Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Jonglerii cu creditele neperformante, pe banii deponenților

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

„Am văzut că sursele atrase de la băncile-mamă – pasivele externe - au scăzut brusc la doar 66,4 miliarde de lei în septembrie anul acesta. Vârful fusese de 88 miliarde de lei în decembrie 2008. Ne-am speriat, pentru că banii aceștia veniseră să dea credite în perioada de boom și scădeau putenic, deși nu scădeau la fel de mult și creditele“, a declarat Nicolae Cinteză, directorul Direcției de Supraveghere din BNR, la seminarul EU-Cofile, organizat la Sinaia de Asociația Română a Băncilor (ARB) și Alpha Bank.

Potrivit afirmațiilor sale, situația i s-a părut periculoasă, în condițiile în care rata de neperformață a creditelor crește (în luna octombrie a juns la 21,7%), iar sursa externă de finanțare (de la băncile-mamă) – se înlocuiește cu cea internă (banii deponenților români). „Eu sunt suspicios. Riscăm ca o rată foarte mare de neperformanță a creditelor, adică nenorocirile create din surse externe, să fie finanțată din sursă internă. Am zis că nu vom permite așa ceva“, spune Cinteză.

sursa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate