Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cadou pentru invatatoare 50 lei/copil?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
hai sa fim seriosi, nici o invatatoare nu pregateste nimic, doar dau copy/paste din promotia anteriora

practic lucreaza 4 ore pe zi si au 3 luni concediu

la asa munca mai ca mi se pare mare salariul lor in conditiile in care au facut un liceu pedagogic care e condiderat tărâțea liceelor, cel putin pe vremea mea, adica acum 20 de ani numai curvele si toantele se duceau la asa liceu fiind condiderat o ultima solutie pentru cele mai incompetente fufe

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 21:44.


#38
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Imi amintesc de cand eram eu kinder si tot asa era si la mine in clasa . Deh... cica eram clasa de fite . Tata si inca 3 parinti niciodata n-au fost de acord cu cadouri nesimtite de genu .
Si profesoara aia mereu incerca sa imi puna bete in roate , dar ramanea cu incercatu ca eu invatam in fiecare zi si ma durea fix in pix de ea .
Asa ca de banii aia mai bine va motivati copiii decat sa ii dai spaga.
Iar legat de copiii care nu fac fata la cerintele invatatoarei si ii dau acesteia ocazia sa isi bata joc de ei sunt si metode mai neortodoxe de a o face sa-si aminteasca ca e deja platita de stat sa isi faca meseria , nu trebuie sa mai cotizeze si parintii cu bani .

Edited by -Diana-, 12 December 2013 - 08:55.
editat pt jigniri, sper ca este ultima iesire de acest tip, urmatoarea se lasa cu avertisment


#39
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 sandu bogdan, on 11 decembrie 2013 - 12:48, said:

Motivat e una, dar daca  ....

Din partea mea as fi facut un flagrant dar e cam greu pt. ca banii nu-i strangea ea ci mama unui copil si ii ducea ea banii, deci prin intermediari.
Nu ai ce flagrant sa organizezi atat timp cat este initiativa parintilor. Puteti sa ii luati orice: o floare, un Lamborghini, o masina de spalat...
De ce nu va implicati (mai multi parinti) si "sa aduceti suma la un nivel rezonabil"? Prin "rezonabil" intelegand o valoare suportabila si de catre voi.

Uite:

 Prien, on 11 decembrie 2013 - 13:29, said:

Ce sa zic. Eu am dat dar mult mai putin. Am avut grija sa votam doar 30 lei.
Oricum as fi dat mai  mult, pt ca tipa isi facea meseria cu pasiune si placere. Nu am fost incantat de ea, ci super multumit.
A fost un om remarcabil, de care imi aduc aminte cu multa placere si recunostiinta. Desi al meu nu a luat doar premiul I.

Edited by BlueKing-69, 11 December 2013 - 21:58.


#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
majoritatea parintilor si-au adus beizadelele prin spagi grase ca sa fie primiti in zona centrala unde sunt liceele bune si atunci ar fi fost o ofensa pentru ei sa nu cotizeze cat mai gras la cadourile invatatoarei

noi ne-am mutat in zona centrala pentru copii sa fie mai aproape de scoala si am prins loc dupa locul de domiciliu fara sa dam spagi grase si de aici si ura invatatoarei si a directorului, din 30 de elevi doar 3-4 erau inscrisi pe drept conform domiciliul in zona liceului restul erau pe spagi grase

cu cine sa implici mai multi parinti daca 3-4 am fost legat si restul de 20-25 au fost pe baza de spaga la director?

asa e la liceele bune din Iasi, macar am satisfactia ca in clasa a V-a si-a castigat locul prin concurs prin primele locuri la alt liceu foarte bun si apoi am fost chemati daca nu vrem totusi sa ramane la liceul de langa casa si am venit inapoi langa casa dar cu fruntea sus si nu cu sacul de bani carat pt. spaga

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 22:04.


#41
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
@initiator:

Intereseaza-te daca in acei 50 lei nu este inclusa si " atentia" pentru celelalte profesoare de la clasa> Sport, Engleza si Religie. De aceste 3 materii nu se ocupa invatatoarea. La fiimea la scoala dam cate 30 lei ( cei care pot, avem 3 elevi in clasa cu probleme mai deosebite acasa), dar in banii astia sunt incluse atat invatatoarea, cat si cele 3 doamne mai sus amintite.
Pentru cei interesati, la invatatoare ajunge un cadou/plic in valoare de 300/350 lei. Si se da din partea tuturor copiilor, fie ca au contribuit parintii, fie ca nu. Persecutii nu am vazut niciodata din partea ei, chiar este o tipa foarte echilibrata.

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 XZY, on 11 decembrie 2013 - 22:12, said:

Persecutii nu am vazut niciodata din partea ei, chiar este o tipa foarte echilibrata.
pentru asa da, as da si eu bani cu inima deschisa, dar sa dai bani ca taxa de protectie nu e foarte placut

#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 XZY, on 11 decembrie 2013 - 22:12, said:

    Si se da din partea tuturor copiilor, fie ca au contribuit parintii, fie ca nu.
Lista aceea (de care vorbeste initiatorul topicului) dupa care se ghideaza invatatoarea ulterior in acordarea notelor / gratiilor functie de contributie ... lista aceea mi se pare criminala.
Parintii o intocmesc?  Pentru ca in acest caz iti poti da seama si de unde incepe vina.

Cum zice si XZY, mai scria o userita (din nefericire nu mai retin cine) pe un topic pe aici cum la unii, se tine cont de cei care nu pot sa contribuie la asa ceva / sau chiar sa fie la "standardele de avutie" ale clasei.
Concret, din fondul clasei erau ajutati si copiii nevoiasi din clasa sa isi achizitioneze diverse pentru scoala, ceea ce mi se pare un gest deosebit.

#44
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mama mea a predat la ASE toata viata ei profesionala. Socrii mei au fost profesori de matematica.
Asa ca stiu din familie ca desi unele lucruri se repeta, tot trebuie sa iti pregatesti lectiile acasa.. Sa corectezi lucrarile, ..
Inclusiv sa te gandesti cum ii raspunzi lui idiotul de Prien, care asa sta sa te prinda (jur ca asa am facut cu cativa profi din liceu)...
Jur ca m-am dus cu cartea in brate, pt ca vroiam sa il /o umilesc...Tocisem si visam materia,  si cautasem chichita prin care sa ii arat ca si eu sunt nefraier..

Pe de alta parte, cei care se plang ca invatoarele/profi au salariul prea mare pt cat muncesc, de ce nu va duceti in locul lor? Nu vreti sa aveti pauza 3 luni pe an? Sa va plimbati prin lume cu cat ati economist din salariu+spaga?
Eu muncesc din 1982, asa ca am vechimea maxima, deci 30 de zile lucratoare. Daca m-as duce la sef si i-as cere sa le iau pe toate cele 30 legate, ca am dreptul legal, cred ca ar face o figura.. Si sunt sigur ca la intoarcere mi s-ar oferii oportunitatea sa matur curtea, in timpul cat mi se fac formele de dat afara...Normal ca intre timp cineva dintre colegi ar trebui sa se inhameze sa imi faca si treaba mea, ceea ce evident ca de abia asteapta..
Asa ca daca pot sa imi iau 2* 5zile lucratoare legate, cu plecare din weekend, deci un total de 16, in care sa stau acasa, sau pe plaja, sau la dracu, zic ca mi-a pus Dzeu mana in cap..
Adevarul e ca El nu m-a mai atins asa de foarte multe vreme...Sa stau cu cracii in sus, sa nu fac nimic, sa bericesc, sa citesc 16 zile..Vise...
Uzual cate 5 lucratoare, deci cu weekend-uri 9..Si restul farimitate, caste 2, cand e plodul bolnav, + inca 2,sau soacra trebuie dusa si adusa la/de la spital, povesti banale, dar care consuma din zilele de CO..

Asa ca oameni buni, degeaba ii injurati pe profi/invatatoare la modul general..Nu ca unii /unele nu merita, dar ma repet, depinde si de copil si de parinti si evident de cadrul didactic respectiv..

Edited by Prien, 11 December 2013 - 23:57.


#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

Subiectul topicului nu este `cat de morali sau de imorali sunt profesorii`, asa ca DACA mutati discutia intr-o lupta impotriva acestora si incepeti cu jigniri colective la adresa lor, dar si a parintilor, ori inchid subiectul pt ca se pare ca nu mai aveti nimic de zis ontopic, ori incercati sa aveti o discutie civilizata si mai ales la subiect!
Nu permit acuze nefondate la adresa tuturor profesorilor, din partea unor useri care au predispozitie spre flame intotdeauna.
Atentie, sunt deja cativa vizati!
Acesta este primul si ultimul avertisment!

#46
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 bog4u, on 11 decembrie 2013 - 12:56, said:

Prosti nu sunt cei care cer ci cei care dau .
Problema salariilor este stiuta , profesorii ar trebui sa aiba totusi minima demnitate si sa nu accepte astfel de atentii .
Imi amintesc cum am cumparat in liceu un urs de plus urias pentru ziua dirigintei : avea lacrimi in ochi de bucurie(practic ursul era cat diriga' de mare).
Niciodata insa nu s-a pus problema unor sume date in plic sau altfel...astfel de cazuri probabil sunt rare si merita prezentate presei .

Greu cu demnitatea cand castigi mai putin decat un gunoier.

 sandu bogdan, on 11 decembrie 2013 - 21:42, said:

hai sa fim seriosi, nici o invatatoare nu pregateste nimic, doar dau copy/paste din promotia anteriora

practic lucreaza 4 ore pe zi si au 3 luni concediu

la asa munca mai ca mi se pare mare salariul lor in conditiile in care au facut un liceu pedagogic care e condiderat tărâțea liceelor, cel putin pe vremea mea, adica acum 20 de ani numai curvele si toantele se duceau la asa liceu fiind condiderat o ultima solutie pentru cele mai incompetente fufe

Se vede ca n-ai predat nimic in viata ta.

Cand predai, nu conteaza materia, conteaza interactiunea cu copii. Fiecare clasa raspunde altfel, fiecare copil invata altfel.

#47
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Si eu am avut aceleasi probleme cu invatatoarea in ciclul primar. Era un grup de cucoane care stabileau sumele ce trebuie date si ceilalti parinti de jena acceptau. Cadouri gen brose de aur, bani mult etc. Ai mei nu erau de acord cu asta si invatatoarea ma trata foarte urat, si pe fetele cucoanelor respective le favoriza cat se poate de evident. In liceu au facut alta chestie, au stabilit colegii o suma de bani si au luat cadou dirigintei si au scris pe o foaie pe cei care au cotizat si i-au aratat-o dirigintei.
Ok, intr-adevarau salarii  mici. Dar poate si parintii presati sa dea bani au salarii mici, lor cine le da bani  extra?

Edited by Oscilatrix, 12 December 2013 - 10:24.


#48
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Parerea mea strict personala: cadoul nu trebuie sa conditioneze in niciun fel atitudinea invatatoarei fata de copil. Cadoul trebuie sa fie anonim, adica ,,din partea clasei", fara semnaturi sau altceva. Cadoul nu trebuie sa fie "asteptat" - nu e obligatia parintilor sa cotizeze cu suma X de Craciun etc. Asta pana sunt platiti decent.

In paranteza, mi-aduc aminte ca la mine la serviciu, femeia de serviciu castiga serios mai bine ca mine, tanar cercetator. Lucram intr-o cladire considerata obiectiv militar si personalul de intretinere era angajat de Ministerul de Interne, nu de cel al Cercetarii. Ce vremuri, ce vremuri ...

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
La clasa noastra, nu a stabilit nimeni, nimic.
S-a propus in curtea scolii, in cercul inchis al parintilor suma de bani, toata lumea a fost de acord in principiu, fiecare a mai venit cu cate o idee, avem si yahoo-grupul pe care discutam, toti banii sunt la vedere, se asigura transparenta prin actualizarea zilnica a listelor de bani si a bonurilor scanate.
Iar Doamnei, nu se va da cadoul cu lista nominala, ci din partea clasei.
Oricum, mi se pare ca ne ocupam cu teoria furtunii intr-un pahar de apa.

#50
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Nu inteleg totusi de ce trebuie facuta o lista cu numele celor care au participat la acel cadou si mai rau cat a dat fiecare.
Ok, stiu ce inseamna profesor/invatator, stiu ce salarii au, stiu ce inseamna sa lucrezi cu cei mici, ce stres si cata responsabilitate au si inteleg aceste tentative de a "motiva" asa cum a spus cineva mai sus invatatorul. Dar de aici si pana la a ii spune ala a dat atat sau ala nu a dat .... e cale lunga.

#51
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
1.la profesori nu trebuie dat nimic
2.daca mai vine vreun parinte de asta mai "rasarit" si "istet" si va cere bani, mergei si sesizati autoritatile.intra autoritatile pe fir si se organizeaza flagrant.
3.cat timp mai continuati sa munciti ca sa va permiti in continuare sa aruncati cu bani aiurea?

si ca sa fiu si mai ON TOPIC : da 50 de lei pe cap de vita furajera e ENORM!!!un buchet de flori din partea clasei si atat.MAXIM


ps : astept cu foarte mult interes ziua in care sa imi vina vreo mama de asta NF sa imi ceara bani pentru "doamna invatatoare".... vai de capul meu ce pot citi pe topicul asta ...

Edited by zile_san, 12 December 2013 - 13:49.


#52
Lenin_

Lenin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.12.2010

 zile_san, on 12 decembrie 2013 - 13:48, said:

1.la profesori nu trebuie dat nimic
2.daca mai vine vreun parinte de asta mai "rasarit" si "istet" si va cere bani, mergei si sesizati autoritatile.intra autoritatile pe fir si se organizeaza flagrant.

.
Tu nu esti prea inteligent, este?

#53
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
da. "este" .nu sunt inteligent.sunt o maimuta.


sau ai impresia ca ceea ce faci "doamna" invatatoare nu e infractiune?

Edited by zile_san, 12 December 2013 - 18:03.


#54
Lenin_

Lenin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.12.2010

 sandu bogdan, on 11 decembrie 2013 - 12:39, said:

Nu e vorba de asta, dar cei care strang banii scriu si lista cu cei care nu dau si copii celor care nu dau sunt persecutati.
Eu am refuzat sa dau atatia bani dar sotia a dat pt. ca invatatoarea ne persecuta fata pt. ca nu am cotizat la cadoul ei.
Avea zile cand venea plansa ca invatatoarea o facea uituca, ametita, proasta si alte injurii, o facea de ras in fata clasei zi de zi, si asta demoralizeaza total un copil in clasa a 2-a.
Mai ales in conditiile in care invata bine iar alti copii mult mai slabi dar ai caror parinti duceau saptamanal cadouri invatatoarei erau laudati.
Si asta la unul cele mai bune licee din Iasi.
Partea buna e ca in clasa a V-a a castigat concurs de admitere cu note mari si a scapat de vaca aia de invatatoare iar copii celor care duceau zilnic cadouri nu au luat la concursul de admitere pt. clasa a V-a si au dar iar mii de lei spaga ca sa fie primiti peste rand.
Asa e sistemul de invatamant din Romania.
In clasa a doua la liceu. Ne lasi ba cu povestile?
Inca o chestie. Este ca nu ti-a placut gramatica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate