Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

prezentare obligatorie la constatare amiabila sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Din punctul meu de vedere situatia e destul de clara. Asiguratorul nu o sa achite nici un fel de dauna, pentru ca nu exista dovezile necesare cum ca cele doua autoturisme s-au ciocnit intre ele.
     Dai cu masina in gard si o faci praf si apoi rogi un prieten sa pretinda ca te-a lovit din spate ca sa o repari pe asigurare.
      Astia de la asigurari sunt prosti, dar nu atat de prosti sa creada povesti de-astea de 2 lei. O masina e lovita grav si cealalta nu are nici un semn.
    Ai putea sa prostesti un purtator de suzeta de 3 ani cu povestea asta.
        Adica, vrei sa ne spui ca sambata dimineata la ora 7 ai gasit un mecanic dispus sa-ti inlocuiasca o bara indoita si un far spart, fara documente legale de reparatie. Nu ai idee ce a facut cu cadavrul din portbagaj ???

#38
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
bun : si acum ce face asiguratoru ma da in vileag la politie ca am reparat masina fara autorizatie ?

#39
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Agentul de asigurari trebuie sa puna la dosar o fotografie cu masina avariata, dar nu are cum, ea fiind reparata.
Poza era dovada ca masina a fost lovita, nu s-a facut o smecherie.
Nu stiu daca il va despagubi nici pe celalalt, care daca e nevoit sa mearga in instanta ca sa-si repare masina, vei avea o problema cu reparatia fara constatarea firmei de asigurari.
In acelasi timp,si cel din service va avea o mare problema din cauza asta.
Cred ca vei plati ambele reparatii din buzunar, ca sa nu iasa mai rau.

Intelegerea amiabila a fost inspirata din tarile civilizate,unde lumea cunoaste si respecta legile, nu ca la noi unde fiecare face ce vrea.
Poate gresesc eu , dar asta e unul din exemplele pentru care nu am niciodata incredere in celalalt in caz de acccident si prefer procesul-verbal de la Politie, scris negru pe alb.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 Ev1L, on 10 decembrie 2013 - 02:26, said:

bun : si acum ce face asiguratoru ma da in vileag la politie ca am reparat masina fara autorizatie ?
in mod normal o sa va refuze plata daca nu i se pare kosher. daca te sti cu musca pe caciula: mucles si-ti vezi de treaba. poate sa va denunte la politie pt tentativa de frauda (penal). eu ma astept ca la un moment dat asiguratorii sa dea niste exemple si la noi ca sa mai taie avantul celor care incearca fraudeze asigurarile, cam cum au facut si firmele de telefonie cand s-au saturat de cei care faceau contract si vindeau telefoul in fata magazinului.

#41
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
poze cu masinile avariate sunt facute si imprimate i le-a aratat agentului  cu data ora tot pe ele era setat aparatul bine....

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
in cazul in care accidentul s-a petrecut in mod real poti sa insisti la el pt decontare. data de pe poze nu conteaza prea tare. poate fi editat exiful. conteaza mai tare sa corespunda ce ati scris pe amiabil cu dinamica accidentului. inspectorul de dauna vede toata ziua accidente, stie la ce sa se uite si mai are si anumite protocoale si e verificat si el. e greu sa-l pacalesti.

#43
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
tu nai inteles eu sunt vinovat - eu mi-am facut masina , pagubitul nu si-a reparat masina

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
pai daca asigurarea nu-i deconteaza pagubitul poate sa te dea in judecata. asa ca ar fi bine sa fi interesat sa-si rezolve problema.

#45
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
am facut tot ce tinea de mine sa fac,,,,da ca am reparat masina fara dovada ma poate trage la raspundere cineva ?

#46
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 nino852, on 09 decembrie 2013 - 21:29, said:

Cand lovesti o masina stationata ,esti vinovat clar, nu poti face intelegere amiabila,in cel mai rau caz celalalt ia o amenda care oricum nu se compara cu pretul reparatiilor.
Vorbeam doar de cazurile in care soferul masinii este in interiorul ei sau in apropiere . Ca sa ajungi la intelegere amiabila se presupune ca ai dat de soferul masinii avariate.

Edited by polizei, 10 December 2013 - 12:56.


#47
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Ev1L, on 09 decembrie 2013 - 10:18, said:

da mi se pare absurd , ca oricum numai are ce sa vada la masina mea fiind reparata deja .  ideea era daca mai poate merge la politie sai faca pv , ca daca merge mie imi face dosar ca am sters urmele accidentului etc ...
Pentru cultura ta generala , si nu numai a ta , asiguratul RCA esti TU , nu pagubitul. Tu esti obligat prin lege sa te pui la dispozitia asiguratorului in caz contrar acesta are posibilitatea sa nu ii plateasca pagubitului ramanand astfel varianta instantei .

Lasand totusi asta la o parte tu ca sofer nu stii ca repararea avariilor dintr-un accident rutier fara autorizatie de reparatie emisa de Politie sau de catre un asigurator constituie INFRACTIUNE ?
Calea legala este ca tu , vinovat si asigurat RCA sa depui la propriul asigurator formularul iar acesta te va pune sa dai o declaratie , iti va fotografia daunele si iti va elibera un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE in baza caruia poti remedia legal avariile . Atata timp cat tu asigurat RCA, vrei ca asiguratorul tau sa plateasca pentru neatentia ta trebuie sa respecti obligatiile legale !

 Adm, on 09 decembrie 2013 - 10:23, said:

Mergi cu actele de reparatie de la service.
Intotdeauna poze la locul accidentului!
Nu cred ca a reparat-o cu acte pentru ca service-ul ar risca prea mult . Asiguratorul poate face sesizare catre Politie daca masina s-a reparat fara acte . Ca sa nu zic ca poate refuza despagubirea pe cale amiabila  ramanand sa fie obligat doar de instanta motivand ca suspecteaza o posibila incercare de fraudare.

 Ev1L, on 09 decembrie 2013 - 14:16, said:

am reparat masina repede ca e taxiu si tre sa produca bani 1 la mana , 2 la mana scrie in amiabila ca ma fac vinovat DA ! amiabila asta e o dovada a accidentului , si cine sa ma dea in judecata si de ce ? ca nu inteleg
Acum vad ca esti si taximetrist , scuze, am uitat ca voi conduceti dupa propriul cod rutier si ca voi trebuie sa aveti prioritate peste tot si la toate !

 Ev1L, on 09 decembrie 2013 - 14:43, said:

daca nu ai inteles iti mai desenez odata

Tie ar cam trebui sa ti se deseneze !
Fraier a fost ala ca a incheiat amiabila cu tine,  acum isi bate capul cu asiguratorul si tu conduci linistit .
Ai avut noroc ca nu ai intrat in vreun smecher ca facea ceva pe asigurarea ta si iti facea plangere penala pentru distrugere . Isi baga masina in service si te punea sa achiti reparatia. In  cazul asta te punea pe tine sa alergi pe la asigurator sa iti recuperezi banii dati lui ! E perfect legala si procedura asta !

Edited by kos_funny, 10 December 2013 - 15:10.


#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 14:47, said:

Fraier a fost ala ca a incheiat amiabila cu tine,  acum isi bate capul cu asiguratorul si tu conduci linistit .
Ai avut noroc ca nu ai intrat in vreun smecher ca facea ceva pe asigurarea ta si iti facea plangere penala pentru distrugere . Isi baga masina in service si te punea sa achiti reparatia. In  cazul asta te punea pe tine sa alergi pe la asigurator sa iti recuperezi banii dati lui ! E perfect legala si procedura asta !
aceiasi situatie daca respectivul are casco. daca vede ca sunt probleme cu rca-ul, isi repara masina pe casco apoi se ocupa asiguratorul lui de recuperarea daunelor si astia nu iarta...

#49
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Sa stiti ca asiguratorii "au iertat" destule . Daca ar despagubi strict dupa litera legii si ar sanctiona toate obligatiile nerespectate de asigurati ar fi mult mai multe nemultumiri . Problema este ca daunalitatea a crescut foarte mult si asiguratorii sunt nevoiti sa recurga la doua lucruri, la cresterea preturilor si la strangerea surubului la despagubiri. Asa ca mare atentie cum va protejati clasa de bonus sau cum abordati dosarul de daune pentru ca in ambele cazuri necunoasterea legii sau interpretarea gresita a ei va arde la buzunar !

#50
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
am sunat pagubitul.... dosarul e in cercetari.... el a bagat masina in service o sa o repare in rest nimic

#51
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

 Ev1L, on 25 decembrie 2013 - 02:12, said:

am sunat pagubitul.... dosarul e in cercetari.... el a bagat masina in service o sa o repare in rest nimic

Pfoai mai Mater(din Cars ca tot te-ai laudat ca faci catraliarde de kilograme cu spatele), intr-un alt topic ai laudat tagma taxidermistilor ca sunt ai mai buni sofiori din lume si acuma vi si faci accident si habar nu ai ce trebuie sa faci...... Nu-i bine daca si al mai bun Mater din lume face accident....... asta inseamna ca noi restu posesorilor de permis suntem pe cale sa starpim omenirea.... lol.......  La Multi ani si vezi ca poate ai un accident cu modestia si devi si tu un sofer normal!!!

#52
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008

 Ev1L, on 25 decembrie 2013 - 02:12, said:

am sunat pagubitul.... dosarul e in cercetari.... el a bagat masina in service o sa o repare in rest nimic


Tu vinzi gogosi pe forum ...nu inteleg cum a avut lumea rabdare cu tine sa explice lucruri elementare ce au legatura directa cu permisul de conducere.
Tot insisti cu intrebarea  

Quote

da ca am reparat masina fara dovada ma poate trage la raspundere cineva ?
...sa inteleg ca vrei sa vezi daca poti sa scapi  linistit dupa ce produci un accident?
Plimbi un om de buna credinta prin service aiurea si cu nesimtite insiri faptele aici...zic de buna credinta tinand cont ca a incheiat amiabila cu tine  .

In general cand dai de un taximetrist =direct politie  ,nu e loc de amiabila cu 99 % specimene care oricum au punctaj sub minim daca e sa dea iar de permis....

Edited by polter, 03 January 2014 - 07:06.


#53
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
Azi am ajuns si eu la politie ,desigur un taximetru a virat la stanga fara sa se asigure ,practic a intrat pe sensul meu de mers ,am incercat sa-l evit ,am tras de volan stanga (in dreapta aveam stalp de iluminat pus in coltul intersectiei si nu am avut chef sa intru in el) ,....degeaba tot am lovit masina .
Am toata aripa dreapta facuta praf...
A sunat mai multi "amici" ,in 5-10 min au venit 5 "baietasi" cu un Audi a8 ,sa facem sa dregem...

A zis ca nu am avut lumini ,apoi ca am avut doar pozitiile ,etc.
Am avut si martor in dreapta , "l-am inchis in masina " .dupa ce a vazut martorul si ca nu poate discuta cu el a recunoscut vina verbal,el a avut client in taxi (o mamica cu copilul de circa 10ani) speriata a fugit imediat (dupa ce au discutat 1 -2 min.)
Nu a prezentat acte , mosmaia ceva cautand prin torpedo ca are asig uniqa ,etc.
Eu am zis sa mergem la politie ,a refuzat ,"vad eu maine" si a plecat spre gasca lui ,eu am chemat rampa si am fost sa declar accidentul .


Am chemat si eu pe cineva au discutat Posted Image si "baietii au plecat cu el" ....in liniste si pace

Edited by polter, 08 January 2014 - 04:18.


#54
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu am invatat o chestie
amiabila fac numai daca ma loveste nevasta-mea, oricine altul, politie

 Ev1L, on 09 decembrie 2013 - 09:27, said:

vineri seara l-am lovit pe un alt participant la trafic din spate eu fiind de vina , ne-am inteles amiabil , am completat formularul , eu am ramas cu unu el cu unu , i-am dat copie dupa rca , talon , permis . si ne-am vazut de drum .

azi ma suna sa vin si eu la constatare cu masina ca nustiu ce ii fac aia  nu ii dau banii nustiu cum , eu deja am reparat masina sambata dimineata ca am avut doar bara si faru de inlocuit .....


lamuriti-ma si pe mine odata ce am semnat amiabila ca ma fac vinovat de ce trebuie sa ma puna pe drumuri cu masina cu tot , daca eu as fi fost plecat din oras acum pagubitul nu isi putea recupera dauna sau cum ?  el mai poate merge la politie acum dupa 24 de ore ? sa ii dea pv in lipsa mea ?

ce relatie ai cu pagubitul? iti e ruda? prieten?
:lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate