Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Merita sa-l citim pe Sigmund Freud?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Intrebarea din titlu rezuma foarte bine ceea ce as dori sa discutam in topicul asta: Sigmund Freud si opera lui. Regasim cele 11 volume "esentiale" mai prin toate librariile online, si de aici vine si intrebarea, zic eu, fireasca: Merita citita opera acestui autor?

Psihanaliza nu pare un subiect de interes general, ci mai degraba petru cei orientati spre latura medicala a stiintei. Se afla cineva pe acest forum care a citit o parte sau toata scrierea lui Freud? Daca da, ati ramas cu ceva util, care a facut si face sa merite timpul consumat citind?

In plus, cum considerati criticile aparute la opera acestui pionier al psihanalizei, care considerau munca sa ca fiind o sarlatanie?

Edited by Ann0nyym0us, 08 December 2013 - 20:39.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cu siguranta a scris chestii mai inteligente decat majoritatea care isi consuma viata pe acest forum.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Total de acord. A fost la un nivel mai ridicat al inteligentei raportat la media de pe-atunci, deci, cel putin in teorie, a scris ceva inteligent. Intrebarea mea este despre utilitatea scrierii lui pentru omul care citeste. Cum nu incepe cu un volum numit 'Introducere", ma gandesc ca nu e tocmai usor de citit pentru un neavizat.

#4
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Binențeles că merită citit, atâta tot că nu trebuie luat ca atare tot ce a scris. Foarte multe din teoriile sale au fost și sunt contestate de psihanaliștii moderni, iar unele chiar de bunul său prieten și coleg Adler.

Am răsfoit puțin la un moment dat din Freud, Adler și Jung. Cel din urmă la un moment dat o lua pe partea medicală mai mult, primul câteodată o lua pe ulei, iar singurul rămas e cel care mi s-a părut cel mai interesant din toți.

De la Adler am aflat și constatat că „ambiția” este o trăsătură de caracter negativă caracteristică oamenilor vanitoși și nu este nicidecum o trăsătură de apreciat.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Despre Adler personal nu stiu aproape nimic, cu atat mai putin despre lucrarile sale. Totusi, revening la Freud, desi teoriile lui sunt contestate, aplicatiile practice s-au dovedit a avea succes in psihanaliza contemporana.

#6
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Pentru amuzament, poate, altfel nu.
Nu cred ca a fost considerat un sarlatan, ci doar un cocainoman care a aberat foarte mult si care, din pacate, a fost si inca mai e luat in serios. Singurul lui merit este acela ca a fost un deschizator de drum intr-un domeniu care a ajuns cu timpul sa aduca alinare si chiar beneficii oamenilor. Psihanaliza e o porcarie curata si e pacat sa-ti pierzi timpul cu asa ceva, ba exista si riscul sa te influenteze in mod negativ.

#7
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
latura medicala a stiintei? :lol:
psihanaliza nu are nimic stiintifc in ea. e literatura, nimic mai mult.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdoctorwho, on 08 decembrie 2013 - 21:35, said:

latura medicala a stiintei? Posted Image
psihanaliza nu are nimic stiintifc in ea. e literatura, nimic mai mult.

Detaliaza te rog.

#9
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postdoctorwho, on 08 decembrie 2013 - 21:35, said:

latura medicala a stiintei? Posted Image
psihanaliza nu are nimic stiintifc in ea. e literatura, nimic mai mult.
Poveste, da. Dar una care poate ajunge sa fie periculoasa pt. cei mai sensibili.

#10
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu are o baza stiintifica, nu respecta metoda stiintifica. stiinta poate fi considerata psihologia, dar nu psihanaliza. aceasta e poate fi considerata cel mult o metoda de cunoastere, nici atat, defapt. si nu, freud nu  merita citit. "munca" lui a fost "debunked" (nu imi vine un termen mai potrivit acum) de mult timp.

#11
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postdoctorwho, on 08 decembrie 2013 - 21:43, said:

nu are o baza stiintifica, nu respecta metoda stiintifica. stiinta poate fi considerata psihologia, dar nu psihanaliza. aceasta e poate fi considerata cel mult o metoda de cunoastere, nici atat, defapt. si nu, freud nu  merita citit. "munca" lui a fost "debunked" (nu imi vine un termen mai potrivit acum) de mult timp.
Psihologia nu a fost, nu e si nu va fi niciodata o stiinta de sine statatoare, pt. ca psihologia sa aduca intr-adevar rezultate trebuie sa faca apel la ajutorul altor stiinte, iar Freud, Jung, Adler si altii asemeni lui nu au facut asta, ei si-au bazat intreaga activitate pe teorii intuitive, nefalsificabile, care au avut priza la public doar pt. ca reprezentau ceva nou si frumos ambalat.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOn_my_way, on 08 decembrie 2013 - 21:48, said:

Freud, Jung, Adler si altii asemeni lui nu au facut asta, ei si-au bazat intreaga activitate pe teorii intuitive, nefalsificabile, care au avut priza la public doar pt. ca reprezentau ceva nou si frumos ambalat.

Nu sunt convins ca inteleg, ii acorzi credit sau in discreditezi?

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ann0nyym0us
De fapt, daca e sa fac niste analiza pe sub/ text, in stil psihanalitic, intrebarea e "Dragi forumisti, voi cei care chiar l-ati citit pe Freud, etc, spuneti-mi daca ati inteles ceva din ce ati citit. Si daca imi explicati si mie, poate ma apuc sa dau jos o carte si dupa aia poate o si citesc. Despre cat o sa pricep din ea, ...asta-i alta discutie..."
Cand aveam 15-20 de ani m-am luptat ca dracu sa o gasesc si sa o citesc. Si desi aveam mintea necoapta, tot am retinut unele chestii..
Pt ca Freud e asociat si cu sexul, o sa modific raspunsul. "Merita sa o f ut pe aia? Stiti ceva, mai bine o f voi si imi povestiti si mie. Ca mie mi-e o scarba, lene.."Pardon, sunt ocupat.."

Edited by Prien, 08 December 2013 - 23:55.


#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, merita.

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPrien, on 08 decembrie 2013 - 23:51, said:


Fac o singura precizare: nu dau jos carti. Tocmai de-asta intreb inainte, deoarece nu-mi este complet la indemana sa platesc 550 ron pentru cele 11 volume, fara ca macar sa aflu niste pareri anterior.

Edited by Ann0nyym0us, 09 December 2013 - 09:20.


#16
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostAnn0nyym0us, on 08 decembrie 2013 - 22:12, said:


Nu sunt convins ca inteleg, ii acorzi credit sau in discreditezi?
Eu credeam ca a reiesit clar din spusele mele ca nu dau doi bani pe teoriile lui. Daca te intereseaza psihologia autentica, iti pot da adresele catorva site-uri si acolo gasesti si recomandari pt. carti in domeniu.
Dar daca insisti sa-l citesti pe Freud, totusi, nu e nevoie sa-ti risipesti banii, gasesti cartile lui si pe net.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vai, ma scuzati, cum am putut sa ma gandesc ca veti pirata. Rusine mie, de 3* rusine.
Adevarul e ca eu unul nu as da 550 lei pe carti. Nu sughit daca imi cumpar carti SH sau de la anticariate.  Si difernta o pastrez, sau o toc prin carciuma..
Si oricum mi-as lua doar cate un volum, pe care sa il citesc atent, cu creionul alaturi, sa imi iau notite, ca apoi sa mestec cele aflate si sa le diger cu gratie, in functie de personalitea si cultura si experienta mea de viata..
La o adica tipul asta e total diferit de Sven Hassel si Jules Verne
Aoleu, scuze, ca nu am priceput din prima. Matale vroia sa spui, mama mia, vreau sa iau cartile aste sa le rad in 2 zile, ca sa ma laud ca sunt supercaligragilistic..
Eu m-am chinuit cu "Interpretarea viselor." cam o luna, dar de', sunt mai retardat..Am stat sa analizez cele citite si sa le judec in functie de .. ce am scris mai sus.....
Asta acum 20 de ani, cand nu mai eram chiar copil- adica aveam deja 30...
Acuma eu nu oblig pe nimeni sa faca ca mine..

Edited by Prien, 21 December 2013 - 23:09.


#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
http://cabalinkabul....iile-lui-freud/

”Rahat este un termen arab, însemnând desfătare.
Rahat lukum vine de la o expresie arabă însemnând ceva precum “bucăți de desfătare” (de unde și în engleză : Turkish delight).

Ambii termeni, hazna și rahat, aveau de a face la origine cu sfera prosperității si a bogăției, dar în română au fost transferați la fecale.
Asta pare o confirmare a teroriei lui Freud, prima lui mare provocare intelectuală, potrivit căreia există o corelație între bogăție și fecale, ba chiar între bani și sexul anal. E vorba, desigur de întreaga elucubrație lansată de acest escroc intelectual, dar mare scriitor și genial mitoman : Freud a inventat toate cazurile pe care pretinde că le descrie –doar șase—, inclusiv cel al așa-numitului Om cu Șobolani / Rattenmann, caz pretins a fi fost tratat în 1908, an în care a publicat Charakter und Analerotik.

Această sectă, psihanaiza, a fost de atunci demascată și, în afară de o mitologie perturbantă cu urme masive în literatură și cinema, psihanaliza e azi o escrocherie luată încă în serios doar în Franța și țări sud-americane. In Belgia, dacă vreau să-mi pun o placă de Psychanalyste pe ușă, nimic nu mă împiedică : ori psihanaliză, ori un salon de Tarot e tot aia în fața legii, dacă găsești clienți fraieri și îți plătești impozitele. Cu toate astea, iată că limba română, cu haznaua și rahatul, aduce un sprijin neașteptat psihanalizei.

Hmmm… Poate deschid cabinetul ăla pînă la urmă. Ofer clientelor și puțin lukum… Pînă îmi umplu haznaua, apoi : desfătare… Rahatlîk se spune desfătare în turcește.”


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate