Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

prezentare obligatorie la constatare amiabila sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
vineri seara l-am lovit pe un alt participant la trafic din spate eu fiind de vina , ne-am inteles amiabil , am completat formularul , eu am ramas cu unu el cu unu , i-am dat copie dupa rca , talon , permis . si ne-am vazut de drum .

azi ma suna sa vin si eu la constatare cu masina ca nustiu ce ii fac aia  nu ii dau banii nustiu cum , eu deja am reparat masina sambata dimineata ca am avut doar bara si faru de inlocuit .....


lamuriti-ma si pe mine odata ce am semnat amiabila ca ma fac vinovat de ce trebuie sa ma puna pe drumuri cu masina cu tot , daca eu as fi fost plecat din oras acum pagubitul nu isi putea recupera dauna sau cum ?  el mai poate merge la politie acum dupa 24 de ore ? sa ii dea pv in lipsa mea ?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
da, asa este. pe mine m-a lovit cineva, am facut amiabila, am bagat masina in service, am si reparat-o, dar asiguratorul nu a decontat pana nu s-a prezentat si vinovatul. ambele copii din amiabila trebuie sa ajunga la asigurator.

de politie nu stiu, la mine nu s-a pus problema. l-am cam pus pe om pe drumuri, dar a fost foarte amabil si a rezolvat tot ce intra in responsabilitatea lui.

p.s. din ce-mi aduc aminte, nu are legatura faptul ca ti-ai reparat masina. cei de la asigurari spuneau ca trebuie doar sa compare cele 2 versiuni sa fie la fel - si are logica, ar fi extrem de usor sa falsifici o amiabila daca stii detaliile celeilalte persoane. adica daca tu m-ai lovit o data, eu pot sa-mi repar apoi masina de 1000 de ori cu datele tale.

Edited by born2lose, 09 December 2013 - 10:09.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
evident ca mai poate merge. exista riscul sa dea peste un politist neintelegator si sa ii ia permisul pe 30 de zile, dar probabil, avand in vedere circumstantele, nu o va face.
tu insa o pui mai original, inclusiv cel care a reparat masina fara a avea autorizatie de reparatie.

si chiar ti se pare absurd ca asiguratorul vrea sa vada ambele masini???

#4
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
da mi se pare absurd , ca oricum numai are ce sa vada la masina mea fiind reparata deja .  ideea era daca mai poate merge la politie sai faca pv , ca daca merge mie imi face dosar ca am sters urmele accidentului etc ...

#5
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
In legatura cu mersul la politie poti sa stai linistit. Legea spune clar. Daca sunt numai daune materiale iar in incident sunt implicate mai putin de 3 auto nu e necesara deplasarea la politie. Daca totusi merge nu rezolva nimic. Pe formularul de constatare ai data si ora deci esti acoperit.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi cu actele de reparatie de la service.
Intotdeauna poze la locul accidentului!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vror sa vada ambele masini pentru ca ei cred din start ca este o incercare de frauda. Tot asa am patit si eu, trebuind sa merg si sa faca poze ambelor masini. Culmea e ca dupa ce s-au asigurat ca e pe bune tamponarea au inceput sa ne intrebe de ce nu am declarat altceva, in asa fel incat sa-mi repar eu masina pe asigurarea celuilalt, avand in vedere ca la mine a fost dauna mai costisitoare.

Edited by MembruAnonim, 09 December 2013 - 10:25.


#8
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
poze la locu accidentului a facut pagubitul , eu nu am nici o poza ca nu am telefon performant cu camera sa fac poze , oricum imi stiam vina si ca trebuie sa o fac pe banii mei deci nu aveam de ce sa-mi fac eu poze , a facut pagubiul si pt mine

eu i-am promis omului ca vin  chiar daca ma  trezit din somn la 8:30 si eu lucrez de noapte ....sa-mi zica ca la 11:30 sa fim acolo  , dar intreb eu : ce mi se poate intampla daca numai vin deloc ?  ? v-am zis masina mea e reparata deja ....

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
evident, asigurarile ii vor da cu flit, el in secunda doi se va duce la politie. nu ti se pare normal?

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postslai, on 09 decembrie 2013 - 10:08, said:

si chiar ti se pare absurd ca asiguratorul vrea sa vada ambele masini???
Da, ESTE absurd ca vrea sa le vada.
In lege nu scrie nicaieri asa ceva. Daca pe mine ma loveste unul vineri seara la mama naibii ce fac, stau acolo 2 zile pana deschide asiguratorul?

Daca se duce la politie se duce degeaba - a facut amiabila, politia nu mai are ce PV sa faca. Iar asiguratorii au prostul obicei sa ceara ambele masini chiar daca e intocmit PV-ul de politie!

Din pacate autorizatia de reparatie este inca necesara, se obtine de la asigurator. Faptul ca ti-ai reparat masina fara asa ceva este cam nasol.

#11
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
la 11:30 ma prezint la constatare cu masina cu tot sa faca cate poze vor

#12
cactusulrosu

cactusulrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.09.2013
poate revii cu o concluzie ca sa stim si noi daca e cazul vreodata. succes, nu cred ca pot fi probleme din moment ce ati facut intelegere amiabila.

#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
De-asta eu nu am facut si nu am sa fac vreodata intelegere amiabila, desi am formularul in torpedou.

Mi se pare corect sa ai constatarea de la Politie, cu care mergi in service, este un act de necontestat, mai ales acum ,cand multe firme de asigurari incearca sa scape de raspundere.
E normal sa te cheme si pe tine, vinovatul,sa verifice daca e adevarat ce scrie acolo, uneori apar suplimentari la dauna.

#14
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
aveam programare facuta de pagubit la 11:30 ; bineinteles ca am intrat la 13:00 dupa o ora si jumatate de intarziere , am mai completat 2 cereri la ei de fiecare , s-au facut poze la ambele masini  si pe mine ma intrebat agentu constatator ca in baza carui document am reparat masina si i-am raspuns ca in baza intelegerii amiabile . si ca de unde stie el ca a nu a fost implicata in alt accident bla bla bla motive si tertipuri sa nu dea banii la timp

nu o sa ma mai prezint niciodata la constatari amiabile chiar daca sunt vinovat deoarece si pentru ca :
1 - daca eram din arad si faceam accident in bucuresti - nu ma puteam prezenta
2 - daca eram sofer pe tir sau faceam tara cu masina - nu ma puteam prezenta
3 - daca eram in spital pt operatie - nu ma puteam prezenta

am uitat sa va zic eu am lovit masina vineri seara si sambata dimineata la 10 am reparato , nu trecusera nici 24 de ore de la accident  dar aveam amiabila facuta , care tine loc de dovada de la politie si pt celalalt sofer la fel .

mie imi era frica sa nu se fi dus ala la militie in alea 24 de ore ca eu reparasem masina deja si ma baga ca am sters urmele accidentului bla bla ... dosar penal - asta mai imi trebuia pe vremurile astea

#15
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
mai mai dar ce repede ti-ai reparat masina, sambata nici nu aveai altceva de facut decat sa-ti repari masina, in fine sper sa-l duca capu sa te dea in judecata, apoi firma de asigurari o sa ti-o traga original, el are dovezi referitoare la accident iar tu ai semnat o constatre amiabiala cu el deci iti recunosti vinovatia. O sa iasa rau tare pentru tine daca te da in judecata, daca este vorba de bani putini poti sa-i repari si lui masina la garajul prietenul tau(care app daca se lasa cu proces o s-o cam pateasca si el).

Edited by takemeintoyourskin, 09 December 2013 - 14:12.


#16
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
am reparat masina repede ca e taxiu si tre sa produca bani 1 la mana , 2 la mana scrie in amiabila ca ma fac vinovat DA ! amiabila asta e o dovada a accidentului , si cine sa ma dea in judecata si de ce ? ca nu inteleg

#17
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
o sa intelegi in curand, asta daca nu ai dat peste vreun dobitoc, cu buna stiinta ai reparat masina, daca nu stiai ca nu ai voie sa o repari fara o autorizatie de reparatie, atunci intrebarea mea este cum dracu ti-ai mai luat si atestatu cand tu nici permis nu ar trebui sa ai.

Edited by takemeintoyourskin, 09 December 2013 - 14:43.


#18
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
dovada o reprezinta intelegerea amiabila : pt ambii daca ne oprea politia ca aveam masinile avariate justificam cu amiabila  , asadar eu am reparat masina cu amiabila facuta , problema era ca mie imi era frica sa nu se fi dus la politie ca nu trecusera 24 de ore si eu o aveam reparata deja .

era mai bine pt mine si pt el sa nu ma fi dus deloc cu masina : pt mine ca m-am trezit dimineata in loc sa dormmm...... si pt el ca a vazut ca am reparat masina inainte... si mai bine veneam fara masina decat cu ea reparata asa a avut motiv de ce sa se lege

daca nu ai inteles iti mai desenez odata

Edited by Ev1L, 09 December 2013 - 14:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate