Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

prezentare obligatorie la constatare amiabila sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
tu esti chiar dobitoc? cum ti-ai luat permisu sau atestatu? taximetrist in toata regula domle, repet pentru ultima data, ca sa repari o masina in Romania(ca poate esti din alta tara), iti trebuie o autorizatie de reparatie pe care o iei de la asigurator atunci cand se deschide dosarul de dauna, asta ar fi fost un curs legal al evenimentelor, tu ai reparat masina fara autorizatie, adica poti sa cauti pe google de ce esti pasibil.

#20
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
si cam de ce sunt pasibil ? ia da-mi articolu

#21
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Cred ca takemeintoyourskin se refera la:
"(2) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor având urme de avarii, fără documentele de constatare eliberate de poliţia rutieră sau, după caz, de societăţile din domeniul asigurărilor, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
cu amiabila asta e problema mai complicata. amiabila asta nu reprezinta nici o recunostere a vinovatiei, nici nu tine loc de dovada. procedura cu amiabila asta suna cam asa:

la locul accidentului daca picati de acord despre dinamica accidentului, descrieti pe formularul de constat amiabil cum s-a pertecut accidentul si-l semnati amandoi. nu conteaza daca se recunoaste sau nu vreunul vinovat fiindca nu voi decideti asta. dupa asta cine are vreo pretentie de despagubire depune constatul amiabil la asiguratorul celuilalt, cine nu are pretentii de despagubire depune formularul la asiguratorul lui. asiguratorii au dreptul sa ceara sa vada masinile si sa ceara detalii despre cum s-a petrecut accidentul. tot ei stabilesc vinovatia si cine pe cine despagubeste. cand se clarifica treburile astea dau autorizatie de reparatie. asa ca dupa lege n-aveai voie sa-ti repari masina.

#23
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 LuvRaluK, on 09 decembrie 2013 - 15:04, said:

Cred ca takemeintoyourskin se refera la:
"(2) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor având urme de avarii, fără documentele de constatare eliberate de poliţia rutieră sau, după caz, de societăţile din domeniul asigurărilor, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

cu specificatia ca pentru a scapa cu o amenda trebuie sa dai spaga destula in cazul lui, acea amenda se da doar persoanelor care si-au reparat masina fara autorizatie in urma unor accidente foarte usoare in care prejudiciul a fost doar la masina autorului.

#24
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Procedura zice ca:
"In momentul depunerii formularului de constat amiabil la unul dintre asiguratori, acesta din urma va elibera documentul de intrare in reparatie a autovehiculului. Dupa depunerea formularului CA, asiguratorul va stabili vinovatia si va acorda despagubirea, dupa caz."

Amiabila aia nu tine loc de nicio autorizatie.

#25
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 Fane, on 09 decembrie 2013 - 15:23, said:

asiguratorii au dreptul sa ceara sa vada masinile
Conform carei legi / caror norme? Prin asta nu ma refer la 'procedurile interne' invocate de societatile de asigurare.

Edited by Alice, 09 December 2013 - 16:15.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
pai conform faptului ca ei iti dau autorizatia de reparatie. nu te conformezi.... pana la urma te astepti ca asiguratorul sa te creada pe cuvant de onoare si sa-ti deconteze sume de multe ori de ordinul miilor de euro?

#27
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Repet:

Eu platesc la asigurator un tarif (tariful pe care il cer ei). Daca eu sunt din B, cand plec din SM lovesc o masina (usor, in spate, doar ii zgarii bara) vineri la 20:00, ai pretentia sa stau in SM pana deschide luni la 10 asiguratorul un birou?
Ca ma duc la Politie si imi face PV-ul de rigoare sau ca am amiabila completata tot dracul ala este - asiguratorul are pretentia sa vada ambele masini. NU este normal.
Chestia asta NU exista inainte sa se bage amiabila.

Conform procedurii: Pagubitul se duce la asigurator in SM cu amiabila si ia autorizatia de reparatie, eu ma duc la asiguratorul meu cand ajung in B si iau autorizatia de reparatie.
Daca asiguratorul vrea sa faca cercetari, pai sa o faca pe timpul si pe banii lui, ca doar d-asta platim, nu?

Edited by Alice, 09 December 2013 - 16:47.


#28
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
bun, oricum ar fi iti trebuie o autorizatie de reparatie, nu te apuci tu sa o repari asa de capul tau nu? Oricum greu cu logica, cand tu te duci la asiguratorul tau sa-ti iei acea autorizatie automat te prezinti si cu masina, ca doar nu iti da nimeni autorizatie asa pe ochi frumosi, si uite asa nu esti nevoit sa ramai in "SM" pana luni, oricum totul va fi un dosar comun iar cei din Buc care ti-au facut pozele si au constat evenimentul vor depune la dosar cele constatate, greu nu?

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

aveam programare facuta de pagubit la 11:30 ; bineinteles ca am intrat la 13:00 dupa o ora si jumatate de intarziere , am mai completat 2 cereri la ei de fiecare , s-au facut poze la ambele masini  si pe mine ma intrebat agentu constatator ca in baza carui document am reparat masina si i-am raspuns ca in baza intelegerii amiabile . si ca de unde stie el ca a nu a fost implicata in alt accident bla bla bla motive si tertipuri sa nu dea banii la timp
nu o sa ma mai prezint niciodata la constatari amiabile chiar daca sunt vinovat deoarece si pentru ca :
1 - daca eram din arad si faceam accident in bucuresti - nu ma puteam prezenta
2 - daca eram sofer pe tir sau faceam tara cu masina - nu ma puteam prezenta
3 - daca eram in spital pt operatie - nu ma puteam prezenta
am uitat sa va zic eu am lovit masina vineri seara si sambata dimineata la 10 am reparato , nu trecusera nici 24 de ore de la accident  dar aveam amiabila facuta , care tine loc de dovada de la politie si pt celalalt sofer la fel .
mie imi era frica sa nu se fi dus ala la militie in alea 24 de ore ca eu reparasem masina deja si ma baga ca am sters urmele accidentului bla bla ... dosar penal - asta mai imi trebuia pe vremurile astea
1.Te puteai prezenta in orice oras unde are asiguratorul sediu
2.Te puteai prezenta in orice oras unde are asiguratorul sediu
3.Nu ai obligatia sa te prezinti pentru vizionarea masinii, asiguratorul daca vrea poate sa vina la locul unde se afla masina avariata sau reparata. (insa in aceste cazuri asiguratorul mareste timpul prin care va rezolva problema celui pe care l-ai lovit)

Si daca te duceai la politie tot voiau sa vada masina ,insa te alegeai cu autorizatia si amenda.

Quote

Daca asiguratorul vrea sa faca cercetari, pai sa o faca pe timpul si pe banii lui, ca doar d-asta platim, nu?
Teoretic asa este .Practic e bine sa te prezinti daca poti pentru ca:
1.scapi de stres (telefoane , programari intalniri ,acatiste, etc)
2.il ajuti pe cel pe care l-ai lovit sa-si rezolve problema mai rapid (dpvd moral asa ar trebui sa se intample)

Edited by polizei, 09 December 2013 - 17:27.


#30
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 takemeintoyourskin, on 09 decembrie 2013 - 17:14, said:

bun, oricum ar fi iti trebuie o autorizatie de reparatie, nu te apuci tu sa o repari asa de capul tau nu? Oricum greu cu logica, cand tu te duci la asiguratorul tau sa-ti iei acea autorizatie automat te prezinti si cu masina, ca doar nu iti da nimeni autorizatie asa pe ochi frumosi, si uite asa nu esti nevoit sa ramai in "SM" pana luni, oricum totul va fi un dosar comun iar cei din Buc care ti-au facut pozele si au constat evenimentul vor depune la dosar cele constatate, greu nu?
Si daca eu nu vreau sa-mi repar masina? Poate nici macar nu se vede, poate e vorba doar de suportul de la numar...
De ce inainte nu exista porcaria asta cu 'sa vina ambele masini, sa le vad eu'?

Asta sa nu mai zic ca inainte PV-ul de la politie era lege. Acum le rastalmacesc ei cum vor, ai sanse sa fii nevinovat, in PV sa scrie asta si la asigurari sa te scoata pe tine vinovat. Am auzit despre asemenea cazuri...

Edited by Alice, 09 December 2013 - 17:23.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, cu catuse nu te duce nimeni la asigurator. Vrei, poti sta acasa linistita sa manaci bomboane agricole privind la acces direct.
Asiguratorul doar va refuza dosarul, ca legea ii da dreptul sa faca investigatii, nu e obligat sa te creada pe cuvant. Si in urma investigatiilor lui nu poate trage concluzia ca accidentul a avut loc, cum sustine pagubitul.
Mai departe te descurci cu pagubitul.

#32
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 slai, on 09 decembrie 2013 - 17:52, said:

Relax, cu catuse nu te duce nimeni la asigurator. Vrei, poti sta acasa linistita sa manaci bomboane agricole privind la acces direct.
Asiguratorul doar va refuza dosarul, ca legea ii da dreptul sa faca investigatii, nu e obligat sa te creada pe cuvant. Si in urma investigatiilor lui nu poate trage concluzia ca accidentul a avut loc, cum sustine pagubitul.
Mai departe te descurci cu pagubitul.
exact, care mai mult ca sigur te va chema in instanta, si se va ajunge tot acolo, mult mai usor ar fi sa te prezinti, daca nu ai fost in stare sa belesti ochii poti macar sa faci un drum de cativa km sa-l ajuti pe cel pagubit.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 Alice, on 09 decembrie 2013 - 17:21, said:

Si daca eu nu vreau sa-mi repar masina? Poate nici macar nu se vede, poate e vorba doar de suportul de la numar...
De ce inainte nu exista porcaria asta cu 'sa vina ambele masini, sa le vad eu'?

Asta sa nu mai zic ca inainte PV-ul de la politie era lege. Acum le rastalmacesc ei cum vor, ai sanse sa fii nevinovat, in PV sa scrie asta si la asigurari sa te scoata pe tine vinovat. Am auzit despre asemenea cazuri...
eu nu iau apararea nimanui, nu trebuie sa te certi cu mine. doar explicam care-i procedura.

in primul rand nu-i obligatoriu sa apelezi la amiabil, poti sa mergi f. bine pe varianta cu politia. el a venit ca un soi de simplificare (sau cel putin asta se vrea). iar daca ai facut accidentul in alt oras nu-i obligatoriu sa stai acolo chiar daca mergi pe varianta amiabilului. tu te duci la reprezentanta asiguratorului de la tine din zona. pana atunci daca te opreste politia si te intreaba de ce esti botit ii arati constatul amiabil, dar acest constat nu tine loc de autorizatie de reparatie, care autorizatie de reparatie ti-o elibereaza ori politia ori asiguratorul.

#34
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Alice, on 09 decembrie 2013 - 17:21, said:

Asta sa nu mai zic ca inainte PV-ul de la politie era lege. Acum le rastalmacesc ei cum vor, ai sanse sa fii nevinovat, in PV sa scrie asta si la asigurari sa te scoata pe tine vinovat. Am auzit despre asemenea cazuri...

Fiecare are obligatia de a se informa cand vine vorba de o lege , o reglementare , etc

Soferul raspunde la politie dupa codul si regulamentul rutier iar la constatarea amiabila dupa codul rutier , regulamentul rutier si un protocol de colaborare intre companiile de asigurare. Asta se intampla si din cauza faptului ca regulamentul si codul rutier sunt incomplete sau permit interpretari .

Regulile constatului amiabil sunt de bun simt...spre exemplu daca masina A este oprita /stationata neregulamentar iar masina B aflata in mers a  lovit masina A, la politie este vinovat doar soferul masinii B ....la constat amiabil este culpa comuna.

Edited by polizei, 09 December 2013 - 18:55.


#35
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 polizei, on 09 decembrie 2013 - 18:53, said:

..spre exemplu daca masina A este oprita /stationata neregulamentar iar masina B aflata in mers a  lovit masina A, la politie este vinovat doar soferul masinii B ....la constat amiabil este culpa comuna.
Cand lovesti o masina stationata ,esti vinovat clar, nu poti face intelegere amiabila,in cel mai rau caz celalalt ia o amenda care oricum nu se compara cu pretul reparatiilor.

Edited by nino852, 09 December 2013 - 21:30.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 nino852, on 09 decembrie 2013 - 21:29, said:

Cand lovesti o masina stationata ,esti vinovat clar, nu poti face intelegere amiabila,..
de ce nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate