Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cadou pentru invatatoare 50 lei/copil?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
La o scoala din Bucuresti parintii au initiativa de a strange cate 50 lei/copil pentru a-i da invatatoarei in plic in loc de cadou de Craciun.
E normal? Ati mai intalnit aceasta forma de cadou?

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Bani cash ca si cadou nu prea am vazut. Ma indoiesc ca o sa-i primeasca invatatoarea...

Edited by JayBird, 11 December 2013 - 12:28.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Da, s-a mai vazut. In Iasi invatatoarei fetitei i se dadeau bani in plic cadou de ziua ei, de craciun, de 8 martie si de sfarsitul anului scolar. De patru ori pe ani primea 50 de ron de la 30 de parinti, deci aproximativ 6000 ron pe an cash.

#4
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 bogdanpaul, on 11 decembrie 2013 - 12:18, said:

La o scoala din Bucuresti parintii au initiativa de a strange cate 50 lei/copil pentru a-i da invatatoarei in plic in loc de cadou de Craciun pentru note mari la anu
E normal? Ati mai intalnit aceasta forma de cadou?


#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
mult de tot... daca era 10 lei/caciula si ii cumparati o floare la ghiveci ce era?

#6
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 bogdanpaul, on 11 decembrie 2013 - 12:18, said:

La o scoala din Bucuresti parintii au initiativa de a strange cate 50 lei/copil pentru a-i da invatatoarei in plic in loc de cadou de Craciun.
E normal? Ati mai intalnit aceasta forma de cadou?

Iti dai seama, cit de bine isi invata acesti parinti odraslele, ce inseamna corectitudinea si onestitatea. Ce sa mai spun  despre atentii, spagi, si alte giugiuleli competitive.

Edited by PicoDazore, 11 December 2013 - 12:36.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu e vorba de asta, dar cei care strang banii scriu si lista cu cei care nu dau si copii celor care nu dau sunt persecutati.
Eu am refuzat sa dau atatia bani dar sotia a dat pt. ca invatatoarea ne persecuta fata pt. ca nu am cotizat la cadoul ei.
Avea zile cand venea plansa ca invatatoarea o facea uituca, ametita, proasta si alte injurii, o facea de ras in fata clasei zi de zi, si asta demoralizeaza total un copil in clasa a 2-a.
Mai ales in conditiile in care invata bine iar alti copii mult mai slabi dar ai caror parinti duceau saptamanal cadouri invatatoarei erau laudati.
Si asta la unul cele mai bune licee din Iasi.
Partea buna e ca in clasa a V-a a castigat concurs de admitere cu note mari si a scapat de vaca aia de invatatoare iar copii celor care duceau zilnic cadouri nu au luat la concursul de admitere pt. clasa a V-a si au dar iar mii de lei spaga ca sa fie primiti peste rand.
Asa e sistemul de invatamant din Romania.

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 12:43.


#8
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

 bogdanpaul, on 11 decembrie 2013 - 12:18, said:

La o scoala din Bucuresti parintii au initiativa de a strange cate 50 lei/copil pentru a-i da invatatoarei in plic in loc de cadou de Craciun.
E normal? Ati mai intalnit aceasta forma de cadou?

Imi aduc aminte acum 10 ani cand eram in cls a IV a, i-am cumparat la invatatoare masina de spalat.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Inseamna ca acea invatatoare este corupta si locul ei e la puscarie nu la catedra. Ar trebui sa i se faca un flagrant. Cum adica sa faca copilul prost pentru ca nu i-a dat bani de cadou? E si vina voastra, a parintilor, ca intretineti asa ceva. Eu nu i-as da nimic, de aia e pusa acolo sa isi faca meseria, nu ii convine salariul pe care il are sa se reprofileze dar nu sa conditioneze elevii in vreun fel.

Edited by gerbil, 11 December 2013 - 12:44.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa care vor iesi in strada si vor boicota orele de curs fiindca, dupa ce ca salariile sunt asa cum sunt, nici spaga nu mai e ce-a fost odata.

Edited by myshyk, 11 December 2013 - 12:45.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e foarte discutabila...
1. Doresti un profesor motivat, care sa aiba grija de copilul tau, dar stii ca salariul e de rahat.
2. Poti pune mana de la mana si de Craciun/zi de nastere cumperi cadou/flori etc.
Problema este ca adesea aceste semne de multumire nu tin de foame, iar adesea banii sunt mult mai utili.

La un alt nivel, in grupul de prieteni, am ajuns la concluzia ca e de preferat un voucher prepaid la un magazin online/offline unor cadouri neinspirate..

#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
eu am dat 30 lei la gradinita ,  in " provincie "   , "la Bucuresti"  50 lei cam putin.... , si eu ma crucesc , dar sunt parinti dobitoci care hotarasc tariful si nu mai am ce face .
Si da se comporta naspa cu copilul daca nu dai , daca si fata s-a simtit anul trecut ....

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Adm, on 11 decembrie 2013 - 12:45, said:

Doresti un profesor motivat, care sa aiba grija de copilul tau, dar stii ca salariul e de rahat.
Motivat e una, dar daca nu il "motivezi" financiar se razbuna pe copil care ii era frica sa se duca la scoala din cauza hartuirii din partea invatatoarei.
De la motivat pana la speriat copilul e cale lunga.

Din partea mea as fi facut un flagrant dar e cam greu pt. ca banii nu-i strangea ea ci mama unui copil si ii ducea ea banii, deci prin intermediari.
Apoi trei sferturi din parintii copiilor din liceele bune sunt niste tarani parveniti care abia asteapta sa se laude cu cati bani au. Cei din clasa copilului nostru voiau sa puna 100 de ron de persoana ca 50 e prea putin. Adica de patru ori pe ani cate 1500 ron cash in plic e prea putin dupa unii.
Si chiar daca mergea un flagrant dupa aia toti profesorii din scoala o luau la ochi si tot fetita noastra avea de suferit mai mult, asta asa ca am renuntat la gandurile de dreptate.

PS: noi tot in "provinţie" am dat 50 ron, la Iaşi, in B ar trebui sa fie mai mult si daca mai actualizezi si cu rata inflatiei atunci deja poti sa fii fericit ca ai iesit iefti.

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 12:53.


#14
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

 sandu bogdan, on 11 decembrie 2013 - 12:39, said:

copii celor care nu dau sunt persecutati.
Avea zile cand venea plansa ca invatatoarea o facea uituca, ametita, proasta si alte injurii, o facea de ras in fata clasei zi de zi, si asta demoralizeaza total un copil in clasa a 2-a.
Dar ea nu este tot om? Nu poti sa o astepti in parcare?. . .sau in statia de autobuz?
Nu zic s-o lovesti, dar sa intri mai tare in ea. Poti sa-i faci si o vizita in cancelarie, de fata cu alti profesori.
Daca foloseste intermediari este cam greu sa-i faca politia ceva. Dar poti sa te duci la inspectoratul scolar, cel putin va fi trasa de urechi.
Daca devine razbunatoare faci scandal si mai mare. Stiu, stiu. . .poate nu esti genu' de persoana care sa se tiganeasca, dar cateodata trebuie.

#15
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Prosti nu sunt cei care cer ci cei care dau .
Problema salariilor este stiuta , profesorii ar trebui sa aiba totusi minima demnitate si sa nu accepte astfel de atentii .
Imi amintesc cum am cumparat in liceu un urs de plus urias pentru ziua dirigintei : avea lacrimi in ochi de bucurie(practic ursul era cat diriga' de mare).
Niciodata insa nu s-a pus problema unor sume date in plic sau altfel...astfel de cazuri probabil sunt rare si merita prezentate presei .

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Am intrat o data tare in ea ca se lua de copil fara motiv in fiecare zi si am facut-o sa planga in fata clasei (am 1.8m, 130kg si voce destul de puternica si i-am zis vreo doua).
Apoi ceilalti parinti imi bateau mie obrajul ca vai ca nu e frumos, au pus bani de alt cadou ca sa o impace si sa ii multumeasca pt. onoarea de a preda beizadelelor lor.
Invatatoarea le spunea copiilor din clasa sa nu vorbeasca cu fetita noastra pt. ca are parinti prost crescuti, etc.
Am vazut ca nu am cu cine discuta, vaca e vaca si se razbuna pe copil asa ca m-am lasat pt. ca nu avea rost, am lasat sotia sa faca tratativele de pace pt. binele fetitei ca altfel o aruncam pe geam pe invatatoarea aia nesimtita.
La cum se purta e clar ca nu avea calitatile psihologice de pedagog dar era tolerata pt. ca in trecut cica a fost o invatatoare foarte buna, probabil s-a dilit cu varsta. E bine ca a iesit la pensie si nu a mai torturat si alti copii.
La inspectorat crezi ca sunt alte persoane?

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 13:06.


#17
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 bogdanpaul, on 11 decembrie 2013 - 12:18, said:

La o scoala din Bucuresti parintii au initiativa de a strange cate 50 lei/copil pentru a-i da invatatoarei in plic in loc de cadou de Craciun.
E normal? Ati mai intalnit aceasta forma de cadou?
Da. Chestii de genul ăsta erau și când eram la școală. De vină sunt părinții care vin cu idei de genul acesta.

 sandu bogdan, on 11 decembrie 2013 - 13:00, said:

Din partea mea as fi facut un flagrant dar e cam greu pt. ca banii nu-i strangea ea ci mama unui copil si ii ducea ea banii

Asta nu e cadou ci e mită. Și când am dat bani i s-a cumpărat ceva învățătoarei, un cadou ca să îi arate aprecierea. Faza cu bani trebuie raportată la inspectoratul școlar.

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 dan-s, on 11 decembrie 2013 - 13:16, said:

Asta nu e cadou ci e mită. Și când am dat bani i s-a cumpărat ceva învățătoarei, un cadou ca să îi arate aprecierea. Faza cu bani trebuie raportată la inspectoratul școlar.
Am fost la inspectoratul scolar cu alta problema si m-am lamurit.
Au programat gradinita sa faca permanenta in iulie.
La gradinita la mai multi parinti ni s-a spus ca veniti pe 1 iulie ca suntem aici ca ne-au programat de la inspectorat sa avem permanenta in iulie in perioada vacantei.
Cand mergem pe 1 iulie gradinita inchisa. Dar nu inchisa, Nici tipenie de om, pustiu, lacat pe poarta, am stat 30 de minute si am batut la usa, am sunat la interfon si telefon, Absolut nimic.
Ma duc la inspectorat sa intreb ce s-a intamplat si la inspectorat au spus ca gradinita a trimis instiintare ca nu au nici o solicitare de la parinti si nu au de ce sa o tina deschisa fara copii.
Le-am spus ca la gradinita nu au cerut cereri scrise si ni s-a spus ca va fi sigur deschis.
Asta in conditiile in care invatatoarele primesc salariu si pe lunile de vacanta scolara. Ele spun ca fac curatenie, 3 luni, si in septembrie stau cu covoarele pe masa si ne cer bani pt. detergent...
Rezultatul? A ramas in plop, vina e a parintilor ca nu au facut cerere scrisa.
Cam asta e si cu inspectoratul, m-am lamurit.

Edited by sandu bogdan, 11 December 2013 - 13:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate