Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Problema receptie DIGI !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Am contract de la DIGI de circa 5 ani ..
Problema e cand ninge sau ploua nu mai merge nici 1 program, adica scrie semnal slab sau lipsa semnal.
Am si contract cu o firma de cablu care merge foarte bine si cand ninge sau ploua.

Intrebarea mea ar fi, de ce la digi tv cand ninge sau ploua nu merge si la cei de la cablu merge foarte bine ??

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Pe cablu, programele sunt învelite în stratul ăla de plastic de-l acoperă...la satelit le plouă, le ninge, le bate vântu', vai şi-amar de pielea lor...Posted Image

#3
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012

 crislacor, on 07 decembrie 2013 - 11:26, said:

Pe cablu, programele sunt învelite în stratul ăla de plastic de-l acoperă...la satelit le plouă, le ninge, le bate vântu', vai şi-amar de pielea lor...Posted Image
Da bre, dar firma de la cablu tot din satelit le receptioneaza, nu ?

Edited by NexT20, 07 December 2013 - 11:29.


#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Nu neapărat, există şi reţele de fibră optică... În plus, să nu comparăm oala ta de acasă cu instalaţiile de emisie-recepţie pe satelit...care sunt mult mai mari şi mai complexe...

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Antena parabolică de la cablu e de 2-3 ori mai mare decât cele de la DIGI, e normal să recepţioneze mai bine.

#6
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012

 mihaicozac, on 07 decembrie 2013 - 11:34, said:

Antena parabolică de la cablu e de 2-3 ori mai mare decât cele de la DIGI, e normal să recepţioneze mai bine.
Si LNB-ul ala cred ca e mai performant ca si asta de la DIGI.

#7
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010
asa ca si idee generala din experienta satelitul intelsat 1002 pe care trasmite digi satelit este ceva mai sus decat satelitii altor dthuri romanesti asta este principalul motiv cu intreruperea receptiei pe timp innorat,ninsoare dar totusi ca si solutie iti recomand o antena satelit de 90cm si lnb universal ku cu casstig 0.1 db adica are o sensibilitate mai mare a receptiei semnalului de pe satelit eu unul folosesc o asemenea instalatie de receptie satelit ptr romtelecom de aprox.4 ani fara probleme nici la canalele hd

#8
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
@NexT20, regleaza antena bine, sigur a mai dereglat-o vantul in astia 5 ani de cand o ai.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt de la 1 la 4 furtuni pe an la care orice semnal pe satelit, indiferent ca emisie sau receptie si indiferent de diametrul antenelor folosite, pica, la antenele mici de DTH sta cazut pana si 40 de minute.

In cazul cablului RCS & RDS, toate canalele TV sunt preluate prin fibra optica, exceptie facand posturile straine, preluate de pe satelit in Bucuresti.

#10
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012

 flobuc, on 07 decembrie 2013 - 13:10, said:

@NexT20, regleaza antena bine, sigur a mai dereglat-o vantul in astia 5 ani de cand o ai.
Pai am asa: Nivel: 70 % si CALITATE: 73 %

#11
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
pe decodorul digi?daca da, fa rost de un alt decoder (optibox, alma etc) de la un vecin/prieten si verifica cu el semnalul. humax-urile si hyundai-urile de la digi sunt mincinoase.

#12
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Si cand mi la'u instalat a fost semnalul MAXIM 89% !

#13
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Pune-ti o antena de 80cm reglata bine (in special elevatia - nu te lasa pacalit de "verticalitatea" suportului si nici de gradatiile bratului antenei - regleaza pana cand ai semnal full, nu la cat scrie acolo) si nu mai ai treaba pe nici o vreme.
Eu am doua antene, una de 65cm si  una de 80cm si amandoua merg f bine.

#14
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 15.02.2009
Din pacate la Digi satelit, problema sta cam asa;
-daca antena utilizatorului este dereglata chiar si un milimetru la schimbarea conditiilor meteo scade semnalul si uneori se pierde.
-daca conditiile meteo de la bucuresti  sunt deosebite adica ploua torential, ceata, vijelie, etc nu avem semnal .
Solutia e simpla;
-o antena bine reglata sau mai bine o antena mai mare.Personal recomand o antena de calitate, de firma, eventual de aluminiu si cu un diametru mai mare decat cea furnizata de Digi.Deci o antena de peste un metru ar fi o solutie.Nu va ganditi ca o antena de aluminiu sau de fier de firma, care costa doua -trei sute de lei este scumpa, pentru ca in 5 ani de exploatare la o antena normala trebuie vopsita si reglata de cel putin doua ori.
-schimbarea furnizorului, avand in vedere ca pe piata sunt si alti furnizori.

#15
RedBraker

RedBraker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.11.2007

 ecologistul, on 30 mai 2014 - 18:22, said:

Din pacate la Digi satelit, problema sta cam asa;
-daca antena utilizatorului este dereglata chiar si un milimetru la schimbarea conditiilor meteo scade semnalul si uneori se pierde.
-daca conditiile meteo de la bucuresti  sunt deosebite adica ploua torential, ceata, vijelie, etc nu avem semnal .
Solutia e simpla;
-o antena bine reglata sau mai bine o antena mai mare.Personal recomand o antena de calitate, de firma, eventual de aluminiu si cu un diametru mai mare decat cea furnizata de Digi.Deci o antena de peste un metru ar fi o solutie.Nu va ganditi ca o antena de aluminiu sau de fier de firma, care costa doua -trei sute de lei este scumpa, pentru ca in 5 ani de exploatare la o antena normala trebuie vopsita si reglata de cel putin doua ori.
-schimbarea furnizorului, avand in vedere ca pe piata sunt si alti furnizori.

Nu trebuie o antena mai mare. In principiu este vorba de suportul antenei. Luati-va suport metalic sanatos, reglati-l bine si nu veti avea probleme.
La fel si bratul LNB-ului trebuie sa fie unul bun.

#16
Mihai_Steaua78

Mihai_Steaua78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 30.09.2012
Eu am antena de la digi de 7 ani ,am reglat-o doar o data ,pentru ca a trebuit sa o mut,si nu am probleme cu semnalul pe nici un fel de vreme sau anotimp ,nu scade calitatea mai jos de 50-60% pe tp cu Tvr1 ,doar pe 12607 H are scurte pauze dar am vazut ca si la vecinu face la fel pe DigiSport 1.

#17
varu_sandel

varu_sandel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 03.10.2011
Asta cu reglatul de 2 ori in 5 ani, e asa doar de dragul de a te vedea vecinul ca iti reglezi antena? Posted Image La mine sta bine merci pe consola de curent din 2005 si nu am umblat la ea doar cand am pus un lnb dublu :D

#18
Mihai_Steaua78

Mihai_Steaua78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 30.09.2012
Am specificat a trebuit sa o mut de asta ,mutarea am facut-o tot eu folosind un Kaon de la focus pana am gasit semnal reglaj fin l-am facut pe cel de digi Hyundai 7160 NA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate