Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

TP-Link Archer C7

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce inteleg eu, pt V1 firmware custom nu suporta 5Ghz si AC.
V1 au avut probleme si la V2 au schimbat chipsetul.

ftp://ftp.dd-wrt.com/others/eko/BrainSlayer-V24-preSP2/2014/06-23-2014-r24461/tplink_archer-c7-v2/

#38
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
da exista fw dd-wrt pentru V2 dar totsui sunt probleme in banda de 5 Ghz. Unii spun ca ar merge pe canalul 36 doar.
Am o intrebare. Daca activez TCP-SYN-FLOOD Attack Filtering atunci ar trebui sa-mi blocheze regulile de Port forwarding pe TCP? La mine asa a facut.

Attached Files


Edited by dcrst755, 10 August 2014 - 19:40.


#39
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu am testat.  sincer eu o activez doar la nevoie.  prefer sa pot efectua ping test din extern.  la nevoie reboot/disconnect-reconnect sibse rezolva.

#40
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
cu ea activata am vazut ca merge sa dai ping. blocarea se face cu optiunea de mai jos Ignore ping from WAN port. Ideea este ca am observat (poate sa fie o prostie) ca atunci cand am mai multe cereri ce dau in flood aproape, blocheaza routerele tp-link . Clacheaza. Si ma gandeam sa o am activa.
Din pacate imi blocheaza dupa un timp accesul la serverele care le am in reteaua interna si implicit nu mai pot avea acces ca sa dau un eventual restart la router. Am evitat intotdeauna sa dau acces din WAN la interfata routerului.
Accesul il fac de obicei prin VPN, dar fiind activata filtrarea si pe UDP se duce naibi si asta.
Ce nu inteleg este ca daca maresc nr de packete/sec si atinge acest prag si blocheaza cererile pe TCP de exemplu, cand le da drumul iarasi? Sau trebuie restart la router ca sa dea drumul iarsi la cererile TCP?
Si in concluzie, cei care aveti tp-link si fw stock aveti probleme de blocare a routerului daca nu aveti aceste filtre activate?

Edited by dcrst755, 11 August 2014 - 10:15.


#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu am probleme de blocare cu conditia sa nu trec peste 5100 de conectiuni simultane active cu firmware stoc. treci vpn pe tcp.

#42
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
pai e aceeasi problema pe tcp si pe udp. Nefiind acasa, am observat ca iarasi s-au blocat foate porturile udp si tcp care le am la forwarding. Dar ce este ciudat si nu inteleg este ca din vreo 16 porturi, unul singur merge, care este al unei camere ip.
Asta chiar ca nu o mai inteleg. Daca dau restat la router (cand sunt acasa) sau deyactivez filtrarea de flood de pe tcp si udp, totul merge bine.
Personal n-am nici o explicatie vis-a-vis de portul care merge iar celelalte nu. La dd-wrt, odata configurat ani de zile nu ai probleme. De asta nu-mi place fw stoc.

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai incercat sa pui hostul principal cu cele mai multe reguli in dmz?

#44
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
vreau sa evit DMZ. nu sunt deloc adeptul pentru ca trebuie sa intaresc mult mai mult securitatea si nu-mi place ca serverul sa fie direct in internet. Chiar daca ar merge sau nu, nu ma ajuta deloc.
Din ce am observat, plaja de pachete pe care la flood routerul este intre 5-3600 pachete/sec. Pai eu in timpul zilei imi ajung si la 5000 pachete/sec. Iar noaptea e dezastru am mult mai multe. Si atunci cum drak sa nu-mi blocheze routerul protocoalele pe care am filtrare.
In concluzie, trebuie sa le las dezactivate.

#45
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Salut
Deschid acest topic nou pentru ca nu exista unul dedicat acestui router si ar fi bine a fi postate aici opinii, impresii si teste ale posesorilor sau a celor care se pregatesc sa achizitioneze un astfel de router.
Un prim avertisment al meu legat de acesta este sa aveti grija cand faceti update la ultimul firmware (cel din luna 09/2014), cel putin la V2, deoarece veti pierde toate setarile. Desi eu le salvasem initial, dupa update si reincarcarea lor nu am mai putut sa ma loghez la interfata deoarece au schimbat politica de logare la router si nu mai accepta parola din setarile salvate. Asa ca e bine sa scrieti setarile importante undeva ca apoi sa le configurati din nou manual.

Attached Files


Edited by dcrst755, 20 September 2014 - 16:07.


#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cam un mic pont din partea mea http://forum.softped...link-archer-c7/

poate se indura un moderator sa le uneasca.

Edited by carmenclara1, 20 September 2014 - 16:22.


#47
Tehnicianulpasionat

Tehnicianulpasionat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.08.2014

View Postdcrst755, on 20 septembrie 2014 - 16:03, said:

Salut
Deschid acest topic nou pentru ca nu exista unul dedicat acestui router si ar fi bine a fi postate aici opinii, impresii si teste ale posesorilor sau a celor care se pregatesc sa achizitioneze un astfel de router.
Un prim avertisment al meu legat de acesta este sa aveti grija cand faceti update la ultimul firmware (cel din luna 09/2014), cel putin la V2, deoarece veti pierde toate setarile. Desi eu le salvasem initial, dupa update si reincarcarea lor nu am mai putut sa ma loghez la interfata deoarece au schimbat politica de logare la router si nu mai accepta parola din setarile salvate. Asa ca e bine sa scrieti setarile importante undeva ca apoi sa le configurati din nou manual.
Asa,si? Asta cu setarile... este la mintea cocosului ca se reseteaza odata cu rescrierea firmware-ului!
Spuneai ca vii cu impresii,comentarii,cum se comporta,ce viteza wireless reala ofera pe standard N,pe standard G,pe AC! Cum este detectat de dispozitivele mai vechi ce stiu mai mult standardul G?! Ce distanta medie ofera ca putere de semnal? Si altele...! Asta vrem,nu cai verzi pe pereti,legate de schimbare de firmware!!!
Ce mentalitate au cate unii,nici nu ies bine cu el din magazin ca... gata cu "casapirea" routerului cu tot felul de DD-WRT-uri cand nu este cazul si altele! Lasa-l frate macar cateva zile cu firmware-ul original ca stie fabrica ce pune in el! Verifica-l ce poate,apoi te pui cu casapitul pe el!
Acest model este foarte bun,pacat pe mana cui pica!!!

#48
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
greselala mea cu noul topic. sincer l-am cautat si nu l-am gasit. chiar rog moderatorii sa il stearga sau sa le uneasca.

@Tehnicianul pasionat> prietene, te agiti ca sucul acidulat degeaba. Dar asa sunt cei ca tine care citesc doar virgulele ca sa se umfle in pene cat de mult stiu ei limba romana. Daca citeai tot, vedeai ca vorbeam de fw original nu custom. In alta ordine de idei, nu cred ca ne-am tinut de mana cand l-am cumparat ca sa sti ca acum l-am luat. Are cateva luni. Bine ca nu m-ai intrebat daca rezista la dat cu ciocanul in el, caci nu am prietene echipamente G, si dupa cat esti de frustrat probabil ca tu nu ai acest router si te vaiti ca pica in mana altora.
Impresiile se dau dupa ce experiente a avut fiecare cu el. ideea era sa vina fiecare cu ceva nu numai eu. Eu asta am patiti si am spus. Dar cum nu ai citit, problema principala era ca pierzi accesul la interfata web daca incarci setarile, dar reciteste postul si lumineaza-te

Edited by dcrst755, 20 September 2014 - 16:44.


#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca foloseai lan ip pentru conectare nu cred ca aveai probleme la conectare. ->  Login name has changed to http://tplinkwifi.net , but http://tplinklogin.net is still available

p.s. interesant e ca ai si postat in el de cateva ori :D

#50
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcarmenclara1, on 20 septembrie 2014 - 16:46, said:

daca foloseai lan ip pentru conectare nu cred ca aveai probleme la conectare. ->  Login name has changed to http://tplinkwifi.net , but http://tplinklogin.net is still available

p.s. interesant e ca ai si postat in el de cateva ori Posted Image
corect. am vazut ca am postat dar am uitat ca exista acest post mai vechi si desi l-am cautat cu search nu l-am vazut Posted Image Greseala mea.
Am incercat cu lan ip si tot nu a vrut. Imi spunea user sau parola incorecte ceeea ce era exclus. Am incercat sa intru si ssh in el care este activat dar este blocat accesul. Access denied.
Am crezut ca fisierul cu setari era corupt si am incarcat altul mai vechi care sigur merge si tot nu a vrut.
Daca citeam pdf-ul vedeam ca spun clar cu rosu ca se scriu setarile si se reintroduc manual. Acum la logare apare la adresa ceva de forma:
http:// 192.168.x.x/QKSGUKMAXMPNRJEB/userRpm/Index.htm

Edited by dcrst755, 20 September 2014 - 17:04.


#51
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Luat de BF, semnal la fel de slab ca pe vechiul Belkin Play N600, in ciuda antenelor externe(ma refer la banda de 5GHz). Are totusi viteza mai mare de transfer in conjunctie ce un adaptor Linksys AE2500. Exista vreo metoda de marire a razei de acoperire?

#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru o solutie eficienta ar trebui sa mai adaugi un router in mod ap.

#53
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Nu cred ca vreau sa umplu casa cu routere.

#54
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Daca ar fi casele noastre ca la americani din prefabricate....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate