Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1647 replies to this topic

#559
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Multumesc de raspuns. Caloriferele sunt puse de constructor...adica cele mai "calitative"

#560
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru o centrala in condensare (ceva parca grup Merloni), m-a intrebat cineva, se aude o bolboroseala si din descriere nu mai incalzeste asa cum trebuie si pare ca nici gazele de ardere nu mai ies cu putere cum ieseau in mod normal. Bolboroseala se aude mult mai tare afara, langa tubul de evacuare a gazelor arse. Are cineva idee ce poate fi? Din ce am ineles, odata, la o functionare din asta mai indelungata cu bolboroseala prezenta, centrala s-a oprit si a dat niste coduri de avarie, unul fiind "lipsa flacara".

#561
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Grup Merloni este Ariston.

#562
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Da, nu era ariston, ii spunea altcumva, nume frantuzesc parca, Cha...

#563
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
chaffoteaux & maury

Mai ramine de aflat modelul exact. (sau o poza cu fatada)
Fiind in condensatie si sub umbrea Merloni, poate fi ceva de genul Talia.

Attached File  Talia System.jpg   20.56K   62 downloads

Edited by florin71_skoda, 28 February 2018 - 11:24.


#564
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Asa ceva.

#565
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

 M_ierdnA, on 28 februarie 2018 - 09:28, said:

Pentru o centrala in condensare (ceva parca grup Merloni), m-a intrebat cineva, se aude o bolboroseala si din descriere nu mai incalzeste asa cum trebuie si pare ca nici gazele de ardere nu mai ies cu putere cum ieseau in mod normal. Bolboroseala se aude mult mai tare afara, langa tubul de evacuare a gazelor arse. Are cineva idee ce poate fi? Din ce am ineles, odata, la o functionare din asta mai indelungata cu bolboroseala prezenta, centrala s-a oprit si a dat niste coduri de avarie, unul fiind "lipsa flacara".
Cred ca ai ( avut) evacuarea condensului blocata (posibil inghetata).

#566
gabydiablo

gabydiablo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.02.2012
Salut,

Am scris acum ceva timp despre problema pe care o am cu o central Ariston Cares, si anume, imi curge apa din interiorul centralei.
Acea apa se pare ca este condens si ajunge in central astfel: aburul este evacuate pe cosul de fum, si este aspirat iar prin cosul de admisie al aerului. Acest fenomen apare cand bate putin vantul.
Ce e de facut in aceasta situatie? Exista un cap de teava de evacuare care sa elimine aceasta problema? A fost priectat foarte prost acel cap de la teava de evacuare a gazelor arse.

#567
blessyouue

blessyouue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2010
Doresc sa cumpar o centrala termica pe gaz noua, 24  kw , pentru o locuinta la casa, 100mp, parter, izolata bine. . Imi puteti recomanda un model anume, sa fie raportul pret calitate bun. Si daca se poate o sursa de unde sa o achizitionez mai ieftin.  Multumesc anticipat.

#568
mihai_ukk

mihai_ukk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.09.2013
Buna ziua, am si eu niste nelamuriri, am o centrala in condensatie wiessmann 100w, fara acm si nu stiu ce calorifere imi trebuie. Locuiesc in zona neamt, casa batraneasca izolata cu polistiren de 10 cm, termopan si dupa calculele mele si cele de pe internet ar fi cam asa: dimensiunea camerelor: 3.1/2.2/1.8=798w calorifer ferroli 600/400 846w, 5/3.1/2.15=2166w ferroli 1200/600 2538w,3.1/3.15/2.1=1230w ferroli 800/600 1692w, 3.35/3.15/2.1=1361w ferroli 800/600 1692w, 4.2/2.8/1.9=1411w feroli 800/600 1692w, 4.5/1.2/1.9=722w ferroli 600/400 846w. Poate cineva sa.mi spuna daca am calculat corect, daca sunt in regula caloriferele astea sau trebuie mai mari. Caloriferele vin sub geam dar sunt mai inguste decat geamul. Este ok asa

Edited by mihai_ukk, 02 May 2018 - 12:52.


#569
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Caloriferele sunt OK daca ai centrala normala. Or sa it faca fata si asa. Daca e in condensare sunt prea mici. Intra pe site la Ferroli si ar trebui sa gasesti dimensiunile in functie de putere. Daca nu gasesti, da un mail si iti trimit puterile in functie de temperatura agentului termic.

#570
blessyouue

blessyouue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2010
Revin cu o rugaminte : Doresc sa cumpar o centrala termica pe gaz noua, 24  kw , pentru o locuinta la casa, 100mp, parter, izolata bine. . Imi puteti recomanda un model anume, sa fie raportul pret calitate bun. Si daca se poate o sursa de unde sa o achizitionez mai ieftin.  Multumesc anticipat.

#571
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca vrei doar o centrala termica, uita-te pe net, gaseste cea mai ieftina centrala si cumpar-o.
Tine cont, totusi, ca intr-o instalatie termica, centrala are o importanta destul de mica si vezi sa ai si punere in functiune + autorizatie de functionare la pret mic si in zona ta si service de calitate.
Intra pe internet la fiecare producator, vezi cine face garantie si intereseaza-te la ei cat te costa. Tine cont ca nu exista si ieftin si bun. Si daca totusi gasesti asa ceva o sa dureze pana la anu' sa-ti rezolvi problemele.

#572
blessyouue

blessyouue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2010
Doresc sa cumpar o centrala termica  ARISTON CARES PREMIUM 24 EU - 24KW. Va rog daca se poate cateva pareri de la persoane care au asa ceva sau care stiu detalii despre ea.
Multumesc anticipat !

#573
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Salut!
Am o centrală Bosch care face vreo 15 ani, așa că vreau s-o înlocuiesc. M-am hotărât la Bosch Condens 2000, pentru că preț.

Acum, nedumerirea mea este următoarea. Toate firmele pe la care am întrebat de montaj, de centrală, au strâmbat din nas când i-am întrebat dacă ar putea face și curățarea instalației, a caloriferelor. Din ce am citit, au pompe, nu mai e necesar să le desfacă, bagă ceva soluție și se rezolvă, dar ba că e greu, ba că n-au echipă, ba că nu recomandă, ba că n-o prea mai fac. Treaba asta nu ar trebui făcută la schimbarea centralei? Mă gândesc că bag nămolul din toată instalația să circule prin centrala nouă, nu-i dăunează?

#574
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

 SmurfK, on 19 iulie 2018 - 13:45, said:

Salut!
Am o centrală Bosch care face vreo 15 ani, așa că vreau s-o înlocuiesc. M-am hotărât la Bosch Condens 2000, pentru că preț.

Acum, nedumerirea mea este următoarea. Toate firmele pe la care am întrebat de montaj, de centrală, au strâmbat din nas când i-am întrebat dacă ar putea face și curățarea instalației, a caloriferelor. Din ce am citit, au pompe, nu mai e necesar să le desfacă, bagă ceva soluție și se rezolvă, dar ba că e greu, ba că n-au echipă, ba că nu recomandă, ba că n-o prea mai fac. Treaba asta nu ar trebui făcută la schimbarea centralei? Mă gândesc că bag nămolul din toată instalația să circule prin centrala nouă, nu-i dăunează?
Ba da.

#575
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 SmurfK, on 19 iulie 2018 - 13:45, said:

Ce radiatoare ai ? De fonta, sau de tabla ?
Dar tevile ? De care sint ? (PPR, Pexal, cupru, etc)

De ce crezi ca ai namol in instalatie ? Cum crezi ca a putut ajunge namol in instalatie ?
Daca centrala veche a functionat 15 ani cu namol, de ce crezi ca asta noua nu va merge cu exact aceasi cantitate de namol?

Daca chiar nu gasesti pe nimeni sa curete instalatia, poti monta pe returul centralei un filtru "borcan" cu cartus lavabil. Cind se murdareste, cureti /speli filtrul sau schimbi cartusul. Daca vezi ca nu se mai murdareste, se poate anula (se poate da jos).
Nu-i suficient sa ai pompa ca sa poti curata o instalatie. Nu ajunge sa invirti aiurea o substanta chimica prin toate tevile si toate radiatoarele la gramada. Conteaza si ce tevi si ce radiatoare ai, ca o substanta care poate curata radiatorul, poate distruge teava si invers. Spre exemplu substanta cu care se curata o centrala, nu face deloc bine la radiatoare, ca le distruge. Cum instalatia este veche, o curatare chimica poate duce la distrugerea robinetilor tur / retur si in functie de teava pe care o ai, poate distruge si ceva teuri sau coturi. Nu-i chiar asa de simplu sa alegi substanta chimica corecta (sint cazuri in care nici nu exista o substanta chimica corecta)

Edited by florin71_skoda, 19 July 2018 - 23:10.


#576
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 florin71_skoda, on 19 iulie 2018 - 23:07, said:

Ce radiatoare ai ? De fonta, sau de tabla ?
Dar tevile ? De care sint ? (PPR, Pexal, cupru, etc)

Două de tablă și două de fontă. Țevile din pexal.

Da, cam așa mi-a mai explicat și mie cineva, că se cam duc naibii radiatoarele de la substanțele alea. O să le las așa până la urmă, merg pe recomandarea celor care o instalează, să nu le curăț.


Nu cred că am nămol neapărat, dar mă gândesc că se adună în timp, rugină, chestii pe-acolo, habar n-am. Țin minte că a mai făcut cineva un fel de curățare acum vreo 5-6 ani și a fost surprins că era apa curată.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate