Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Godzilla (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Si l-am vazut Posted Image ! A fost asa cum mi-am imaginat, impresionant. Trei bucati monstri ( unii zburatori ), orase distruse, explozii, sunet de calitate. Per total cred ca a fost mult peste Godzilla din 1998 si nu ma refer doar la CGI, acesta fiind mult mai bun acum datorita tehnologiei care a avansat in ultimii ani.

Singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca balaurii rai au murit cam rapid...

Urmeaza Transformers! Posted Image

Edited by tiestodj20, 17 May 2014 - 18:58.


#56
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Amice, mai uşor cu spoilerele, da?

Unii chiar sunt incapabili să facă un review fără a dezvălui detalii despre acţiunea filmului.

#57
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cine intra pe forumuri si citeste despre filme care ruleaza in prezent la cinema se asteapta si la spoilere Posted Image . Altfel, consider ca nu am dat prea multe detalii, la monstri si orase distruse se asteapta toti, au vazut in trailere.

#58
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
La ce dracu sa faci review? Nu cred ca om fi noi, iesenii, chiar atat de culti si elevati incat toata sala la iesire sa aiba o privire de greata la un film bun. Inclin sa cred ca toti erau in asentimentul meu si greata nu era de la nachos sau popcorn.
O soparla urata ca naiba si cu mari probleme legate de colesterol (adica obeza), niste "paduchi" (paraziti) si actiunea neiesita din tipar de tipul "Independence Day". Au gasit si ei o idee buna legata de "papica" de material nuclear radioactiv si gata, au terminat tot scenariul.
Mai bine il facea Peter Jackson care a stiut sa faca si un remake capodopera, si anume King Kong.

Edited by vidmaker, 17 May 2014 - 21:45.


#59
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Acum pe bune, tu la ce te asteptai cand te-ai dus sa-l vezi, daca te-ai dus ? Chiar daca nu vezi trailerul, e limpede ca filmul se bazeaza pe animale urate care distrug tot ce se poate, pe asta se bazeaza succesul filmului.

Sau mai bine zi-ne tu, cum arata un film Godzilla in viziunea ta ?

#60
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Probabil ca lipseste componenta flozofica si de asta la unii nu le-a placut.

#61
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Mie mi-a placut. M-am simtit ca un copil la filmul asta.

#62
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
@tiestodj20
Exact cum spuneam, pt unii distrugerile si bataia sunt subiectul principal si toata placerea dintr-un film. Spre deosebire de King Kong unde distrugerile facute de gorila in oras erau pe un plan cu totul secundar.
Eu am scris foarte clar ce nu mi-a placut dar se pare ca ti-a fost greu sa intelegi. Soparla realizata foarte prost, designerul chiar a fost grotesc, cand o intepau paduchii ma asteptam sa curga tone de slanina din ea, paduchii execrabili, inspirati din Aliens dar jenanti pp ca au fost realizati de acelasi designer, actiunea tipic americaneasca fara nicio deosebire de Independence day, la fel cum in Pompeii parca am vazut Titanic 2 doar ca acolo era apa si aici lava, colac peste pupaza soparla s-a trezit ca omenirea care a tot f***t-o cu bombe nucleare merita ajutata si astfel ajunge erou national (sau planetar). Si cum naiba sa moara eroul? Eroul nu moare niciodata in cacaturile astea de filme, se trezeste si isi aduce aminte ca nu are nimic de impartit cu oamenii asa ca se duce la culcare.
Poate ma asteptam si eu la niste cizelari ale vechiului film asa cum rahaturile de Batman, mai putin cel cu Jack N, s-au transformat in capodopere in seria The dark knight, la fel cum s-a transformat si prostia de Spiderman in ceva mai bunicel in noua serie, la fel cum artistic King Kong s-a pastrat a fi un film de exceptie imbunatatit cu ajutorul tehnicii etc.
Daca tot m-ai starnit se poate considera si spoiler. Pana la urma cine vrea sa vada distrugeri se poate duce cu spoiler cu tot ca oricum din trailere a cam vazut tot filmul. In afara de trailere mai e oleaca de bum bum si gata filmul.

Edited by M0n0, 18 May 2014 - 13:04.


#63
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Din pacate chiar era necesar pt ca se mai trezesc unii sa spuna ca asteptam vreo componenta filozofica.
Ce sa-i faci, intr-un topic unde se discuta despre filme n-ai cum sa nu vb despre ... film.

Edited by vidmaker, 17 May 2014 - 23:55.


#64
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
As fi vrut sa arate ca cel din 98, sa fie mai agil si sa sara dupa avioane, sa sparga cateva blocuri, sa urmareasca insectele pe cateva continente, sa le paleasca cateva bombe, godzilla sa nu fie prietenoasa cu populatia ci sa hapleasca sau sa calce civilii, impactul fizic asupra oamenilor nu a fost destul de elocvent si destul de personal. Armata sua ar fi scos de la saltea vreo tehnologie de ultima ora, eventual ceva tunuri cu laser sau farfurii zburatoare.

#65
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvidmaker, on 17 mai 2014 - 23:43, said:

Soparla realizata foarte prost, designerul chiar a fost grotesc, cand o intepau paduchii ma
Ceatorii filmului asta au vrut, ca monstrul sa arate cat mai apropiat de oratania din primele filme japoneze tokasutsu de gen. De asta arata asa "infantil".
In rest sa-ti versi nemultumirile aici intr-un mod neelegant si cu atacuri de puber gresit hormonizat  ,arata de fapt ca probabil filmul a fost mult prea subtil pentru tine.

Edited by edigee, 18 May 2014 - 09:45.


#66
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Well...a fost fucking awesome! :D
Un fel de Pacific Rim.
Godzilla mi-a tăiat respirația, văzând-o pe ecranul IMAX...totuși puțin cam supraponderală, poate a mâncat prea mult la McDonald's!? :lol:

În privința actorilor, nu impresionează niciunul, mai ales Aaron Taylor-Johnson, care e un actor prost, pur și simplu, dar sexy și drăguț. :P

Răgetul monștrilor, coloana sonoră, aici totul se îmbină perfect.
Există câteva momente absolut sublime de regie și de vizual, nu le veți rata. :)
În schimb dialogurile sunt cam trase de păr, pe alocuri chiar penibil de melodramatice.

Nu c-ar conta prea mult, la un astfel de film nu mergi pt. aspectul uman, ci ca să vezi creaturi gigantice în luptă.
Eu încă sunt în extaz. Serios, tare bine m-am simțit văzând filmul, și-l recomand oricui care e în căutare de divertisment pe cinste! :D

7/10

Attached File  IMG_0722.JPG   74.79K   16 downloads Attached File  IMG_0723.JPG   78.23K   16 downloads

#67
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Vidmaker, daca mergi la un film la care uiti sa te uiti la ceas, inseamna ca a fost un film bun. La finalul filmului am observat ca au trecut 2 ore de cand stateam pe scaunul ala, nu am avut timp sa ma plictisesc absolut deloc.

#68
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
La King Kong m-am uitat peste 3 ore fara sa clipesc, la seria The dark knight la fel. In fine, insist prea mult poate pe filmele astea, dar asta tocmai in ideea ca un remake poate fi si reusit si poate contine ceva mult mai mult dpdv artistic si subtil (nu stiu ce subtilitati o fi vazut individul ala la filmul asta) decat Godzilla. Filmul e actiune de la cap la coada, nu cred ca are 5 minute consecutive fara ceva actiune si efecte speciale. De asta e si vizionabil 2 ore fara sa te uiti la ceas. Si filmele pe care le-am dat exemplu au actiune vreo 2 ore dar o ora pe parcursul filmului sunt chestii interesante, te mai destind, te mai ating la coarda sensibila, iti ofera niste imagini bune etc. Si aici, in loc de 2-3 mintele la inceput puteau sa prezinte mai mult o istorioara a soparlei, sa inventeze o aparitie a ei imbinau si acolo efectele speciale cu latura artistica etc. Ne-a bagat direct in soparla exista si astia o tot impuscau cu bombe nucleare si degeaba si gata introducerea. Si pe parcurs puteau introduce elemente noi, faceau filmul putin mai lung dar in genul celor mentionate. Cum spune si republicall, puteau aduce si elemente noi chiar dpdv tehnic, militar etc. ca tot e film SF.
Da' nu pricep de ce trebuie sa arunce unul sau altul cu laturi cand cineva isi spune o parere despre un film? Infantilismul unora (unuia) chiar e de plans. Spune-ti nene parerea, da-i nota 10, spune ca ti-a placut si lasa si pe altii sa-si spuna parerea fara sa arunci cu ce vomiti dupa ce te imbeti.

Edited by vidmaker, 19 May 2014 - 08:40.


#69
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postvidmaker, on 19 mai 2014 - 08:18, said:

Ce sa-i faci... "fucking awesome" cu nota 7/10 e chiar grozav. Pana la urma vad ca se trezesc si aia care erau super ultra incantati inainte insa de a vadea filmul.
Mătăluţă creaţă, din postările dumitale transpare multă frustrare şi nervi.
Nu ştiu la ce capodoberă te aşteptai dumneata, dar trebuia să ceri să fii rambursat în loc să vii pe-aici şi să te defulezi, făcând tărăboi inutil.

#70
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvidmaker, on 17 mai 2014 - 21:43, said:

Mai bine il facea Peter Jackson care a stiut sa faca si un remake capodopera, si anume King Kong.

Remake capodoperă Posted Image :D  King Kong nou a fost mișto până au ajuns pe insulă, apoi s-a fâsâit, s-a stricat toată atmosfera.

#71
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posttiestodj20, on 17 mai 2014 - 22:50, said:

Sau mai bine zi-ne tu, cum arata un film Godzilla in viziunea ta ?
Un Godzilla budist care mediteaza pe Everest si ajunge guru.

#72
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvidmaker, on 19 mai 2014 - 08:37, said:

La King Kong m-am uitat peste 3 ore fara sa clipesc, la seria The dark knight la fel.
Exista niste picaturi la farmacie

View Postvidmaker, on 19 mai 2014 - 08:37, said:

'''' Si filmele pe care le-am dat exemplu au actiune vreo 2 ore dar o ora pe parcursul filmului sunt chestii interesante, te mai destind, te mai ating la coarda sensibila, iti ofera niste imagini bune etc.  Spune-ti nene parerea, da-i nota 10, spune ca ti-a placut si lasa si pe altii sa-si spuna parerea fara sa arunci cu ce vomiti dupa ce te imbeti.

View Postvidmaker, on 19 mai 2014 - 08:18, said:

Gigele, poate-ti pastrezi jignirile pentru tine si neamul tau. Te-a jignit pe tine cineva, jegule?
"Coarda sensibila" probabil ca se refera la vecina de scaun.

E chiar amuzant sa mai avem si personaje din astea si in filme si in viata reala ,mergi la Godzilla si te astepti la Dark Knight ca si cum deschizi televizorul la wrestling si te intrebi de ce nu au aia poante de balerini in picioare.

Edited by edigee, 19 May 2014 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate