Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ZTE CPE ZXHN H298N

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#523
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Una noche de samba, de samba, con el chico que baila, que baila. Samba server, cred ca cereti cam multe acestui router low cost.

#524
jjohnny29

jjohnny29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2008
In urma sesizarilor privind parametrii conexiunii - mai exact viteza de download , in loc de rezolvare am primit un tiket inchis dupa ce sa masurat cu laptopul rcs si sa constatat problema, am redeschis tiket pe aceiasi problema dar surpriza a venit in prag de seara asa cum se vede in imaginea atasata.
In mod normal intre orele 12.00- 23.30 viteza varia intre 600-660Mbps ,pe parcursul noptii intre 660-870..880 , foarte rar am prins putin peste 900
Desigur acesi parametri i-am putut avea tot in urma unor sesizari care au avut ca drept urmare adaugarea a inca 1G uplink si intreg orasul avand uplink de 2G  ; De retinut ca mare parte din abonati au abonamente de 20, 50 si 100Mbps f putine de 200 , iar eu fiind singurul fericit cu FB1000 din oras.

Asadar domnilor ce recomandari aveti tinand cont ca acum la orele de varf viteza e undeva in jurul a 300-400Mb iar la orele fara incarcare a retelei obtin maximum 600Mbps?

Attached Files

  • Attached File  img.png   235.7K   94 downloads


#525
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ce oras?

#526
jjohnny29

jjohnny29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2008
Videle /TR

#527
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

 vallythegod, on 08 octombrie 2014 - 17:05, said:

Sper sa nu devin insistent. Google nu prea m-a ajutat si nici rc rds. Va rog, daca stiti sa ma ajutati cu un link sau info cum se activeaza samba server pe h298n. Mersi anticipat
http://www.movistar....L-ZTE-H108N.pdf
La paginile 45-46 scrie cum se configureaza.
Pute-ai citi si manualul daca voiai.

#528
vallythegod

vallythegod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007
Mersi pentru link. Asta e un h108n si nu corespund interfetele. Am citit manualul asta.

Pe routerul oferit de rds pentru abonamentele de 100 se putea activa samba server.

#529
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Am trecut si io de vreo 2 saptamani la abonament de 500. Cablu o fost tras in cateva zile, ii ok, da router inca nu am primit, numa spam periodic de genu:
Stimate abonat,
Dispozitiv WIFI Gigabit pe care l-ati comandat online la RCS & RDS, nu este, momentan, disponibil in stocul punctului de prezenta indicat de dvs.
Revenim in 5 zile pentru confirmarea disponibilitatii echipamentului.
Va multumim pentru asteptare!
RCS & RDS

Voi cam in cat timp de la incheierea contractului ati primit routeru?

#530
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
2-3luni combinat cu lipsa tel fix.

#531
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
noob question... routerul asta permite conexiune pe WAN prin DHCP sau numai prin PPPoE ? Intreb asta deoarece un amic vrea sa treaca de pe RDS pe UPC (200mbps) si vrea sa stie daca poate folosi acest router in caz ca nu o sa i se ofere ceva cu wifi gratuit. Multumesc anticipat.

#532
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca routerul nu e cumparat de la rds, el trebuie returnat in momentul renuntarii.  se poate configura si cu wan dhcp.  upc ofera optiunea wireless doar contra cost din cate stiu eu.

#533
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
Este cumparat (a facut greseala asta). Acum vrea sa treaca pe UPC pentru rahatul de Liga I...

#534
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Aia nu e rahat, e mocirla de rahat. Dar poate sa isi ia TV de la UPC si sa ramana doar cu netul la RDS, eventual cu alt router gigabit daca de asta e nemultumit.

#535
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 macette, on 11 octombrie 2014 - 12:16, said:

Este cumparat (a facut greseala asta). Acum vrea sa treaca pe UPC pentru rahatul de Liga I...

raspunsul este da!

#536
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
din pacate trebuie sa o contrazic pe carmen. firmware -ul rds e limitat la pppoe

#537
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Dar nici ca tine nu e.. Pentru DHCP se pune alt firmware.

#538
stargate13ro

stargate13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 06.09.2005
Dupa 10 luni de functionare ZTE ZXHN H298N s-a blocat si nu si-a mai revenit decat prin revenire la setarile din fabrica ... problema este ca dupa acest incident nu a vrut sa mai faca portforwarding la porturile pe care le aveam deschise inainte de blocare si care erau OK. Am incercat toate metodele date ca exemplu pe acest topic dar fara succes iar Suportul tehnic RDS mi-a spus verde in fata ca ei nu ma pot ajuta ca nu este treaba lor sa faca astfel de setari pe routere :(  Cred ca maine voi returna routerul ca nu am ce face cu un bibelou chinezesc in casa .

#539
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
posteaza aici ps cu setariile facute.

#540
popescuion23

popescuion23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2014
Detin si eu acest router H298N de 4 luni si nici pana acum nu am reusit sa-l setez la toti parametrii (am viteza de 45 mb wifi ) cu toate ca are o multime de setari. Am citit 30 de pagini si am ajuns la concluzia ( ca si pe alte forumuri ) ca nu stiti sa tratati un subiect. Chiar nu e nimeni care sa posteze imagini cu toate setarile care trebuie facute la acest router ca sa functioneze optim (nimeni nu a pomenit de setarile pentru ipv6, pe care eu le-am descoperit prin explorarea fiecarei comenzi)? Daca am fost mai acid este si din cauza ca am schmbat sistemul de operare de 4 ori win 7-win8-win7-win10-win7 , deoarece am observat ca primul se comporta mai bine pe wireles. Daca cineva ma poate ajuta il rog sa-mi raspunda (cei care stiu).Am vorbit si cu baietii de la rds dar in afara sa vina de cateva ori si sa schimbe niste comenzi, pe care nici ei nu stiau ce rol au, au dat din umeri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate