in valuta dolar tinandu-i la saltea pentru multi ani?

Edited by november_soul, 13 December 2013 - 11:13.


#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 november_soul, on 13 decembrie 2013 - 11:16, said:

Asta e intrebarea.Deci, ce vor face cei care prefera sa economiseasca in valuta dolar tinandu-i la saltea pentru multi ani?

Cum inteleg ca nu se pune problema sa ii schimbe acolo e relativ naspa pentru ei. Daca "preferi" sa iti bagi munca in niste hirtiute emise nu de alta tara dar pe alt continent si unde nu o sa ajungi "pentru multi ani" si nu cunosti pe careva sa ajunga atunci nu cred ca o sa ti se intimple lucruri prea bune. Logic o sa stai la mina smenarilor balcanici.

Si faza e ca lucrul cu cash-ul fizic, mai ales din alta tara, este din ce in ce mai scump. In tari de-alde Turcia, Romania, etc mai merge treaba dar mergi cu Euro in New York sau cu dolari in Berlin si sa vezi acolo comisioane si strimbat din nas ca e hirtia prea mica sau prea mare sau prea indoita sau prea veche sau mai stiu eu ce.

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 f300, on 13 decembrie 2013 - 11:08, said:

daca nu reusesti sa cheltuiesti 100$ in US (indiferent ca esti turist sau martian) probabil ca esti la categoria "couldn't get laid in a womens prison with a handfull of pardons".

 f300, on 13 decembrie 2013 - 11:36, said:

dar mergi cu Euro in New York sau cu dolari in Berlin si sa vezi acolo comisioane si strimbat din nas ca e hirtia prea mica sau prea mare sau prea indoita sau prea veche sau mai stiu eu ce.

Nu esti prea consecvent.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Citeste mai atent, vezi ca valutele sint date "incrucisat" si asta are mare relevanta.

Edited by f300, 13 December 2013 - 11:59.


#25
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Da, am vazut. Teoria ta se aplica (sau nu) si daca incerci sa cheltui euro in SUA (sau dolari in Berlin).

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e vorba de nici o teorie, e logic ca o sa poti sa scapi de niste bani care mai sint in circulatie (ca si cei cu 20-30 ani mai vechi ca ei) in tara in care au fost emisi si sint in circulatie. Ca o sa mai dai de vreun timpit pe undeva poate se intimpla, asa sint unii care nu-ti accepta moneda de 5 bani: http://forum.softped...neda-de-5-bani/

Reversul medaliei e ca tendinta e ca ALTE valute sa fie greu si scump de manipulat. In tarile dezvoltate nu vezi prin localitati de 3 parale total ne-turistice exchange-uri ca prin Romania sau Turcia si comisioane fixe + procentuale serioase pe tranzactie sint relativ comune.

#27
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 f300, on 13 decembrie 2013 - 11:36, said:

Cum inteleg ca nu se pune problema sa ii schimbe acolo e relativ naspa pentru ei. Daca "preferi" sa iti bagi munca in niste hirtiute emise nu de alta tara dar pe alt continent si unde nu o sa ajungi "pentru multi ani" si nu cunosti pe careva sa ajunga atunci nu cred ca o sa ti se intimple lucruri prea bune. Logic o sa stai la mina smenarilor balcanici.

Si faza e ca lucrul cu cash-ul fizic, mai ales din alta tara, este din ce in ce mai scump. In tari de-alde Turcia, Romania, etc mai merge treaba dar mergi cu Euro in New York sau cu dolari in Berlin si sa vezi acolo comisioane si strimbat din nas ca e hirtia prea mica sau prea mare sau prea indoita sau prea veche sau mai stiu eu ce.

Sa stii ca problematica este si schimbarea hartiilor bancare EURO, din seriile vechi in noua serie EUROPA (chiar recent s-a introdus noua hartie de 10 euro). De ce? Pentru ca doar bancile din comunitatea Euro au dreptul sa schimbe clientilor hartiile vechi cu cele noi, fara taxa, la noi in Romania nu se poate, sau daca se poate, exista cu siguranta un comision usturator.

 f300, on 13 decembrie 2013 - 12:16, said:

Nu e vorba de nici o teorie, e logic ca o sa poti sa scapi de niste bani care mai sint in circulatie (ca si cei cu 20-30 ani mai vechi ca ei) in tara in care au fost emisi si sint in circulatie.
Asta nu intra in discutie. Dolarii vechi se schimba fara probleme in USA iar euro vechi in tarile emitente de euro. Problema e in restul tarilor, din care face parte si Romania.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 november_soul, on 13 decembrie 2013 - 12:17, said:

Sa stii ca problematica este si schimbarea hartiilor bancare EURO, din seriile vechi in noua serie EUROPA (chiar recent s-a introdus noua hartie de 10 euro). De ce? Pentru ca doar bancile din comunitatea Euro au dreptul sa schimbe clientilor hartiile vechi cu cele noi, fara taxa, la noi in Romania nu se poate, sau daca se poate, exista cu siguranta un comision usturator.

Diferenta enorma e ca e mult mai usor sa gasesti pe careva care merge in Europa decit in US si in cel mai rau caz, chiar presupunind ca euro nu se mai extinde prin alte tari ca Romania sau vecinii ei te duci frumos in Grecia sau Austria la cumparaturi si ai scapat de problema.

#29
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

 alexx1402, on 13 decembrie 2013 - 10:54, said:

Eu am schimbat acum cativa ani o bancnota de 20 de dolari din 1990 la un automat BCR, asta dupa ce la ghiseu nu i-a acceptat.
automatele astea BCR se gasesc in orice sucursala bcr sau unde mai exact ??

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Ev1L, on 13 decembrie 2013 - 15:35, said:

automatele astea BCR se gasesc in orice sucursala bcr sau unde mai exact ??
Zi-ne si unde stai.

In principiu in majoritatea, sau in alea mai mari.

LE: http://www.bcr.ro/ro...itati/retea-ASV

Edited by don_dannielo, 13 December 2013 - 15:41.


#31
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
13 septembrie

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Are si in sediul de pe 13 septembrie (vizavi de Unicredit).

#33
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Din curiozitate intreb: a vazut cineva noua bancnota de 100$ in circulatie prin bancile sau casele de schimb valutar din Romania?

#34
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
aia de 20 $ am schimbat-o la raiffeisen si mi-o lua si pe aia de 10 da nu iese in cealalata parte prin aparat ..... ca o schimba si pe aia .....am dat peste  o fata indragostita nu a mai verificato ... aia de 10 am schimbato la automatele BCR

#35
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.05.2006

 november_soul, on 13 decembrie 2013 - 20:53, said:

Din curiozitate intreb: a vazut cineva noua bancnota de 100$ in circulatie prin bancile sau casele de schimb valutar din Romania?

Am primit eu cand am facut o retragere.

Doar ca atunci cand am avut nevoie de lei si a trebuit sa schimb cateva NU am reusit = la mai multe banci unde am fost aparatele care le verifica NU le recunosc.

#36
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Damianic, on 15 decembrie 2013 - 21:58, said:

Doar ca atunci cand am avut nevoie de lei si a trebuit sa schimb cateva NU am reusit = la mai multe banci unde am fost aparatele care le verifica NU le recunosc.
Pentru ca sunt foarte noi si aparatele inca nu au fost setate sa le recunoasca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate