Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Recomandare pistol airsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Salut.
Nu stiu daca am postat bine aici dar am cautat si nu am gasit alt topic de genu asta.
As vrea daca se pentru amatorii de airsoft, sa-mi recomandati si mie un pistol airsoft bun care sa se incadreze intr-un buget de maxim 350lei si super mega maxim 400 lei Posted Image)
As vrea sa aiba o putere (energie) cat mai mare, peste 0.70J, sa arate bine si cat se poate de fiabil in acesti bani.
Am gasit eu cateva variante dar nu sunt prea multumit :

---ASG CZ 75D COMPACT (PE GAZ)---are o putere destul de mica avand in vedere pretul (310lei) si este comparabil ca putere cu ASG STI LAWMAN care are aproximativ aceeasi putere dar la 150 lei deci este mult prea putin pentru CZ 75.
---ASG MK23---este foarte bun dar foarte mare si da senzatia de plastic ieftin de jucarie pe maner
---KJW MK1---Foarte puternic dar arata destul de ciudat.

Multumesc anticipat si scuze daca am postat gresit.

Edited by Aditzu92, 12 December 2013 - 18:26.


#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Uita-te si la ENFORCER CO2 Umarex Combat Zone si WALTHER P99 DAO CO2 Umarex !

#3
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013

 Barboso, on 12 decembrie 2013 - 18:09, said:

Uita-te si la ENFORCER CO2 Umarex Combat Zone si WALTHER P99 DAO CO2 Umarex !

E adevarat ca cele pe CO2 sunt mai puternice ?

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Da.

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mie mi-ar placea ceva de genu :D.
http://www.okazii.ro...co2--a138805074

#6
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Mai bine un pistol cu bile de cauciuc cumparat la negru din Bulgaria si aia e.

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
@Sew Airosft nu este egal cu autoaparare . Airsoft e mai mult pentru fun . Pur si simplu tragi cu bile in poligon sau in ce prinzi . Daca vorbim de aparare ideea ta e buna si nu prea . Depinde la ce iti trebuie si cat esti dispus sa te risti daca te prinde garda cu asa ceva .

#8
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013

 emyboy, on 12 decembrie 2013 - 18:30, said:

Mie mi-ar placea ceva de genu Posted Image.
http://www.okazii.ro...co2--a138805074

frumos dar prea scump...

#9
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013

 Adi blondu, on 12 decembrie 2013 - 19:01, said:

De ce cauti o arma si nu asa ceva:

[ http://fs68.trilulilu.ro/imgs/Leontin11/o-seara-frumoasa-cu-pace-si-prietenie_c6851e749e8afd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://2.bp.blogspot.com/_Gl0Uumkw2nM/TRtQNi43v0I/AAAAAAAAAA0/_utecganMDE/s1600/porumbel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar nu va inteleg pe unii,credeti ca arma este ultima solutie??Posted Image

Man,sper sa primesti warn pentru offtopic...era vorba sa recomanzi o arma sau sa ma ajuti cu ceva nu sa aberezi

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Adi blondu, on 12 decembrie 2013 - 19:01, said:

De ce cauti o arma si nu asa ceva:
Chiar nu va inteleg pe unii,credeti ca arma este ultima solutie??Posted Image
E mai greu sa tragi la tinta cu porumbei.  Fie ei si albi.

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 Barboso, on 12 decembrie 2013 - 19:06, said:

E mai greu sa tragi la tinta cu porumbei.  Fie ei si albi.

Chestia e ca unii le folosesc pe tinte umane aceste arme airsoft.Posted Image

Tizule Aditzu92 ai avut vreodata o arma adevarata pe mana?Ai facut armata?Cunosti puterea unei arme de foc?
E mult mai simplu si placut,sa cresti porumbeiPosted Image

Edited by Adi blondu, 12 December 2013 - 19:12.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Problema lor si a tintelor.  La fel de bine ar putea folosi o caramida, daca are ceva cu "tinta".
De ce trebuie sa presupui tu ca-l ia ca sa-si impuste vecinul ?

Unii (vezi cazul Placinta) folosesc masinile ca sa loveasca intentionat oameni.  Hai sa interzicem si masinile de-acum !   :death:

#13
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Am tinut o arma de foc in mana,stai linistit.Am aflat de curand de airsoft iar pistolul il voi folosi pentru tir in propria curte (cutii,borcane,etc).Asta ca sa nu mai faca altii presupuneri.Acum va rog sa veniti cu alte recomandari motivate.

#14
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sa nu deviem de la subiect,dar initiatorul sa nu confunde Counter Strike cu realitatea.Ar putea pur si simplu sa traga cu teava cu cornetePosted Image.La ce e nevoie de pistol??Asa ceva nu vedeam decat la militieni pe strada pana in '89.Acum isi cumpara pistol orice dezaxat mintal,plus permis de portarma obtinut foarte usor.Unde mai este siguranta semenilor?
Barbosuu ti-ar place sa-ti fie impuscat un prieten bun,o ruda apropiata de un nebun cu arma?Posted Image

 Aditzu92, on 12 decembrie 2013 - 19:18, said:

Am tinut o arma de foc in mana,stai linistit.Am aflat de curand de airsoft iar pistolul il voi folosi pentru tir in propria curte (cutii,borcane,etc).Asta ca sa nu mai faca altii presupuneri.Acum va rog sa veniti cu alte recomandari motivate.
Pana ajungi sa tragi dupa animale,pasari iar in curand... pe oameniPosted Image

#15
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013

 Adi blondu, on 12 decembrie 2013 - 19:22, said:

Sa nu deviem de la subiect,dar initiatorul sa nu confunde Counter Strike cu realitatea.Ar putea pur si simplu sa traga cu teava cu cornetePosted Image.La ce e nevoie de pistol??Asa ceva nu vedeam decat la militieni pe strada pana in '89.Acum isi cumpara pistol orice dezaxat mintal,plus permis de portarma obtinut foarte usor.Unde mai este siguranta semenilor?
Barbosuu ti-ar place sa-ti fie impuscat un prieten bun,o ruda apropiata de un nebun cu arma?Posted Image


Pana ajungi sa tragi dupa animale,pasari iar in curand... pe oameniPosted Image


Parerea ta,de acum poti evita acest topic te rog.

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Adi blondu, on 12 decembrie 2013 - 19:22, said:

Barbosuu ti-ar place sa-ti fie impuscat un prieten bun,o ruda apropiata de un nebun cu arma?Posted Image
Prietenii mei trag primii !   :harhar:

#17
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 Aditzu92, on 12 decembrie 2013 - 19:33, said:

Parerea ta,de acum poti evita acest topic te rog.

Te-am atins la "punctul sensibil"?
Sa inteleg ca te apuci de cresterea porumbeilor?Posted Image

Edited by Adi blondu, 12 December 2013 - 19:48.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. airsoft se folosesc arme de jucarie, nu arme de foc.

Se folosesc fara permis, dar nu in spatiu public, ci in locuri amenajate, cadru organizat,  si cu echipament de protectie.

Cine insista sa vorbeasca impotriva jucariilor, si bate toaca ca armele de foc sunt rele, etc., cand subiectul este altul, este fie trol, fie idiot, si trebuie banat in ambele cazuri.

Un pistol airsoft dezvolta la gura tevii o energie cinetica de +/- 1 J, cu valori extreme intre 0,3 si 4 J, iar dupa 10-20m, biluta de plastic este un fulg batut de vant.

Un revolver adevarat, de ex. de calibru .500 S&W Mag., poate dezvolta la gura tevii chiar si 4109 J, adica de ~ 4200 X cat au in medie jucariile airsoft, si mai mult, gloantele lor grele, pastreaza o energie cinetica foarte mare chiar si la sute de metri de gura tevii, ba chiar si la kilometri.

Pana si o munite minimala precum .22LR, dezvolta ~ 141-259 Juli la gura tevii, in f. de munitie si teava, iar glontul din plumb poate ucide si la o distanta de 400+ m, daca atinge o zona vitala, sau prin hemoragie, etc.

Orice comparatie intre airsoft si arme de foc, este deplasata si aberanta.

Legat de subiect, acel Umarex P99 care dezvolta max 4 J, o face numai cu bile de 0,12 g, care se opresc in aer imediat, si le bate si vantul, fara precizie.
Se foloseste in general cu bile de +/- 0,35 g, caz in care energia cinetica este muuuuuult mai mica la gura tevii, insa se pastreaza mai bine la distanta, datorita inertiei date de masa, si in plus si precizia este ceva mai buna.
Foarte precis nu este insa oricum, si are un dezavantaj major, are tragaci DAO, care este foarte prost pt. tir, deoarece apasand greu se misca toata jucaria.

Umarex are si modele asemanatoare GLOCK si Beretta, inclusiv unele care dezvolta ~ +/- 2,7 J
Cu bile de 0,35 energia cinetica este insa semnificativ mai mica.
Cele cu tragaci cu mecanism SA sau SA/DA sunt mult mai potrivite pt. tir.

Edited by loock, 12 December 2013 - 20:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate